VOO It m: VI'OIIW Twee minuten stilte p.j. zuid geluid Dit mogen wij niet vergeten Herdenking Het H.B. vergaderde P.J.G.N. Studiereis Rusland uit de Waarom natuurbeheer? redaktie Peter Risseeuw 3 mei 1985 PfZ.-AjahJa Ook in Amerika Moederdag 17 onder rédaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494. PB.Geersdijk Enkele jaren terug reden we in de vroege avond van 4 mei van Wage- ningen huiswaarts. Al van ver zagen we dat er iets aan de hand was. De weg was afgezet, politie, veel mensen Ik weet je naam niet eens weet niet hoe oud je bent geworden van andere mensen weet ik dat je hebt gewoond hier in dit zelfde huis waarin ik leef en net als ik waste je de borden en keek je door het raam waar of je man wel bleef Hier dweilde je de keuken, kookte eten voor je kinderen (je had er drie heb ik gehoord) Dat heb je allemaal maar kort gedaan want met je man en kinderen werd je vermoord. En nu snijd ik hier brood en lap de vuile ramen maar soms denk ik opeens aan jou hoe bang je toch moet zijn geweest toen op een dag die mannen kwamen Voor jou en je gezin werd het nooit be vrijdi ngsfeest En daarom op de vierde mei breng ik je bloemen omdat ik leef en woon in jouw huis en jouw straat maar als het om acht uur stil is, denk ik soms dat jij daar gaat (onbekend) en auto's. Oh, ja-, er zal wel een her denkingsplechtigheid zijn, bij het monument op de Grebbeberg be grepen we. Het was een prachtige lente avond en we besloten ook de auto aan de kant te zetten en met alle mensen mee te gaan naar de be graafplaats. Heel vaak waren we daar al langs gereden, maar nog nooit gestopt om er eens rond te lo pen. We waren eigenlijk best een beetje verbaasd, dat er zoveel men sen kwamen om dit mee te maken. Er waren militairen, muziek, toe spraken en de kransleggingen. Daar na de twee minuten stilte. Allemaal heel plechtig, maar het geeft je toch het gevoel dat hét wat onpersoonlijk is. en dat kan eigenlijk ook niet an ders denk ik. Daarna ging een lange rij, met op vallend veel jonge mensen de be graafplaats op. Velen liepen heel duidelijk op een bekende plaats af om daar hun bloemen te brengen. Anderen, wat meer afwachtend om er zeker van te zijn dat ze hun bloe men op een graf zouden leggen waar niemand voor gekomen was. Letter lijk het graf van een onbekende sol daat. Ook wij liepen zo wat rond, namen lezend, maar vooral het geboorte jaartal. Het dringt dan weer heel goed tot je door dat daar allemaal jonge mannen begraven liggen, die toen de leeftijd hadden van onze kinderen nu, maar die nooit ouder zijn geworden. En dat heeft iets heel beklemmends. Ook zagen we er een ontroerend stukje - letterlijke - do denherdenking. Aan een van de zij paden zateir twee oude mensen bij een graf. In echt ouderwets zwarte rouwkleren zaten ze daar stil op een vouwkrukje, terwijl een jongere vrouw bloemen op het graf schikte. Niemand liep het pad op, want dat zou wel heel storend geweest zijn. Je zou er zelf bij kunnen verzinnen, dat die oude mensen dit misschien al wel zo'n 40 jaar doen. Alleen al die gedachte maakt het zinvol om op 4 mei de doden te blij ven herdenken. Je zou ook kunnen zeggen: "Zolang er nog 30% is, die de oorlogsjaren hebben meegemaakt, heeft het zin om het te blijven doen. Twee minuten stilte uit eerbied voor al die mensen die ook graag na de bevrijding verder zouden hebben willen leven kan niet te veel zijn. Ld. de Regt De Europese Beweging afd. Zeeland organiseert in samenwerking met het Delta Instituut voor Hydrobiolo- gisch Onderzoek een bijeenkomst over de vraag: Waarom natuurbe heer? Deze bijeenkomst vindt plaats op dinsdag 7 mei a.s. om 20.00 uur in de vergaderzaal van het Delta Instituut, Vierstraat 28 te Yerseke. Dr. A.B.J. Sepers, medewerker van het Delta Instituut zal een inleiding houden waarbij aandacht zal worden besteed aan het natuurlijk milieu, zure regen, energie voorzieningen en milieubeheer in Europa. Op 16 april j.I. is het hoofdbestuur (H.B.) van de P.J.Z. bij elkaar geweest. Belangrijkste standpunt tijdens deze vergadering was de or ganisatie van het agraries werk. Het H.B. moest aan de hand van voorstellen/meningen e.d. die tijdens een "agrariese" bijeenkomst van 14 maart j.I. naar voren gekomen waren, besluiten nemen over hoe, volgens de PJ.Z., het agrariese werk in de toekomst georganiseerd moet worden. De volle agenda kon vanwege tijdgebrek niet helemaal afgewerkt worden, zodat er een paar punten bleven liggen tot de vol gende H.B.-vergadering. Van de agendapunten zijn onder an dere de volgende punten aan de orde geweest: 1Begroting '85 Omdat er voor '85 nog geen begro ting was vastgesteld, werd het hoog tijd dat dit gebeurde. Het H.B. keur de de vastgestelde begroting goed. 2. Het agraries werk van de P.J.Z. Met betrekking tot de organisatie van het agraries werk van de P.J.Z. werd het volgende besloten: het agraries werk moet één van de poten blijven waar de P.J.Z. op rust. de organisatie van het agraries werk moet op de huidige wijze voortgezet worden; dat wil zeg gen: ondergebracht in het 3 C.J.O.-Zeeland, en uitgevoerd door. het Z.A.J.K. en de R.A.K.'s. Hierbij wordt samengewerkt met K.P.J. en C.P.J. de P.J.Z. moet geen eigen agrariese kommissie oprichten. Standpunt bepaling over agrariese onder werpen vindt binnen de R.A.K.'s en het Z.A.J.K. plaats. Wanneer er verschil van mening is moet de P.J.Z. niét zonder overleg (afwij kende) agrariese standpunten naar buiten brengen, de afdelingen van de P.J.Z. geven de namen agraries geïnteresseer de leden door aan de R.A.K. Personen die niet aangesloten zijn bij een plattelandsjongeren organisatie kunnen niet deelne men -aan R.A.K./Z.A.J.K.-akti- viteiten. agraries geïnteresseerde leden betalen géén aparte agrariese kontributie, maar wel bijdragen per agrariese aktiviteit (zoals dat ook bij algemene aktiviteiten ge beurt). Deze financiële gang van zaken in de R.A.K.'s/Z.A.J.K. moet in onderling overleg tussen de R.A.K.'s/Z.A.J.K. en de be trokken plattelandsjongeren or ganisatie geregeld worden, de samenstelling van het R.A.K.- bestuur moet in overleg met de betrokken plattelandsjongeren organisaties geregeld worden. Er moet minstens één lid van het P.J.Z.-afdelingsbestuur in het R.A.K.-bestuur zitten. Tevens De pagina "Voor de vrouw" staat deze week in het teken van gedenken en herdenken. Bij de vele herinne ringen aan oorlogstijd, bezetting en bevrijding speelt het drama van Re- nesse op 10 december 1944 een grote rol. Het is te gruwelijk geweest om daar in enkele regels op in te gaan. Om niet te vergeten dat op 10 de cember 1944 tien verzetsstrijders een afschuwelijke dood vonden door op hanging in het openbaar, werd op 4 mei 1949 door de commissaris van de koningin in Zeeland, Jhr. mr. de Ca- sembroodt, een monument onthuld. Het beeld stelt een vrouw voor ge tooid met Zeeuwse kap. In haar arm klemt zij een slachtoffer, waarmee de 10 gevallenen worden vereenzelvigd. De namen van de slachtoffers zijn in de sokkel gegraveerd. Opdat wij niet vergeten foto J.D.C. Berrevoets R.M.M. Het monument is een schepping van de Amsterdamse beeldhouwer J.W. Havermans en is geplaatst aan de Oude Moolweg, tegenover de be graafplaats waar de tien mannen in massagraf begraven zijn. Rusland, een land dat veel in het nieuws is* Naar dit land organiseren de drie plattelandsjongerenorganisa ties in samenwerking met de stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland van 6 tot 20 juli 1985 een agrarische studiereis. Op het programma staan o.a. bezoe ken aan een sovchoz, een kolchoz en een grote landbouwtentoonstelling, en ontmoetingen met plattelands jongeren en agrarische studenten. Nog niet zeker is een bezoek aan een zuivelfabriek en een tuinbouwbe drijf. Voorts de toeristische beziens waardigheden zoals: Kremlin en Rode Plein. De deelnemersprijs zal ongeveer ƒ1.845,- bedragen. Indien subsidie wordt verkregen, wordt dit bedrag lager. V oorbereidingsbijeenkomsten zullen op een nog nader te bepalen datum worden gehouden. De deelnemers zijn verplicht aktief aan de voorbe reiding en verslaglegging mee te werken. Er zijn nog enkele plaatsen beschik baar. Opgave tot uiterlijk 10 mei. Informatie en inlichtingen bij: Stichting Uitwisseling en Studierei zen voor het Platteland, Postbus 97, 1860 AB Bergen (02208 - 96144). zou deze persoon in het Z.L.M.- kringbestuur moeten zitten. de agrariese aktiviteiten van de P.J.Z. worden georganiseerd door de R.A.K. of het Z.A.J.K. De al gemene aktiviteiten door de plat telandsjongeren organisaties zelf. Agrariese aktiviteiten zijn die ak tiviteiten, die gericht zijn op de verdere ontplooiing/ontwikke ling van speciaal de agraries geïnteresseerden op agraries ge bied. Algemene aktiviteiten zijn alle andere aktiviteiten. Bij ver schil van mening hierover, dient in gezamelijk overleg naar een oplossing gezocht te worden. Het H.B. is van mening dat een trekkerbehendigheidswedstrijd evenals een autobehendigheids- of fiets-behendigheidswedstrijd een algemene aktiviteit is, terwijl een ploegwedstrijd een agrariese aktiviteit is. Bovenstaande punten gelden voor die gebieden/afdelingen, die vallen onder het werkgebied van het Z.A.J.K. (Zeeland/West Brabant). Voor de P.J.Z.-afdelingen die niet in dit werkgebied vallen, zal in overleg met die afdelingen bekeken worden, hoe het agraries werk, daar het beste aangepakt kan worden. 3. Provinciale aktiviteiten Juweel. Men vond dat het Juweel dit jaar weer een echt P.J.Z.-feest was. Ondanks wat moeilijkheden vooraf is toch alles prima verlo pen. Het H.B. was van mening dat het Juweel daarom de vol gende jaren op dezelfde wijze georganiseerd zou moeten wor den. puzzelrit. Deze wordt op zaterdag 11 mei a.s. gehouden. Vertrek nabij de Zeelandbrug. De start is om 17.00 uur. Na afloop is er een barbecue. provinciale sportdag. Deze zal plaats vinden op zaterdag 1 juni. Nadere berichten hierover volgen nog. De winnaars van de ver schillende kategorieën gaan naar de landelijke sportdag die op 22 juni in Ruinen (Drenthe) gehou den wordt. 10 mei - afd. O.Z.V1. organiseert een schuurfeest in de schuur van de fam. Scheele, Paviljoenweg in Zaamslag. Dit feest begint om 21.00 uur en kost voor PJZ'ers 3,50, terwijl anderen 5,— moeten betalen. 11 mei - Provinciale puzzelrit. Deze wordt gehouden op Noord-Beve land. Start om 17.00 uur nabij de Zeelandbrug. Meer informatie bij het sekretariaat van de eigen afde ling. Na afloop barbecue. 11 mei - Algemene vergadering en kulturele selektie van de PJ.G.N. Deze worden gehouden in de tech nische school te Middelharnis. Aan vangstijden: resp. 14.30 uur en 19.30 uur. 17/18/19 mei - Afd. Goes en Noord- Beveland ontvangen in het kader van een uitwisseling een groep jonge mensen uit de Flevopolder. Hiervoor worden nog gastgezinnen gezocht die bereid zijn 1 of meer mensen uit de Flevo onder te brengen. Bel even Jolanda de Fouw: 01108-1584 of Jacco Dekker: 01102-3303. Het tegenbezoek is op 27, 28 en 29 juni gepland. 18 mei - Afd. W.Z.V1. pakt de draad van het feesten weer op en organi seert weer een ouderwets schuurfeest in de schuur van de fam. de Hullu. De muziek wordt dit maal verzorgd door een band, nl. "Manolito", ons allen ondertussen wel bekend. 8 juni - Provinciale sportdag. 22 juni - Landelijke sportdag. 29 juni - P J.Z.-Provinciale trekker- behendigheidswedstrijden. trekkerbehendigheidswedstrij- den. Deze worden op zaterdag 29 juni gehouden te Heyningen. Per afdeling kunnen maximaal 6 personen deelnemen. 4. Subsidies Aan de afdeling Tholen/St. Philips- land wórdt in overeenstemming met de deklaratieregeling van de P.J.Z., een bijdrage gegeven voor het orga niseren van een danskursus. 5. PJ.Z.-Geluid Peter Risseeuw, de redakteur van deze rubriek in de Z.L.M.-krant, doet een beroep op alle afdelingen om meer copy op te sturen, zoals verslagjes en foto's van aktiviteiten e.d. Deze copy moet wel op tijd 10 dagen vóór het verschijnen van het nummer) bij Peter aanwezig zijn. Toen deze en nog een paar andere punten besproken waren werd het hoog tijd voor degenen die met de boot moesten, om te vertrekken, zo dat de vergadering toen niet lang meer duurde. Henk Tegels Dat het ook in Amerika op de tweede zondag in mei Moederdag is, blijkt uit de vliegkapaciteit die het komende weekend op zater dag en zondag wordt ingezet op de Noord-Atlantische route. Volgens direkteur, ir. H. de Boon, Bloemenveiling Westland, zijn door verschillende vliegmaat schappijen extra kombi-vliegtui- gen en full freighters ingezet om de verwachte stroom bloemen naar de overkant van de oceaan te brengen. Tulpen, freesia's, irissen, lelies, nerine en vele andere soorten bloemen vinden in toenemende mate gretig aftrek bij de Ameri kanen. In het eerste kwartaal be droeg de exportstijging naar dit land 67%. Naar verwachting zal de omzet dit jaar boven de 250 miljoen ko men te liggen. r T

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 17