Rode Holstein gaat slag winnen -Eerste RHF-show in Wanroy Massa is in het exterieur van zijn dochters duidelijk terug te vinden. Ze hebben een goede hoogtemaat, zijn gerekt en beschikken over lange en gewelfde ribben. De ruime uiers zijn achter iets te hoog aangehecht en voor soms wat bol. De voorspenen zijn iets wijd geplaatst. De droge be nen zijn wat hakkig. Ondanks de be merkingen op de uiers lijken deze nog wel bruikbaar en in zijn totaliteit vonden we dat Massa een goede beurt maakte. Van Pieter kan dit helaas niet gezegd worden. De ook in Friesland inge zette Pieter liet diepe vrij platte die ren zien, die nu als oudmelke dieren een MR Y-opdruk toonden. Ze wil len dus blijkbaar wel groeien in de tweede helft van de laktatie. De goe de uiers hebben wel lengte maar zijn achter te laag aangehecht. Het been- werk is vrij kort en zwaar. Als laatst getoonde groep slaagden de dochters van Alpenrex er niet in een waar hoogtepunt te vormen. Het zijn goed gelijnde, evenredige dieren met goede uiers. Het mankeert hen echter nog te veel aan hoogtemaat en melk- opdruk. Voor de fokkers die blijven vasthouden aan het dubbeldoelideaal is Alpenrex een zeer bruikbare stier. Degenen die een rode Holsteinkóe willen fokken lijken bij hem niet te recht te kunnen. Tekenend in dit op zicht is dat voor de individuele keu ring geen Alpenrex-dochters waren aangegeven. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld Massa en Nicholas. Triple Threat zeer invloedrijk Na de dochtergroepen werd meteen doorgegaan met de individuele keu ring. Als keurmeester trad op ir. Ja cob Chardon van k.i. Oost-Neder land die in hoog tempo de koeien plaatste waarna hij deze plaatsing van duidelijk kommentaar voorzag. De bijna zeventig dieren lieten zien dat de nationale RHF-top al op een verrassend goed niveau staat. Ze be staat overwegend uit koeien waar al twee of meer generaties Holstein- stieren achter zitten. De getoonde dieren vielen vooral op door een zeer goede ontwikkeling met veel kracht en ruimte. De uiers van de dieren in de hogere regionen waren zeer goed vooral wat betreft uiervorm en speenplaatsing. Achterin kwam nog wel eens een minder solide uier voor, maar dit was meer uitzondering dan regel. Over het algemeen zou het beenwerk nog iets droger kunnen en een aantal dieren liet 'te weinig uiterlijke melkrijkheid zien. Dit gebrek aan melktype wordt evenals de zo geroemde kracht en ruimte waarschijnlijk voor een deel veroorzaakt door de MR Y-oor sprong van een groot aantal dieren. Ook de zeer invloedrijke Triple Threat draagt bij tot dit beeld. Meer dan de helft van de aangevoerde dieren heeft Triple Threat als vader of als grootvader. Als grootvader treedt hij vooral naar voren via zijn zoon ED Thor. Van beide stieren was een vijftiental dochters aaqwezig. Overige invloedrijke stieren waren Max. Branderlea Citation Topper, Weavers Improver en Rex. De Rex- invloed kwam voor een groot deel tot stand via uit Duitsland geïmporteer de dieren. Friesland suksesvol De Friese deelnemers die bijna een derde van de 65 keuringskoeien le verden waren over het algemeen zeer suksesvol. Meteen in de eerste ru briek werden de twee kopplaatsen bezet door Friese inzendingen. Bovenaan kwam de melktypische, gerekte en mooi gelijnde Terphuster Boukje 59 (Thor x Weavers Impro ver) van de maatschap Hans en Rense de Groot te Blessum. Boukje heeft een goede uier maar werd hierin nog overtroffen door halfzus ter Mina 117 (Thor x Artist) van Jan Reitsma te Driesum. Haar uier is vaster aangehecht maar ze is qua hardheid en inhoud de mindere. De beste uier in deze rubriek behoorde toe aan een dochter van de Noorse stier K. Schie. Met een vierde plaats werd deze melktypische vaars, die bovendien hard en droog beenwerk bezit, zeker niet over het paard ge tild. De zeer zware, sterke en diepe Anja X42 van Koepon I te Garnwerd won de volgende rubriek. Ondanks haar zeer goede uier verraste het ons dat deze Topperdochter later reserve- kampioene van de jonge koeien werd. Daarvoor ontbreekt haar te veel het melktype en zijn haar benen niet droog genoeg. Ze werd gevolgd door de iets tengere, zeer scherpe en prima geuierde Jeppema Nette 15 (Rex x Improver) van Geert Dijkstra te Oudwoude. Het volgende suksesnummer uit stal De Groot was Terphuster Boukje 55 (Triple Threat x Improver). Ze is fors, ruim en evenredig en heeft een zeer goede, fraai beaderde uier. Dit twenterrier werd later uitgeroepen tot kampioene van de jongere koei en. In haar rubriek werd ze gevolgd door de zeer grote en gerekte, iets weinig gelijnde Corrie 3 (Max x Tri ple Threat) van de maatschap Slof- stra te Garijp. Haar vooruier is iets los. Kampioene in de middenklasse werd de zeer fraaie en gerekte Mina 94 (Triple Threat x Topper) van W. Peeters te St. Anthonis. Aan haar prachtig beaderde, lange, hoog en breed aangehechte uier zitten de voorspenen iets te wijd. Deze topkoe heeft een netto melkgeld index op MR Y-basis van boven de vijfhon derd gulden. Ze is stiermoeder bij Land van Cuyk en er is ET bij haar toegepast met de roodbontfaktorstier Adler. Reservekampioene werd Beatrix X 64 (Weavers Supreme x Improver) van Koepon I. Dit twen terrier is zeer jeugdig en van mooi type met veel rek. Ze heeft een zeer goede lange uier. Het ontbreekt haar wat aan macht terwijl haar droge achterbenen te krom zijn. Veearts Harm Reitsma, een broer van genoemde Jan Reitsma; uit het Utrechtse Scherpenzeel behaalde met Hak 73 (Triple Threat x Nien- rode) een rubriekszege. De gerekte, ruime en zeer melktypische Hak toont even te weinig jeugd terwijl haar goede uier wat betreft aan hechting nog iets tekort schiet. Ze werd gevolgd door Corrie 2 (Triple Threat x Jet Malle), een gelijnde, knap geuierde, zeer goed ontwikkel de maar iets balkvormige koe van de maatschap Slofstra. Op de derde plaats eindigde hier Grashoek Arle- ne 2 (Massa x Rex) van gebr. Enge len uit Grashoek. Arlene, de kopkoe van de Massa-groep, is een wigvor mige melkkoe met iets wijd geplaat ste voorspenen en droge maar kromme achterbenen. Zeer groot Bij de oudere koeien was het kam pioenschap voor de bekende Thorgy 9 van J. van Erp te Maren Kessel. Deze dochter van Thor viel zelfs in dit gezelschap op door haar royale hoogtemaat. Verder is het een ge rekte, sterke koe van zeer goed type met een hele beste uier en wat weinig droge achterbenen. Grashoek Resel 2 (Topper x Telman 2) van gebr. Engelen werd reservekampioene. Ze is iets minder groot, maar zeker niet minder zwaar dan Thorgy. Resel is een zeer goed geuierde, gelijnde en mooi afgewerkte koe met veel lengte, inhoud en kracht. Eveneens van gebr. Engelen is Almrose (Rex x Pa rate): een ruime wigvormige melk koe met een beste uier en ideale speenplaatsing. De bekende "slechts" 1.39 m hoge, fraaitypische kampioenskoe Sédykster Jaaike 54 (Triple Threat x Nienrode) van Ger- ben Visbeek te Marum eindigde hier als vijfde. Haar beste uier is in de dam iets hol maar vooral qua ont wikkeling kwam ze tekort in dit ge weld. Door de langwerpige keuringsbaan en vanwege het hoge tempo van keuren, waarbij de betere dieren al heel snel werden opgesteld, was de keuring niet altijd even gemakkelijk te volgen. Het was ons insziens beter geweest de dieren al lopende te plaatsen. Er zou dan meer gelegen heid zijn voor een duidelijke indruk van de topdieren. Een ding is wel duidelijk: De nationale RHF-keu- ring stond op een zeer goed peil en is zeker voor herhaling vatbaar. P.J. Meekma De "eerste nationale roodbonte HF show" vorige week vrijdag in het Brabantse Wanroy begon met het optreden van een dochtergroep van de zuivere MRY-stier Elsje 18's Prins: platte, gevulde dieren met wei nig solide uiers. Vier dochtergroepen en individuele koeien met een steeds groeiend percentage HF-bloed vond de keuring haar afsluiting in de ereronde van de rode Holstein kampioenes. Bij het zien van deze grote, robuuste en zeer goed geuierde dieren lijkt de keus voor de roodbont-melkveehouder niet meer zo moeilijk: De rode Holstein gaat de slag winnen. procent) zal Nicholas als fokstier waarschijnlijk niet erg populair wor den. Wel liet hij een leuke groep dochters zien. Deze wat weinig uni forme dieren zijn gemiddeld groot en melktypisch. De goede uiers zijn achter hoog en breed aangehecht. De zeer hoge melkvererving van Evenals vorig jaar stelde k.i. "Land van Cuyk" belangstellenden in staat de betere dochters van haar fokstie ren te bekijken. Land van Cuyk is van oorsprong een MRY k.i. Eerder dan elders in MR Y-kringen is hier gestart met de inzet van rode proef- stieren met Holsteinbloed. Dit pio nierswerk is niet onbeloond ge bleven. Met name de veelbesproken produktievererver Alpenrex is veel gevraagd. Alleen al de dochtergroep van deze stier zou veel mensen naar de manege van rekreatieoord "De Bergen" doen trekken. Naast de dochtergroepen demonstratie was er echter nog een zeer interessant pro gramma onderdeel: De veeteeltstu dievereniging Land van Cuyk orga niseerde de eerste nationale keuring voor "in de melkrichting gefokte roodbonte koeien", rode Holsteins dus. Er bestond grote belangstelling voor de eerste RH F-keuring. Nederlandse rode Holstein naar wereldtop? Wat beweegt de leden van de stu dievereniging om rode Holsteins te fokken? Vaak is er op gewezen dat degene die van de MR Y-fokkerij af stapt beter ook maar van de rode kleur kan afstappen. Het vasthouden aan deze kleur beperkt immers al leen maar de mogelijkheden bij de stierkeuze. In het voorwoord van de katalogus wordt er op gewezen dat de leden de rode kleur mooi vinden, maar dat er ook gegronde ekonomische redenen zijn om het vee rood te houden. In Nederland is een grote populatie roodbont vee. Met een uitgekiend fokbeleid zien de roodbontfokkers wel kans eerder de wereldtop te be reiken dan hun zwartbontkollega's. Zij moeten immers tegen een veel sterkere internationale konkurrentie opboksen en het zal nog heel wat ja ren duren voordat ze die ingehaald hebben. Hebben de roodbontfokkers de top eenmaal bereikt, dan zien zij goede exportmogelijkheden. De grote internationale vraag naar roodbont melkvee neemt nog steeds toe, ook vanuit kapitaalkrachtige landen, aldus de gezamenlijke ver klaring van veeteeltstudievereniging, k.i. en Bond van Fokverenigingen in het voorwoord. Kampioene oudere koeien Thorgy 9 (V. Thor). Produktie: 3.10 337 9700 3.94 3.31 LW138 Alpenrex geen hoogtepunt De dochtergroepen waren niet ge makkelijk te beoordelen. Daarvoor lopen de bloedvoeringen van de di verse vaders te ver uiteen. Dezen va riëren van zuiver MRY via een aan tal tussenvormen tot zuiver Holstein. Ook waren de moeders van de ge toonde dieren niet allemaal zuivere MRY-koeien. De katalogus ver schafte hierover geen informatie. Gezien ons gebrek aan inzicht om trent de "true type-MRY" zullen we een hieraan aangepaste omschrijving van de dochters van Elsje 18's Prins maar achterwege laten. Hetzelfde geldt voor de dochters van Hanover Real Red-ET. Deze halfbloed Triple Threat-zoon heeft zijn driekwart MR Y-dochters MRY laten blijven, met uitzondering van de sterk ver beterde uiers. De zuivere Holsteiners Mavieuw Nicholas T Threat Red is een ABS- stier die ook bij Land van Cuyk als proefstier is ingezet. Deze zoon van Triple Threat heeft als afkorting Ni co. Hopelijk geeft dit niet al te veel problemen bij inseminatie en ge boorteregistratie. Vanwege zijn hoge percentage moeilijke geboorten (22,3 Kampioene middengroep Mina 49 (Triple Threat x Topper). Produktie: 111 337 7576 4.54 3.72 LW 128 Kampioene jongere koeien Terphuster Boukje 55 (Triple Threat x Weavers Improver). Produktie: 2.0 330 8470 4.15 3.55 LW 126 10 3 mei 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 10