Rizolex nu toegelaten in Radijs herbicide in graan Ruwvoedertrein voor Evert van Benthem Brominal MEP - nieuw Nieuw van Flygt Op zoek naar koel- en vriesinstallaties; Vraag naar de "ALIAK!" Bison voegen waterdicht landbouwmechanisatie Rhizoctonia is een van de belang rijkste problemen in de radijsteelt. Met het beschikbaar komen van Ri zolex voor de radijsteelt zal ook dit probleem naar de achtergrond ver dwijnen. Uit proeven is namelijk zeer duidelijk gebleken dat Rizolex deze schimmel zeer goed bestrijdt. De dosering van Rizolex in radijs bedraagt 50 gram per 100 m2. Rizo lex moet in ruim water, 20 1 per 100 m2 volvelds kort na het zaaien wor den toegepast. Onlangs is ons middel Brominal MEP voor de bestrijding van on kruiden in granen toegelaten. Opvallend is de bijzonder goede en snelle werkzaamheid op de meest voorkomende onkruiden, zoals: kleefkruid, kamille, akkerereprijs, zwaluwtong, perzikkruid, varkens gras. Brominal MEP is bovendien weinig afhankelijk van temperatuur en lichtintensiteit. Op 4 april jl. is bij Evert van Bent hem, winnaar van de Elfstedentocht 1985, een komplete ruwvoedertrein afgeleverd. Evert van Benthem (m.) heeft deze ruwvoedertrein aange schaft bij het Mechanisatiebedrijf van Cebeco-Handelsraad in Steen- wijk. De aflevering vond plaats door Ce beco-Handelsraad in Steenwijk, im porteur van onder andere de Pöttin- ger-opraapwagens en Hydrac-werk- tuigen, alsmede door Gebr. De Vor Achterveld B.V., importeur van Sa- me-trekkers. Evert van Benthem heeft gekozen voor een Same Explo rer 65 met Hydrac-frontaftakas en -fronthefinrichting, een Pöttinger- frontmaaier TM III F en een Pöttin- ger-opraapsnijwagen (Trend II). Met deze kombinatie kan het gras in één werkgang worden gemaaid en gela den. Speciaal voor ronde mestsilo's is door Flygt Pompen B.V. te Dor drecht, in samenwerking met één van haar landbouwdealers, een absoluut unieke elektrische mestmixerinstal- latie ontwikkeld. Het unieke schuilt in zowel de kon- struktie van de installatie als in de resultaten, welke met deze machine bereikt kunnen worden. Het nieuwe Flygt systeem gaat uit van het principe "maak eerst de drijflaag rondom los van de silowand en breek vervolgens de dan loslig gende drijflaag af'. Teneinde deze werkwijze op een voudige manier te kunnen realiseren is de Flygt mestmixinstallatie ver rijdbaar over de bovenzijde van de silowand uitgevoerd. Bovendien is de eigenlijke mixer in de hoogte ver stelbaar en horizontaal draaibaar. Eén van de voordelen die deze kon- struktie met zich mee brengt, is het feit dat de gehele installatie, als ge volg van de reaktiekracht van de mixer, als het ware uit zichzelf over de rand van de silo rijdt. Ter illustratie: een mestsilo met een doorsnee van 15 meter en een hoogte van 3 meter, inhoud 530 kubieke meter kan geroerd worden met een Flygt mestmixer v.an 2 kW - 2,7 pk!!! Voor nadere informaties: tel. 078- 187700. Agrarisch Nederland trekt een dezer dagen weer massaal naar Liempde, omdat er voor verschillende produk- tierichtingen wel wat nieuws onder de zon is. Of om een dagje rond te neu zen en te bekijken wat de markt zoal biedt. De een komt voor een machine, de ander voor een melkinrichting, een gebouw of een koel- of vriesinstalla- tie. Voor veel van deze zaken bestaan, als het om koop en verkoop gaat, zo genaamde Algemene Voorwaarden. Een soort modelovereenkomsten, waarin de rechten en plichten van zowel de verkoper en de koper op een evenwichtige en duidelijke ma nier zijn geregeld. Anders gezegd: die voorwaarden gaan niet over het bedrag dat met een transaktie is ge moeid, maar wel bijvoorbeeld over wat er moet gebeuren als een van de partijen in gebreke blijft. Ook staan er "spelregels" in voor bijvoorbeeld keuring, levering, risiko, garantie, kontrole enzovoorts. De algemene voorwaarden voor de levering, koop en/of verkoop van allerlei zaken zijn meestal verwerkt tot een model-overeenkomst. Bij vrijwel alle algemene voorwaarden is het Landbouwschap betrokken als partij namens de boeren. De Alge mene Voorwaarden voor de Leve ring en Installatie van Agrarische Koelinstallaties (ALIAK) worden nog op te beperkte schaal toegepast. De tekst van de leveringsvoorwaar den en het bijbehorende arbitrage reglement kan worden aangevraagd bij het Landbouwschap en de NVKL in Den Haag of bij de Stichting Me chanisatie Centrum in Wageningen. Alle algemene voorwaarden kunnen van toepassing worden verklaard op een transaktie of levering op basis van vrijwilligheid. Niemand is ver plicht om ze te gebruiken. Maar de praktijk van vandaag wijst nog steeds uit dat er in de agrarische wereld kontrakten in omloop zijn die de toets der kritiek niet kunnen door staan. Of liever gezegd: kontrakten Pluimveemarkt De basis-kontraktprijs is voor de week vanaf 15 april met één cent verhoogd tot 2,25 per kg voor kui kens tot 1400 g, inkl. btw en zonder toeslagen. Op de vrije markt liepen in deze week de prijzen van slachtkippen zowel als van slachtkuikens met ge middeld 5 cent verlaagd. Alleen voor de zware moederdieren konden de prijzen zich gemakkelijk handhaven. Het aanbod is niet bijzonder ruim. De binnenlandse afzet is bevredi gend tot goed. Dat geldt in het algemeen ook voor de eksport. De prijzen zijn iets aangetrokken. Een verder aantrekken van de prij zen is noodzakelijk om tot een betere marge tussen levend en geslacht ge wicht te geraken. De vrije prijzen waren ceze week de volgende in /kg levend, inkl. btw. Gele kuikens 2.40-2.45; witte kui kens 2.41-2.46; lichte kippen 1.02-1.07; half- tot middelzware kippen 1.10-1.15; wagonkippen 1.20 1.25moederdieren 2.15-2.30. Voor vrije broedeieren liggen de prijzen boven het peil van de inte- gratieprijs, voor eendagskuikens lig gen de vrije prijzen rond de integra- tieprijs. Eiermarkt De eiermarkt blijft zwak. In de week tot 18 april liepen de prijzen aan veiling en op de markt verder terug. Voor bruine eieren was de markt wat williger dan voor witte eieren. Onveranderde noteringen voor kaas Vrijdag 19 april bleven de noterin gen voor kaas in Alkmaar en Leeu warden opnieuw onveranderd. De produktie bedroeg in de week tot 12 april volgens raming 9125 ton, vergeleken met 10.300 ton in de voorgaande week. Beide cijfers wijken nogal af van "normaal" wat samenhangt met de Paasdagen. Het betekent dat in dis twee weken de produktie gemiddeld 9713 ton heeft bedragen, dat is iets meer in de richting van de overeen gekomen 9400 ton dan voorheen het geval was. De markt blijft in het algemeen niet onvriendelijk. Druk op varkensprijzen hield aan De grootslachterijen en verzendgros- siers hebben de roepprijzen voor de in de week tot 19 april overgenomen varkens ten opzichte van de voor gaande week met 5 cent verlaagd Uitgegaan werd van prijzen van 4.10-4.20 voor geslachte varkens, kl. E, basis af-mestbedrijf en inkl. btw. Deze prijzen worden door een aantal slachterijen gehanteerd voor varkens van 63/90 kg en door anderen voor varkens van 65/87 kg. Voor varkens van andere gewichten en kwaliteiten gelden de gebruike lijke kortingen. In de week tot 13 april werden onge veer 285.000 varkens geslacht, 9000 meer dan voorgaande week. Er werden die week 62.404 levende slachtvarkens uitgevoerd, alsmede 8640 mestbiggen. Voorts werden uitgevoerd 5476 ton halve varkens en 5612 ton varkens vlees in stukken inkl. spek. In de vleesgroothandel gingen de prijzen voor hammen, schouders en karbonades omlaag. Ook de biggen- prijzen gingen omlaag. De Franse markt is aflopend, nadat geruime tijd de markt daar redelijk prijshoudend is 'geweest, afgaande op de noteringen in Bretagne. De Duitse markt was aanvankelijk flauw, doch door korter geworden aanbod leefde de markt iets op. Voor slachtrunderen was de markt nauwelijks prijshoudend. De handel op de verschillende veemarkten liep uiteen van redelijk tot traag. In de prijzen van vette kalveren de den zich geen veranderingen van betekenis voor in dat kleine deel van de produktie dat over de markten in Barneveld en Den Bosch verkocht wordt. EUROP-notering, week tot 10 april, stieren Ro3 8.56 2 cent); koeien Oo3o 7.19 2 cent). Biggenprijzen Het Landbouwschap gaf voor de week tot 19 april een richtprijs uit voor biggen van 20 kg van 125.95 (- 2.40) met een staffeling van 2.70 per kg voor zwaardere resp. lichtere biggen. De richtprijs voor Zuid-Nederland bedroeg 124.10 - 2.70). Het LEI stelde voor de week tot 12 april een vrije prijs vast van 123.50 (- 75 cent) voor biggen van 23 kg, franko mest- bedrijf. Wereldgraanproduktie 1984/85 Sterke toename bij mais Het Amerikaans ministerie van landbouw raamt de wereldgraan oogst 1984/85 op 1.632 miljard ton dat is 3 miljoen ton meer dan een maand geleden geraamd werd. In 1983/84 bedroeg de wereldgraan produktie 1.479 miljard ton. De eindvoorraden 1984/85 worden ge raamd op 217 miljoen ton, 4.9 mil joen ton minder dan een maand ge leden geraamd werd. Alle cijfers zijn inklusief witte rijst. Eind 1983/84 bedroegen de over- gangsvoorraden 180,6 miljoen ton. De raming van de wereldtarweo'ogst is verlaagd van 516 tot 513,8 miljoen ton (1983/84 490,1 miljoen ton). Deze verlaging is het gevolg van kleinere dan eerder geraamde op brengsten in de Sovjet Unie, Oost Europa en Spanje. De Argentijnse tarwe oogst zou ech ter 13,2 miljoen ton kunnen opleve ren, dat is 0,5 miljoen ton meer dan een maand geleden werd geraamd. Stopt lekkages tussen de tegels De makers van de bekende Bison Lijmen introduceren een nieuw pro- dukt in het al uit 11 produkten be staande Bison Anti-Vocht program ma. Met dit nieuwe produkt, Bison Voe gen Waterdicht, zijn lekkende ce- mentvoegen van wand- en vloerte gels weer waterdicht te maken. Tegels zijn over het algemeen prima bestand tegen water, maar als de ce- mentvoegen tussen de tegels van de wand of vloer niet goed zijn, ontstaat er lekkage. Voegen Waterdicht is een dunne vloeistof die gemakkelijk is aan te brengen met het kvyastje dat in de dop van de bus wordt meegeleverd. Bison Voegen Waterdicht wordt ge- leyerd in een bus van 250 ml die goed is voor het 2 maal behandelen van ca. 3m2. Een busje kost 8,95 en is verkrijg baar bij DHZ-, ijzer-, verfzaken en bouwmarkten. waarin de zaken eenzijdig zijn gere geld en/of waarin op onderdelen al of niet bewust onduidelijkheden zit ten. Of waarbij onderaan het kon- trakt nog wat kleine lettertjes staan die de koper flink kunnen opbreken. Bij de algemene voorwaarden is zo veel mogelijk met al dit soort zaken rekening gehouden. Gebruik ze, want ze zijn ervoor gemaakt...! Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de juridische afde ling van het Landbouwschap, Prin- sevinkenpark 19, 2585 HK Den Haag (telefoon 070-524411, toestel 315). De overgangsvoorraden worden ge raamd op 110,5 miljoen ton (- 2,9) vergeleken met 98,5 miljoen ton een jaar geleden. De raming van de voergraanoogst werd met 2,9 miljoen ton verhoogd tot 800,9 miljoen ton 1983/84 682,7 miljoen ton)' De raming van de wereldmaispro- duktie werd met 2,5 miljoen ton ver hoogd tot 447,8 miljoen ton vergele ken met 345,1 miljoen ton in 1983/84. Vooruitzichten Sovjet-graanoogst gunstig Het in Moskou verschijnende blad Selakaja Schianj (landleven) ver wacht dit jaar in de Sovjet-Unie een graanoogst die gelijk zou kunnen zijn aan de rekordoogst in 1978. In dit jaar leverde de graanoogst 121,8 miljoen ton tarwe en 105,3 mil joen ton voergranen op. Sinds dat jaar lagen de opbrengsten regelmatig beneden de 200 ton in totaal, of 50 miljoen lager dan de planning van het lopende Vijfjarenplan. Dit leidde tot graanaankopen in het buitenland in de orde van grootte van 30 tot 45 miljoen ton. In het re- kordjaar 1978 bedroeg de Sovjet-im port aan granen "slechts" 15 miljoen ton. Dat de opbrengsten de laatste jaren zo slecht waren, is vooral toe te schrijven aan de slechte boderfibe- werking schrijft het blad. De ongun stige opbrengsten hebben minder met de ongunstige weersomstandig heden dan met een uitgeputte bodem te doen. De boeren-kollektiviteiten beschikten niet over voldoende kunstmest en onvoldoende machines voor een goede bodembewerking. Dan is er de gebrekkige technologie. Het zaaien vergde in plaats van 4 tot 5 dagen in meerdere gebieden twee weken. Het oogsten duurde in plaats van 10 tot 12 dagen doorgaans in vele gebieden meer dan het dubbele. Aangekondigd zijn maatregelen tot verbetering van de techniek bij het oogsten, wat tot grotere opbrengsten zou leiden, aldus het blad. Vrijdag 26 april 1985 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 27