VOOR mi VROUW 'Een unieke kans om mee te praten' p.j. zuid geluid Staalbouw IWEMOLIN zlm De specialist voor het bouwen van: Gerdien Tober, lid Interdepartementale kommissie redaktie Peter Risseeuw Het licht op de afdeling... 's-Heer Abtskerke Nisse e.o. Oranjefeest Leden opgelet!!! Groeiende afzet echte campingboter onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. LJ.de Regt - van Malde gem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk "Volgens mij is het de eerste keer dat er door ministeries een interdepartementale kommissie is ingesteld, waarin agrarische vrouwen rechtstreeks over hun problemen kunnen meepraten", konkludeert Gerdien Tober tevreden. Ze is per 1 februari jl. benoemd in een dergelijke kommissie namens de Centrale van Plattelandsvrouwenorganisaties. Het is de bedoeling dat de kommissieleden vóór 1 december 1985 een rapport gereed hebben waarin zij voorstellen doen, waaruit de betrokken bewindslieden een standpunt kunnen bepalen over gelijke en gelijkwaardige behandeling van vrouwen die meewerken c.q. mee-onderne- men in het bedrijf van hun partner. Het gaat dus om het aangeven van knelpunten; ongelijkheden op ver schillende terreinen, waaronder die van de belastingen, sociale zekerhe den, juridische aspekten en scholing en opleiding. Gerdien Tober noemt er een paar op, zoals de entree-eis voor de AAW, het ontbreken van een individuele zelf standigenaftrek, de problemen rond een man-vrouw-maatschap, rond ziekte en zwangerschap, het niet-er- kerinen van huishoudelijke arbeid etc. "Ik heb zelf gekozen voor deelname in de werkgroep belastingen", licht ze toe. "Dat onderwerp heeft mijn spe ciale belangstelling. Vooral de fiska- le effekten van de wet tweeverdie ners. De derde fase daarvan heeft nogal ingrijpende gevolgen voor de meewerkende vrouw in het eigen gezinsbedrijf. De toerekening van een deel van de winst bijvoorbeeld aan de vrouw leidt tot ekstra pre mielasten voor de ondernemer, door de individualiseringsmaatregelen bij de volksverzekering. Deze maatregel betekent een ekstra lastenverzwaring voor het bedrijf. Daar komt nog bij, dat de ondernemer in de derde fase van deze wet de "zelfstandigenaf- Lid zijn van de Interdepartementale Kommissie Meewerkende vrouw in het eigen bedrijf' betekent veel papierwerk doornemen. Gerdien Tober besteedt er vele uren aan. trek" mag verhogen, afhankelijk van het aantal uren dat zijn partner meewerkt. Hetgeen in de praktijk dus betekent dat de vrouw haar be loning moet terugvinden in de zelf standigenaftrek van de man". De winsttoerekening is niet aan maksimumgrenzen gebonden als de vrouw mede-ondernemer is. In de praktijk komt dit echter niet vaak voor of wordt zij niet als zodanig er kent. Een man-vrouw-maatschap biedt die mogelijkheden wel. Knelpunten aandragen Alhoewel er diverse zaken op papier gereed liggen voor verdere behande ling mist Gerdien Tober nog een duidelijk voelbare aanwezigheid van een agrarische achterban. "De agrarische vrouwen hebben, als het aankomt op belangenbeharti ging, een achterstand. De NCOV- vrouwenraad daarentegen bestaat nog maar twee jaar en is aktief bezig om de belangen van vrouwen in het midden- en kleinbedrijf te beharti gen. Binnen de standsorganisaties is er geen duidelijk beleid voor agrarische vrouwen terug te vinden. Twee jaar geleden is binnen de Bond van Plat telandsvrouwen een diskussie ge voerd, waarin is besloten tot op ze kere hoogte wel aan belangenbehar tiging te doen als het gaat om de po sitie van de vrouw en de benadering daarvan. Over een betere melkprijs zul je ons daar niet horen praten, hoe belangrijk dat ook is. We zouden in konflikt komen met onze leden die als konsument melk kopen". "Maar om in vergaderingen van de interdepartementale kommissie sterk te kunnen staan, moet er iets zijn van een achterban. Ik wil daarom agrari sche vrouwen oproepen mij te schrij ven over de knelpunten, zoals zij die als meewerkende vrouw in het bedrijf ervaren. Direkte op'ossingen voor hun eventuele problemen kan ik na tuurlijk niet bieden. Maar ik kan wel beloven deze problemen mee naar Den Haag te nemen om ze daar te bespreken". Gerdien Tober is realistisch genoeg om in te zien dat lang niet alle pro blemen die agrarische vrouwen aan gaan in het eindrapport terug te vin den zullen zijn. In een brief die ze langs diverse instellingen heeft ge stuurd schrijft ze: "De trein is in be weging gezet en rijdt langzaam maar zeker door, zorgt u ervoor dat hij niet zonder uw inbreng aankomt als in november het eindrapport van de kommissie aan de desbetreffende bewindslieden wordt aangeboden". Ze vindt dat er best een stukje ver antwoordelijkheid voor het eindrap port bij de agrarische vrouwen zelf gelegd mag worden. "Er wordt zo vaak gedacht: Daar hoef ik me verder niet druk over te maken, dat wordt wel vobr me gere geld. Maar kom dan later niet boos bij mij. aankloppen als de eindresul taten tegenvallen". Afwachten Eind november zal het rapport van de interdepartementale kommissie "Meewerkende vrouw in het eigen bedrijf' gereed moeten zijn om per 1 december 1985 te worden aangebo den. Het is volgens Gerdien Tober afwachten wat er daarna mee gaat gebeuren. Officieel zal de regering er een standpunt uit formuleren en ad vies vragen aan de Emancipatieraad, de Sociaal-Ekonomische Raad en de Raad voor het Midden- en Kleinbe drijf. Het zal dus heel wat buro's moeten passeren. "Het risiko zit er natuurlijk in, dat het ergens in een burola belandt en wordt vergeten", verzucht Gerdien Tober. "Het is volgens mij een taak voor de deelnemende organisaties om te blijven informeren naar de voortgang ervan. Voor de agrarische vrouwen zie ik overigens nog een belangrijk voordeel van het eindrap port. Er is aangewerkt door "zwaar gewichten" van diverse departemen ten. Het zal dus best enig gewicht in de schaal leggen als wij met dat rap port onder de arm bijvoorbeeld bij de standsorganisaties aankloppen". Het blijft namelijk Gerdien Tober's grootste wens, dat de agrarische vrouwen niet alleen een gelijkwaar dige positie krijgen als het gaat om samenwerking op het eigen bedrijf, maar dat men in de toekomst ook zal komen tot eenzelfde samenwerking binnen de landbouworganisaties (ze is zelf lid van de Hollandsche Mij. van Landbouw). "Alhoewel er nog een hele lange weg te gaan zal zijn voordat we zover zijn", voegt ze er aan toe. Elma Gortworst Wie Gerdien Tober wil schrijven over knelpunten in het meewer ken van de vrouw op het eigen bedrijf kan terecht via haar adres: G. Tober - Doorn, Spoorweglaan 10,2841 LR Moordrecht. Onze afdeling beslaat een groot ge bied van Zuid Beveland, we hebben dan ook leden uit veel verschillende plaatsen: 's Heer Abtskerke, Nisse, Heinkenszand, 's Heerenhoek, 's Heer Arendskerke, 's Gravenpolder, Goes enz. In 1984 hebben we veel aktiviteiten gehad; sommige heel goed geslaagd en andere gingen niet door. Vooral het laatste halfjaar van 1984 ging erg moeizaam. In 1985 zijn we begonnen met onze grote avonden. Dit waren 2 succes volle avonden waar het publiek in grote getale naar toekomt. Ons to neelstuk was dit jaar 2de en we kwa men tevens op de 2de plaats voor het dekor. Bij de beste speler was de 3de plaats voor ons weggelegd dus dit was een succesvol toneelstuk. De volgende aktiviteit was het Ju weel 1985. Wij moesten als eerste het juweel organiseren in de nieuwe stijl. Na veel zorgen is alles toch nog op zijn pootjes terechtgekomen. Het werd een leuke gezellige avond. Wij wensen de afdeling die het juweel 1986 moet organiseren evenveel suc ces toe als wij hadden. Onze volgende aktiviteit is het Oranjefeest te 's Heer Abtskerke. Omdat op dit dorp geen oranjever eniging meer is, verzorgt onze afde ling dit ieder jaar. Vrijdag 26 april 1985 Dit jaar op zaterdag 27 april. Er is weer een vol programma met o.a. Zeskamp, Optocht en een groots Oranjebal wat in de wijde omgeving bekend staat als een geslaagd Oran jebal en dus veel bezoekers zal trek ken. Het verdere jaarprogramma is nog niet bekend omdat onze ledenverga dering pas in mei gehouden wordt. We hopen voor 1985 weer op een succesvol jaar. Sekretaris PJZ 's Heer Abtskerke- Nisse e.o. Piet Minnaard Auto puzzelrit Liefhebbers van een auto-puzzelrit kunnen op zaterdag 11 mei hun hart ophalen in Noord-Beveland. Dan organiseert de regio Walcheren en Noord-Beveland de jaarlijkse pro vinciale puzzelrit. Start om 17.00 uur nabij de Zeelandbrug. Bel even het sekretariaat van je eigen afdeling. Die kan je dan alles vertellen over het preciese tijdstip, plaats, eventueel vervoer gezamenlijk regelen als je zelf niet over een auto beschikt. Na afloop van deze puzzelrit waar iedereen aan kan meedoen, een bar becue. Trekkerbehendigheidswedstrijd Voor het eerst op provinciaal niveau een trekkerbehendigheidswedstrijd. Deze wordt georganiseerd door de regio Fijnaart-Zevenbergen op 29 juni. Er is een parkoers uitgezet voor heren en dames, dus iedereen kan hieraan meedoen, als je tenminste een trekkerrijbewijs bezit of ouder bent dan 18 jaar. De winnaar van dit spektakel kan meedoen aan de lan delijke trekkerbehendigheidswed strijd. Geef weer even een seintje naar je eigen sekretariaat voor alle verdere details. Allebei de regio's hopen op een goede opkomst en twee hele leuke evene menten. Tot ziens op 11 mei en op 29 juni!! De konsumptie van echte boter in Nederland neemt toe en daarmee ook die van echte campingboter. Na de introduktie in 1983 is de afzet ervan vorig jaar bijna ver dubbeld. Dit jaar wordt een ver dere groei verwacht van boter in de handige blikverpakking. Campingboter is ontwikkeld om dat Nederlanders in vrije tijd en op vakantie de voorkeur geven aan boter. Voor het gebruik in de tent of de boot of tijdens de pick nick biedt een blik meer gemak en kan de boter beter bewaard worden. Het Nederlands Zuivel- bureau verspreidt ook dit jaar op de verkooppunten promotiema teriaal om de konsument op merkzaam te maken op cam pingboter. Daarbij zit ook een folder met tips en recepten. 26 april - Afd. Walcheren gaat zwemmen en nog veel meer in "de Roompot" te Kamperland. Het ver trek is om 19.00 uur vanaf Hotel "Walcheren" te Koudekerke. Opge ven bij Petra 01185-2613. 26 april - Afd. W.Z.VI. houdt haar ledenvergadering in "de Ploeg" te Groede. Na afloop koud buffet en gelegenheid tot dansen. 27 april - Afd. 's Heer Abtskerke, Nisse e.o. organiseert oranjefeesten in 's Heer Abtskerke. Met o.a. kin derspelen, zeskamp, optocht in het kader van 40-jarige bevrijding en ter afsluiting grandioos Oranjebal in de schuur van fam. Markusse. 10 mei - Afd. O.Z.V1. organiseert een schuurfeest in de schuur van de fam. Scheele, Paviljoenweg in Zaamslag. Dit feest begint om 21.00 uur en kost voor PJZ'ers ƒ3,50 terwijl anderen 5,— moeten betalen. 18 mei - Afd. W.Z.VI. pakt de draad van het feesten weer op en organi seert weer een ouderwets schuurfeest in de schuur van de fam. de Hullu. De muziek wordt dit maal verzorgd door een band nl. "Manolito", ons allen ondertussen wel bekend. 17, 18, 19 mei - Afd. Goes en Noord- Beveland ontvangen in het kader van een uitwisseling een groep jonge mensen uit de Flevopolder. Hiervoor worden nog gastgezinnen gezocht die bereid zijn 1 of meer mensen uit de Flevo onder te brengen. Bel even Jolande de Fouw 01108-1584 of Jac- co Dekker 01102-3303. Het tegenbe zoek is op 27, 28 en 29 juni gepland. TELEFOON 01140-12675 Oud Ferdinandusdijk 15,4566 RK Heikant Telefoon 01140-12675 - machine-bergingsloodsen - aardappelbewaarplaatsen - veestallen - industrie- en sporthallen - het plaatsen van nieuwe spanten in bestaande schuren - verder allerlei soorten konstruktiewerken - wand- en dakplaten - schuifdeuren - sectionaldeuren - mandeuren Vertegenwoordiger voor de Zeeuwse eilanden: Dhr. J.L. Overbeeke Fransjesweg 9, 4434 NA Kwadendamme Tel. 01194-429 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 25