Om de toekomst zegge en schrijve 2>> -+ 2^08 A -C zuidelijke landbouw maatschappij Landwerk Kamperen bij de boer ZLM steunt massale protestaktie van Friese en Groninger boeren! m m VRIJDAG 26 APRIL 1985 land- en tuinbouwblad Praktijk, beleid en bestuur in de agrarische sektor staan deze dagen onder hoogspanning. Vol werklust en ijver gaan de boeren het land op, want zon en wind hebben de grond de afgelopen dagen klaar gemaakt voor de noodzakelijke bewerkingen. En het is aan de late kant voor inzaaien en poten. Ook voor beleidsmensen en bestuurders is het een drukke en spannende tijd. Zij staan op de bres voor de belangen van de leden nu deze belaagd worden door nieuwe wetgeving en ondermaatse prijsvorming. Twee weken geleden konstateerde ik op deze plaats dat de weerstand tegen het beleid van de minister van land bouw (en van het kabinet) in de praktijk duidelijk aan het toenemen was. Inmiddels is dat zaterdag jl. door boeren- akties in Friesland duidelijk bevestigd. De verwachting is dat er (regionaal) nog wel meer van dit soort uitingen van ongenoegen zullen volgen. Vanuit de ZLM hebben wij via een telegram adhesie betuigd aan het door de noordelijke landbouworganisaties opgestelde eisenpak-. ket (zie elders in dit blad). Het gaat daarbij stuk voor stuk om maatregelen die nodig zijn om de ondernemers in de land- en tuinbouw weer wat grond onder de voeten te geven. Naast de eisen met betrekking tot het graan-, melk- en mestbeleid is vooral ook de eis van het kabinet nu einde lijk eens ernst maakt met de toegezegde lastenverlichting voor agrarische zelfstandigen van bijzonder groot belang. In ZLM-verband wordt daarop reeds lang gehamerd. In onze adhesiebetuiging hebben wij gesteld dat er zonodig ook in ons werkgebied tot aktie zal worden opgeroepen. Gezien de omstandigheden (landwerk) wordt daarbij overigens niet in eerste instanties gedacht aan massale toestanden. Gisteren (25 april) is een delegatie uit de ZLM in Den Haag aanwezig geweest bij de vergadering van de vaste kommissie van Landbouw van de Tweede Kamer waar diverse aktualiteiten op de agenda stonden. Hopenlijk dat de Tweede Kamer zo verstandig is het ge wraakte beleid bij te sturen. Ook op de aangekondigde betoging van de europese boeren op 14 mei in Luxem burg zal de ZLM in ieder geval acte de présence (moeten) geven. Vooral nu het naar mijn gevoel deze keer zowel nationaal als europees meer dan ooit gaat om de toe komst van de land- en tuinbouw kunnen we ons niet permiteren er niet bij te zijn. Daar is in mijn ogen geen diskussie over mogelijk. We gaan dus! Uit de diverse bijdragen in onze rubriek "Uit de praktijk"' van deze week blijkt wel dat de eerste zorg van de boeren (terecht) ligt bij het zaaien en poten en wat daar verder bij komt kijken. De verwachting is dat er deze week heel wat gedaan is. Ook de koeien kunnen eindelijk naar buiten. Hopenlijk wordt het weer niet opnieuw spelbreker. Met de nieuwe oogst in het vooruitzicht wordt min of meer afscheid genomen van het teleurstellende seizoen '84/'85 vooral wat betreft de prijsvorming van de vrije produkten. Zo wordt er weer met een nieuwe lei begon nen en hopenlijk ook met frisse moed. Nu het echt voorjaar lijkt te worden is ook het kamperen bij de boer weer aktueel. Uit de pers blijkt dat diverse gemeenten bezig zijn met het bepalen van het aantal kampeermiddelen per bedrijf. Onlangs heeft er ook weer een gesprek plaatsgevonden tussen de drie Zeeuwse Landbouworganisaties (3 ZLO) en de Vereniging van Kampeerboeren in Zeeland (VEKABO). Na de nogal forse -en mijns inziens onterechte- kritiek van de (VEKABO) op de georganiseerde landbouw moesten we elkaar weer eens diep in de ogen kijken. Dat heeft geresulteerd in een gemeenschappelijk standpunt met betrekking tot het kamperen bij de boer. Dit standpunt houdt in dat voor alsnog wordt uitgegaan van het in de kampeerwet ge stelde maximum van vijf kampeermiddelen per bedrijf. Gezien de ervaringen tot nu toe en de te verwachten ontwikkelingen is er echter alles voor te zeggen regionaal (in Zeeland) een ontheffingenbeleid te ontwikkelen. In het kader van een dergelijk ontheffingenbeleid zou het dan mogelijk moeten zijn naar gelang de plaatselijke omstandigheden (tijdelijk) toestemming te krijgen voor maximaal tien a vijftien kampeermiddelen per bedrijf. Met een dergelijk ontheffingenbeleid zouden veel pro blemen kunnen worden opgelost. VEKABO en 3 ZLO zullen zich nu gezamenlijk sterk maken voor een dergelijk Door het demonstratief op de weg brengen van ca. 3000 trekkers in de centra van een aantal Friese steden, hebben de Friese en Groninger standsorganisaties afgelopen za terdag 20 april massaal geprotesteerd tegen het beleid van het ministerie van landbouw en tegen het beleid dat vanuit Brussel wordt gevoerd. De demonstratie werd onder steund door het aanbieden van een eisenpakket aan de minister van landbouw. Staatssekretaris A. Ploeg heeft x deze op het Binnenhof in ontvangst genomen. Van ver schillende zijden is ondersteuning voor deze aktie bij het aktiekomité binnengekomen. Zo stuurde de voorzitter van het KNLC, ir. D. Luteijn, persoonlijk een telegram waarin hij zijn instemming met de aktie en het eisenpakket on derstreepte. Ook de ZLM heeft aan de Friese Mij een telegram gestuurd. Daarin wordt gezegd dat de ZLM de aktie van zaterdag van harte ondersteunt. Zonodig zal de ZLM de komende tijd ook in haar werkgebied tot aktie oproepen. In het eisenpakket verlangen de boeren het volgende: dat vanuit Nederland geen medewerking wordt gege ven aan een hogere korting op melk dan het huidige superheffingspercentage van 8,65%; dat er nu met spoed een oplossing wordt gezocht voor de vele knelsituaties bij de uitvoering van de super heffing en dat daarvoor op korte termijn een betere opkoopregeling voor melk in het leven wordt geroe- pen, waarbij de uit te keren gelden niet worden door gesluisd naar de fiscus; dat de huidige medeverantwoordelijkheidsheffing bij de melk, die door de superheffing totaal is achter haald, nu snel verdwijnt; dat vanuit Nederland geen medewerking wordt gege ven aan een verdere korting op de graanprijzen en dat Minister Braks zich nu eindelijk eens sterk maakt voor een graanbeleid, dat recht doet aan de inkomens doelstelling in het Europees landbouwbeleid; dat het Kabinet Lubbers nu eindelijk ernst maakt met de in de Troonrede toegezegde lastenverlichting voor de agrarische zelfstandigen; dat de kloof tussen prijzen en kosten in de landbouw niet verder wordt verbreed; dat er nu snel meer ruimte wordt geschapen voor bedrijfsopvolgers en voor bedrijfsaanpassing, o.a. door een goedé terugtredingsregeling voor oudere ondernemers; dat bij de oplossing van de mestproblematiek uitge- gaan wordt van de landbouwkundige normen, ge noemd in het rapport Latijnhouwers en niet van de zogenaamde fosfaatnormen. Lid van het friese aktiekomité de heer S. Reitsma over handigt Staatssekretaris Ploeg het eisenpakket. ontheffingenbeleid. Met dit gemeenschappelijk stand punt is gelukkig ook de vertrouwendrelatie tussen 3 ZLO en VEKABO weer hersteld. Duidelijk zal nu ook zijn dat de georganiseerde landbouw de kampeerboeren wel degelijk een warm hart toedraagt. Ik hoop daarom dat ook de kampeerboeren een goed jaar met veel mooe weer tegemoet gaan. Wellicht dat het dan ook eens ga proberen. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1