ir. A. de Best: Zoetwater Zoommeer aantrekkelijk voor Zeeuwse Landbouw Onderzoek naar voedselvoorziening tijdens Tweede Wereldoorlog leidt tot verrassende konklusies «te 48**'; C97 Cm cm Ctoo C101 CM3 CIOS C104 41 42 43 44 45 46 47 48 41 42 43 44 45 46 47 48 Zeeuws Vlaanderen moet leiding claimen bij V. O. W. Knolcyperus bedreigt bloembollentelers Kabinet tegen groeihormonen in veehouderij Op 24 april a.s. zullen in de Capitu latiezaal van het voormalige Hotel de Wereld in Wageningen de resul taten van een onderzoek naar de voedselvoorziening in ons land tij dens de Tweede Wereldoorlog aan de pers gepresenteerd worden. Drs. Gerard Trienekens, die dit onder zoek uitgevoerd heeft, zal bij die ge legenheid enige verrassende konklu sies trekken en een nieuw licht wer pen op de relatie tussen de Duitse bezetter, de Nederlandse overheid en het verzet op het punt van de voedselvoorziening. Trienekens, die op deze studie eind mei aan de Landbouwhogeschool zal promoveren, geeft in zijn boek ant woord op de vraag in hoeverre in de behoeften van de bevolking is voor zien in de jaren 1940-45. De Rijksre gering in Berlijn eiste een deel van het voedsel op, Nederland was af hankelijk van graan-, vetten- en veevoederimporten die vanaf mei 1940 geblokkeerd werden en moest bovendien de bezettingsmacht voe den. Ook beschrijft Trienekens de fakto- ren die leidden tot de Hongerwinter, en in hoeverre het weinige voedsel voor de verschillende bevolkings groepen beschikbaar was. De promovendus, die verbonden is aan het Utrechtse Instituut voor Ge schiedenis, heeft een nauwgezette rekonstruktie gemaakt van de land- bouwproduktie in de bezettingsja ren, die vergeleken met de officiële cijfers zoals die door de toenmalige autoriteiten geregistreerd werden en een schatting gemaakt van de om vang van de zwarte markt. Dit ge beurde in samenwerking met diverse Wageningse deskundigen op het ter rein van de veeteelt, akker- en tuin bouw. Vervolgens heeft drs. Triene kens uitvoerige berekeningen ge maakt van de hoeveelheden voedsel die de Wehrmacht gebruikte, de hoeveelheden die werden uitgevoerd en de hoeveelheden die het Neder landse volk ten goede kwamen. De cijfers zijn verwerkt tot ruim hon derd tabellen, grafieken en balansen. Centraal in Trienekens boek staat de energieke figuur van ir. S.L. Louwes, direkteur-generaal van de voedsel voorziening. Gerard Trienekens maakte gebruik van een groot aantal bronnen bij het Algemeen Rijksarchief, het ministe rie van Landbouw, het Rijksinstituut voor Oorlogsdokumentatie, en het CBS. Het boek, getiteld "Tussen ons volk en de honger" is verkrijgbaar in de boekhandel; het is een uitgave van uitgeverij Matrijs te Utrecht. G.M.T. Trienekens De volgende week dinsdag viert H.K.H. prinses Juliana haar verjaar dag. Zij wordt dan 76 jaar. i SCHfeURT GRASLAND botM EOÏü, *orM, »"TM, uoti 4 8 l SOtfflK BOTE» 43&1: p# S» i «ff ,»y l Kff; acrikh jkotïsI? «Ti SERVE RESERVE RESERVE RESERVE RESERVE RESERVE RESERVE RESERVE MEtK «ELK M8LX MEÏ.K 51ElKfc MELK MEEK «ELK MEI-K VfKl.K MEI. $4 RKl.K .MM.K MKÏ.K S^LS MKl K Op de omslag van het boek van de heer Trienekens enige beelden die bij vele lezers gemengde gevoelens zullen oproepen. De situatie bij Pompe Toren op Schouwen-Duiveland. Het zoute kwelwater wordt uit het binnendijks gebied links) opgepompt en via een pijpleiding die onder de weg door loopt naar het Grevelingenmeer rechts getransporteerd, (rechts). Als men ten behoeve van de land-en tuinbouw de kosten en baten van de aanvoer van zoet water vanuit het Zoommeer tegen elkaar afweegt dan blijkt die verhouding zonder meer gunstig voor de gebieden Schouwen- Duiveland, Oost Zuid-Beveland, Tholen en St. Philipsland. Het Ka naal door Zuid-Beveland vormt een barrière die overigens toch minder zwaar doorweegt dan eerst werd aan genomen. Daardoor is de kosten/ba ten verhouding ook voor de rest van Zuid-Beveland, Noord-Beveland en Walcheren nog steeds positief. Voor Zeeuws-Vlaanderen daarentegen is de situatie ongunstig. Dit gebied zal voorshands aangewezen zijn op de (te) beperkte grondwatervoorraden. Ook hier zou het perspektief gunsti ger kunnen worden wanneer bij de aanleg van de vaste oeververbinding tevens de mogelijkheid wordt ge- kreeërd om hieraan de aanleg van een pijpleiding voor zoet water te koppe len. Het is merkwaardig dat de land bouw deze claim nog steeds niet heeft gelegd". Dit zelir. A. de Best namens de Provinciale Waterstaat op een vo rige week donderdag gehouden sym- pos kim over de zoetwatersituatie in het Zuidwest Deltagebied van Ne derland. Het symposium was georganiseerd door het departement Zeeland van de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel en vond plaats in de Schouwburg te Middelburg. Doordat gelijktijdig een soortgelijke bijeenkomst plaats vond in Amster dam ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Landinrichtings- dienst was-het bezoek matig. De heer de Best vertelde in zijn voordracht dat de provincie de hele (zoet)water problematiek momenteel zeer inten sief bestudeert dit mede met het oog op de komende wetgeving omtrent waterkwaliteit en-beheer. "Omdat zoet water in Zeeland een schaarse grondstof is en omdat verruiming daarvan alleen plaats kan vinden na grote fysieke en financiële inspan ningen, moeten beheerders én ge bruikers ervan het beschouwen als een gemeenschappelijk belang en het ook als zodanig naar buiten toe verdedigen. Anders zal de vereiste financiële ondersteuning van de noodzakelijke infrastrukturele wer ken door het rijk geen haalbare kaart zijn", waarschuwde de heer de Best Deze somde nog eens op waar de claims en de toekomstige verrui mingsmogelijkheden van zoet water voor de landbouw liggen. Daarbij werd het Grevelingenmeer buiten beschouwing gelaten omdat over de beslissing over 2ioet of zout regiem nog niet is gevallen. Eerst en vooral zal het zoete water moeten komen uit het Zoommeer en het Volkerak. Over de kapaciteit van dit meer hoeft men zich geen zorgen te maken. Kwel Voofts is zoet water beschikbaar uit de (te)beperkte zoetwatêrbellen on der de kreekruggen. Deze voorraden kunnen kunstmatig worden opge voerd. Een injektieproef bij Kapelle lijkt veelbelovend. Toch blijft deze bron zeer beperkt en is ze eigenlijk alleen interessant voor de fruitteelt en de groententeelt. Door bestrijding van kwel (een ernstig probleem op vooral Schouwen-Duiveland) zal verder een relatief sterke verbetering van de waterkwaliteit kunnen wor den verkregen. Daarover is een proef gaande bij de' Plompe Toren op Schouwen-Duiveland en de eerste resultaten zijn veelbelovend. Wan neer deze methoden op wat grotere schaal mogelijkheden biedt dan ver betert niet alleen de kwaliteit van het water maar is er bovendien minder zoet water nodig voor het doorstro men van de waterlopen. Dit zou ook kostenverlagend kunnen werken bij de aanleg en uitdieping van de voor de aanvoer van zoet water vereiste watergangen. Een bestuurlijke afwe ging van de zoetwaterclaims moet nog plaatsvinden. Daarbij valt vol gens de heer de Best niet te tornen aan de bestaande claims van de wa terleidingbedrijven. Intensivering Direkteur Landbouw en Voedsel voorziening in Zeeland ir. W.L.A.G. 'Tacken wees in zijn bijdrage op de steeds sterkere beheersing in de landbouw van het groeiproces. Door het ontbreken van voldoende zoet water dreigt de agrarische sektor in het zuidwestelijke Deltagebied steeds verder achterop te geraken vergeleken bij andere gebieden. "Redukties in opbrengsten van nu zullen in de toekomst op kunnen lo pen tot het dubbele en daardoor treedt een niet te verteren aantasting van de relatieve konkurrentiekracht op. Immers als gevolg van o.m. prijs-en struktuurbeleid moeten veel agrarische bedrijven intensiveren' een proces dat zonder zoet water niet mogelijk is. Overigens wees Tacken De besmetting van een aantal perce len bloembollenland met het on kruid knolcyperus vormt een bedrei ging van de eerste orde voor de teelt van bloembollen. Als een zwaard van Damocles hangt een aantal telers een teeltverbod voor deze besmette percelen boven het hoofd. Dat zei de voorzitter van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollen kuituur, J. de Jonge, dinsdag tijdens de algemene ledenvergadering van zijn vereniging in Hillegom. Zo'n teeltverbod houdt in dat op het betreffende perceel grond geen enkel gewas mag worden geteeld waarbij uit de grond wordt geoogst. De KAVB-voorzitter erkent dat het een harde maatregel is, maar men kan volgens hem niet anders. erop dat behalve de landbouw in Zeeland ook (agrarische) industrie en handel in hun mogelijkheden be perkt worden door het gebrek aan zoet water. Ondernemersschap Mevrouw ir. M.J. van der Weele- Minderhoud benadrukte nog dat in de toekomst van de Zeeuwse boer niet alleen vakmanschap wordt verwacht maar zeker ook ondernemerschap wanneer de mogelijkheden om over voldoende zoet water te beschikken zich aan zullen dienen. Tijdens een forumdiskussie werd gevraagd in hoeverre de agrarische wereld bereid zal zijn in de kosten van zoetwater transport bij te dragen. ZLM-voor- zitter de heer A.J.G. Doeleman zei daarop dat dit wel minder problemen op zal leveren dan aanvankelijk werd verwacht. Op Schouwen-Duiveland waar al berekeningen zijn gemaakt schrok men eerst wel van de geraam de kosten van ca. 130,- per ha. maar men is daar inmiddels aan ge wend geraakt. Thans wordt algemeen gedacht dat wanneer de aanleg van een pijpleiding vanuit het Zoommeer (indien de Grevelingen zout blijft) wordt afgewezen, men niet alleen de ze maar vooral ook toekomstige ge neraties een zeer slechte dienst zou bewijzen. J.W. Den Haag, 24 apr. (ANP) - De Ne derlandse overheid voelt er niets voor om gebruik van groeihormonen in de veehouderij ten behoeve van mestdoeleinden toe te staan. Om die reden heeft de regering zich ook uit gesproken tegen een voorstel van die strekking van de EG-commissie, die een dergelijke toepassing onder een aantal voorwaarden mogelijk wilde maken. De staatssecretarissen van der Reijden (Volksgezondheid) en Ploeg (landbouw) hebben dit geant woord op schriftelijke vragen van de PPR-kamerleden Beckers en Lank- horst. De radicale kamerleden waren verontrust door publicaties over steekproeven door de vleeskeurings diensten. Dat er sprake zou zijn van gebruik op grote schaal van illegale groeihormonen. Vrijdag 26 april 1985 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 17