Kwaliteit Service Niet-gedraineerde percelen zijn er zo uit te halen Het doek valt voor het treurspel van uien! Voor veel veehouders was het een bewogen jaar Gemiddelde zaaidatum ca. 4 weken later? Te snel beginnen kan verkeerd uitpakken korte wenken akkerbouw Het gezegde "April doet wat ie wil" blijkt dit jaar helemaal op waarheid te berusten, binnen een tijdsbestek van 6 dagen viel er in de tweede week van april dik 100 mm neerslag. Veel landerijen in WEST-BRABANT ZUID stonden blank omdat het op pervlaktewater niet snel genoeg af gevoerd kon worden. Enkele percelen gerst kunnen als gevolg van stort buien als verloren beschouwd wor den. De niet gedraineerde percelen zijn er na zo'n regenval meteen uit te halen. Drainage is geen overbodige luxe, zeker in ons gebied niet. En er moet nog veel gedraineerd worden. Door de 5 ruilverkavelingèn die op dit moment in onze streek aan het draaien zijn zal er wat de drainage afwatering en waterbeheersing be treft, over 10 jaar veel verbeterd zijn. Het werk is door deze overvloedige regen weer 10 dagen opgeschoven, al ziet het er nu toch naar uit dat een groot gedeelte van de suikerbieten en aardappelen nog in april gezaaid en geplant kunnen worden. Voor de rundveehouderij is het ook een laat voorjaar. Door de ongunsti ge weersomstandigheden is de stal- periode verlengd. Hierdoor raakt op de meeste rundveebedrijven de ruw- voer voorraad op, mede ook omdat de opbrengst van snijmais vorig jaar erg tegenviel. Gras is er voldoende op de weilan den, maar het is nog te drassig om het vee hierop te laten grazen. Was eind maart de Afrikaaüse var kenspest het aktuele punt, nu is het de gewone varkenspest. Vanaf 13 april is er in ons gebied een ver- voersverbod voor varkens afgekon digd omdat op 2 bedrijven deze pest is gekonstateerd. Deze verbodsbepa ling zal vermoedelijk 14 dagen gel den. In deze periode zullen alle big gen, mestvarkens en zeugen moeten worden geënt. Gelijktijdig met de enting moeten de varkens van het V.P. nummer worden voorzien. Via vlugschriften worden ook ver schillende verplichte veiligheids maatregelen genoemd welke in acht genomen dienen te worden. Dit heeft voornamelijk betrekking op de hy giëne, aan- en verkoop van varkens en vervoer. Op deze verplichte maat regelen zal de algemene inspektie- dienst van het ministerie van land bouw en visserij een verscherpte kontrole gaan uitoefenen. Zoals u ziet heeft elk nieuw geval van var kenspest meestal grote en vervelende gevolgen voor de varkenshouderij, betreffende vervoersverboden, ver breking van vaste relaties met de handel en problemen bij de eksport. Omstreeks half april is op diverse plaatsen in MIDDEN- EN OOST BRABANT het land te nat geworden om het te bewerken. De stagnatie is toch vrij.onverwachts gekomen. Eind maart was het vrij goed te bewerken en kon het strooien van de kunstmest plaatsvinden. Vanaf begin april is de neerslag aanzienlijk geweest bij re delijke temperaturen. Vooral de nachttemperatuur is vrij hoog ge weest tot half april. Dit is vrij gunstig geweest voor de ontwikkeling van het gras in de weide. Gezien de omstandigheden tot 20 april op het land, zijn de veehouders noodgedwongen hun vee op stal te houden. Op diverse plaatsen staat voldoende gras om het vee in de weide te doen c.q. voorweiden om de z.g. groeitrappen te verkrijgen. Deze groeitrappen in de grasvoorziening zijn nodig om de veestapel aan het begin van het weideseizoen over voldoende en goed weidegras van de gewenste lengte en hoeveelheid te verstrekken. Wordt deze voorziening niet gemaakt, dan krijg je een grote hoeveelheid gras, die alleen bestemd is om te maaien. Je hebt dan prak tisch geen weidegras van goede kwaliteit. De werkzaamheden op het akker land hebben van eind maart tot half april stil gelegen. In deze tijd zou onder normale omstandigheden drijfmest uitgereden worden om de ze daarna in te werken. Vervolgens ploegen en zaaiklaar maken van het maisland. Helaas, zover is het niet gekomen. Zoals nu de vooruitzichten zijn, zal het maisland, indien de weersom standigheden voldoende gunstig worden, in hoog tempo bewerkt moeten worden. Op deze manier krijg je vele werkzaamheden tegelijk. Officieel is het eerste superheffing jaar op 6 april geëindigd. Voor di verse veehouders is het een zeer be wogen jaar geweest. Velen hebben bijzonder lang in onzekerheid geze ten. Momenteel is nog een aantal bedrijven, dat nog geen melkkwo- tum heeft. Vooral in Zuid-Neder land is de overschrijding van hèt kwotum aanzienlijk. Gemiddeld over alle melkveehouders is onge veer 1% melk geleverd, die onder de superhéffingsregeling valt, waarvoor 56 cent per kg moet worden betaald. Voor de overschrijders zal de reke ning van de superheffing in de maand mei gepresenteerd worden. Voor diverse veehouders zal dit zwaar vallen. Bovendien heeft Minister Braks voor het nieuwe jaar de korting verhoogd op de melk van 8,65% naar 9,85% t.o.v. het melkjaar 1983. Dit geeft een ekstra verzwaring op het resultaat Vrijdag 26 april 1985 voor het nieuwe superheffingjaar 85-86. Voor diverse veehouders wordt het financieel nog moeilijker. De kleine re melkveehouders "de z.g. niet- groeiers" blijven op dezelfde hoe veelheid melk staan als in 84-85. Dit zou voor hen direkt een aanslag op het besteedbaar inkomen zijn. Een aantal veehouders heeft grote moeite met de superheffingsgelden. In de eerste plaats worden de gelden geïnd bij alle overschrijders. Vervolgens het Ministerie van Landbouw alleen maar het verschil tussen overschrij ders en onderschrijders af te dragen aan Brussel. Men vraagt zich af: Wat gaat Brussel met de afdracht doen? Wordt het geld alleen maar besteed aan het wegwerken van de ekstra zuivelvoorraden of Wat gaat Minister Braks met de niet-afgedra- gen superheffing gelden doen? Men Het is inmiddels ook in het LAND VAN ALTENA EN BIESBOSCH een laat voorjaar geworden. Door de overvloedige regenval hebben de werkzaamheden veel vertraging op gelopen. Het ziet er echter nu naar uit dat deze week veel werkzaamhe den kunnen worden uitgevoerd. Af gelopen week is de temperatuur flink omhoog gegaan, het is ieder jaar weer een genoegen te konstateren dat het gras en de granen gaan groeien. In ops gebied zijn nog vrijwel geen bieten gezaaid,'ten opzichte van vo rig jaar zou de gemiddelde zaaida tum wel eens vier weken later kun nen liggen. Op de droogte gevoelige gronden zoals die met name in de Biesbosch veel voorkomen zijn deze vier weken van groot belang zo bleek ook afgelopen jaar weer. Gelukkig is een groot deel van de kunstmest voor de regen gezaaid, zodat alle aandacht kan worden besteed aan het zaaien en poten. Het zal wellicht verstandig zijn nu nog maar een dag ekstra te wachten met het zaaiklaar maken van het bietenland, zodoende trach tend na de overvloedige regenval een zo goed mogelijke struktuur te be houden. Voor de aardappelen wordt het ook tijd. Het pootgoed begint behoorlijk tot leven te komen, op verschillende plaatsen moest reeds worden overgegaan tot omstorten, omdat de kiemen te lang dreigden te worden. Enkele partijen pootgoed bevatten een te groot aantal door fu- sarium besmette knollen, de voor lichting zal wellicht eens moeten na gaan welke verschillen er zijn tussen wel en niet behandeld pootgoed. Advertentie I.M/ De kleur van de polders in de WESTHOEK hebben de kleur ge kregen waar we al weken naar uitke ken. Wit tot lichtgrijs, met hier en daar een donkere vlam. Daar waar een grote plas gestaan heeft liggen deze donkere stukken als herinnering aan de dik 50 mm regen die op onze velden gevallen is. Weer komt naar voren dat de natuur grillig en onna volgbaar is. Het is toch pas een week geleden dat we droevig over de dijken gingen. We zagen het water over de akkers gaan. De lichtere gronden verander den van goede akkerbouwgebieden in, zo op het zicht, slikgronden. In- plaats van de zaaimachine is het machien om buizen door te spuiten tevoorschijn gehaald. Dag en nacht brandde het licht in het gebouw van het poldergemaal. Dat gebeurt al leen als het nodig is om zoveel mo gelijk water uit de polders te draaien. Nu de zon, ondersteund door een schrale wind, de hele dag z'n stralen over de akkers liet vallen, verwacht ik dat dezer dagen het geweld zal losbarsten. Voorzichtig is zaterdag hier en daar een licht blokje openge reden. Ook was de zaaimachine bij de loonrijder weg. De precisiema- chine die de bietenzaadjes weer ge legd heeft. Ze waren echter nog zeer klein in aantal. Diezelfde loonwerker zal deze week wel eens in z'n haar krabben. Nu niet omdat hij niet weet wat met z'n personeel te doen. Nee, de andere kant komt nu aan bod. Iedereen wil zo vlug de bieten er in hebben, want 't is tijd. Ook hoog tijd voor de vele kilo's uitjes die gepoot moeten worden. De allereerste uitjes in de eerste helft van de maand maart geplant, krijgen al een groen gezicht. Zij zijn uitgelopen ondanks al de wisselende stemmingen van Moeder Natuur. Ook karwij heeft zich weinig aangetrokken van storm en regen. Als ondervrucht stond deze vorige zomer onder blauwmaan- zaad. Deze schermbloemige plant geeft een goed-groeiend gewas te zien. Alleen is het aantal ha van dit specerijgewas niet hoog. Wellicht komt met de teelt van erwten ook de karwij terug. Voor degene die wel van een beetje speculeren houden is het toch wel leuk. We kunnen jaren met het zaad gokken op een goed prijsje. Mits goed bewaard gaat het nl. jaren mee. Wat we niet kunnen bewaren zijn de uien. Daar begint het doek voor te zakken! En dan wel bij een treurspel. Met veel moeite en zorgen zijn ze aangewend om ze droog te draaien. Dan onverkoopbaar, dat is één tra nendal. Ze zullen de schuui»uit"ffioe- ten, waar naar toe, zal de volgende vraag zijn. Ondertussen staan de uienzaaima- chines gereed om de nodige blokken te zaaien. Want ieder jaar begin je met een schone lei en ieder jaar heeft z'n eigen verhaal. vreest, dat deze gelden worden be steed aan gevallen en projekten, die niet met de doelstelling van de su perheffingsregeling stroken. Het ligt toch voor de hand dat startende en in moeilijkheden verkerende bedrijven, die door toevallige omstandigheden en toch levensvatbaar blijken op één of andere wijze geholpen worden. Bij de varkenshouders is de rust weer teruggekeerd. Men was bijzonder huiverig voor de in België uitgebro ken "Afrikaanse varkenspest". Gelukkig heeft men daar de zaak vrij snel onder kontrole gekregen. In Zuid-Nederland komen toch zo nu en dan gevallen voor van de traditionele varkenspest. Vanwege de grootscha lige aanpak en het steeds door blijven enten, is het aantal varkenspest uit braken vrij gering. Het is gewenst, dat de zaak onder kontrole blijft. In de wintertarwe vinden de eerste bespuitingen tegen het onkruid in middels plaats, op de vroeg gezaaide percelen met een behoorlijke on kruidbezetting lijkt het nu het juiste moment om te spuiten, vooral muur kan zich nu het juiste moment om te spuiten' bij wat hogere temperatuur eksplosief ontwikkelen en dan ben je gauw te laat. Het jongvee is deze week in grote getale naar buiten gegaan. Op veel bedrijven was dit hoog tijd, het ruw- voer begint op te raken. Op enkele bedrijven heeft men het melkvee ook al in de wei lopen, kopziekte kan een groot gevaar zijn, het is dus oppassen geblazen. Op het moment dat ik dit schrijf ziet het er voor de komende week in ZUID-BEVELAND goed uit na de ruim 50 mm die we rond Pasen hebben gekregen. Zo'n slok water is zomaar de grond niet uit. Boven op ziet het er meestal goed uit maar als je de grond even in gaat, valt het vaak tegen en kan je het voor een heel groeiseizoen in één keer verknoeien. Sommige zagen de visioenen van 1983 al weer verschijnen. Op dit moment is er al wel wat gezaaid, de eerste bieten staan al boven, maar dat zijn maar een paar percelen. Het laat zaaien van o.a. bieten, erw ten en zomergranen blijkt tak niet zo slecht uit te vallen. Op een maksimale opbrengst - zeker bij zo mergranen - hoef je dan echter niet meer te rekenen. Met aardappelen is dat een heel ander verhaal en dat zullen de meeste onder ons zich nog wel herinneren van 1983, want toen is er menig baaltje en kistje omge stort plus dat het poten minder vlot verliep. Op het meeste pootgoed zal nu wel een redelijke kiem zitten, en als we die zo de grond in krijgen mogen we niet klagen. Een gewas dat niet te laat gezaaid mag worden, is uien. Dit omdat het anders niet tijdig rijp is en niet af wil sterven. D'r zitten dan te veel dikhalzen in. De vorige keer schreef ik iets over de mestproblematiek die de komende tijd gaat spelen. Wat toen nog niet bekend was, was de nieuwe beschik king van de superheffing. Door al de bezuinigingen van onze eigen over heid en van de EEG wordt het kor tingspercentage op de melkproduk- tie per 1 april verhoogd van 8.65% naar 9.85%. Dit is weer een tegenslag voor de veehouders en indirekt ook voor de akkerbouwers. In het noor den van het land zijn de eerste de monstraties van de veehouders al weer geweest. Als alles doorgezet wordt door de overheid ben ik benieuwd hoe het hier af gaat lopen het komend jaar, want we kunnen en zullen alles niet zomaar over ons "heen laten komen. Daarom hoop ik dat de dhr. Braks z'n gezond verstand gaat gebruiken en in zal zien dat je niet zomaar roekeloos kan blijven snijden in de inkomens van de agrariërs. De heer Braks, bij- voorbaat dank. KLEEFKRUID is een taai on kruid. Het lijkt erop of er elk jaar méér bijkomt. Kleefkruid is met MCPP of een middel dat bifenox bevat in de granen goed te bestrij den. Groeizaam weer op de dag van spuiten en de eerste dagen daarna is bepalend voor het resul taat. De TOEP A SSINGS-TIJD- STIPPEN van onkruidbestrij dingsmiddelen in suikerbieten ge ven in de praktijk nogal eens ver warring. Belangrijk is te weten, dat de eerste 2 blaadjes, die U bij bieten ziet, de kiemlobben zijn. De volgende 2 blaadjes zijn de echte blaadjes. Ziet U vier blaadjes, dan heeft U dus te maken met het tweebladstadium. In STAMSLABONEN kan veel onkruid goed bestreden worden met Basagran. Sommige bonente lers overwegen, mede door de soms erg agressieve werking van Ivorin Super, zelfs geen bodemherbicide meer toe te passen. Het weglaten van deze bespuiting is wel gevaar lijk, want Basagran kan niet alle onkruiden de baas. De melde- soorten overleven de bespuiting met Basagran bijvoorbeeld nogal eens. Een LAAT VOORJAAR vraagt om extra voorzichtigheid bij de grondbewerking. Alle vakman schap is dan nodig om de grond bewerking goed uit te voeren. Pas vooral op als de ondergrond nog vochtig is. Begin niet te vroeg. Fouten die U in het voorjaar maakt blijven het gehele jaar zichtbaar. Door het vele gebruik tijdens de laatste maanden kunnen Uw DRAIN EERBUIZEN weer aan een onderhoudsbeurt toe zijn. Kontroleer of alle buizen even hard lopen, want soms zitten de drains na weken intensief gebruik alweer vol ijzerafzetting of fijn zand. Kontroleren en doorspuiten zal een keer extra moeten gebeu ren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 13