Aantrekkelijke VUT-regeling voor agrariërs gewenst! Zware wissel op boerensolidariteit! Onkruid blijft onze konkurrent! De grasgroei is goed op gang gekomen! Gelukkig, toch net geen 1983! Volop zon, ook in de LANG STRAAT, nu we dit stukje schrijven. Wat hebben we er naar uitgezien om de staldeuren weer open te gooien en onze koeien hollend en snuivend de wei in te laten gaan. Dit hoort nog altijd tot de mooiste momenten van ons boer zijn. De pinken zijn nu dag en nacht buiten, maar de eerste nachtvorst is al voorspeld. Hierdoor zal de groei wel getemperd worden. De weilanden liggen er trouwens mooi bij. Als we dit vergelijken met de bruingele toestand van begin maart, dan is er al heel wat gegroeid. In de akkerbouw is het een drukte van belang om, nu het toch al niet zo vroeg meer in de tijd is, alles wat gezaaid moet worden zo snel moge lijk de grond in te krijgen. De zorgen in deze veehouderijbe drijven worden er niet minder op. De nieuwe beschikking superheffing '85-'86 geeft een verder kortingsper centage aan van 1.3%. Over deze be schikking zal nog nader overleg ge voerd worden met de georganiseerde landbouw. Dit zal nodig zijn. In zijn algemeenheid is deze produktiebe- Terwijl we deze regels schrijven om streeks 22 april ziet het er naar uit dat op WALCHEREN algemeen begon nen zal worden met de voorjaarsin- zaai. Zijn er in de jongere polders al heel wat percelen op een vroeger tijdstip ingezaaid, nu lijkt het ook weer te lukken op de latere gronden. Wanneer de grond geen sporen van betekenis meer te zien geeft, zal een bewerking zeker op zijn plaats zijn. De grond kan dan wat vlugger dro gen. Het heeft ook dit jaar weer erg lang geduurd, voordat we aan de voor jaarswerkzaamheden konden begin nen. Ons boeren geduld is lang op de proef gesteld, maar gelukkig nog niet zo lang als in het voorjaar van 1983. De hoeveelheid neerslag was in ons gebied, SCHOUWEN-DUIVE- LAND, in de periode 11 tot 15 april sterk verschillend: het varieerde van ongeveer 35 mm tot circa 55 mm. Gelukkig zijn de weersvooruitzichten goed en zal er hopenlijk reeds veel voorjaarswerk verricht zijn op het moment dat u dit artikeltje leest. Een week eerder, het moment waar op ik deze inkt aan het papier toe vertrouw, viel het nog tegen met de gezaaide en geplantte oppervlakten van de diverse gewassen. Met name in het gebied Midden-Schouwen was de grond nog lang niet overal even goed om met sukses te kunnen zaai en. Rond 20 april zag je dan ook nog veel boeren die hun heil hadden ge zocht in het doorspuiten van de drainbuizen, en dat terwijl hun kol lega's in bijvoorbeeld Zonnemaire al zowat klaar waren met het zaaien van de bieten. Maar ja, we weten het allemaal: grond en grond is twee en dat geld zeer zeker voor Schouwen- Duiveland. Als praktijkschrijver spreek ik uiter aard ook vele landbouwers. Zo kwam ik de afgelopen week diverse bietentelers tegen, die mij toever trouwden dat ze geen Temik bij de reeds gezaaide bieten hadden ge strooid; en dat terwijl het van "oudsher" fanatieke Temikstrooiers perking een zware slag voor de Ne derlandse veehouderij. Maar die veehouders, die nauwelijks aan het ontstaan van de overschotten hebben bijgedragen, worden het zwaarst ge troffen. Bijna 10% te moeten inleve ren voor de ekspansiedrift van kolle- ga-ondernemers is toch wel een erg zware wissel op boerensolidariteit. Temeer daar de EEG maatregelen niet verder gaan dan hoogstens 7.5%, nl. 6.6% vorig jaar en misschien 0.9% dit jaar. Een andere donkere wolk boven de veehouderij in de Langstraat is de mestproblematiek. De regeringsplannen om hierbij%de fosfaatnorm aan te houden zal ook hier niet zonder pijn verlopen. Den ken we alleen maar aan de proble men die het 's winters niet uitrijden van drijfmest kan meebrengen. Hierdoor zou de mestopslag op 'de meeste bedrijven minstens verdrie voudigd moeten worden. Het zal van meer belang zijn de totale bemes- tingshoeveelheid te bezien, waarbij een lichte bemesting van 10 a 15 ton per ha in de winter mogelijk moet Door de harde wind heeft de regen nogal toegeslagen, waardoor de struktuur van de grond in de boven ste laag wat verslechterd is. Wanneer het deze week droog weer blijft zal een groot gedeelte van de voorjaar- sinzaai kunnen plaats vinden. Bij de huidige mechanisatie is het slechts een kwestie van enkele dagen. Voor al de bietezaaimachines zullen het dan erg druk krijgen. waren. Op mijn vraag waarom ze geen Temik hebben gestrooid werd geantwoord: "Och ik heb er nog nooit echte resultaten van gezien en het is ook zo duur; èn als het nodig is spuit ik wel een keer tegen de blad luizen". Dit is nou een typisch geluid uit de praktijk en het lijkt mij dan ook verstandig dat iedereen die Te mik in de bietenteelt gebruikt zich eens afvraagt waarom doe ik dat of waarom heb ik dat gedaan! Hoewel de praktijkschrijvers offi cieel anoniem zijn, valt het in de praktijk veelal wel mee met die ano nimiteit en kent iedereen in het be treffende gebied zijn of haar prak tijkschrijver. Uiteraard ga ik mij als persoon nu niet aan u voorstellen, maar ik ben helaas wel genoodzaakt om als praktijkschrijver, evenals in een andere hoedanigheid, afscheid van uw te nemen. Het zal u duidelijk zijn dat ik in het dagelijks leven meer pleeg te doen dan het zijn van praktijkschrijver al leen. En juist daar ligt de reden dat ik als persoon Schouwen-Duiveland ga verlaten. Ruim drie jêar ben ik eens per twee weken bij u in de huiskamer doorgedrongen met artikelen passend in de rubriek "Uit de praktijk". We tende dat deze rubriek zeer veel gele zen werd en wordt, neem ik met veel spijt afscheid van u en hoop dat er zich binnenkort een nieuwe praktijk schrijver voor Schouwen Duiveland meldt, die met evenveel enthousiasme in de pen zal klimmen als zijn voor ganger en die weer de nodige kriti sche kanttekeningen zal plaatsen bij hetgeen er in de praktijk gebeurd. Zoals het er nu op het moment van het schrijven van dit stukje voorstaat, zal er bij het lezen van dit geschreve ne al heel wat gebeurd zijn op onze THOOLSE- EN FLIPLANDSE ak kers. De voorspelde buien voor afge lopen zaterdag zijn uitgebleven en gevolgd door drogend weer op zon dag, zodat de week begonnen kan worden met goede weersvooruitzich ten en daardoor ook een wat zeker dere start van de voorjaarswerk zaamheden. Behalve het poten van de vroege aardappelen onder plastik is er hier in tegenstelling tot andere gebieden blijven. Dit lijkt mij minder milieu belastend dan het bouwen van al die ekstra opslagruimte met daarbij de opeenhoping van mest uit rijden in het voorjaar. Er is veel werk aan de winkel voor de landbouworganisatie voor al deze ontwikkelingen op een aanvaardbare manier te laten verlo pen. Een zonniger verhaal tot slot. Aan het einde van het vergaderseizoen kunnen we terugzien op een goed ge slaagde voorlichtingsavond over de ruilverkaveling. Goed geslaagd omdat de belangstel ling groot was. 240 mensen waren die avond in "Zidewinde", maar ook door de heldere uiteenzettingen over de stand van zaken en de goed door dachte vragen die aan het forum ge steld werden. Het plan van toedeling is klaar en komt van 13 mei tot 12 juli ter inzage. Hiermee is weer een be langrijke stap gezet om te komen tot een verdere afwerking van de ruilver kaveling Zuider Afwateringskanaal Beneden Dongen. We vieren aanstonds weer de bevrij ding van ons vaderland en het einde van de tweede wereldoorlog. Wan neer we oifte gedachten nog eens te rug laten gaan 40 jaar geleden, dan moeten we konstateren dat er in deze tijdsperiode enorm veel veranderd is. Toen was ons "eiland" een water vlakte. Dan na het droogvallen weer de geleidelijke opbouw tot wat het nu na 40 jaar geworden is. Veertig jaar geleden de eerste plannen voor een verkaveling gekoppeld aan het herstel van oorlogs- en inundatie schade. Toen wat vage informatie over verkavelingsproblematiek o.a. uit Staphorst. Nu zijn we volop bezig met de voorbereiding van een nieu we verkaveling. Vooral de oudere generatie staat hier wat minder vreemd tegenover. De jongere gene ratie kan uit de huidige kennis vol doende informatie putten. We mo gen wel konkluderen dat de proce dure veel ingewikkelder is geworden dan 40 jaar geleden. Ook de werk omstandigheden zijn enorm gewij zigd. Toen werd gewerkt met één of meerdere paardespannen. Twee p.k. dus -f 'de man die de paarden mende en het werktuig bediende. Dezer da gen hoorden we nog iemand bewe ren dat hij in die tijd duizenden km achter de paarden heeft gelopen. Zeker één keer retour Amsterdam - Moskou deelde hij zijn luisteraars met een effen gezicht mee. 't Lijkt me voor de rustende landbouwers een aardig tijdverdrijf om hun aantal ki lometers ook eens te berekenen die er achter de paarden hebben gelo pen. De huidige trekkerchauffeurs zitten op een komfortabele stoel in een geluidsarme goed geventileerde kabine met muziek, hun handelin gen te verrichten. We zijn wat afge dwaald yan onze gangbare schrijve rij, maar ook dit is uit de praktijk. In onze volgende bijdrage hopen we weer wat meer te kunnen melden over de gewassen en de veehouderij oogstjaar 1985. De grasgroei is aardig op gang geko men en veel dieren zullen deze week weer de weide ingaan. Ondanks ek stra superheffing en lage aardappel en uienprijzen beginnen we weer vol goede moed. Velen zijn het met het huidige beleid niet eens. Dat hier op gepaste wijze blijk van wordt gegeven is een goed recht. in het zuidwesten nog maar weinig gebeurd. Op dat wat al gezaaid is, hoeft men niet direkt jaloers te zijn. De slagregens hebben voor zware korstvorming en een groot aantal plassen gezorgd, Die plaatsen waar afgelopen najaar flink is geknoeid, laten zich nu ondanks de toch strenge vorst, duidelijk zien. Het onvoldoen de funktioneren van de drainage lijkt daar dan ook de hoofdoorzaak te zijn. Een gedeelte van deze proble men zal nu wellicht opgelost gaan worden met behulp van de geboden subsidie op de gemeenschappelijke drainage. De officiële aanvraag for mulieren zijn hiervoor aan de be trokkenen toegezonden en 'hopelijk is ook voor u de door het Waterschap gevraagde vergoeding geen hinder paal om met deze aanvraag door te gaan. Wanneer u deze kosten opvoert als plankosten, krijgt u er toch weer 50% van terug. De duidelijkheid wie er nu wel en wie er geen subsidie krijgt is nog altijd wat vaag en zal daardoor toch nog tot wat onnodig werk lei den. Onduidelijkheid is er ook nog steeds met betrekking tot het Brussels be leid. Ook minister Braks en kollega's draagt daartoe bij. De aankondiging dat de superheffing weer wat om hoog moet, is bij veel veehouders dan ook verkeerd gevallen. Andere bevolkingsgroepen eisen teruggang in werkuren, met behoud van loon, terwijl agrariërs maar langer moeten gaan werken om aan een fatsoenlijke boterham te komen. Wil men de agrarische jeugd een kans geven, dan zal er ruimte moeten zijn om zich te ontwikkelen zonder al te veel beper kingen. Deze ruimte zou misschien wel wat gemakkelijker geschapen kunnen worden door een aantrekke lijke "afvloeïngsregeling" voor ou dere boeren. Werknemers gaan tegenwoordig ook al op 57-jarige leeftijd in de VUT, zou dat voor wat oudere boeren ook niet mogelijk zijn? Ze geven dan ook de jonge boer wat meer ruimte in de financiële mogelijkheden van het bedrijf, wat toch veelal onvoldoende opbrengt om er met twee gezinnen van te kunnen leven. De gepensioneerde boer kan dan ook nog eens invallen als de jonge boer naar vergadering of kursus moet. Veel jongeren krijgen dan meer mogelijkheid om b.v. een A.V.T.O.-kursus (algemene vorming toekomstig ondernemer) te volgen. Een kursus voor jongeren met vooral L.A.S. en L.T.S. opleiding, die door deze groep veelal niet op zijn werke lijke grote waarde wordt getaxeerd, maar die voor een gezonde financiële toekomst toch onontbeerlijk is. Afgelopen weekend hebben we nog een aantal bijdragen voor de rubriek: "Uit de praktijk" zitten lezen. Dit waren wat "belegen" bijdragen, want op de derde paas dag waren ze reeds gepost en dus nog eerder geschreven. Toch hul de aan deze rubriekschrijvers, want hun stukjes waren gezien het weertype nog steeds aktueel. Dankzij of als gevolg van de vele regen was er de hele week nog steeds niets in het land te versie ren geweest en dat was eigenlijk het vaste weertype van de laatste weken. Regen en kou zorgden voor een nat en laat voorjaar en zo zitten we met een grote achterstand in de voorjaarswerk zaamheden. Een gevolg hiervan is o.m. het grote en vele zaadon kruid op het nog niet bewerkte land. Dit heeft mede geprofiteerd van de vroeg gegeven stikstof en gezien de grootte van het var kensgras en de kamille wacht ons een dure Chemische onkruidbe- strijding. Zaterdag j.l. hebben we nog wat kanten gekultiveerd*en zodoende zie je weer eens heel veel van je bedrijf. Bij velen is bekend, dat kweekgras niet best groeit in losse en gezonde grond. Wanneer men zelf zo de kanten een schoon maakbeurt geeft, dan merkje pas, dat in genoemde stelregel nog steeds een grote bron van waar heid schuilt. Dikwijls kultiveren zodra en zolang er kans voor is blijft dus een goed en goedkoop recept. Onze vorige generaties hebben nooit anders gedaan en zij zijn er wel bij gevaren, want andere systemen bestonden er toen niet. Voor de diverse on kruiden hebben we nu allerhande recepten, maar vanwege de se- lektiviteit der middelen, maakt dat juist de spuitkosten zo hoog. Onze voorzitter stelde laatst te recht ook de vraag waar wij als boer nog op konden bezuinigen. Unaniem was men het er in de studieklub over eens, dat we op de chemische onkruidbestrijding niet moesten gaan bezuinigen. Onkruid is en blijft onze konkur rent en voor wieden met de schrepel is niet genoeg mankracht meer aanwezig op onze bedrij ven. Waar we misschien nog wel op kunnen bezuinigen zijn de insek- ticiden en de fungiciden. Door de gewassen te velde geregeld te kontroleren moeten we toch wel in staat zijn om beestjes en schimmels tijdig te vinden en hun aktiviteiten gade te slaan. Spuiten als verzekeringspremie is beslist een foute en dure zaak. Op de vroeg gezaaide erwten hebben we al bladrandkevers ge vonden en op het vlas al enkele tripsen. Hoe is het mogelijk, dat in zo'n nat en laat voorjaar die kevers en tripsen toch weer op tijd in onze gewassen zitten? In de vroeg gezaaide bieten menen we al wat vreterij te bespeuren, maar kevertjes hebben we nog niet kunnen vinden. Zo was het afge lopen herfst ook in de wintertar we; geen slakje toen gezien, maar nu toch dunne plekken in de wintertarwe. Een week geleden heb ik het eerste lieveheersbeestje gevonden tegen het raam van de badkamer. Een beter plekje had dat beestje niet kunnen opzoe ken, want op de badkamer komt de huidige boer meer keren per week dan zijn voorganger. Zou den er dus nu toch al bladluizen zijn, welke vraag we ons aan het begin van de meimaand nog maar aarzelend gaan stellen. Sporadisch hebben we enkele oogvlekken op de stengelvoet van de wintertarwe gevonden en dankzij de tarwestudieklub is dat onder onze aandacht gekomen. Vorig jaar hebben we er haast niet tegen gespoten, maar gedu rende een natte herfst, een dito winter en een dito voorjaar voe len de schimmels zich dan op hun best in onze wintergranen. Kon troleren, tellen en beslissen is het bij herhaling beste recept van een boer welke met toepassing van gewasbeschermingsmiddelen streeft naar de hoogst mogelijke opbrengst van zijn gewassen. Ieder jaar is anders, maar nu wel heel erg anders, want over een poosje komen de eerste tarwea- ren weer. 6 Vrijdag 26 april 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 12