EG-Ministerraad stelt nieuwe begroting vast Landbouwberaad opnieuw mislukt Mestnormen mogen best per gebied verschillen nieuws uit brussel Kans op meevaller Melk Fransen dreigen met staken melkheffing Granen Braks bij afscheid Luteijn: Het Italiaanse kompromisvoor- stel, deze week in Brussel op tafel gelegd, behelst onder meer een voor Nederland (en uiteraard de Duitsers) voordelig uitstel van de afbraak van de monetaire kom- pensaties. Dit zou voor de Ne derlandse granen, gegeven de marktsituatie, resulteren in een half procent minder prijsverla ging. Voor de melk zou de prijs verhoging één procent hoger uit komen. Braks zal zich tegen zo'n ontwikkeling niet verzetten, mits het uiteindelijke pakket er maar niet duurder door wordt. Er zou dus elders dan bezuinigd moeten worden. Binnen het kabinet is namelijk afgesproken dat de landbouw-uitgaven voor de sek- tor garantie dit jaar beperkt moeten blijven tot de voorziene 50,25 miljard gulden. verlaging. In dat stelsel wordt de prijsontwikkeling dus meer gekop peld aan de wereldmarkt-situatie. Braks heeft hier uiteen gezet dat de eerder al door hem genoemde be perking van de melkproduktie met bijna tien procent (9,85) in vergelij king met 1983 moet doorgaan. Voor de veehouders, die nu aan hun kwo- tum zitten, betekent dit dat zij nog 1,2 procent op jaarbasis terug moe ten. In de 9,85 procent zit de 0,9 procent vermindering die Braks via Brussel, 24 apr. (ANP) - De Europese ministerraad heeft woensdag in Luxemburg het bedrag van de Eu- ropse begroting voor dit jaar op 64,75 miljard gulden. Met de hoeveelheid geld zullen de uitgaven van de ge meenschap niet gedekt kunnen wor den, het tekort is ruim 4,95 miljard gulden. Al eerder is echter overeen gekomen dat de lidstaten dit tekort via een intergouvernementele over eenkomst zullen bijpassen. In totaal gaat de EG dit jaar aan die EG-be- groting 540 miljoen gulden aan landbouwheffingen afdragen. Daar komt bij een bedrag van 1990 mil joen gulden aan douanerechten. Van de Nederlandse btw-opbrengst gaat nog eens een bedrag van 1890 mil joen gulden naar de gemeenschap pelijk kas in Brussel. De compensatie aan Groot-Brittannië voor zijn te hoge financiële bijdrage aan de ge meenschap kost Nederland 185 mil joen gulden. Den Haag moet dan de EG denkt niet meer terug te kun nen draaien en 0,3 procent voor nieuw beleid. De Nederlandse mi nister gaat er dan bovendien al van uit via een nieuwe opkoopregeling en het niet opgebruiken van het kwotum bij een deel van de veehou ders 2,4 procent aan melk zelf te kunnen vergaren. Dit om aldus aan de Europese nor- tenslotte nog eens meebetalen aan het tekort dat via het intergouverne menteel akkoord wordt gefinancierd. Het Nederlandse aandeel daarin is een kleine 250 miljoen gulden. In totaal zal ons land dus dit jaar zo'n 4855 miljoen gulden aan de ge meenschap kwijt zijn. Daar staan echter aanzienlijke in komsten tegenover, vooral in de landbouwsector. Vaak is het zo dat Nederland nog fors wat geld "over houdt" als uitgaven aan en inkom sten uit de EG tegen elkaar worden afgezet. Met de "tegenvallers" bij de EG-uitgaven heeft minister van fi nanciën Ruding overigens al reke ning gehouden. In de vroege voor jaarsnota heeft hij daarvoor een be drag van 500 miljoen gulden gere serveerd. Het ziet er naar uit dat hij er daarvan 435 miljoen daadwerke lijk nofig zal hebben (185 miljoen voor de Britse compensatie plus 250 miljoen voor de intergouvermentele overeenkomst). men te kunnen voldoen. Verder meent Braks deze week in Brussel steun beluisterd te hebben voor zijn voorstel om een Europese opkoopre geling in te stellen. Die zou als effekt hebben dat de huidige, nogal natio nale kwota weer wat afgezwakt wor den. Dan gaat men namelijk op Eu ropese schaal de melk in de zwakste zuivelregio kopen. jan werts - brtrasel de systeem zou een meer direkte re latie met de oogst van jaar tot jaar worden gelegd, en dat is volgens Braks iets gunstiger voor de akker bouwer. Hij verwacht overigens dat Andriessen nog wel met enige ver soepeling van zijn graanprijs-verla- ging zal komen. De suggestie die Nederland daartoe heeft gedaan zou dit jaar uitdraaien op niet 3,6 pro cent, maar ruwweg 1,5 procent prijs- De Europese landbouwministers hebben in Brussel deze week weer twee dagen vergaderd zonder enige vordering te maken op de weg naar nieuwe landbouwprijzen. De oude regelingen zijn weer verlengd, nu tot 6 mei. Hetgeen betekent dat de voorgestelde verhoging van de melk prijs dus al zeker vijf weken later ingaat dan de geëigende datum van 1 april. Eind vorige week komen de ministers naar Luxemburg, maar of het dan lukt is nog maar zeer de vraag. Minister Gerrit Braks noemt de afloop van het beraad in Brussel teleurstellend. Er is hier weliswaar twee dagen lang vergaderd, maar nauwelijks onderhandeld, zo mopperde de Nederlandse minister na afloop. Maandag gaf de minister duidelijk te verstaan dat de Neder landse veehouders het door hen ge wenste uitstel van de vermindering van de melkproduktie met één mil joen ton (0,9 procent) tot volgend jaar wel kunnen vergeten. Zelfs West-Duitsland, het enige land dat hierom ook heeft gevraagd, bracht die zaak deze week nog maar nau welijks op. Braks wijst er ook op, dat deze pro- duktie-vermindering alleen uitge steld kan worden als Europees-land- bouwkommissaris Andriessen daar toe een voorstel zou doen. Die peinst er niet over vanwege de nog steeds enorme overschotten in de zuivel- sektor. Voor een reeks landen is het bovendien geen enkel probleem om de melkproduktie nationaal dit jaar met één procent te beperken. De veehouders daar hebben bovendien graag de één procent hogere melk prijs, die voortvloeit uit de hiermee samenhangende verlaging van de gewone melkheffing. Voor veel Ne derlandse boeren zonder uitbrei dingsplannen telt dat laatste aspekt trouwens ook. De meest landbouwministers hebben zich dus niets aangetrokken van de druk van het COPA (Europese land en tuinbouworganisaties) om snel tot zaken te komen. Wel hebben de Franse boeren-organisaties laten we ten een onmiddellijke schorsing van de inning van de gewone melkheffing te eisen. Die zou moeten gelden zo lang de nieuwe prijzen nog niet gel den. Ook werd ons in Brussel wel duidelijk dat de ministerraad een beetje in de maag zit met de aange kondigde komst van duizenden agra riërs naar Luxemburg. De voorzitter van het overleg Pan- dolfi heeft maandag een kompro- mis-schets op tafel gelegd, waarin de beoogde verlaging van de Europese graanprijzen met 3,6 procent wat anders wordt benaderd. Niet in de lente, maar pas na de oogst zou van jaar tot jaar de interventie-prijs wor den vastgesteld. Daarbij zou men dan rekening houden met de werke lijke omvang van de oogst en de si tuatie op de markten. Nieuw was deze week de Britse be reidheid om er aan mee te werken de graanprijzen niet met de officiële 3,6 procent maar met pakweg 1,5 pro cent te verlagen. Op geen enkele wijze heeft de Duitse minister van landbouw Kiechle echter doen blij ken daarmee ook akkoord te zullen gaan. Hij blijft op zijn standpunt staan, dat de graanprijzen bevroren mogen worden. Maar in Duitse marken uitgedrukt mogen ze niet omlaag. Dat wil de Duitse regering haar akkerbouwers vooralsnog niet aandoen. Zelfs niet nu zij toch ei genlijk alleen staat in deze in de EG. Nadeel van het huidige stelsel van garanties in de graansektor is dat bij een één op de driejaar uitschietende oogst de prijzen meteen fors (tot vijf procent) verlaagd worden. In het door voorzitter Pandolfi voorgestel- Vrijdag 26 april 1985 De normen voor het mestgebruik zullen per gebied mogen verschillen. Met dit nieuws kwam minister Braks van Landbouw woensdagmiddag naar het afscheid van KNLC-voorzitter David Luteijn in Den Haag. De minister sprak over de eerste normen, die hij samen met minister Winsemius in 1986 wil invoeren. "Temeer omdat wij dan nog geen grote hoeveelheden mestoverschotten zullen kunnen verwerken, den ken we aan een norm, die op dat moment slechts de excessen tegen gaat". De scheidende voorzitter Luteijn werd benoemd tot lid van verdienste van het KNLC. De daarbij behorende oorkonde wordt hem door vice-voorzitter DJ. Lokhorst overhandigd. Als gedachtenbepaling zei de minis ter: "We denken dan in de over- schotgebieden aan een norm, die weliswaar de ergste excessen tegen gaat, maar waarbij de eerste jaren de realiteit wordt aanvaard, dat op be paalde percelen meer mest mag worden gegeven dan overeenkomt met de IB-normen. In de niet-over- schotgebieden kan de aanvangsnorm zonder problemen al wat lager lig gen, omdat men zover niet is geko men. "De minister wees erop dat er dan ook al het nodige transport van mest moet plaatsvinden, wat volgens hem een hele operatie is. De minister zei verder: Het kan niet zo fijn zijn, dat we door het stellen van normen plotseling met een zó groot mestoverschot komen te zitten, dat dit niet kan worden afgezet of verwerkt. Dan creëren we ons eigen probleem. Wel zal er van de normen voldoende stimulans moeten uitgaan om oplossingen voor de problema tiek te vinden. We zullen dan ook niet alleen de eerste normhoeveehe- den vaststellen, maar tegelijkertijd aangeven hoe we de komende jaren geleidelijk verder zullen gaan". De minister benadrukte nog eens dat hij de gebruiksnormen stapsgewijs wil invoeren, na overleg met het landbouw-bedrijfsleven. Gelet op het feit dat er thans nog vele knelpunten zijn om oplossingen voor de mestvraagstukken te realiseren, kan het niet anders zijn, dan dat de gebruiksnormen stapsgewijs worden ingevoerd. "Verder verwees de mi nister nog eens naar de notitie aan de Tweede Kamer, waarin als leidraad voor de berekening van de bemes tingsnormen wordt genomen: De hoeveelheid fosfaat die met dierlijke mest aan de bodem wordt toege voegd. Een opname gemaakt tijdens de afscheidsbijeenkomst. De heer Hinnekens spreekt de aanwezigen toe. COPA-voorzitter verwijt EG-raad onvermogen De voorzitter van de Europese boe- renorganisatie COPA, J. Hinnekens, heeft in zijn afscheidsspeech tot Lu teijn de EG-raad van Landbouwmi nisters een chronisch onvermogen verweten, om op tijd de nieuwe landbouwprijzen vast te stellen. De ze nalatigheid kan de Gemeenschap niet ten goede komen. Verder uitstel is uit den boze, aldus Hinnekens. "Wij verwerpen ook met nadruk dat beslissingen over de landbouw on- dergeschik gemaakt worden aan budgettaire eisen". Door het uitblij ven van prijsbesluiten heeft de COPA er op aangedrongen om de medeverantwoordelijkheidsheffing op te schorten. Hinnekens riep de kleine landen in de EG op zich hecht aaneen te sluiten om de grenzen in de EG open te houden. Een opname gemaakt tijdens de zeer druk bezochte receptie. Links het echtpaar Varenkamp. De heer Varenkamp is de opvolger van de heer Luteijn. Verder van l. naar rechts minister Braks, het echtpaar Luteijn en staatssecretaris Ploeg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 11