VOO It in: VltOIIW p.j. zuid geluid Hoe werven we meer (jonge) vrouwen voor onze organisatie? Vrouwen van het land Kookkursus voor beginners redaktie Peter Risseeuw Nieuws uit de afdeling West Zeeuws Vlaanderen Plannen voor de toekomst Nederlandse bloemen en planten in Berlijn onder rédaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494 fBGeersdijk Op 2 april werd in Middelburg de studiedag van de Zeeuwse Vrouwen raad gehouden in de nieuwe Zeeuwse Bibliotheek. Zoals de titel van dit artikel al zegt, werd er gepraat en gedacht over: hoe betrekken we meer vrouwen bij onze organisaties. Voor deze dag waren twee vrouwen uitgenodigd, nl.: mevrouw Kroon en mevrouw Briët en zij zijn verbon den aan de Vrije Universiteit te Amsterdam (vakgroep sociale psycho logie). Zij hadden een onderzoek gedaan in Gouda naar dit probleem. Of het 10-jarig bestaan op 15 april 1985 van de Nederlandse Vrouwen Raad, N.V.R., de landelijke pers en T.V. zal halen is nog een vraag. Misschien als minister Brinkman op bezoek komt, wat hij wel van plan is. Hij heeft gemerkt dat traditionele vrouwenorganisaties véél meer doen dan hem bekend was (en dat was niet veel). Als er maar belang rijke mensen ergens zijn of zich ergens mee bemoeien zoals bisschop Simonis, dan wordt het nieuws (een vertegenwoordigster van de Ka tholieke Vrouwen organisaties mag niet met de Paus spreken). Er wordt daarover nog overlegd; vrouwenorganisaties bewandelen liever de weg van overleg want dan is er ook wat te bereiken. Waarom lid worden? Allereerst legden zij uit hoe vrouwen er toe komen eventueel lid te worden van een vrouwenorganisatie. Vrou wen moeten in de eerste plaats op de hoogte zijn van het bestaan van de organisatie; zijn ze dat, dan kunnen ze gaan overwegen lid te worden en daarna besluiten ze wel of niet lid te worden. De motieven - wel of niet lid worden - zijn onder te verdelen in: 1. doelmotievèn - het zich kunnen verenigen met het doel van de organisatie. 2. beloningsmotieven - de voorde len die men heeft door lid te worden (kontakten scholing e.d.) 3. sociale motieven - voor de vrouw belangrijke mensen in haar om geving kunnen het besluit wel of niet lid te worden, beïnvloeden. Organisaties kunnen proberen deze motieven te beïnvloeden door dui delijk te zijn, de voordelen te laten zien en stimuleren lid te worden. Over het probleem van deze dag hadden de vrouwen van de VU een schema gemaakt, aan de hand waar van de organisatie na kan gaan, waar bij hen de eventuele knelpunten lig gen. Het is in een drietal delen uitgesplitst nl. A. Op wie richt U zich, wie is uw doelgroep? 1. Het is beter een konkrete doel groep te kiezen, dan "alle Vrou wen". 2. Omschrijf de doelgroep zo nauwkeurig mogelijk; 3. Wat hebben eerdere wervingspo gingen opgeleverd? 4. Wat kan redelijkerwijs verwacht worden aan reakties? 5. Is het wenselijk om de omschrij ving van uw doelgroep bij te stel len? B. Wat heeft U de doelgroep te bie den, wat is uw aanbod? 1. Wat is uw huidige aanbod (Jb.v. kursussen, kontakt-gespreksgroe- pen enz.). 2. Sluit dit aanbod aan bij de be hoeftes en de wensen van de doelgroep. 3. Zo nee! Wat betekenen eventuele veranderingen in uw huidige aanbod voor vrouwen die al lid zijn. 4. Maak naast het overzicht van uw aanbod de balans kompleet door na te gaan, wat het vrouwen kost om lid te worden, (geld, tijd, energie, maar ook b.v. de drem pel die overwonnen moet wor den). C. Hoe kunt U uw doelgroep het best bereiken, wat zijn uw middelen? 1. Op welke aspekten van werving wilt u zich met name richten? 2. Inventariseer de wervingsmidde len waarover u kunt beschikken; 3. Bedenk of er nog andere manie ren zijn waarop u uw doelgroep kunt bereiken. Geen kant- en klare oplossing Tijdens het middaggedeelte van de studiedag werden de 130 aanwe zige vrouwen in twee groepen ge deeld. In beide groepen speelde een klein groepje een bestuursvergade ring met de opdracht konkrete plan nen te maken om jonge vrouwen meer te betrekken bij de organisatie. Eigenlijk kwamen er niet veel nieu we dingen naar voren bij dit rollen spel. Aan het eind van de dag waren de meningen verdeeld over de resulta ten van de studiedag. Er was kritiek op het feit dat het onderzoek gedaan was onder de nieuwe vrouwengroe pen. Een groep vrouwen had verwacht een lijst met kant- en klare oplossin gen te krijgen, maar dat kan natuur lijk niet. Ik denk dat we met het schema ieder in onze eigen organi satie aan het werk kunnen gaan en onderzoeken hoe het probleem ligt. Ook bij de plattelandsvrouwen zou het best goed zijn eens na te gaan (ook bij de afdelingen) wie de doel- Eigenlijk verdient de N.V.R. WEL de aandacht, want behalve dat deze overkoepeling van bijna alle vrou wenorganisaties goed werk heeft ge daan gedurende de afgelopen 10 jaar, wordt de verjaardag bijzonder gevierd. Niet met grote festiviteiten, alleen een bescheiden ontmoeting in Amsterdam, maar de inzet en aan dacht van alle leden wordt gevraagd. Er wordt n.l. van ieder lid een (klei ne) bijdrage als "Kado" gevraagd. Zou ieder lid 2 kwartjes geven, dan was dat al voldoende om Armoe en hongersnood Zo'n klein bedrag per lid is al vol doende om vrouwen in Sierra Leone, een klein land in Afrika te steunen en te stimuleren, 't Is een land waar nog armoede en hongersnood is, maar wel politieke rust. In dit land zijn de vrouwen uit 6 dorpen begonnen met een koöperatie. De vrouwen daar zorgen voor de voedselvoorziening van hun gezinnen. De mannen hel pen voorzover ze niet elders werk hebben of zoekende zijn naar werk. De rechtspositie van de vrouwen daar staat in geen enkele vergelijking met die van ons hier. Door nu samen een koöperatie te stichten (dit gaat groep exakt is, wat het aanbod is en wat de middelen zijn die doelgroep te bereiken. Al met al was deze studiedag leer zaam en het onderwerp de moeite waard er mee door te gaan. Josje de Koning-van Langeraad In het kader van de opleiding diëtetiek aan akademie "De Laan" te Den Haag is het vereist naast de 130 dagen stage binnen een ziekenhuis en/of verpleeghuis een bijzondere stage te vervullen. Het leek ons wel leuk om een kookkursus op te zetten en te geven. De eerste kontakten voor een kookkursus hebben wij daarvoor gezocht bij de P J.Z., afde ling West-Zeeuws Vlaanderen Hun plannen waren dusdanig, dat er plaats was voor een kookkursus binnen de aktiviteiten van de vereniging. Voorbereiding In overleg met het bestuur van de vereniging hebben we in september en oktober onze plannen gemaakt. Daarna hebben we kontakt gezocht met de direktie van de huishoud school te IJzendijke voor de huur van een kooklokaal. We hebben vervol gens 6 lessen gepland in de periode 10 jan.-25 febr. 1985. Voor 1 les be sloten we 2xh. uur uit te trekken. In de tussenliggende periode hebben we een kookboekje samengesteld voor alle deelnemers met door ons willekeurig uitgekozen recepten. De basisbereidingen hebben we overgenomen uit "Jaargetijden op schaal" van het Zuivelburo. Het leek ons wel leuk om er ook een groente- en fruitkalender en een kruidenwijzer bij te voegen. Deze hebben we resp. overgenomen uit "varieer en kombineer met groenten en fruit" van het voorlichtingsburo Vrijdag 19 april 1985 voor de voeding en uit "Blueband basiskookboek". Dit Blueband kookboek vonden we een uitermate geschikte handleiding ter illustratie tijdens de lessen. De kursus De lessen hebben we als volgt inge deeld: Les 1 - aardappels/rijst - vlees/vis - groente Les 2 - stamppotten/mengpotten/o- venschotels Les 3 - taarten en gebak Les 4 - buitenlandse gerechten Les 5 - soepen en salades Les 6 - borrelhapjes (gezellig samen zijn met een hapje) Per les stelden we een aantal punten op over de betreffende les. We raad den de deelnemers aan de door hen gekozen recepten voor de volgende les door te nemen. Waren er vragen dan konden die gesteld worden tij dens de inleiding In deze inleiding hebben we uitleg gegeven omtrent de ingrediënten en bereidingstechnie ken. Iedere les hebben we iets uit de les gedemonstreerd, in les 1 was dat - groente snijden, roux maken en biefstuk bakken les 2 was dat - vla koken les 3 was dat - taart opmaken les 4 was dat - satésaus maken en omelet bakken les 5 was dat - rijst koken, salades opmaken en garneertechnieken les 6 was dat - uitleg en demonstratie van het gebruik van de grill. 14 deelnemers hebben zich aange meld. Het was een erg enthousiaste groep, wat bleek uit hun manier van wer ken. Ze waren erg geïnteresseerd en probeerden er iets leuks van te ma ken. Waarschijnlijk kwam dit mede door het feit dat ze zelf uit de gege ven recepten konden kiezen. Dit geeft een zekere motivatie ten aan zien van het maken van een gerecht. Bovendien gaf het ons nog eens extra voldoening, wanneer je hoort dan men thuis iets "uit de kookles" heeft klaargemaakt. De kursus werd op 30 maart afge sloten met een grandioze overheer lijke fondue in de landbouwschuur annex feestzaal van de fam. v. 't Westeinde. Hiervoor waren alle kur- sisten de aanhang uitgenodigd. Mede door de gunstige reakties uit de groep zijn we van plan om in de toekomst, na de opleiding, door te gaan met het geven van deze kursus sen. Gezien de werkgelegenheid is dit voor ons een alternatieve manier van werk kreëren. Daarom is het ge ven van deze kursus als bijzondere stage voor ons zinnig en bovenal erg plezierig geweest. De kursusleidsters Eldi Arendse en Maria van Lare <d& PJ. ZrS^ehda 26 april - Afd. West-Zeeuws Vlaan- 'deren houdt haar ledenvergadering in "de Ploeg" te Groede. Aanvang 20.00 uur. Na afloop van de verga dering is er koud buffet en gelegen heid tot dansen. Tevens is nu de da tum van ons jaarlijks schuurfeest be kend nl. 18 mei, alweer een feest dus. Hou deze datum alvast vrij. 28 april - Afd. Zevenbergen gaat nogmaals volleyballen, ditmaal in 's Heerenhoek. Vertrek is om 8.45 uur vanaf de markt. Opgeven bij Wim, waarbij je je tevens kunt opgeven voor de trekkerbehendigheidswed- strijd op 5 mei a.s. 26 april Afd. Walcheren gaat zwem- mén en nog veel meer in "de Room pot" te Kamperland. Het vertrek is om 19.00 uur van Hotel "Walche ren" te Koudekerke. Opgeven i.v.m. vervoer bij Jan Kees 01184 - 70065 of bij Petra 01185 -2613. 10 mei Afd. Oost Zeeuws-Vlaande- ren organiseert een schuurfeest in de schuur van de fam. Scheele, Pavil- joenweg in Zaamslag. Dit feest be gint om 21.00 uur en kost voor PJZ'ers'J 3.50 terwijl anderen ƒ5,- moeten betalen. 5-13 juli - Afd. Oost en West-Zeeuws Vlaanderen. Leden kunnen nog steeds zich opgeven voor de uitwis seling met Zwitserland d.w.z. het tegenbezoek van ons aan de platte landsjongerengroep in Zwitserland. Geef je wel snel op bij Anja 01157-1395, in ieder geval voor 1 mei a.s. Na deze datum wordt er indien nodig de inschrijving opengesteld voor mensen uit andere afdelingen! onder begeleiding van de Universi teit van Sierra Leone) worden pro blemen ontweken en voedselproble men verbeterd. Wat is n.l. het geval? Cassave In Sierra Leore wordt cassave ge teeld, dat is een wortelknol die het basis voedsel vormt. Er zit veel eiwit in de wortel, een behoorlijke hoe veelheid koolhydraten en 37% vita mine C. Ook in de bladeren zit zelfs een belangrijke hoeveelheid eiwit maar het gebruik als groente is nog te weinig bekend, als de vrouwen ech ter eenmaal zijn georganiseerd, zijn ze ook bereikbaar voor voorlichting. De koöperatie van de vrouwen uit die 6 dorpen heeft land gekocht waarop ze cassave gaan verbouwen. Als dat geoogst is komt er heel veel handwerk aan te pas om het eetbaar te maken. Het wonderlijke is dat bij het oogsten er een gif, blauwzuur, wordt gevormd. Bij goede bereiding verdwijnt het gif. De wortels krijgen een lengte van 15 tot 100 cm. lang en 3 tot 15 cm. dik. Na het schillen worden de wortels geraspt, dan laat men ze gisten, daarna stampen en drogen als ze be waard moeten worden. Tot nu toe gebeurt alles met de hand en dat kost enorm veel tijd. Er zijn reeds kleine machines ontwikkeld om dit hand werk over te nemen. Daardoor kun nen de vrouwen meer produceren dan voor de eigen familie nodig is. Het overschot kan verkocht worden in de stad, waar er een markt is voor dit gedroogde dus houdbare pro- dukt. Steun gevraagd Voor de ontwikkeling van dit projekt is steun gevraagd door de universiteit van Sierra Leone bij het ontwikke lingsfonds van de Verenigde Naties. De N.V.R. wil dit zo praktische pro jekt, met zoveel te verwachten ver beteringen in de toekomst, in de eer ste plaats hongerbestrijding, onze steun geven en het geld komt nergens anders terecht dan waarvoor het be stemd wordt! Alles bij elkaar is dat bijzonder, 't Zou fijn zijn als het projekt slaagt, een voorbeeld wordt en verder doorwerkt in andere dor pen. Het zou OOK bijzonder EN fijn zijn als daér dan eens T.V. ploegen en journalisten gaan kijken! Dan werken we met elkaar aan een betere wereld en wie zou dat niet graag willen? Gelukgewenst N.V.R.! M.C. Vantpad (overgenomen uit "de Flevopolder") Samen met het Internationaal Bloembollencentrum en Plant Pu blicity Holland neemt Bloemenbu reau Holland als vanouds deel aan de ditmaal in Berlijn plaatsvindende Bundesgartenschau. Nederland is met een inzending present tijdens drie van de in totaal 24 verschillende binnententoonstellingen. Tijdens de openingstentoonstelling zijn in de Nederlandse inzending ondermeer verschillende takhees- ters, Alstroemeria, orchideeën, ro zen, anjers, Gerbera, Freesia, Neri- ne, Bouvardia, verschiliende Brome- liaceae, Azalea, Impatiens, Campa nula, Begonia, Ficus, varens, Schef- flera en Maranta te zien. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 22