Mislukken fusie betekent bedreiging voortbestaan 4 Zeeuwse veilingen Vergrote EG nog niet uit de zorgen -Nieuwbouw bij Vlaketunnel heeft voorkeur Procedure en tijdschema Koelcellen Waarschuwing van Joris Schouten: Steun voor jongereneis Zachariasse plv. direkteur van het LEI E.E.G. steunregeling voor vlas, oogst 1985 Dr. ir. L.M.W. Dellaert, adjunkt-direkteur SCP Een teruglopend kopersbestand, een achterblijvende prijsvorming en een krachtige ontwikkeling van de fruitsektor vereisen op korte ter mijn een nauwere samenwerking tot een volledige fusie tussen de Zeeuwse veilingen. Die samenwerking zal gestalte moeten krijgen in koncentratie van het aanbod van groenten en fruit op één veilpunt in Midden-Zeeland. In principe zijn daarvoor twee mogelijkheden nl. konsentratie op het bestaande veilingkomplex te Goes en die op een in de direkte omgeving van de Vlaketunnel nieuw te bouwen komplex. Tot deze aanbeveling komen de twee onafhankelijke deskundigen ir. W.L.A.G. Tacken, direkteur landbouw en voedselvoorziening en dr. W. Remmers oud-voorzitter Centraal Bureau Tuinbouwveilingen in een onlangs aan de leden van de bij de Centrale Tuinbouwveilingen Zee land (CVZ) aangesloten veilingen toegezonden nota. Dr. W. Kemmers (l.) en ir. W.L.A.G. Taeken (r.) zijn de twee adviseurs die met de belangwekkende nota zijn gekomen. Deze nota is het resultaat van een onderzoek naar defusiemogelijkhe- den dat is verricht op verzoek van de besturen van de 4 betrokken veilin gen te Goes, Kapelle, Krabbendijke en Terneuzen. De twee adviseurs spreken een voor keur uit voor nieuwbouw bij de Vla ketunnel waarvan zij de bouwkosten begroten op ca. 23 miljoen gulden. Volgens hen leidt nieuwbouw voor de fruittelers tot een lagere provisie als gevolg van een doelmatiger opzet en een betere prijsvorming. In de studie wordt nieuwbouw of uitbreiding op het huidige veiling komplex in Goes ontraden omdat beperkte grondverwervingsmoge- lijkheden bij voorbaat onvoldoende ruimte biedt om op middellange ter mijn in de behoeften te voorzien. Dai betekent dat de noodzakelijke aanpassingen voor de korte termijn versneld zullen moeten worden af geschreven. Voorts ligt deze plaats niet centraal ten opzichte van de in Zeeland aanwezige fruitteelt en le vert de infrastruktuur van wegen e.d. een aantal knelpunten op. De uit provicie te dekken veilingkosten voor de nieuwbouwvariant, zullen naar verwachting het volgende be dragen: 1988-4.8%, 1990-4,3%, 1995-4.0% Deze percentages zijn exklusief een aflopende vervoerssubsidieregeling, waarvan de kosten gedurende ca. 10 jaar geraamd zijn op gemiddeld ca. 0,2%per jaar. Genoemde percenta ges liggen lager dan de gemiddelde huidige veilingprovisie. Ten aanzien van de exakte plaats van vestiging in de direkte omgeving van de Vlake tunnel is voorgesteld een Onafhan kelijke kommissie in te stellen, die op korte termijn een bindend advies zou moeten uitbrengen. De adviseurs hebben met nadruk gewezen op de risiko's - ook in ex ploitatie-technisch opzicht - verbon den aan het verrichten van nieuwe en vervangende investeringen op de huidige veilingkomplexen. De huidige prijsvorming op deze vei lingen legt een zware hypotheek op de toekomstige veilingprovisie: een be perkte terugloop van de aanvoer als gevolg van telersbeslissingen om op veilingen elders af te doen zetten, kan ingrijpende doorberekeningseffekten gaan hebben op de resterend omzet en zo een neerwaartse - niet te stop pen - spiraal van oplopende provisie en dalende omzet en prijsvorming veroorzaken. Het alternatief om duurzaam door te gaan met de huidi ge struktuur van meerdere veilingen in Zeeland bestaat naar hun inzicht niet. De adviseurs menen dat voortvarend te werk moet worden gegaan. Hun schema ziet er als volgt uit: April: besluitvorming in bestuurlijke kring. April t/m juni 1985: voorbereiding fusievoorstel, lokatiekeuze nieuwe veiling, verwerving optie op bedoel de lokatie, onderhandelingen met overheden, planning bedrijforgani- satie tijdens overgangsfase. Juni 1985: fusierapport en voorstel len naar de leden en stemming in ledenvergaderingen. Tussen september 1986 en maart 1988: is de bouw van de nieuwe vei ling gepland. Uit dit schema blijkt dat tussen het moment van de stemming en de op levering een periode van ca. 2 k 3 jaar ligt. In deze tussenperiode zal een zo groot mogelijke bundeling van het fruit op het huidige veilingkomplex te Goes moeten plaatsvinden. Op het komplex te Krabbendijke zal gedu rende die periode in principe één maal per week worden geveild ten behoeve van de telers in dit gebied Een exakte uitwerking van deze hoofdlijn is vooralsnog overgelaten aan het nieuwe bestuur. Ten aanzien van de huidige koelhui zen is er vanuit gegaan dat deze in gebruik blijven tot het moment waarop het voor de telers en de vei ling verantwoord is deze bedrijfson derdelen buiten gebruik te stellen, af te stoten en te vervangen door nieuwbouw op het centrale veiling komplex. Vervanging mag derhalve alleen gerealiseerd worden wanneer dit leidt tot vermindering van de to tale kosten (koelkosten en transport kosten). In de praktijk zal dat naar ieders verwachting betekenen dat met name de koelhuizen te Terneu zen nog gedurende een lange reeks van jaren in gebruik blijven. De be staande koelkontrakten van Terneu zen worden door de nieuwe vereni ging overgenomen. Vele daaruit voortvloeiende verplichtingen wor den volledig nagekomen. Zolang de centrale koelhuizen van de bestaande veilingen in gebruik blijven, wordt er in of bij de cellen ruimte gereserveerd voor de zelfsor- teerders. Verder is voorzien in een aflopende transportsubsidieregeling voorzover de nieuwe lokatie meerkosten in het vervoer voor de betrokken telers met zich meebrengt. Tevens is een finan ciële regeling voorzien voor de leden van één van de huidige veilingen in verband met de bijzondere positie van deze veiling. "Het mislukken van een verdere sa menwerking op grond van een ver meende belangentegenstelling zal het voortbestaan van uw veilingen ernstig bedreigen. Het verloren gaan van een eigen centrum in Zeeland van kennis en bestuurlijke kracht is op lange termijn de bijl aan de wortel van uw eigen fruitteeltboom en dus van uw eigen inkomensbron", zo beslui ten de adviseurs. Nieuwe mogelijkheden, maar ook nieuwe zorgen. Zo karakteriseerde Landbouwschapsvoorzitter drs. Joris Schouten deze week de komende toetreding van Spanje en Portugal tot de EG. In de woensdag gehouden bestuursvergadering van het Schap sprak hij zijn blijdschap uit over de vorige week bereikte overeenstemming, maar waarschuwde tegelijker tijd dat in het Europa van de twaalf vooralsnog de problemen en de verwarring zullen toenemen. Zorgen maakt Schouten zich over de gevolgen voor de groente- en fruitsektor, mogelijkheden ziet hij voor de afzet van veehouderijprodukten. Vorige week, in de nacht van don derdag op vrijdag, na exakt acht jaar en een dag onderhandelen, zijn de laatste obstakels voor de toetreding van Spanje en Portugal tot de EG weggenomen. Met enige extra in spanning bij de ondertekening en bekrachtiging van de verdragen zul len de twee landen op 1 januari 1986 de elfde en twaalfde lidstaat worden van de Gemeenschap. Nadat de problemen over vis en wijn waren opgelost, zorgde alleen de financiële kompensatie voor Portugal nog voor problemen. Overeengekomen is nu dat Lissabon de eerste zes jaar na de toetreding een korting op het btw- percentage krijgt, dat de lidstaten aan de Gemeenschap moeten afdra gen. Hierdoor wordt het land al na een jaar geen netto-betaler maar netto-verdiener aan de EG. Voor Spanje zal het zes jaar duren voordat de kosten en baten van de toetreding elkaar in evenwicht houden. Overgangsperiode Spanje en Portugal worden per 1 ja nuari a.s. wel lid van de EG, maar toch zal het nog enige jaren duren voordat ze volledig in de Gemeen schap zijn geïntegreerd. Er gelden gedurende enkele jaren beperkende Vrijdag 5 april 1985 surveillance-systeem voor bepaalde verse groente- en fruitsoorten, omdat zulke als tijdelijk bedoelde systemen de neiging hebben een eeuwig leven te gaan leiden. Zulke belemmerin gen zijn strijdig met de vrijmaking van het onderlinge handelsverkeer". "Het besluit over Spanje en Portugal betekent ook dat de EG nu kan reke nen op extra financieringsmiddelen. De verhoging van de btw-afdracht van 1 tot 1,4 procent betekent overigens niet dat er veel ruimte komt, omdat door de uitbreiding ook kosten ont staan. De Europese landbouw blijft dus gekonfronteerd met de gevolgen van het huidige bezuinigingsbeleid", zo temperde Schouten de vreugde. Jan van Liere Het Landbouwschap steunt de agrarische jongeren in hun wens, ook in ons land een steunregeling voor beginnende jonge boeren op te zetten. Dat bleek woensdag jl. uit de woorden van voorzitter drs. Joris Schouten. De EG heeft een start- en overnamepremie voor jonge boeren mogelijk gemaakt en draagt daar ook financieel aan bij. De regeling is echter fakultatief, de lidstaten zijn vrij om zelf te bepalen of ze er gebruik van maken. Minister Braks heeft al verschillende malen laten blijken, weinig op te hebben met een dergelijke steunregeling voor jonge agrariërs. "In tegenstelling tot hem sta ik echter op het standpunt dat Nederland deze mogelijkheid die Brussel biedt voor de bedrijfsovername, niet zonder meer moet laten liggen. Wij zullen de minister alsnog van het belang van de regeling proberen tê overtuigen", aldus de Landbouwschapsvoorzit ter. maatregelen voor onder meer de landbouw, de visserij en sociale aan gelegenheden. Zo zal de Spaanse uitvoer van groenten en fruit gedu rende vier jaar vrijwel worden be vroren. Voor Spanje geldt ongeveer een periode van tien jaar voordat er sprake zal zijn van een volledige vrije handel met de rest van de EG. In ruil voor distillatie van teveel geprodu ceerde Spaanse wijn, beperken de EG-landen hun export van melk, andere zuivelprodukten, rundvlees en meel naar Spanje. Voor Portugal geldt een overgangsperiode van tien jaar voor de landbouwsektor. In de eerste vijf jaar daarvan zal het land in de gelegenheid worden gesteld zijn tamelijk ouderwetse agrarische sektor aan te passen. Na vier jaar zullen de Europese douanerechten op Portugese tomatenpuree, vrijwel het enige produkt waarmee het land kan konkurreren, worden opgehe ven. De EG zal de produktie ervan subsidiëren tot een maximum van 120.000 ton per jaar. Landbouwschapsvoorzitter Schou ten maakte woensdag enige kantte keningen bij de afgesproken over gangsregelingen. Die voor verse groenten en fruit noemde hij aan vaardbaar. "Moeite blijf ik echter houden met Het bestaan van een Het Bestuur van het Landbouw- Ekonomisch Instituut heeft op 14 maart dr. ir. L.C. Zachariasse be noemd tot plv. direkteur van het LEI. De heer Zachariasse was al bij het LEI in dienst als Hoofd van de Af deling Landbouw. Deze funktie zal hij blijven uitoefenen. Evenals vorige jaren zal voor de pro duktie van vlas een steunbedrag wor den verstrekt voor in Nederland ge teeld en geoogst strovlas. Om hiervoor in aanmerking te komen dient door de teler, de verhuurder van zaaiklaar land en de huurder van zaaiklaar land, aangifte te worden gedaan. Voor telers/verhuurders van vlas, die bij de landbouwtelling opgave doen van de teelt van vlas, zal ge lijktijdig een aangifteformulier voor de vlasregelingen worden ingevuld. Telers/verhuurders van vlas, die geen opgave voor de landbouwtel ling verstrekken, alsmede huurders van vlas, dienen om in aanmerking te komen vóór 1 juli 1985 aangifte te doen bij de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen, West singel 58, 4461 DM Goes (tel. 01100-37142). L.C. Zachariasse Het direktieteam van het LEI bestaat nu uit prof.drs. J. de Vee (direkteur), ir. A.L.G.M. Bauwens (plv. direk teur) en dr.ir. L.C. Zachariasse (plv. direkteur), terwijl een vakature voor de funktie van adjunkt-direkteur Personeel en Management nog op gevuld moet worden. Mevrouw dr. ir. L.M.W. Dellaert wordt per 1 juli a.s. de nieuwe ad junkt-direkteur van de Stichting voor Plantenveredeling (SVP) van de Centrale direktie Landbouwkundig Onderzoek. Zij volgt dr. ir. E. van Roon op die met VUT gaat. Dellaert is sinds 1981 inspekteur van het Ho ger Agrarisch Onderwijs op het mi nisterie van Landbouw en Visserij. Ze treedt al op 15 april a.s. in dienst bij de SVP.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 9