Agrarisch Jongerenwerk in uitvoering De voorbereiding De thema's p.j. zuid geluid Organisatie van het Jongerenjaar in Zeeland De Zeeuwse werkgroep jongerenjaar heeft zich zelf de volgende taken gesteld: Jongerenjaar op plaatselijk/regionaal nivo De P.J.Z. en het jongerenjaar 1985 Bezinnen Doelstellingen Vorming Belangenbehartiging Vermogen en vakbekwaamheid Het jaar 1985 is door de Ver enigde Naties (VN) uitgeroe pen tot het Internationaal Jongerenjaar met als speciale internationale thema's: parti cipatie, vrede en ontwikke ling. Vooral voor het toevoe gen van het thema participatie heeft Nederland zich erg sterk gemaakt, omdat in het verle den dergelijke jaren (zoals "het jaar van de vrouw" of "het jaar van het kind") vaak over de hoofden van de be trokken mensen heen gingen. Er werd wel veel gepraat, maar het leverde vaak weinig konkrete resultaten op. Van daar dat er voor het jaar van de jongeren, voor een andere opzet gekozen is. Deze be stond hierin dat men wilde proberen om vóór de aanvang van het jaar al een aantal konkrete plannen uit te wer ken, die in het jongerenjaar zelf verwezenlijkt zouden moeten worden. Het jaar 1985 zou dan de toets-steen moeten zijn voor hoe men daadwer kelijk rekening wilde houden met de jongeren. Enkele jaren geleden is men daarom al begonnen met de voorbereidingen van dit jongerenjaar. Dit wordt in Nederland naast de regering ook door het Nederlands Platform voor Inter nationaal Jongerenwerk, waarbij ook de Plattelands Jongeren Organisa ties zijn aangesloten, gedaan. Voor Nederland zijn de volgende prioriteiten gekozen: 1. jeugdwerkloosheid 2. minderjarigheidsproblematiek 3. jonge buitenlanders 4. vrede De eerste drie prioriteiten vallen on der het internationale thema "parti cipatie", wat inhoudt dat geprobeerd zal worden om op deze gebieden tot daadwerkelijke resultaten te komen. De thema's vrede en ontwikkeling moeten meer in de vormende sfeer gezien worden, waar tijdens het jon gerenjaar extra aandacht aan besteed zou moeten worden. Bijna alle betrokken organisaties zijn van mening dat de nadruk moet ko men te liggen op projekten ter ver betering van de situatie van jonge ren. Ter verbetering van de situatie en positie van (langdurig) werkloze jongeren worden o.a. genoemd het opzetten van kleinschalige arbeids- redaktie hank tegels projekten en het afschaffen van de sollicitatieplicht bij het verrichten van onbetaald werk. Als projekten ter verbetering van de situatie van (weggelopen) minderjarigen worden o.a. genoemd het kreëren van een aantal legale woon/opvangmoge lijkheden voor weglopers, het verla gen van de meerderjarigheidsgrens en het verbeteren van de rechten van minderjarigen in bijvoorbeeld kin dertehuizen. Projekten ter verbetering van de po sitie van jonge buitenlanders zouden ingepast moeten worden in beide bovengenoemde thema's, terwijl daarnaast bijvoorbeeld aandacht zou moeten worden besteed aan de rechtspositie van deze groep. Bovenstaande is allemaal opgenomen in het aktieplan 1985 van de nationa le werkgroep jongerenjaar. Aanslui tend hierop heeft de Zeeuwse Jeugd raad een werkgroep jongerenjaar in gesteld. Naast de landelijke thema's zal in Zeeland ook aandacht besteed worden aan de "jongerenkultuur" waaronder popmuziek, meidenwerk en jongerencentra. a. het inventariseren en koördine- ren van aktiviteiten in het kader van het jongerenjaar in Neder land. b. het afstemmen van aktiviteiten in Zeeland met die van de Nationale Werkgroep Jongerenjaar. c. het geven van informatie en voorlichting over het jongeren- jaar. d. het opzetten en ondersteunen - waar nodig - van aktiviteiten. e. de uitvoering van provinciale ak tiviteiten, waaronder beleidsaan bevelingen naar provincie dan wel gemeenten. Binnen de Zeeuwse werkgroep jon gerenjaar zijn 2 projektgroepen ge vormd. De ene groep houdt zich be zig met "jongeren en kuituur" en de andere met "jeugdwerkloosheid". Ook op plaatselijk en regionaal nivo wordt aandacht besteed aan het in ternationaal jongerenjaar. Er worden allerlei initiatieven ontwikkeld om te komen tot verschillende aktiviteiten. Hiervoor kunnen speciale subsidies verkregen worden. Deze subsidies lopen via de ge meenten. Een aantal gemeenten hebben een vast bedrag gereserveerd voor jongerenjaar aktiviteiten, ter wijl andere gemeenten eerst initia tieven afwachten, die vanuit de be volking moeten komen. Een kleine greep uit de aktiviteiten/initiatieven die op dit moment al genomen zijn: Door de gemeente Aardenburg, Oostburg en Sluis is een gezamen lijk bedrag van 10.000,— be schikbaar gesteld. De organisatie en koördinatie van de aktiviteiten ligt hier in-handen van de Streek Jeugdcentrale. Een van de vele aktiviteiten is het maken van een video-film over de leefsituatie van jongeren in West Zeeuws- Vlaanderen. in Hulst/Hontenisse wordt op 31 mei, 1 en 2 juni een 3-daags jon- geren-doe-festival georganiseerd met zeer veel verschillende akti viteiten, zoals optreden van ver schillende muziekgroepen, een jeugdcircus, jeugdtheater, een film en forumdiskussie over jeugdwerkloosheid en allerlei stands. Ook wordt geprobeerd om Belgische gemeentes hiervoor geïnteresseerd te krijgen. In Reimerswaal is een werkgroep aan het werk met allerlei ideeën zoals: teken- en foto-wedstrijd, video-film, muziekshop en een beurs. In Goes wordt op zaterdag 8 juni een groot "binnenstadfeest" ge houden, waarop allerlei aktivitei ten plaats vinden die door jonge ren georganiseerd worden, zoals muziek en (straat-)theater. Ook de P.J.Z. is een jongerenvereni ging, die betrokken zou kunnen zijn bij allerlei aktiviteiten in het kader van het jongerenjaar. Wat kun je als P.J.Z.-afdeling doen in het kader van dit jaar? Uit bovenstaande blijkt wel dat er op allerlei manieren aandacht besteed wordt aan het internationale jongerenjaar. Daarom kun je twee dingen doen: 1. In je omgeving (bijv. jouw ge meente) kijken wat er al allemaal georganiseerd wordt in dit kader. Als er zaken bij zijn die je aan spreken zou je er aan deel kunnen nemen. 2. Zelf proberen om initiatieven te nemen door b.v. aan een bepaald onderwerp speciaal aandacht te besteden. Mocht je plannen, ideeën e.d. heb ben, of mocht je wel iets willen doen, maar je weet nog niet precies wat of mocht je nog meer informatie willen hebben, aarzel dan niet om kontakt op, te nemén met ondergetekende op het provinciaal sekretariaat (Tel. 01680-27921 of 01680-28974-privé). We kunnen dan samen naar wegen zoeken op welke manier we het beste de zaken aan kunnen pakken. Voor meer informatie kun je ook terecht bij: Margreet Theune, sekretaris van de Zeeuwse werkgroep jongerenjaar 1985. Haar adres is: Zeeuwse Jeugd raad, Dam 31, 4331 GE Middelburg, (Tel.: 01180-33024). Henk Tegels Bestuurders in het agrarisch jongerenwerk hebben zich onlangs in Kapelle bezonnen op de vraag op welke wijze inhoud gegeven moet worden aan de doelstellingen van de PJZ, RAK en ZAJK. Links Henk Tegels, die als be roepskracht de aktiviteiten van het jongerenwerk aktiveert en koördineert. Het Agrarisch Jongerenwerk van de Plattelandsjongerenorganisaties heeft de afgelopen 10 jaar een sterke ontwikkeling doorgemaakt. Van uit provinciale en landelijke kommissies en werkgroepen is een volle dige organisatie ontstaan met 3 bestuurslagen (regionaal, provinciaal, landelijk) met vertegenwoordigingen in alle denkbare aanverwante or ganisaties en met een eigen ledenblad. Binnen het plattelandsjonge renwerk is nu sprake van twee takken: een algemene en een agrarische. Regelmatig blijkt dat zowel PJZ- als ZLM-leden moeite hebben om het agrarisch jongerenwerk te plaatsen. Vandaar deze keer hiervoor wat extra aandacht. Het Agrarisch Jongerenwerk heeft een duidelijk eigen gezicht gekre gen. Met de bedrijfsovernameproblematiek als uitgangspunt hebben de georganiseerde agrarische jongeren onafhankelijk van de standsorga nisaties een eigen visie ontwikkeld op het landbouwbeleid. Het agra risch jongerenwerk kiest haar eigen thema's, brengt deze op eigen wijze in diskussie en treedt met eigen standpunten naar buiten. De wijze waarop het agrarisch jon gerenwerk funktioneert en zich ont wikkelt is een punt van bezinning voor leden en bestuursleden. Ook besturen van plattelandsjonge renorganisaties (algemeen werk) en standsorganisaties zijn geïnteres seerd in het reilen en zeilen van de agrarische jongerenorganisaties; de plattelandsjongerenbestuursleden omdat ze verantwoording dragen voor het agrarisch jongerenwerk en de standsorganisaties omdat de le den van de agrarische jongerenorga nisaties ook hun (toekomstige) leden zijn. Het is wenselijk dat zeker bestuur ders in het agrarisch jongerenwerk, de RAK- en ZAJK-bestuurslederi zich regelmatig bezinnen op de vraag op welke wijze inhoud gegeven moet worden aan de doelstellingen. Uit gangspunt voor zo'n bezinning vor men de doelstellingen. Bij de doelstellingen in het agrarisch jongerenwerk gaat het er om dat we een verantwoorde afweging maken van de Inhoud en de Methodiek. Inhoud: welke thema's, problemen, aktiviteiten pakken we aan? wat zijn onze uitgangspunten bij de ze keuze, welke overwegingen spelen hierbij een rol? Methodiek: welke wegen kiezen we om ons doel te bereiken? hoe pakken we het aan? wat doen we op welk niveau? De doelstellingen zijn vastgesteld door de gezamenlijke plattelands jongerenorganisaties en vastgelegd in een huishoudelijk regle ment. De hoofddoelstellingen zijn: (zie ook ZAJK-boekje) 1) de vorming van de agrarische jon geren; 2) de belangenbehartiging van de agrarische jongeren, gericht op de verbetering van de sociale en ekonomische positie; 3) het verhogen van de technische en ekonomische vakbekwaamheid. Vorming, belangenbehartiging en verhoging vakbekwaamheid. Wat verstaan we hieronder. Wat moeten we ons daarbij voorstellen. Hierbij gaat het er om dat het agra risch jongerenwerk een bijdrage le vert aan het ontwikkelen van inzicht en een eigen visie bij de leden. In zicht en kijk op de struktuur en het funktioneren van de maatschappij waarbinnen het landbouwgebeuren zich voltrekt. Waarom? De landbouw en de rest van de maatschappij zijn met elkaar ver bonden en beïnvloeden elkaar we derzijds. Maatschappelijke ontwik kelingen hebben gevolgen voor ont wikkelingen in de landbouw, ze vra gen om aanpassingen aan nieuw ontstane situaties. Een voorbeeld: De EG is niet meer bereid of in staat de stijgende kosten voor het weg werken van landbouwoverschotten op te brengen. De maatregelen om dit probleem op te lossen, hetzij door produktiebeperking met een super heffing, dan wel door een lagere prijsgarantie als bij granen, vragen om aanpassingen op de individuele bedrijven. Hieraan kunnen we in gespreksavonden en diskussies aan dacht besteden. Een ander aspekt van vorming is dat het agrarisch jongerenwerk een bij drage kan leveren in de opleiding van boeren en boerinnen om als be stuursleden van landbouworganisa ties te kunnen funktioneren. Hierbij gaat het er om een bijdrage te leveren in het inzicht in strukturen en het funktioneren van landbouworgani saties, inzicht in besluitvorming en standpuntbepaling. Binnen het agrarisch jongerenwerk kan al doen de vaardigheid opgedaan worden om ook in andere organisaties goed te kunnen funktioneren. im mommvAH mrjommmMAtu Uitgangspunten voor belangenbe hartiging vormen öe sociale en eko nomische positie (situatie) en de toe komstmogelijkheden van jonge agrariërs (boeren, boerinnen en in de landbouwsektor werkzame jonge ren). Om hieraan inhoud te kunnen geven moet eerst vastgesteld worden wat de problemen en knelpunten zijn in de positie van jonge agrariërs op een bepaald moment. Daarnaast kunnen de in de nabije en verdere toekomst te verwachten problemen ingeschat worden zodat we ook op nieuwe knelsituaties in kunnen spelen. Een voorbeeld: Door de maatregelen van de EG om de kosten van het beleid te temperen worden de bestaansmogelijkheden voor individuele bedrijven bedreigd. Door lagere prijsopbrengsten wordt het b.v. moeilijker om te voldoen aan betalingsverplichtingen van vreemd vermogen dat geleend is om een be drijf over te nemen en/of aan te passen. De belangenbehartiging van het agrarisch jongerenwerk richt zich begrijpelijkerwijs vooral op het "bo -r worden" en het "boer (kunnen) blijven". De problematiek van de bedrijfsovername en het met het oog op de toekomst belangrijke land bouwbeleid zijn dan ook traditionele onderwerpen. Daarnaast zijn er vele andere onder werpen denkbaar die vanuit dezelfde optiek ook aandacht krijgen. Om een inkomen te kunnen verdie nen is er, mede door de zich voort durend veranderende omstandighe den, de noodzaak aanwezig de vak bekwaamheid te verbeteren. Aan passing van het bedrijf vereist nieu we kennis en vaardigheden. Het agrarisch jongerenwerk kan hieraan een bijdrage leveren door zelf scholings- en kursusmogelijkhe- den te ontwikkelen en aan te bieden. Het agrarisch jongerenwerk kan zelf met een aanbod komen of de leden verwijzen naar de ruime mogelijk heden die geboden worden door an dere instellingen op dit gebied. Zoals het door het ministerie gesubsidieer de kursus- en vervolgonderwijs. Volgende week in deze rubriek meer over het in de praktijk tot uitvoering brengen van deze doelstellingen. w-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 41