Ondernemer zijn Wat is dat??? over geld en goed Overgangsregeling Artikel 53 Jachtwet verlengd KEUKENHOF SEIZOEN 1985 OFFICIEEL GEOPEND Lage rente en schenking De Twaalf Gewesten naar Interpolis Mr. N.M. Zijp overleden Mechanisatiecentrum vestigt zich in Tholen Teeltverbod ter verdere bestrijding knolcyperus Indexcijfers bouwkosten Laatst kwam ik in gesprek met een paar ondernemers en hun vrouwen over ondernemerschap en wat daar mee samenhangt. De een zei: Naast het ondernemerschap willen wij nog de tijd hebben om te "leven". Wij hebben ons bedrijf zo opgezet dat we onder normale omstandigheden met onze methode van werken een rede lijk inkomen kunnen verdienen, en we zijn daar tevreden mee. De ander zei: Het ondernemerschap houdt in, dat je steeds moet zoeken naar nieuwe mogelijkheden. Je hebt nu eenmaal een onderneming, en die moet je uit bouwen, groter maken, ook al moet je daar dag en nacht voor werken. Dan zijn wij pas tevreden. Wij willen veel verdienen ook al gaat dit misschien voor een buitenstaander ten koste van- Het is een groot goed a. dat iedere ondernemer voor zich zelf kan uitmaken waar hij tevre den mee is. b. dat iedere ondernemer kan be palen welk bedrijfsbeleid hij wil voeren. c. dat iedere ondernemer kan be slissen hoe hij wil werken. d. dat iedere ondernemer zelf kan kiezen en dat de beslissingen die hij neemt doorwerken in zijn in komen. Maar toch? Het valt ons steeds meer op dat de verschillen in de bedrijfsresultaten steeds groter worden. En toch zijn dan de bedrijven wat oppervlakte en omvang betreft ongeveer vergelijk baar. Wat zien we? Grote verschillen in kg-opbrengsten per dier en per ha. Grote verschillen in kosten van werktuigen, werk door derden, voer- en bemestingskosten en kosten van bestrijdingsmiddelen, algemene kosten e.d. Wat zijn de oorzaken van verschillen in bedrijfsresultaten? de bedrijfsomstandigheden wat betreft grondsoort en verkaveling spelen een grote rol. de financiële positie is medebepa lend, is deze goed, minder goed of slecht. de verschillen in vakmanschap zijn groot de een wil veel verdienen, de ander neemt met minder genoegen. Kunnen de verschillen in bedrijfsuit- komsten worden opgespoord? Door vergelijking van de afzonder lijke gegevens kan de oorzaak van de verschillen worden gevonden. Gege vens uit boekhouden en deel- administraties zijn hiervoor ge schikt. Meedoen aan bedrijfsstudie- clubs vergroten de kennis van het plantenteler zijn. Een juiste "kosten bewaking" is een belangrijke voor waarde. Het nemen van beslissingen op het juiste moment doet wonderen. Een kwalitatief beter produkt ver krijgen beïnvloedt de bedrijfsuit- komst. Anderen bij uw beslissingen behulp zaam laten zijn werkt goed mits u zelf beslist. Investeer Voor iedere ondernemer en zeker geldt dit voor Iedere jonge en toe komstige ondernemer: je kunt wel overinvesteren in machines, werk tuigen, ja zelfs in grond. Deze over- investering geldt echter nooit wat je kennis betreft. Investeer daar dan ook zoveel mogelijk in!!! Konklusie Bij iedere onderneming gaat het om een stuk inkomensverwerving. Be denk daarbij dat het nodig is je be drijf te beheersen en dat je als on dernemend echtpaar uitmaakt of je tevreden bent met het inkomen dat wordt behaald en dat je samen be paalt of je leeft om te werken of werkt om te leven. Ik hoop het laat ste, want steeds maar meer, leidt tot ontevreden mensen en die zijn er al meer dan genoeg! J. Markusse Krachtens de Successiewet wordt recht van schenking geheven "van de waarde van al wat door schenking wordt verkregen van iemand die ten tijde van die schenking binnen het Rijk woonde". We kunnen onderscheid maken in formele en materiële schenkingen. Bij een formele schenking gaat er een zaak om niet over van het vermogen van de schenker in dat van de begif tigde. De schenker moet uit vrijge vigheid (liberaliteit) handelen, de bedoeling hebben te bevoordelen. Als voorbeeld kan genoemd worden schenking van een bedrag in kon tanten. Bij een materiële schenking gaat er geen zaak, maar een waarde uit vrijgevigheid over van het ver mogen van de schenker naar dat van de begiftigde. Een voorbeeld hiervan is o.a. het uitlenen van een geldsom tegen een te lage rente of renteloos, terwijl de lening een bepaalde tijd niet opeis baar is. Deze handelingen komen vaak voor in de naaste familiesfeer. De vraag komt dan aan de orde of er ook sprake is van een materiële be voordeling bij een direkt opeisbare lening tegen lage rente. Het Hof Arnhem beantwoordde in 1978 zo'n vraag bevestigend en oor deelde dat er jaarlijks schenkingen gedaan worden tot het beloop van "de bedragen aan rente die men handelend vanuit een zakelijke op stelling tot overeenkomstige bedra gen van derden had kunnen bedin gen". In tegenstelling tot deze uitspraak komt het Hof Amsterdam in 1984 met een andere uitspraak. Het ging om een vader die aan zijn zoon een bedrag had uitgeleend, waarover 1,5% rente per jaar werd overeengekomen. Verder werd over eengekomen dat de lening dadelijk en ineens door de vader kan worden opgeëist en dat het verschuldigde in elk geval ineens opeisbaar zal zijn bij het overlijden van de vader. De V/2% rente werd gebaseerd op de rente over direkt opeisbare credit- gelden, die door een privé-persoon werd verkregen in rekening-courant bij een bank. Het Hof hecht weinig betekenis aan het beding van onmid dellijke opeisbaarheid gezien de mo tivering van haar uitspraak. "Het is niet wel denkbaar dat in de kennelijk goede familiebetrekkingen tussen geldgever en geldlener en mede gelet op de omvang en de be stemming van de geldlening, bij partijen de wezenlijke bedoeling heeft voorgezeten dat de vader het geld zonder dat er een onvoorzien bare voorwaarde in vervulling is ge gaan, dadelijk en ineens zou kunnen opeisen. Ten tijde van het aangaan van de geldleningsovereenkomst heeft de vader aan zijn zoon een materiële bevoordeling doen toeko men in de zin van de Successiewet 1956, welke als een vruchtgebruik moeten worden aangemerkt". Dus geen schenking van jaar tot jaar, maar een schenking die éénmalig plaatsvindt bij het sluiten van de overeenkomst van geldlening. De waarde van de bevoordeling wordt berekend als een vruchtgebruik. Ook in een arrest van de Hoge Raad in 1984 werd in een voorkomend ge val buiten de familiesfeer uitgegaan van een éénmalige schenking in het jaar van het sluiten van de overeen komst. Het gaat erom of ten tijde van het afsluiten van de geldlening de bedon gen rente lager is dan de rente die gehanteerd wordt bij de berekening van het vruchtgebruik. Momenteel bedraagt deze rente 6%. Vóór 1 jar nuari 1980 bedroeg deze 5%. Uiteraard spelen de grootte van de geldlening en de leeftijd mede een rol bij het bepalen van de hoogte van de schenking. Vooral bij grote leningen kan het geen kwaad advies in te winnen. MJ. Robijn Ook in de toekomst zullen grondge bruikers de mogelijkheid behouden om met een vergunning op basis van artikel 53 van de Jachtwet met het geweer schade te bestrijden, die dier soorten, als houtduiven, konijnen en zwarte kraaien, veroorzaken. Het be treft hier iedereen die onder de over gangsregeling valt, die tot 1 april 1985 loopt. Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) heeft hiertoe besloten nadat hij het Landbouwschap, de Natuur- beschermingsraad en de Jachtraad om advies had gevraagd. Sinds 1977 wordt een artikel 53- vergunning in beginsel slcüslechts verleend, indien aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Zo moet er meer dan toelaatbare schade optreden of te verwachten zijn. Een andere voorwaarde is, dat het genot van de jacht op de betrokken gron den niet kan worden verhuurd of dat van de grondgebruiker redelijkerwijs niet kan worden gevergd dat hij het genot van de jacht verhuurt. Voorts moet de jachthouder niet bij machte zijn de schade afdoende te voorko men of te bestrijden. Een laatste voorwaarde is, dat het geweer voor öe grondgebruiker de enige moge lijkheid is om schade te bestrijden. Voor grondgebruikers aan wie in de jaren 1975 toten met 1979 tenminste drie maal een artikel 53-vergunning is verleend, is in 1982 bij wijze van overgangsregeling een uitzondering op dit beleid gemaakt. Aan hen werd, zonder hen aan de boven staande voorwaarden te toetsen, op verzoek een vergunning, geldig tot 1 april 1985, verleend. Iedereen die onder deze overgangs regeling valt, blijft ook in de toe komst in de gelegenheid van een ar tikel 53-vergunning gebruik te ma ken. Om administratieve redenen zal op verzoek de verlening van een vergunniné steeds voor een periode van driejaar plaatsvinden. De verzekeringsmaatschappij De Twaalf Gewesten te Den Haag zal toetreden tot het Jnterpolis-koncern. De Twaalf Gewesten (DTG) is nu nog een dochteronderneming van Aegon, dat eerder besprekingen heeft gevoerd met de NCBTB over de overname van DTG. Interpolis en Aegon hebben eind vorige week meegedeeld, dat gelet op de stand van.de besprekingen de verwachting gewettigd is dat overeenstemming kan worden bereikt. De omzet van DTG bedroeg over 1984 ongeveer f 100 miljoen, die van Interpolis ruim ƒ1,1 miljard. Na een langdurig ziekbed is op 29 maart in zijn woning in Leusden overleden mr. N.M. Zijp, oud-secre taris van het Landbouwschap. Hij werd 69 jaar. Zijp was bij het Landbouwschap de architect van de huidige grondge bruiksorganisatie. Zijn kennis en liefde voor het werk gingen gepaard met een ongeëvenaarde inzet en werkkracht. Voor zijn medewerkers was hij een stimulerend en inspire rend voorbeeld. Het stoffelijk overschot is op woens dag 3 april jl. in Utrecht gecremeerd. Donderdag 28 maart is door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, de heer Mr. S. Patijn het Keukenhofseizoen 1985 officieel geopend. Hij deed dit door het openen van het spectaculaire, vrijwel geheel uit glas bestaande nieuwe Koningin Beatrix paviljoen. In dit paviljoen zullen in de komende weken diverse Bloemen-Parades worden gehouden. Natuurlijk waren er ook weer de Haar lemse Bloemenmeisjes die traditiegetrouw hun nieuwe toiletjes toonde en de aanwezigen een bloem op de rever speldde. (foto A b Westerbeek) Omstreeks 1 april aanstaande zal zich op het industrieterrein in het bedrijfsverzamelgebouw te Sint- Maartensdijk vestigen het MECHA NISATIECENTRUM THOLEN B.V. i.o. Aandeelhouders van de nieuwe be sloten vennootschap zijn: -A. Slager uit Sint-Maartensdijk die als direkteur met de algemene lei ding belast wordt en de verkoop van het komplete programma land- en tuinbouwmachines op zich neemt. -M. Quaak uit Alphen aan de Rijn. Importeur van diverse landbouw machines, waaronder gerenomeerde Voor een aantal gewassen, dat geteeld wordt op met knolcyperus besmette grond zal met ingang van 1 juli 1985 een teeltverbod gelden. Bovendien kan de teler verplicht worden het onkruid te bestrijden bij een zodanige bes metting, dat het gevaar van uit breiding naar de directe omge ving bestaat, terwijl aan de teelt van gladiolen en lelies, waarin momenteel nog vrij veel besmet tingen voorkomen, nadere regels zullen worden verbonden. Deze gewassen zijn de belangrijkste verspreiders van het onkruid. Staatssecretaris A. Ploeg heeft deze maatregelen in overleg met het bedrijfsleven vastgesteld. On danks al eerder genomen maa tregelen, zoals een meldingsplicht en verplichte reiniging van werk tuigen die op besmet land waren gebruikt, blijkt knolcyperus zich namelijk uit te breiden. Het teeltverbod geldt voor die gewassen waarvan ondergrondse delen worden geoogst en omvat, bol-of knolvormige bloemge wassen; - houtige gewassen, vaste plan ten, bloemisterij- en groente gewassen; - akker- en tuinbouwgewassen, waarvan ondergrondse delen worden geoogst of mee-ge- oogst; - graszoden. De teelt van op het land aanwe zige gewassen zal onder voor waarden normaal kunnen wor den beëindigd. merken als Köckeling-Reform, Ca- vero enz. -Mechanisatiecentrum West-Bra bant B.V. Dit bedrijf behartigt al vele jaren, ook op Tholen, de verkoop en service van agentschappen zoals Fiat, Wulhmaus, Gallignani etc. In het bedrijfsverzamelgebouw ves tigt deze nieuwe besloten vennoot schap een magazijn en servicewerk plaats van waaruit de regio bediend kan worden. Bedoeling is voorts dat de geïmporteerde machines naar Sint-Maartensdijk komen, gebruiks klaar worden gemaakt en vervolgens gedistribueerd worden in Nederland en België. De direktie heeft voorts optie ge vraagd op nog eens 500 m2 van de geprojekteerde uitbreiding van het bedrijfsverzamelgebouw. Het IMAG heeft de indexcijfers voor de bouwkosten in de boerderij bouw (basis februari 1970 100) opnieuw vastgesteld. Het betreft hier het cijfeï voor het pakket bestaande uit een stenen lig- boxenstal voor 90 melkkoeien, dat naar de mening van de samenstellers beschouwd kan worden als het op dit moment gemiddeld in Nederland gebouwde pakket. Deze cijfers zijn voor de maand fe bruari 1985: loon 1) 333,6 materiaal 1) 208,7 loon materiaal 2 251,5 1) exklusiefBTW 2) inklusief 19% BTW Vrijdag 5 april 1985 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 3