Feestelijke menu's MASEEH PAESCH -VIER Paasgebruiken trotseren het computertijdperk Paasmorgen Folkloristische en religieuze tradities worden nog steeds in ere gehouden Samenstellen Welke dranken? Betaalbaar en bereikbaar Paasmenu Kippeleverpaté Coq au vin Geluk Groente-crèmesoep Peterselie-aardappelen Perziken met caramel Wie oren heeft... Pasen. Voor sommigen het feest van de eieren. Voor anderen een liturgisch feest waarbij de opstanding van Christus herdacht wordt. Voor de Joden het allergrootste feest dat met Seideravond begint. Maar voor iedereen is Pasen een tijd, waarin godsdienstige en folklo ristische gebruiken hand in hand gaan. Palmpaas is daar een voorbeeld van. Ter herinnering aan Christus' intocht in Jeruzalem worden palmen gebruikt in de katholieke kerken. De folklore gebruikt bukspalmpjes die met allerlei snuisterijen opgesmukt worden. Elk land kent zijn volkse gebruiken. Door eeuwenlange overlevering hebben die folkloristische evene menten een bijzonder taai leven. Maar de moderne tijd lijkt soms ook wel bezit genomen te hebben van die oude gebruiken. Tradities worden aan de kant gezet. En veel moder nisten menen dat in het tijdperk van de computer voor folklore geen plaats meer is. Men vindt die oude traditionele gebruiken naar conser vatisme ruiken. Gelukkig is het nog zo, dat met pasen die gebruiken nog niet helemaal verzonken zijn in de vergetelheid. Eieren horen van oudsher bij het paasfeest. Een skala van gebruiken is om het ei heengegroeid. Ze worden gekleurd in bonte tinten: Eieren worden gebruikt om poppetjes van te maken. Ze worden verstopt om het eierenzoekfeest mogelijk te maken. En er worden spelletjes mee gespeeld zoals het eiertikken. Wiens ei het eerst een barst te zien geeft heeft verloren. En laten we het paasvuur niet verge ten. Vuur, één vaii de elementen waaraan sinds oudsher een reinigen de betekenis wordt toegeschreven, speelt vaak een rol in de paasgebrui ken. Sinds vele eeuwen wordt op de zaterdag voor Pasen het vuur gewijd. In Twente ontsteekt men paasvuren op de heuvels rond het dorp. Een oude prent, die het maken van een paasvuur in beeld brengt. Bij verjaardagen in het gezin, feest dagen zoals Kerstmis en Pasen, een etentje met familie of vrienden of zo maar, omdat het leuk is het gezin eens te verrassen, wordt over het al gemeen meer aandacht aan het eten geschonken dan normaal. Voor deze gelegenheden bestaat een erg leuk boekje met menu suggesties. Het is als pocket uitgegeven door Bruna in de zwarte beertjes reeks. De titel luidt: "Feestelijke menu's". Het boekje is samengesteld door Wiebe Andringa en kost 8,90. De inhoud van het boekje is ingedeeld naar de jaargetijden in vier groepen. Een formule die verrassend leuke kom- plete menu's oplevert voor diverse gelegenheden. In de inleiding van zijn boekje schrijft Wiebe Andringa: Het samenstellen van een feestelijk menu bezorgt veel mensen heel wat hoofdbrekens. Zolang het om "ge wone" dagelijkse gerechten gaat, is iedereen in staat van de maaltijd een evenwichtig geheel te maken. Wordt het echter iets ingewikkelder, dan ontstaat er wel eens paniek en gaat men soms de merkwaardigste me nu's samenstellen waarbij de afzon derlijke gerechten absoluut niet bij elkaar passen of waarbij alles veel te zwaar en te overladen wordt. Een ander probleem bij een wat feestelijk etentje is de vraag welke dranken er bij het eten geschonken kunnen worden. Dat heeft eigenlijk helemaal niet zo ingewikkeld te zijn, want een goede stelregel is dat u ge woon drinkt wat u lekker vindt en dat u zich niet stoort aan allerlei re geltjes, maar toch... Al die problemen en probleempjes die bij het samenstellen van een evenwichtig menu om de hoek ko men kijken worden verlicht wanneer u zo af en toe een blik slaat in dit boek: Kant en klare menu's voor allerlei feestelijke gelegenheden, kompleet met recepten en adviezen over de bij de maaltijd te drinken wijn of andere drank. Zowel bij de recepten als bij de dranken is er in dit boek van uitge gaan dat er om feestelijk te eten he lemaal geen grote aanslag op de portemonnee gedaan behoeft te worden. En dat u niet stad en land af hoeft te zoeken naar bijzondere in grediënten! Aan de feestdagen is aandacht ge schonken met op die dagen geënte menu's. Tevens is voor de kinder partijtjes een aantal menu's opgeno men die weer eens wat anders bieden dan het zo gemakkelijke bordje patat met een worstje. Aldus de schrijver in zijn inleiding. Een van de vele feestelijke menu's die het boekje te bieden heeft, is te vinden op pagina 31. Het aldaar be schreven menu wordt aanbevolen als paasdiner. Misschien een suggestie, op de val reep, voor uw paasdiner? Het ziet er als volgt uit. Kippeleverpaté Groente-crèmesoep Coq au vin Peterselie aardappelen Perziken met caramel 500 g kippelevers zout, peper 125 g boter 1 uitgeperst teentje knoflook 125 g champignons 2 eetl.cognac 1 dl slagroom Bestrooi de kippelevertjes met wat zout en peper. Laat de boter smelten, vooral niet bruin worden, en voeg de levertjes en de knoflook toe. Laat de levertjes ca. 10 min. zachtjes sudde ren. Pureer de levertjes inklusief de boter met een mixer of blender. Maak de champignons schoon, snijd ze zeer klein en fruit ze in zeer weinig boter ca. 3 minuten. Vermeng de gepureerde levertjes met de champignons en de cognac. Sla de slagroom stijf en schep deze voorzichtig door het mengsel. Doe de paté in een aardewerk potje en laat hem in de koelkast opstijven. Serveer de paté in het potje, snijd er aan tafel plakjes uit en geef er warme toast bij. De bedoeling is dat de goden goed gunstig gestemd worden en zorgen voor een rijke oogst. Een goed ge maakt paasvuur is een machtig en fascinerend gezicht. Vooral wanneer de vlammen hoog oplaaien en de omgeving in een grillig lichtschijnsel zetten. Het merendeel van de paastradities kan worden herleid tot oude rituele handelingen, verbonden aan het be gin van de lente. De voorafgaande Vastentijd had een uitdrukkelijk rei nigende betekenis. Ook de schoonmaak rond de Paas tijd zou daarmee in verband kunnen worden gebracht. Pasen bij de Joden Het woord Pasen komt af van het Aramese woord Pascha. In het He breeuws gebruikt men Pésach. In de viering van het joodse paasfeest is een aantal elementen te herkennen van algemene godsdienstige beteke nis. Men eet ongezuurde koeken, die doen denken aan het binnenhalen van de gersteoogst. De bijbelse berichten over de oor sprong van het paasfeest hebben echter van dit natuurfeest afgezien. De hele viering is betrokken op de uittocht uit Egypte. Voor de kinde ren Israëls een verlossingsdaad bij uitstek. "Laat mijn volk gaan", zo was het verzoek aan de Farao. In deze dienst van herdenking staan alle gebruiken van de Seideravond. Bittere kruiden herinneren aan de bitterheid van de slavernij in Egypte. Een speciaal gekleurde vruchten moes aan de kleur van de tichelste nen. De matses aan de haast waar mee men wegtrok uit het land van de Nijl. De joden vieren Pésach als een overwinning op de dood en de on dergang. Pasen. Het feest van de opstanding. Ook in de natuur, waar alles zich klaarmaakt voor de naderende zo mer. Pasen. Het feest van de reini ging. Het oude en slechte wordt ver brand om plaats te maken voor het nieuwe. Overgenomen uit: Zierikzeesche Nieuwsbode 1 braadkip van ca. 1500 g zout, peper 75 g boter 3 eetl.cognac 1 fles rode wijn (Beaujolais is zeer geschikt) 24 kleine uitjes (sjalotjes) 4 flinke worteltjes in plakjes gesne den 250 g champignons maïzena Bestrooi de kip van binnen en van buiten met wat zout en peper. Verhit de boter en bak de kip hierin rondom bruin. Verwarm de cognac in een grote le pel, steek hem aan en flambeer hier mee de kip. Voeg de wijn toe, breng alles aan de kook en laat de kip op laag vuur ca. 60 minuten sudderen. Maak de uitjes schoon en voeg deze samen met de plakjes wortel aan de kip toe en laat alles nog eens ca. 30 minuten sudderen. Maak de champignons schoon en Geluk vind je niet als je alleen blijft zitten. Geluk vind je niet op een onbewoond eiland. Geluk vind je niet als je er alleen maar naar zoekt. Geluk vind je wel als je met anderen samen bent. Geluk vind je daar waar mensen elkaar ontmoeten. Geluk vind je echt als je jezelf er daadwerkelijk voor inzet. Irene 2 eetl.boter 2 in ringen gesneden preien 1 kleingesneden stengel bleekselde- rie 1 klein blikje doperwtjes 2 geschilde en in blokjes gesneden aardappelen 1 1. bouillon 1 dl koffieroom zout, peper 2 eetl.stijfgeslagen slagroom 1 eetl.fijngesneden peterselie Verhit de boter en fruit hierin de prei en de bleekselderie ca. 3 minuten. Voeg de doperwtjes, de aardappelen en de bouillon toe, breng alles aan de kook en laat de soep op laag vuur ca. 20 minuten koken. Pureer de soep met mixer of blender, doe hem in de pan terug en breng hem aan de kook. Voeg de koffie room en zout en peper toe en laat de soep door en door warm worden. Verdeel de soep over vier borden of koppen en garneer hem met een toefje slagroom en de fijngehakte peterselie. voeg deze de laatste 10 minuten van de suddertijd aan de kip toe. Haal de kip uit de pan, snijd hem in stukken en leg deze op een schaal. Haal de groente uit de pan en rang schik deze rondom de stukken kip. Bind het overgebleven kookvocht met wat in water aangemaakte maïzena en breng de saus eventueel nog op smaak met zout en peper. Schenk wat van de saus over de kip en serveer de rest apart bij het ge recht. 750 gram krielaardappeltjes boter 3 eetl.fijngehakte peterselie Schil de aardappelen en kook ze in weinig water met wat zout net gaar. Gebruik bij voorkeur geen bloemige aardappelen. Giet de aardappelen af, laat ze dro gen en schud er een klontje boter en de fijngehakte peterselie door. 8 halve perziken uit blik 4 eetl. cognac 1 theel. kaneel 4 eetl. bruine suiker 3 dl stijfgeslagen slagroom 150 g suiker Laat de perziken zeer goed uitlekken en plaats ze met de snijkant naar be neden in een platte, ovenvaste schaal. Vermeng de cognac met de kaneel en de bruine suiker' en schenk het mengsel over de perziken. Plaats de schaal enige uren in de koelkast zodat de perziken door en door koud worden. Bedek de perziken volkomen met de stijfgeslagen slagroom en strooi de suiker over de slagroom Plaats de schaal ca. 4 minuten onder de voorverwarmde ovengrill tot de suiker is gesmolten en lichtbruin van kleur is geworden. Laat alles afkoe len en plaats de schaal nog een uurtje in de koelkast. Een goed gezegde is dat wanneer een goed gerecht in een goede wijn is be reid, deze wijn het best geschikt is om ook bij het betreffende gerecht ge dronken te worden. Een goede Beau- jolais-Villages is dan ook zeer aan te bevelen. Bij het voorgerecht drinken we een vrolijke witte wijn van Rijn of Moezel. Met Wiebe Andringa wens ik u sma kelijk en feestelijk eten. Adri van Maldegem Vanmorgen heb ik in Uw kerk gezeten, omdat ik troost zocht voor mijn stil verdriet Ik kon niet zingen met m'n stem vol tranen en wat Uw dienaar zei, verstond ik niet. Ik kon alleen maar denken aan mijn leven aan al het duister dat ik heb gekend, dat schaduw is geworden op mijn wezen, en vaak de weg verspert tot waar U bent. Vanmorgen heb ik in Uw kerk gezeten. Ik wilde bidden, maar ik vond geen woord Het is een woordeloos geeagebed geworden... 0 Vader, en U heeft het tóch gehoord. 'k Begreep plots wat de dominee vertelde: dat U zou wentelen mijn zwaarste steen Door 't hoge raam vielen toen zonnestralen: een wenk van U; ik was niet meer alleen. Uit: Druppels van dauw E. Griffioen-van Wuijckhuijse Wat wij moeten doen zei de partijvoorzitter, dat is: ons woningbeleid herzien en voor onze bejaarden de dood verzachten. Wat wij moeten doen, zei de socioloog, dat is vooral: de oorzaken van onrecht en leed in onze maatschappij achterhalen. Wat wij moeten doen zei de theoloog, dat is, God niet boven zoeken, maar midden tussen ons in. Wat wij moeten doen zei de revolutionair, dat is: het volk bevrijden en mondig maken. Wat wij moeten doen, zei er toen iemand: we moeten beginnen. En hij begon, uit zichzelf, voor een ander en met die ander voor weer een ander, en toen... werd alles anders. Wie oren heeft, die hore. D.M. van Elk (Uit: Kerkinformatie)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 39