Vader en zoon Mol uit Waarde ploegen elk najaar zes weken lang met twee driespannen: "Paarden is onze hobby, maar ze moeten wel de kost verdienen" Geen probleem Ploegen Verlichting Stagepaard In het bloed Populariteit Even staan ze stil. Damp slaat aan alle kanten van het natte lichaam. Een korte tik met de teugel is al vol doende om het drietal weer in een traag maar konstant tempo voort te doen gaan. Op het eind van de akker ke'ren de paarden en wordt de ploeg gewenteld in één voortgaande vloei ende beweging die verraadt dat mens en dier goed op elkaar zijn inge speeld. Een aantal snelle handelin gen die het uitgekiende resultaat zijn van enige eeuwen traditie in het werken met paarden, met trekpaar den, koudbloedpaarden die bij uit stek geschikt zijn voor het zware werk op de boerderij. Voor na voor ploegen ze voort en de boer in zware zwarte jekker en laarzen volgt trouw. Af en toe is een korte roep nodig om de gang er in te houden. Een voor oorlogs tafereel dat ieder najaar weer te zien is op de akkers rond boerderij "Oud Valckenisse" van de heer M.J. Mol (54) in Waarde. Samen met zijn zoon Cees (23 j.) runt deze Zuid-Be- velandse boer een akkerbouwbedrijf dat ca. 50 hektare groot is. Een derde, maar zeker niet het on belangrijkste element op het bedrijf is de aanwezigheid van 5 koud bloedpaarden. Met de merries wordt gefokt, ze worden ingespannen voor allerlei wedstrijden en demonstraties en ze worden op het bedrijf ingezet in konkurrentie met de traktor. De trekpaarden nemen hier, dat is dui delijk, een belangrijke plaats in, in zowel de privésfeer als in het bedrijf. Een vrij unieke situatie: een betrek kelijk groot akkerbouwbedrijf waar anno 1985 geen traktor is, geen die selolie en waar geen door aftakas aangedreven werktuigen zijn. Op het gebied van de mechanisatie lijkt het alsof de tijd heeft stilgestaan. Lijkt, want vader en zoon Mol staan be paald niet afwijzend tegenover de nieuwe technische vooruitgang. Zo kunnen sommige werkzaamheden op het bedrijf beter door trekker en machine worden uitgevoerd en daarvoor komt ook gewoon de loon werker. Maar eerst wat achtergrondinforma tie. Het bouwplan van vader en zoon Mol ziet er gevarieerd uit. Zo had hij in 1984 3 ha uien, 15 ha wintertarwe, 2 ha zomergerst, 0,9 ha haver, waar van 0,4 ha voor de paarden, 2 ha bruine bonen, bijna 9,5 ha aardap pelen, 7,4 ha suikerbieten en 3 ha lucerne waarvan ca. 2 ha voordroog- kuil en voor de paarden nog een halve hektare voederbieten. Op eni ge afstand van het bedrijf heeft hij voorts nog 4,5 ha gras waar het vee een groot deel van het jaar loopt. Een teeltplan dat de paarden de haver kan laten verdienen maar waarin ook de loonwerker aan de bak komt. Voor wie mocht denken dat de fa milie Mol uit ideële, principiële dan wel ekonomische redenen de voor keur geeft aan het werken met paar den is het antwoord ontnuchterend: "Deze situatie is eigenlijk in de loop der jaren gewoon zo gegroeid. Paar den hebben we in de familie altijd al gehad. Daar werd altijd al het werk mee gedaan op "Oud Valckenisse". Ook toen ik samenwerkte met mijn broer en we veel grote werktuigen (Kombine enz.) samen hadden, bleven de paarden het ploeg- en zaaiwerk doen". Onze investeringen zijn natuurlijk nogal wat geringer. Maar we hebben het nooit uitgekiend. We zijn niet zulke rekenaars. Je groeit er eigenlijk ongemerkt in en als het moet kunnen we toch gemakkelijk weer overscha kelen naar wat we kunnen noemen de moderne traktie". Door het boekhoudburo van de NCB zijn jarenlang een aantal paar- paarden je hobby is, tellen deze uren niet". Het bedrijf van Mol ligt aan de grote toegangsweg van Noord Brabant naar Zeeland ter hoogte van het tankstation "De Vliete". Links op de percelen tot vlak bij de Westerschel- dedijk kun je dan de boer voort zien ploegen. Menige passant blijft even staan om dit nostalgische beeld te aanschouwen. Rien Poortvliet wist hem ook te vinden en een aantal te keningen voor "Het brieschend Paard" zijn uit Waarde afkomstig, met name de serie met het driespan voor de ploeg. Het is een drukke tijd voor de vijf viervoeters. Het veld is geruimd en dan moet 40 ha omgekeerd worden. Bij een dagprestatie van gemiddeld 50 are per man betekent dat voor en in het gareel te lopen. In vakkrin gen noemt men het daarom wel "een stagepaard". Dan wordt geploegd tot 11.00 uur. De twee driespannen gaan dan naar huis waar ze wat te eten en te drinken krijgen. Na warm gegeten te hebben wordt het vee af wisselend door sr. of jr. verzorgd en om 13.00 uur gaan ze weer naar het land met bij zich een paar boter hammen en een thermosfles met warme koffie of thee. Meestal wordt dan tot 18.00 uur doorgegaan, in re gen en wind. Een efficiënte daginde ling die vooral mogelijk is omdat alle te ploegen percelen dicht rondom de boerderij liggen. Afgelopen najaar heeft ook dit be drijf problemen ondervonden van de ekstreme weersomstandigheden. De aardappel- en bietenoogst werden vertraagd. Vooral het bietenland De heer Mol sr. met zijn driespan met "Oud Valckenisse" op de achtergrond denbedrijven vergeleken met trek- kerbedrijven en daarbij is gebleken dat eerstgenoemde er financieel goed uitkomen. "Maar", licht Mol toe "vergelijken blijft een moeilijke zaak. Hoe verdeel je bijv. de arbeid, hoe reken je de baten toe van een betere struktuur van de grond door dat je bijv. geen trekkersporen hebt en wat reken je voor het feit dat de grond ieder najaar wordt verrijkt met paardenmest?" Toch meent hij dat als je alle uren rekent je met paarden toch niet uitkomt. "Je mag niet ver geten dat de loonwerkkosten relatief hoog zijn. Maar als het werk met De konterliene (om dit paard mee te beleren hangt er op geknoopt bij vader en zoon Mol en uiteraard de paarden zes weken lang stapvoets heen en weer gaan. Meestal zijn ze half december klaar. De percelen variëren in afslibbaar- heid van 11 tot 35%. Geen zware grond derhalve. Er zijn grote perce len bij. Moetje niet over Jobs geduld beschikken om in je eentje aan zo'n perceel te beginnen? Cees Mol, wat verbaasd over die vraag: "Daar heb ik eerlijk gezegd nooit bij stilgestaan. Je begint gewoon en je houdt weer op als het donker wordt of als het stuk omligt. Zo gemakkelijk is dat. Vader geeft daar niet om maar ik heb wel een hekel aan regen. Daar erger ik me echt aan. Maar verder doe ik het graag anders zou ik er al lang mee opgehouden zijn". De dagindeling tijdens de ploegpe- riode ziet er als volgt uit: 06.00 uur opstaan en vee en paarden verzor gen. Dat gebeurt natuurlijk met lief de en zorg; alle paarden een portie voer dat bestaat uit, hooi en voeder bieten, en een borstelbeurt. De sma kelijke dis weten ze goed te waarde ren. Wanneer ze niet hoeven te wer ken gaan de merries twee keer per dag van stal om naast de schuur te drinken en zich te vertreden. Na het ontbijt, om 07.00 uur, gaan vader en zoon elk met een driespan aan de slag. Om de twee driespannen vol te krijgen, komt er een paard van een kollega, die nog moet leren werken, werd erg verreden. Het moest over dwars geploegd worden. Besloten werd er nog een stagepaard bij te nemen en een vierspan te formeren waarmee Cees heeft gewerkt. Dat ging uitstekend. Nu alles zo laat was deed zich het euvel gelden dat op de paardenploeg geen verlichting zit, wat bij de korte dagen wel een handicap is. Evenals op veel andere bedrijven heeft dit jaar overigens de spitploeg ook op dit bedrijf zijn intrede gedaan en 3 ha erg stukgereden aardappelland is op deze moderne wijze bewerkt. Bij zowel Mol als zijn vrouw en ook weer bij zoon Cees zit de liefde voor het paard in het bloed. Opa Mol die 90 jaar is en nog vrijwel elke dag naar het bedrijf van zijn zoon komt fietsen om nog wat in de moestuin te wer ken, had op zijn bedrijf al zo'n 6 a 7 paarden. Ook hij fokte er mee. Me vrouw Mol is een dochter van Izaak de Feijter. uit Axel, een bekende paardenliefhebber, uit het Zeeuws Vlaamse Axel. Dat het koudbloedpaard voor de fa milie Mol vee) meer betekent dan alleen een bedrijfsmiddel blijkt niet alleen uit de uitstekende verzorging maar zeker ook uit de plaats die de 5 machtige viervoeters in het familie gebeuren innemen. Zo zit Mol sr. in het bestuur van de afd. Zeeland van de Koninklijke K.V.N.T keuring "Serooskerke Vereniging Het Ne derlandse Trekpaard" (K.V.N.T.). Daarnaast is hij bestuurslid van de Bond van Zuid-Bevelandse paar denfokkers die in 1983 70 jaar be stond. Voornaamste aktiviteit is de keuring op de "Dag van het Paard" in Se rooskerke, georganiseerd door de K.V.N.T. Ook op de Nationale Trekpaardententoonstelling in 's Hertogenbosch is de fam. Mol met de paarden present. In 1984 was hun viertal het hoogst geplaatste uit Zee land. Ook op het schaapscheerders- feest in Nisse is men aanwezig en op de najaarskeuring van de gezamen lijke Zeeuwsche bonden van paar denfokkers in Goes. Op de ZLM- Manifestatie 1983 had Mol het le geplaatste viertal merries. De Bevelandse bond telt 20 leden en de meeste daarvan werken nog met trekpaarden. Vooral 's zomers trekt de familie Mol er met de paarden op uit om de monstraties te geven met oude aan spanningen in klederdracht, samen met de fam. Brooymans uit Tholen, S. v.d. Velde uit Zonnemaire, fam. Reméus uit Dreischor en anderen zoals de fam. Geldof en De Visser van Walcheren. Ze zoeken het soms ver van huis: Apeldoorn, Groningen, Utrecht, Flevohof e.d. Maar ook in Waarde bij het dorpsfeest op konin ginnedag of bij een trouwpartij. De belangstelling voor het trekpaard en voor de K.V.N.T. neemt de laatste jaren toe. Volgens Mol hangt dat sa men met de hang naar het verleden, de nostaléie en het imposante van de paarden spreekt ook zeer aan, vooral als ze met een aantal naast elkaar lopen of draven. Ook de sterk aan populariteit winnende ringrijderij heeft het aanzien van de trekpaarden nogal opgevijzeld. Duidelijk is te zien dat het linkerpaard op de foto met het halstertouw bevestigd is aan het gareel (haam) van het middelste paard

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 36