l< rubriek Kontroleer vóór het poten van gladiolen op knolcyperus Dahlia voor zaadteelt Onkruidbestrijding Ofschoon per gewas verschillend, wordt de kostprijs van land- en tuinbouwprodukten in een niet onbelangrijke mate gevormd door de faktor onkruidbestrij ding. Bij gewassen die in de jeugdfase vlug groeien en het land snel bedekken, is dit minder problematisch, dan bij gewassen die het tegenovergestèlde te zien geven. Tot deze laatste kategorie beho ren in 't algemeen de zaadteelt- gewassen en wel in 't bijzonder de bloemzaadgewassen. Deze heb ben in de jeugdfase vaak een langzame weggroei en houden in veel gevallen een open gewas. Daar handwerk te duur is, toch zeker voor de wat grotere bedrij ven met betaalde werkkrachten, moet de oplossing worden ge zocht in de chemische onkruid bestrijding. Ofschoon dit voortreffelijk kan werken en vrijwel algemeen wordt toegepast, doet men er toch goed aan de schrepel nog niet weg te gooien. Hij blijkt nl. deson danks toch nogal eens nodig te zijn. —4 t' Chemische onkruidbestrijding Vóór het planten Als er tussen het plantklaarmaken van de grond en het moment van planten een periode van vijf dagen of meer ligt, verdient het aanbeveling de jonge opslag en kiemend on kruidzaad te vernietigen. Dit geeft een grote voorsprong op de on kruidbestrijding later in het gewas. Hiervoor kunnen middelen worden gebruikt als: Reglone, Gramoxone en Roundup. N& het planten Twee dagen na planten kan over het gewas worden gespoten met de vol gende middelen naar keuze: a. Legurame Chloor IPC in hoe veelheden van resp. 7 liter en 2 liter per ha. Met 't oog op het chloor dit middel uiterst voor zichtig hanteren i.v.b. met het gevaar voor de gewassen van aangrenzende percelen. b. Ramrod, 7 kg per ha. c. Uit proeven is gebleken, dat er buiten de hier genoemde voor dit doel beter werkende middelen zijn. Deze zijn echter voor dit ge- waS niet toegelaten. d. In een later stadium nl. als de hergroei is ingezet, kan desge wenst worden gespoten met Te- noran, 7 kg per ha. Bij onvoldoende ervaring met deze middelen is een goede voorlichting hierover vooraf van de bestrijdings middelenhandelaar en of bedrijfs- voorlichter, gewenst. Gewasbescherming Er komen in dit gewas maar weinig ziekten en plagen voor, die de zaad- produktie nadelig beïnvloeden. Van belang zijn in dit verband: Zwarte luis De grootste boosdoener is wel de zwarte luis, die in enkele dagen tijds de jonge scheuten en knoppen met een dichte zwarte laag kunnen om hullen. Deze zijn goed te bestrijden met Pirimor. Hiermee kan ook tij dens de bloei worden gespoten, daar het een veilig middel is voor de bijen. Trips Kan bij een vroeg optreden eveneens schadelijk zijn. Te bestrijden met middelen als Symbusch en Decis. Toepassing alleen vóór de bloei met 't oog op gevaar voor de bijen. Oogst W an neer oogsten? Het tijdstip van oogsten ligt globaal gezien in de tweede helft van okto ber. Het juiste moment van oogsten is bij een gewas als Dahlia niet ge makkelijk te bepalen. Het is een zeer onregelmatig rijpend gewas. Naast De oogst in volle gang... rijp zaad treft men altijd nog een vnj groot aantal knoppen en bloemen aan. Een veilig uitgangspunt in deze is echter wel, dat bij meer dan 50% bruine zaadkoppen, geoogst kan worden. Een ander oogstkriterium is de kans op nachtvorst. Zodra dit dreigt is het raadzaam onmiddellijk te gaan oog sten, daar Dahlia-planten zeer vorst gevoelig zijn. Bevroren planten wór den zwart en slap hetgeen het oog sten zeer bemoeilijkt. Machinaal oogsten is dan vrijwel onmogelijk geworden. Bovendien heeft vorst een zeer na delige invloed op de kiemkracht van het zaad. Een langdurige regenperiode kan eveneens schadelijke gevolgen heb ben voor de kwaliteit van het zaad. Het rijpe zaad plakt dan nl. vast aan de nog aanwezige verdroogde bloemblaadjes. In dit natte pakketje gaat het zaad op den duur kiemen. De zaadteler spreekt dan van schot in het gewas. Oogstmethoden 1. In gedeelten. In één of meerdere keren de uitsluitend rijpe zaad koppen er uit snijden. Tenslotte het restant gewas in z'n geheel met zekel (sikkel) afsnijden. Dit systeem is, gelet op de arbeidsin tensiviteit, alleen toepasbaar voor kleine percelen. Bij deze methode oogst men relatief mee'- kilo's en zaad van een hoge kwadteit. Een De dahlia in al haar pracht "Kontroleer vóór het poten van gladiolen op uw verhuurd en/of eigen land of het uitgangsmate riaal besmet is met het gevaar lijke onkruid knolcyperus. Blijkt bij deze kontrole dat knolcyperus in het uitgangsmateriaal aanwe zig is. Tref dan de nodige maat regelen; op deze wijze kunt U voorkomen dat uw land besmet raakt met knolcyperus. Voor zo ver U knolcyperus nog niet kent schakel dan een deskundige in bij de beoordeling van het uitgangs- matenaal voor de gladiolenteelt voordat het bij U op het land wordt gepoot". Ir. J. Haenen, Zevenbergen In de bijdrage van de heer D.L. Koppenhol over de Dahlia voor de zaadteelt deel 2 is een fout geslopen. Onder het tussenkopje Planten staat vermeld dat "in de Stamplaatsen van de dahlia een tropisch tot sub-tro pisch klimaat heerst". Dat moet zijn: "In de stamlanden enz. enz.". In ons land begint knolcyperus rond half mei uit te lopen. Het kopoog op de knol vormt een wor telstok naar boven waar vlak onder de oppervlakte opnieuw een ver dikking ontstaat: de basaalknol. Vanaf een diepte van 50 cm kan nog kieming en opkomst plaats hebben. ander voordeel zijn de lage droogkosten. 2. In één keer a. Een laaggroeiend gewas (Mignondahlia b.v.) wordt in één keer geoogst, door het ge was kort boven de grond af te snijden. b. Bij een hooggroeiend gewas worden met zo min mogelijk stro in één keer alle rijpe en rijpende zaadkoppen wegge sneden. Weinig droogkosten omdat er weinig groene delen aanzitten. 3. In één keer. Met de bonepluk- machine. Een, voor dit gewas wat wereldvreemd aandoende oogst- machine, met evenwel goede re sultaten. Het gaat snel en goed hetgeen vooral voor grote perce len maar ook bij dreigende nachtvorst of slecht weer, erg be langrijk is. Met deze methode worden met het zaad ook de overige delen van de plant, zoals knoppen, bloemen en bladeren meegeoogst. Het geoogst produkt moet derhalve direkt worden af gevoerd naar de drogerij. Drogen Dahliazaad wordt altijd kunstmatig gedroogd. Afzonderlijk met de handgesneden zaadkoppen hoeven slechts bij een temperatuur van zo'n 20 graden C gedurende een dag of drie te worden nagedroogd. Voor machinaal geoogst zaad is dit een week bij 25 graden C. Dorsen Er wordt rechtstreeks vanuit de dro gerij gedorst. Hoe droger de zaad koppen zijn, hoe beter het resultaat. Er wordt gedorst met een kleine dorsmachine of met een kombine. D.L. Koppenhol Opbrengst Hierbij gaan we uit van een gemid delde netto kilo opbrengst. Van grote percelen die machinaal worden ge oogst, ligt dit op 70 kg per ha. Kleine met de hand geoogste perce len kunnen netto 100 kg per ha op brengen. Onder optimale omstandigheden kunnen deze cijfers belangrijk wor den overschreden, maar gelijktijdig weten we, dat ze ook aanmerkelijk lager kunnen zijn. Ook een misgewas is niet uitgesloten. Als gevolg van het grillige klimaat, varieert de zaadopbrengst in ons land vrij sterk. Dit geldt niet alleen voor de teelt van Dahliazaad, maar voor vrijwel alle zaadgewassen. Deze risikofaktor zal zich versterken, naarmate de warmtebehoefte van de plant groter en de ontwikkelingsduur tot oogstbaar produkt langer is. Als we uitgaan van willekeurige op- brengstcijfers variërend van 0 - 100, is het getal 70 als uitkomst over een reeks van jaren, een goed gemiddel de. Dit zou een aanwijzing kunnen zijn, dat een dergelijk gewas met een vrij grote mate van zekerheid in ons land kan worden geteeld. D.L. Koppenhol Zaadteeltstudieklub "Eiland Tholen Het is weer zo pasen en dat wordt weer paasbrood en/of gekleurde eieren eten. Zo gaat dat bijna ieder jaar weer. Toch zijn er voor deze dagen niet alleen de traditioneel gekleurde eieren (overigens ook best leuk) en het paasbrood. Daarnaast zijn er nog vele andere varianten mogelijk, zeker op het thema eieren, zowel warm als koud. Enkele daarvan hebben wij voor u op een rijtje gezet. Zoals deze (warm): blancheer vier reuzenchampig- nons in wat water met wat zout en een paar druppels citroensap. Breek er de steeltjes uit en hou de koppen warm. Pocheer inmiddels vier eieren op de volgende wijze: breng in een ruime pan 2Vi a 3 liter water, \xh dl. azijn en 40 gram zout aan de kook. Breek de eieren één voor één in een kopje en laat ze heel voorzichtig in het kookvocöt glijden. Hou het water tegen de kook aan en laat de eie ren 5 a 6 minuten pocheren. Hierna de eieren voorzichtig met een schuimspaan uit het water scheppen, wat uit laten lekken en pareren (de wat rafelige kantjes wegknippen). Drapeer ze nu voorzichtig in de warme reuzen- champignons en leg op ieder ei een plak champignonpaté. Ser veren met vers geroosterde snee tjes casinobrood! En deze (koud): Maak een dressing van de vol gende ingrediënten: 3 eetlepels mayonaise, 4 eetlepels tomaten ketchup, 1 eetlepel sherry, 1 eet lepel cognac, enkele druppels worcestersaus, enkele druppels tobasco(voorzichtigl) en wat zout naar smaak. Schep vervolgens heel voorzich tig in grove stukken gesneden hardgekookte eieren, 2 struikjes witlof, 1 appel en wat gehakte bieslook (evt. gedroogd) door de bovenstaande dressing en laat dit ongeveer 1 a 2 uur rusten. Hol intussen 4 kleine bruine broodjes uit, en vul ze met bovenstaande salade. Serveer ze tot slot met wat radijs en waterkers. Tot slot deze (warm): Klop 5 eieren op met Vi dl. kof fieroom, een weinig zout en iets versgemalen peper. Doe in een ruime steelpan 25 gram boter en laat dit warm worden (niet kleuren). Laat er nu de opge klopte eieren in lopen en blijf goed roeren tot de eieren ge stremd en enigszins rul geworden zijn (zorg er echter voor dat de roereieren niet te droog worden!) Maak IV2 ons hollandse garnalen iets warm en schep ze door de roereieren. Maak vervolgens 4 pasteikorstjes (verkrijgbaar bij uw bakker) goed warm en vul ze met de eiermassa. Serveer ze met in de boter ge stoofde asperges, champignons of sjalotjes. N.B.: In plaats van garnalen kunt u ook krab of stukjes kreeft ge bruiken. Houdt u echter niet van vis, probeer het dan eens met fijngesneden rookworst, schou derham, gerookte ossetong of kleingesneden afgeblancheerde kippelevertjes. M.A. van der Vliet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 34