Argent Argentinië g< ns< >ec e Nederlander Coen Verkuyl ziet Ie kansen voor jonge Nederlands t in se boeren "Het leven is hier goed en nie mand wil terug naar Nederland tenminste nikt om daar weer te blijven wonenDat is de niets aan duidelijkheid overlatende mening van de in de Argentijn se stad Tres Arroyos wonende Argentijnse Nederlander Coen Verkuyl. Tres Arroyos ligt op 150 km van de havensteden Necochea en Bahia Blanca. Het is een moderne "europese" stad met bijna 60.000 inwoners. Coen Verkuyl ziet in Argenti nië goede kansen voor jonge boeren met enig kapitaal. Ze kunnen grond kopen maar er wordt ook land verhuurd. Coen Verkuyl's vader, Piet Verkuyl, emigreerde in 1928 al naar Argenti nië. Hij was toen 25 jaar oud. Eerst werkte hij als knecht bij een landge noot. Daarna stichtte hij zijn eigen bedrijf en verbleef aanvankelijk al leen gedurende de oogsttijd in Ar gentinië. Later vestigde hij zich defi nitief op de boerderij genaamd "La Cestona". Zijn zoon Coen Verkuyl is getrouwd met Tonie van den Berg. Ze hebben drie kinderen. Eén zoon. Peter, is al boer. De andere zoon Ronald, volgt het Atheneum en de dochter Veronica wordt sportlerares. Coen heeft een gemengd bedrijf. Hij verbouwt tarwe, mais en zonne bloempitten, maar weidt ook vele honderden stuks slachtvee. Zijn voorkeur gaat uit naar het Hollands- Argentijnse ras. Men ziet ook veel koeien van het ras Hereford en Aberdeen Angus. De apotheek van veearts Hendrik Groenenberg. 1977 overleed de laatste van deze eersten, mevr. Zijlstra-Pluis op 93- jarige leeftijd. Ze kreeg 17 kinderen waarvan er 14 nog in leven zijn. In de twintiger jaren kwamen er nog jonge boeren bij uit Nederland. De mees ten trouwden met dochters van reeds gevestigde Nederlanders. In 1908 werd te Tres Arroyos offi cieel een Gereformeerde Kerk ge sticht. Voornamelijk aan deze Ne derlandse Gemeenschap is het wel te danken dat de eerste niet-Katholieke kerk er kwam. Rond deze kerk ves tigden zich veel Nederlanders uit de "streek: hun geloof bracht hen samen. Ook tussen 1935 en 1939 kwam nog een aantal jongens en kwamen ook enkele gezinnen naar Tres Arroyos. Meestal werkten ze eerst als knecht en begonnen later een melkerij. Combines op weg naar de oogst in december/januari. Het plaatje zou in ons land genomen kunnen zijn. Nederlanders Overigens treft men thans overal wel Nederlanders of hun afstammelin gen aan in Argentinië. Vooral in het Zuiden arriveerden de eerste Neder lands immigranten omstreeks 1889. Ze legden zich bijna uitsluitend toe op de landbouw, maar als ze daar geen werk konden vinden, pakten ze alles aan wat er maar te doen viel. In Coöperatie In 1939 werd een agrarische Coöpe ratieve Vereniging opgericht, "Alfa", die later een steunpilaar voor de ge meenschap is geworden. Ook Ar gentijnen van niet-Nederlandse af komst nemen er aan deel. Naast tarwe verbouwen de 119 leden van de Coöperatieve Vereniging "Alfa" gerst, lijnzaad, haver, mais en zonnebloempitten. Op hun boerde rijen hebben ze silo's voor ongeveer 30.000 ton. Alfa zelf heeft een kapa- citeit van 40.000 ton met de mo dernste apparatuur. Ook is A'lfa de belangrijkste aandeelhouder van de moderne plaatselijke melkfabriek, die vooral door haar toedoen werd opgericht. Modern Veel Argentijnse Nederlanders heb ben nu grote eigendommen: de in flatie maakte afbetaling gemakke lijk. Verder kregen ze altijd belang rijke belastingvoordelen. Hun be drijven beslaan vele tienduizenden hektaren land en ze zijn allen voor zien van moderne landbouwwerk tuigen. Er zijn landbouwbedrijven, gemengde bedrijven, melkveehou ders, bloembollenkwekers en kip penfarms. Er zijn echter ook Neder landers die hun dagelijks brood ver dienen als vakman of in de handel. Allen verkregen waardering van hun vele klanten die dagelijks hun be drijven en winkels bezoeken. Enkele van de namen die men aantreft zijn: Groenenberg, van der Harst, Kolen, Ouwerkerk, Verkuyl, Zandstra en Zijlstra. De landbouw, veeteelt en industrie De Argentijnse landbouw is geheel gemechaniseerd. De industrie van landbouwwerktuigen is goed ont wikkeld. Men exporteert machines naar verschillende landen. Ofschoon traditioneel het grootste deel van de Argentijnse export in de voedselsek- tor ligt, beschikt het land over goede industriële exportprodukten. Gedu rende 1984 werden 13.000 traktoren verkocht. In 1985 wordt nog een groter aantal verwacht, waarmee het bestaande park verbeterd zal wor den. De industrie kan gekarakteriseerd worden door een kontinu proces van introduktie van technische innovatie om de efficiency van de werktuigen te vergroten. Op drie punten zijn de traktorfabri- kanten in de aanval gegaan: brand stofbezuiniging, mechanische inno vaties en tenslotte de verhoging van het komfort van de bestuurder. voor de planning nog geen referen tiekader kan worden gedefinieerd. Wel was er in 1984 ebn grotere sa menhang tussen de plannen van de regering en de praktische uitwerking daarvan/Naast de noodzaak van een beter statistisch onderzoek, resu meerde Alchouron dat de toekomst lag in een groeipolitiek om de renta biliteit van de ondernemingen te vergroten. De produktie moet zich ienslotte niet alleen richten op de binnenlandse markt: omschakeling naar wereldproduktie is nodig. De voorzitter van de "Confederacio- nes Rurales Argentinas", Raül Ro mero Feris, beklemtoonde eveneens - als vooruitgang voor de agrarische sektor - werkzaam te kunnen zijn in een rechtsstaat. De landbouworga nisaties hebben thans juridische ga ranties voor hun volledige ontwik keling en er is respekt voor de eko- nomische wetten. moet zien. De nationale oliemaat schappij YPF sloot overeenkomsten met de provincies om brandstoffen voor landbouw en veeteelt tegen la gere prijzen te leveren. Voor de voorzitter van de vierde or ganisatie, de "Confederación Inter- cooperativa Agropecuaria" (Conina- gro), Valentin Levisman, betekende de terugkeer naar de demokratie dat voortdurend een dialoog met de overheid mogelijk is gebleken. Aan de positieve resultaten behoeft - vol gens Levisman - niet getwijfeld te worden. Op internationaal gebied - zegt hij - heeft Argentinië aan pres tige en geloofwaardigheid gewon nen. Grondprijzen De restriktieve monetaire politiek waarmede de inflatie bedwongen en de externe beloften moeten worden De gaucho's zadelen hun paarden. Romero Feris ziet 1985 als het jaar waarin de agrarische grenzen ver breed kunnen worden om hiermee de nodige deviezen te verdienen. Dit met het oog op de schulderfenis die de huidige regering in december 1983 heeft ontvangen en die bijna 45 miljard dollar bedraagt. De voorzitter van de "Federación Agraria Argentina", Humberto Vo- lando, beklemtoonde vooral de noodzaak van financiële hervor mingen. Alleen hierdoor zou de eko- nomie positief beïnvloed kunnen worden. Voor de landbouw kan daardoor een periode van recessie en inflatie worden beëindigd, al had de akkerbouw in deze periode meer ge luk dan de veeteelt. De minder goede prijzen werden nl. ruimschoots ge- kompenseerd door hogere opbreng sten per hektare. Een positieve ont wikkeling - volgens Volando - is voor de komende jaren gelegen in het feit dat de belastingen op kunstmest minder zullen worden, waardoor het gebruik ervan zal toenemen. De melkproduktie - in een diepe krisis sedert 1980 - kan door een aantal verbeteringen en de aandacht van de regering 1985 met optimisme tege nagekomen, bracht een sterke ver hoging van de korte-termijn-rente met zich mee. Indirekt gevolg daarvan is dat er thans dus weinig geld beschikbaar is voor investeringen. Buitenlandse in vesteerders kunnen van deze gele genheid gebruik maken om gronden te kopen tegen prijzen die aanzien lijk lager liggen dan een jaar geleden. Behalve op de kwaliteit van de grond zelf, is er bij aankoop een aantal as- pekten waarop men moet letten, zoals de aanwezigheid van elektrische stroom, water en afrasteringen. Vaak zijn er geen gebouwen en wonen de boeren in naburige steden of dorpen. De prijzen voor grond worden bijna altijd in Amerikaanse dollars uitge drukt en lopen uiteen van 10 tot 20.000 dollar per hektare, of van 35,— tot 7.000,— gulden per hektare. In de kategorie van 1.800 tot 3.600 gulden per hektare is vaak goede landbouwgrond te koop. Vragen naar aanleiding van dit arti kel kunt U richten aan de auteur Mr. Ch.L. Verhoeven, Direkteur Zeeuwse Bestuursacademie, tel. 01100-31072 De toekomst van de agrarische sektor Voor wat betreft het heden en de toekomst van de agrarische sektor in Argentinië, volgen we de visie van de voorzitters van de vier landbouwor ganisaties (La Naciön, 22 dec. 1984). Op hen rusten - evenals in Neder land - in laatste instantie alle pro- I blemen die met de produktie te ma- I ken hebben. De voorzitter van de "Sociedad Ru- j ral Argentina", Guillermo Alchou- ron, overwoog dat met de positieve én duidelijke terugkeer naar de de mokratie een negatieve omstandig heid samenvalt van een ekonomische krisis, die voor Argentinië zijn weer ga niet heeft. Er zijn zorgen omdat er Een "kalveren crèche" in de schaduw. De silo's van de Coöperatieve Vereniging ALFA.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 33