tuMps Een doelmatige erfbeplanting is mooi, praktisch en belangrijk voor het beeld van de boer De boer en de natuur lijken nog al eens op gespannen voet te staan met elkaar. En laten we er geen doekjes om winden, een moderne bedrijfsvoering is moei lijk te rijmen met knotwilgen, struwelen, hoogstamvruchtbo- men en dergelijke. Steeds grotere machines en steeds grotere lood sen op steeds ruimere erven laten geen ruimté voor lieflijke tafe reeltjes van eendjes in een met kroos bedekte en door knotwil gen omzoomde sloot. Natuurlijk het is leuk en goed om in oude kuituurlandschappen historisch belangrijke kenmerken in stand te houden. Soms zijn landschaps elementen onvervangbaar en mag voor hun instandhouding een hoge prijs worden betaald door de gemeenschap die die in standhouding verlangt. De boer is evenwel geen landschapskon- servator maar een moderne on dernemer die op doelmatige wij ze zijn bedrijf inricht en voert. 15 30 ■4--^ Zo zou een bedrijf aangekleed kunnen worden.... Gelukkig hoeft het een het an der niet helemaal uit te sluiten. Een landschap is meer dan de som van kale landerijen en ge bouwen. Waar vroeger de boer middels hakhout en dergelijke het landschap stoffeerde wordt nu in verkavelingsverband via ruime weg- en dijkbeplantingen en beplanting van overhoeken in ruimtebepalende en aankledende landschapselementen voorzien. In dat nieuwe landschapsbeeld past ook de moderne erfbeplan ting. Niet de romantiek van het kromme weggetje de stoere paar den, de kikkersloot en knoestige bomen, maar zakelijke op maat gesneden beplantingen die een efficiënte bedrijfsvoering niet in de weg staan. Beplantingen die in die nieuwe zakelijkheid niette min bijzonder belangrijk zijn voor leefbaarheid en sfeer van het boerenbuiten. Een mooie erfbeplanting als visi tekaartje Er zijn veel argumenten die plei ten voor een passende erfbeplan ting. Een erfbeplanting met een streekeigen karakter neemt de boerderij harmonisch in het landschap op. Een goed gesi tueerde erfbeplanting onder steunt de architektuur van de ge bouwen en een erfbeplanting kan rommelige situaties aan het oog onttrekken en struktuur geven aan het geheel van aktiviteiten die op het erf plaatsvinden. Binnen de erfbeplanting is er een speciale plaats voor de siertuin die binnen het landschappelijke kader op haar eigen wijze schoonheid bijdraagt aan het to taal. Een karakteristieke erfbeplan ting, een verzorgd erf en een aar dige siertuin vormen het visite kaartje van de boer. Een goed verzorgd erf is in belangrijke ma te meebepalend voor het beeld van de boer naar buiten. Hier en daar wordt de boer nog wel eens afgeschilderd als een soort na- tuurbarbaar die geen oog heeft voor schoonheid en natuurwaar den en uitsluitend denkt in ter men van mechanisatie, kunstmest en chemische ziekte- en onkruid- bestrijding. Van het tegendeel zijn voldoende voorbeelden te geven en te zien. Niettemin valt er bier en daar best nog een en an der te verbeteren. Het is niet voor niets dat de zusterorganisatie NCB door wedstrijdakties een impuls heeft willen geven aan betere aankleding en verzorging van boerenerven. Een loffelijk initiatief dat door de andere boe- renorganisaties best nagevolgd zou kunnen worden. Een erfbeplanting moet praktisch, doelmatig zijn Op een goed ingericht erf moet rationeel gewerkt kunnen wor den. Met het oog op transport, manouvreren, toegankelijkheid, voederopslag, stalling van werk tuigen en dergelijke vergt dat een weloverwogen terreinindeling. Er wordt echter niet alleen ge werkt maar ook gewoond en ge leefd. De daarmee verband hou dende aktiviteiten moeten even eens ruimtelijk worden gehono reerd. Afhankelijk van wensen en ideeën van de bewoners valt daarbij te denken aan een moes tuin, een dierenweide, een Begrenzen van de ruimten binnen het erf - Geven van schaduw - Geven van luwte - Aksentueren van de plaats van bedrijfsgebouwen - afschermen van lelijke bijge bouwen en voederopslag - Inpassen van de boerderij in het landschap - Het scheppen van geborgen heid voor mens, plant en dier, en veraangenamen van het leefmilieu - Nectar- en stuifmeelbron voor nuttige insekten - Leveren van gebruikshout - Verfraaien van het erf Afhankelijk van de funkties die een beplanting moet vervullen dient die beplanting aan bepaal- In harmonie met het omliggende landschap.. boomgaardje, speelruimte voor kinderen en een bepaald type siertuin. Beplanting van het erf is een goede manier om aan de indeling waarbinnen die verschillende ak tiviteiten plaatsvinden vorm te geven. Een doelmatige inrichting moet weldoordacht gebeuren. De beste methode is een planmatige aanpak waarbij we eerst op een rijtje zetten wat er op het erf alle maal moet gebeuren en op welke plaatsen. Delen van het erf krij gen daarbij een bepaalde be stemming. Op een plattegrond geven we de verschillende be stemmingen aan en bepalen we door passen en meten de afme tingen en situering van datgene wat we op het erf noodzakelijk en wenselijk vinden. Uiteindelijk resulteert dat in een helder in richtingsplan waarin het nuttige met het aangename is verenigd. Een beplanting kan bij de erfin- richting de volgende funkties vervullen. de eigenschappen te voldoen. Ei genschappen die resulteren in een bepaalde beplantingsvorm. Beplantingsvormen zijn: - Boom, als eenling in een groep of als laan. Vrijstaande bomen zijn karakteristieke elementen die toegangen markeren, ruimten aksentue ren en luwte en schaduw ge ven. In groepsverband wor den de aksenten zwaarder. Als laan vormen ze meestal de verbinding tussen de openba re weg en de boerderij en ver lenen ze deze een zekere voornaamheid. - Haag. Bij hagen kennen we de geschoren en de losgroeiende heg. De geschoren heg is strak, smal en betrekkelijk laag en wordt toegepast bij het be grenzen van siertuin en moes tuin en bestaat uit typische haagplanten als meidoorn, haagbeuk, liguster, spaanse aak, taxus en dergelijke. De c. j. nouse beveland bv. losgroeiende heg wordt niet of nauwelijks geknipt waardoor een hogere, losse afscheiding ontstaat die uit verschillende heestersoorten kan bestaan. Gesloten beplanting van struiken. Een gesloten struik beplanting geeft beslotenheid en luwte. Het zijn meerrijïge beplantingen die we ook wel singels noemen van uitslui tend struikvormende soorten zoals hazelaars, kornoelje, krent, sleedoorn en gelderse roos. Naarmate een singel breder is, is het windkerend effekt groter. Een breedte van 5-7 meter wordt als minimum beschouwd. Gesloten beplanting van struiken en bomen. Gebrui kelijker dan een uitsluitende struikbeplanting is de kombi- natie van struiken en bomen. Tussen de struiken vormen zich op meer of minder regel- met kleuren en vormen kan worden gestoeid. Naarmate de siertuin opener is is het be lang om rekening te houden met het landschap groter. Te vens spreken we graag van ty pische boerenplanten die ka rakteristiek zijn voor bóeren- tuinen en waarvan we vinden dat ze er thuishoren zoals: boerenjasmijn, pioenrozen, seringen, hortensia en derge- lijke. Met deze verschillende beplan tingsvormen kunnen we het erf funktioneel inrichten, doelmatig begrenzen en passend aankleden. Met veel mooie erven kan het imago van de boer nog aanzien lijk worden opgepoetst. Subsidie op beplantingen Omdat de gemeenschap de in spanningen die iemand zich ge troost om het landschap aantrek- - Z^ oannc^t - Inrichtingsplan voor een moderne erfbeplanting Gesloten beplanting van alleen struiken Gesloten beplanting van struiken met hier en daar een boom matige afstanden bomen. Bij de aanplant worden dan in voldoende mate boomvor- mende houtsoorten zoals es sen, eiken, esdoorns en derge lijke tussen de struiken ge plant en bij het opgroeien van de singel uitgeselekteerd. Het resultaat is gevarieerder en hoger en geeft meer luwte. Doorzichtige beplanting van alleen bomen. Daar waar markering en gedeeltelijke af scherming is gewenst met be houd van doorzicht kunnen bomenrijen worden geplant. De bomen verzachten het beeld, geven beschutting maar schermen niet volledig af. Sierbeplanting. De vorige be plantingsvormen zijn duide lijk funktioneel en meestal erg landschappelijk van aard. In de direkte sfeer om het huis is er veelal behoefte aan meer kleur en variatie dan de land schappelijke beplanting kan bieden. De betrekkelijke be slotenheid van de siertuin is dan de plek waar uitbundiger keiijker te maken (en daaronder vallen ook erfbeplantingen) weet te waarderen, is er een over heidssubsidie op landschappe lijke beplantingen. Met soms tot 50% subsidie wordt er in de kos ten voor een te realiseren land schappelijke beplanting tegemoet gekomen. In verkavelings- of landinrichtingsprojekten kunnen die subsidies nog hoger zijn. De nieuwe kleren van het land schap De boer heeft altijd op zijn wijze het landschap aangekleed, vroe ger met ook toen al praktische maar nu romantisch lijkende be plantingsvormen en nu weer, maar op eigentijdse wijze en met eigen tijdse middelen. Een deel van het vroegere werk wordt uitbesteed aan organisaties die werken aan de inrichting en instandhouding van het landschap. Op het eigen erf zal hij zakelijk maar met besef voor schoonheid en gevoel voor natuurwaarden vorm geven aan een hem passende beplantings vorm.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 31