Liempde met veel noviteiten 'Waterkracht beregening" Opraapsnij- en opraap-doseerwagens W. van Schayik te Langenboom (N.Br.) importeur van Howard Rotavator Opslag en verwerking van mengmest Droge of vochtige kalkmeststof? Afdraaibak voor kontrole hoeveelheid kunstmest Vydate toegelaten tegen aaltjes in lelies Nieuwe MF 2005-serie Nieuwe importer van Hagendorn De elektronisch geregelde hefinrichting van de nieuwe MF 2005-serie Hieronder vindt u een selektie uii een aantal onderwerpen waaraan op de werktuigendagèn uitgebreid aan dacht zal worden besteed: 13, 14 EN 15 MEI De Werktuigendagen Liempde worden ook dit jaar weer georganiseerd op het landgoed Velder te Liempde en wel op maandag 13, dinsdag 14 en woensdag 15 mei. De organisatoren van de werktuigendagen zijn uitgegaan van het thema: Grenzen en mogelijkheden. De heer J. Schouten voorz. KNBTB hierover tijdens de perskonferentie: "Het is naar mijn smaak alleszins gewenst en noodzakelijk om op een breed terrein over de situatie van nu en van de naaste toekomst te denken en om dit bij de keuze van bedrijfsmiddelen goed voor ogen te houden. Dit geldt zowel voor kopers als voor verkopers en fabrikanten, maar ook voor voorlichters en in feite voor alle belanghebbenden en belangstel lenden. Ik ben overigens van mening, dat samenwerking tussen agra riërs met werktuigen meer dan ooit noodzakelijk is. Dit kan een ver mindering. van de vraag naar werktuigen inhouden, maar op de iets langere termijn kan dit een versterking van de vraag betekenen". Mestproblematiek In verband met de Wet Bodembe scherming en de Meststoffen wet die waarschijnlijk op zeer korte termijn operationeel worden zal er tijdens de werktuigendagen op 7000 m2 aandacht worden gevraagd voor o.m. de volgende zaken: De mestopslag op veehouderij bedrijven en wel speciaal de op slag in diverse soorten silo's eventueel met afdekking (Dit i.v.m. het in de toekomst waar schijnlijk beperken van de tijd waarin mest op het land mag worden geóracht). Het mengen van mest. Het stankvrij verspreiden van mest d.m.v. mestinjektie. Rundveeteelt In de "levende-have-tent" staat de presentatie in het teken van de su perheffing op melk en de gevolgen hiervan voor de fokkerij. Verder aandacht voor de eigen pre- sentatietoets (EPT) van jonge k.i. stieren en voor embryotransplantatie (ET). De Suiker Unie zal in samenwerking met het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have, de bietentelersvereniging C.O.V.A.S. en C.S.V., Koninklijke Van Gilse Kan- dijfabriek B.V. en Agriplant deelne men aan de werktuigendagen in Liempde. Het thema op de werktuigendagen zal zijn: "Van bietenzaad tot suiker". Ook het paperpotsysteem zal worden getoond. Paarden De paarden zullen gepresenteerd worden, zowel aan de hand als onder den zadel. Groenteteelt vollegrond Hier staan de demonstraties in het teken van de ontwikkelingen bij de plantmachines voor losse planten, kluit- en perspotplanten. Spektakulair zijn de ontwikkelingen op het gebied van bemesting- of gra nulaatstrooien bij het planten. Op een demonstratieveld wordt een voorbeeldobjekt aangelegd met ge wassen, opgekweekt als losse-kluit en perspotplant. Als noviteiten worden tevens nog getoond een rijenspuit voor o.a. aardbeien met luchtondersteuning die tevens te gebruiken is als veld- spuit, een precisie zaaimachine achter een vierwielige trekker waar bij een rijenafstand van 10 cm kan worden bereikt. Achter de boom van deze machine kunnen ook plantele- menten worden gehangen. Tevens wordt een uit Zwitserland afkomsti ge borstelmachine voor mechanische onkruidbestrijding tussen de rijen getoond. Deze is ook in de boomteelt inzetbaar. Boomteelt en Stedelijk Groen Bij de boomteelt worden eveneens plantmachines voor kleine planten, voor planten met kluit, voor laan- boomspillen, voor groot bosplant soen en hulpmiddel voor het ma ken van plantgaten getoond. landbouwmechanisatie Met ingang van 1 maart 1985 is aan gesteld als importeur van Howard Rotavator W. van Schayik Langen boom b.v. Het importeurschap werd overgeno men van Brinkman Niemeijer n.v. die Howard reeds in de zestiger jaren importeerde. Voor inlichtingen: tel. 08863-1342. In samenhang met de komende mi lieuwetgeving is er een groeiende aandacht voor de opslag en de ver werking van mengmest. Om voor al le voorkomende situaties een pas sende oplossing aan te bieden heeft L.S. Brouwers, Stalinrichtingen b.v. te Leeuwarden, in samenwerking met pompenfabriek "Eisele" uit West-Duitsland, een aantal uitge kiende systemen met uiterst be trouwbare apparatuur ontwikkeld. In een brochure worden deze syste men aan de hand van praktijksitua ties nader toegelicht. Info: tel. 058-133641. In de wereld van de kalkmeststof- fenfabrikanten is enige beroering ontstaan over een aktie waarbij pro ducenten van fijne droge kalkmest- stoffen beweren dat hun kalk sneller zou werken dan vochtige kalkmest- stoffen. Eerstgenoemde zijn duurder. De importeur van vochtige kalk- meststoffen Vitasol meent op basis van officieel onderzoek te kunnen stellen dat beide kalkmeststoffen even snel - of langzaam - werken en dat derhalve de extra investering in droge kalkmeststof niet verantwoord is. Wij adviseren u in deze kwestie kontakt op te nemen met de bodem en bemestingsdeskundige in uw konsulentschap. Na jarenlange intensieve praktijk beproevingen brengt Waterkracht een beregeningshaspel op de markt, die aan alle wensen van de moderne landbouwer tegemoet komt. Dit "haspelsysteem - Waterkracht" is gebaseerd op de volgende uitgang spunten: 1. De beregeningsslang moet in één bedrijfsgang, zonder stoppen, af- en opgerold kunnen worden. Eén persoon moet in enkele mi nuten 500 meter slang kunnen af- en oprollen. 2. De haspeltrommel moet kom- pakt zijn, doch moet een mini male slangopname hebben van 350 en 500 meter, inklusief de sproeiervoeten. 3. De sproeiers moeten minimaal een effektieve sproeicirkel heb ben van 30 a 35 meter. 4. De neerklapbare sproeier moet absoluut storingvrij werken, ook bij zand of ijzerhoudend water. Hierdoor voorkomt men kilome ters extra "loopwerk" om de sproeiers in de goede werkstand te leggen en voorkomt tevens dat er gaten in het weiland worden gespoten door de eventueel ge blokkeerde sproeier. 5. De sproeier moet bij een mini male pompdruk (ca. 3 atm.) reeds feilloos opklapbaar zijn. 6. De sproeivoet mag niet aangetast worden door gier of kunstmest, daarom is gekozen voor een roestvrijstalen uitvoering. Waterkracht heeft 2 types berege- ningshaspels ontwikkeld, die aan deze eisen volledig voldoen. - Type: WATERKRACHT - L 500 - Type: WATERKRACHT - L 300 Inl.: Waterkracht b.v. Tel. 08352 - 2441* en tel.04929- 1107. Als enige leverancier heeft Bogballe een afdraaibak in het leveringspro gramma voor de nieuwe CII breed- strooier, waarmee men de hoeveel heid te strooien kunstmest, vooraf kan kontroleren. Deze bak (zie foto) wordt onder de rechter strooischijf geplaatst en ver volgens kan met behulp van bijgele verde tabel de hoeveelheid te strooi en kunstmest bepaald worden en eventueel gewijzigd. Deze tabel kan tevens gebruikt wor den ter kontrole van de rijsnelheid van de trekker (bijv. als men 10 km/uur rijdt en een strooibreedte instelt van 15 m, dan is de afgelegde weg 66,7 m en de rijtijd van 24 sek.). Nadere informatie bij uw Bogballe dealer of bij de importeur, BV Tech- no-Import te Eist, tel.: 08819-5525. Wortellesie-aaltjes, zoals Pratylen- chus penetrans, kunnen schadelijk zijn in vele gewassen, waaronder ook lelies. Ten gevolge van de schade, die de aaltjes aan de wortels toebrengen, kan wortelrot ontstaan. Ter bestrij ding van deze aaltjes kan vanaf 1985 in één- en tweejarige lelies Vydate worden toegepast. Dit is een produkt op basis van de werkzdme stof Oxy- myl. Er zijn 2 formuleringen: een granulaat (Vydate 10G) en een vloeistof (Vydate L). Beide produk- ten worden al langer in de land- en tuinbouw met succes ingezet tegen aaltjes en insekten. Vydate werkt zo wel door kontakt als systemisch. De ze systemische werking zorgt ervoor, dat Vydate in de plant verdeeld wordt. Hierdoor worden ook dieper Het streven naar voortdurende pro- duktverbetering heeft er toe geleid dat Mengele - producent van op raapsnij- en opraapdoseerwagens - in het leveringsprogramma voor 1985 een aantal interessante verbe teringen heeft aangebracht en de bestaande serie met een nieuw type heeft uitgebreid. Snij-installatie voor maximaal 33 messen Alle types "Quadro" opraap-snijwa- gens (LW) en opraap-doseerwagens (LAW) zijn thans voorzien van een snij-installatie welke 33 messen kan bevatten - 17 boven en 16 onder. Hiermede kunnen snijlengtes van 76 resp. 38 mm worden bereikt. Alle messen zijn apart beveiligd door het meer dan 100.000-voudig beproefde beveiligingssysteem en komen, nadat ze zijn uitgeklapt door het in aanra king komen met een ongerechtigd bestanddeel, automatisch in werk stand terug. Het aantal messen van zowel de on derste als bovenste snij-installatie kan naar behoefte snel en zonder gereedschap worden aangepast. Bei de snij-installaties zijn centraal na- stelbaar alsmede in- en uitklapbaar. Het slijpen van de messen vergt wei nig tijd, aangezien beide snij-instal- laties eenvoudig kunnen worden neergeklapt op de grond. Op de SIMA tentoonstelling in Pa rijs, welke van 4 t/m 10 maart plaatsvond, introduceerde Massey Ferguson als opvolger van de suk- sesvolle 2000-serie de nieuwe MF 2005-serie. Bij het ontwerp en de konstruktie van de MF 2005-serie heeft men in sterke mate rekening gehouden met opgedane praktijker varingen van de 2000-serie, alsmede met aanbevelingen die door meer dan 4000 gebruikers in verschillende landen zijn ingebracht. De nieuwe serie, welke bestaat uit de types MF 2625 (73,5 kW/100 pk), MF 2645 (81 kW/110 pk), MF 2685 (99 kW/135 pk) en MF 2725 (110 kW/150 pk), is op meer dan 30 pun ten gewijzigd ten opzichte van de voorgaande 2000-serie. Op alle mo dellen behoort de vierwielaandrij- ving tot de standaard uitvoering. Alle types zijn voorzien van Perkins 6- BV Techno-Import te Eist, deelt mee dat, met ingang van februari 1985, haar programma is uitgebreid met opraapwagens, opraapsnijwagens, opraapdoseerwagens en aardappel rooiers, van het bekende Westduitse merk Hagendorn. Hagendorn fabriceert reeds meer dan 50 jaar landbouwmachines, waaronder de zeer bekende op raapsnij- en opraapdoseerwagens met het bekende "Baukaste"-sys- teem en ombouwmogelijkheid tot silage- en transportwagen. (Hagen dorn was de uitvinder van het nu al om toegepaste rotorinvoersysteem). cilinder dieselmotoren, waarbij het type MF 2685 is uitgevoerd met tur bo-oplading en het type MF 2725 met turbo-oplading met interkoe- ling. gelegen wortels beschermd, en bovendien wordt op deze wijze een bestrijding verkregen van allerlei bovengrondse insekten. Vydate is erg veilig voor het gewas, waardoor niet voor opbrengstder ving hoeft te worden gevreesd. Vy date 10G is een goed strooibaar gra nulaat, dat met een granulaatstrooier of met een zaaimachine kan worden gestrooid. Vydate 10G kan rond het planttijdstip worden toegepast in een volveldsdosering van 100 kg/ha. Het granulaat moet direkt worden inge werkt. Als aanvulling op deze grondbehandeling kan 6 en 4 weken vóór het afsterven van het gewas Vydate L worden gespoten in een dosering van 3 1/ha per keer. Werkwijze van de nieuwe, elektro nisch geregelde hefinrichting, welke zorg draagt voor een eksakte regeling van zowel de positie- als trekkracht- regeling, dan wel een kombinatie van deze twee, de zgn. "Intermix". Het regelventiel van de hefinrichting wordt door elektronische kompo- nenten via een rekeneenheid ge stuurd. De oliepomp stuurt de olie via het elektronisch gestuurde regel ventiel retour of naar de twee hefci- linders. De hefinrichting wordt be diend door het instellen van knop pen op het bedieningspaneel in de kabine. De hefinrichting is voorzien van twee tasters, één voor de positie-regeling en één voor de trekkrachtregeling. De impulsen van de tasters worden doorgegeven aan de rekeneenheid, welke deze gegevens met de inge stelde waarden vergelijkt en zonodig de hefarmen laat bijregelen. Deze regeling, welke vroeger me chanisch plaats vond, kan met be hulp van dit elektronische regelsys teem nog nauwkeuriger plaatsvin den; men behoeft er slechts enkele draaiknoppen op het bedieningspa neel voor in te stellen. Men heeft één knop voor de positie-/trekkrachtre- geling, één voor de maksimale werk- diepte instelling en één voor de ge voeligheid. Door een tuimelschakelaar kan het heffen en zakken van de cilinders worden geregeld. Bovendien be schikt men over nog een ekstra be veiliging tegen het zakken van de hefinrichting. In de stand "tran sport" kan de hefinrichting nooit zakken. Vrijdag 5 april 1985 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 25