p.j. zuid geluid Juweel 1985 Ga met uw eigen organisatie op reis NAJK: Superheffing en struktuurbeleid moeten Zeeuwse Vereniging van Schapenhouders groeit voorspoedig samengaan redaktie Peter Risseeuw uit P-J.Zrdget^a Agrarische Studiereizen 1985: PAO-kursus "Beleid en beheer met betrekking tot boomverzorging" Verder wil ik namens de toneelkom missie iedereen bedanken voor de inzet en de moed wat dit tot een mooie competitie heeft gemaakt. Ook dank aan afd. 's Heer Abtsker- ke/Nisse die het Juweel tot een hap pening maakte die zeker navolging behoeft. Namens de toneelkommissie, Erik Bostelaar 't Is weer voorbij. Met een daverend Juweel '85, georganiseerd door de afdeling 's Heerabtskerke/Nisse is weer een einde gekomen aan de toneelcompetitie 1985. Zaterdag 16 maart werden in 's Heerabtskerke de prijzen uitgereikt voor de verschillende kategoriën. Dit bleek verre weg een Thoolse aangelegenheid te zijn met winnaars in 4 van de 5 kategorieën. De vijfde kategorie, de dekorprijs, was een close-finish tussen Zeven bergen en 's Heerabtskerke/Nisse, uiteindelijk door eerstgenoemde gewonnen. Verder waren hier de derde, vierde en vijfde prijs respektie- velijk naar Tholen, Goes en W. Zèeuws-VIaanderen. Beste spelers Door een foutje van de toneelkom missie is er een onjuistheid geslopen in de uitslagen van de beste speelster en beste debutant, zoals die zater dagavond voorgelezen is. De eerste plaatsen zijn hetzelfde gebleven, dat betekent op de eerste plaats bij de debutanten Fannie (Jet Brooymans) maar op de tweede plaats is daar geëindigd Ceciel (Hanja Noom) zo dat mevrouw Kooistra-Jansen (Petra van der Slikke) naar de derde plaats opschuift en Dorus (Leo Pielaet W.Zeeuws-Vlaanderen) en Sam Meesters (Wim v.d. Weele) naar een eervolle vierde plaats opschuiven. Bij de speelsters betekent dit dat Dien Hanehof (Sarjanny Noom) op de eerste plaats staat en juffr. Lie- vendag (Lineke Deurloo) opschuift naar een tweede plaats en dat op de derde plaats is geëindigd Marie Schriek (Marina de Lint, Zevenber gen). Bij de spelers gaat het Thoolse ver haal verder met op de eerste plaats Ned Ruddel (Peter Priem) op de tweede plaats Bob Slootweg (An- dries Geluk), op de derde plaats - deze hegemonie doorbrekend - Bart Stronk (Charl de Koster van 's Heer Abtskerke/Nisse). Prijsuitreiking toneelstukken Na deze woorden zal het niemand verbazen dat Tholen ook de eerste prijs bij de beste toneelstukken in ontvangst mocht nemen. De volgen de prijzen waren respektievelijk voor de afdeling 's Heer Abtskerke/Nisse, Zevenbergen, W. Zeeuws-Vlaande ren en Goes. Alle winnaars kregen de prijzen uitgereikt tijdens het Juweel in 's Heer Abtskerke waar deze af deling hun eigen stuk "de gelukzali ge knoedelaar" opvoerde. Daarna werd er nog lang gedanst op de tonen van Les Amies. Kortom een gezellige afsluitavond van een mooie toneel competitie waarin dit jaar ontzettend veel debutanten hun opwachting maakten. Dit is op zich een heel goed teken, en wij, toneelkommissie, ho pen dan dat deze trend zich volgend jaar doorzet. 12 april - afd. W.Z.Vlaanderen is uit genodigd voor de K.P.J. dropping. Leden die hieraan willen meedoen moeten zich vóór 4 april opgeven bij Peter (01179-1306). De dropping be gint om 20.00 uur. 14 april - afd. Zevenbergen organi seert een volleybaltoernooi in Hal steren. Vertrek om 10.15 uur van de markt in Zevenbergen. Opgeven bij Wim tel. 01660-27160. 26 april - afd. W.Z.Vlaanderen houdt haar ledenvergadering in "De Ploeg" (de oude) te Groede. Aanvang 20.00 uur. Er worden nog steeds nieuwe bestuursleden gezocht. Denk er nog eens over na, en stel het bestuur niet teleur, ze zullen je met open armen ontvangen. Na afloop van de verga dering is er koud buffet en natuurlijk de gelegenheid om een dansje te wa gen. 28 april - afd. Zevenbergen gaat nog maals volleyballen, ditmaal in 's Heerenhoek. Het vertrek is om 8.45 uur vanaf de Markt. Opgeven dames en heren bij Wim tel. 01680-27160. Tevens kun je je bij Wim opgeven voor de trekkerbehendigheidswed- strijd op 5 mei a.s. Nu het in Nederland lang koud en somber blijft, is het een goede ge dachte op reis te gaan naar een streek waar de zon al wèl veel kracht heeft en de natuur in volle bloei staat. Maakt gebruik van de mogelijkheid deel te nemen aan aan een Agrarische Studiereis, bij voorbeeld naar: Lugano-Zwitserland/Italiaanse Me ren, 9-18 april 10-daagse busreis naar een schitte rende omgeving. Mallorca, 17-24 april 8-daagse vliegreis naar een mooi - èn agrarisch - eiland. Parijs, 20 - 24 mei 5-daagse busreis, met vele bijzonder interessante bezichtigingen en be zoeken op bet platteland. Oostenrijk-Zeil am See, 28 mei - 6 juni 10-daagse busreis naar het Oosten rijkse hooggebergte; de moeite waard! Spanje/Frankrijk, 10 - 21 juni 12-daagse busreis door een aantal De belangstelling voor de Nieuwe Zeeuwse Vereniging van schapen is zeer bevredigend te noemen. De grote belangstelling blijkt uit het feit dat er begin februari reeds 130 Zeeuwse schapenhouders lid waren van de ver eniging. Zij vertegenwoordigen ruim 40% van de Zeeuwse schapenstapel. Na de oprichtingsvergadering te Ka- pelle zijn in de andere Zeeuwse re gio's, te weten Zeeuws-Vlaanderen (23 januari) Schouwen Duiveland (24 januari) Tholen (25 januari) en Walcheren (31 januari) de regiover gaderingen gehouden. De bijeen komsten werden geopend door de voorzitter waarna één der bestuurs leden de doelstell ngen van de ver eniging nog eens nader belichtte. De gezondheidszorg en geboorte- problematiek werd uiteengezet door Vrijdag 5 april 1985 dhr. Pekelder die als dierenarts ver bonden is aan de "Stichting Ge zondheidsdienst voor Dieren in West en Midden Nederland". Hierop aansluitend belichtte dhr. M. Westhuis, medewerker van het Kon- sulentschap Rundveehouderij te Til burg de ekonomie in de Schapen houderij. Uit de hieruit voortvloei ende diskussies mag blijken dat bovengenoemde onderwerpen bij de aanwezigen in de smaak vielen. De suggesties die door de leden aange dragen zijn, zijn genoteerd en het bestuur hoopt deze zo mogelijk op te pakken. Regio Schouwen-Duiveland hield op 7 februari haar eerste bijeenkomst. De 25 aanwezigen bespraken welke aktiviteiten er op vrij korte termijn mogelijk zijn. Als voorstellen kwa- Het NAJK kiest voor handhaving van het huidige quota-systeem (formule A, quota per individuele melkveehou der), maar met compensatie van overschrijding en onderschrijding op landelijk niveau. Er mag geen boe- rengeld naar Brussel gaan, doordat het Nederlands quotum niet optimaal benut wordt. De ruimte die ontstaat door het niet volledig benutten van de individuele quota wordt geschat op minimaal 1% van het Nederlandse quotum. Dit betekent dat er struktu- reel een ruimte is van 120.000 ton melk. Het NAJK vindt dat deze zo veel mogelijk benut moet worden voor struktuurbeleid. Voor 1984/1985 is al in Brussel be sloten, dat overheveling van quota mag plaatsvinden. In feite betekent dit dat er wordt uitgegaan van natio nale quota. Het NAJK vindt dat het Nederlands quotum zo optimaal en zo recht vaardig mogelijk benut moet wor den. De diskussie over het quota-systeem per zuivelfabriek (formule B) is een achterhaalde zaak geworden. Volle dige benutting van het Nederlands quotum is verzekerd door de opstel ling van de Europese Commissie. Struktuurbeleid Het NAJK vindt dat er melk moet komen voor jonge boeren bij be drijfsovername en kleinere bedrij ven, die dat voor hun voortbestaan nodig hebben. Daarbij moet het gaan om perspektiefbiedende be drijven. Die melk moet beschikbaar komen door een goede opkooprege ling en verder uit de ruimte, die ont staat door onderschrijding. Op lan gere termijn moet de melk die vrij komt door bedrijfsbeëindiging benut worden om bedrijven naar een le vensvatbare omvang te laten groei en. Het NAJK heeft al eerder gesteld, dat vrijkomende melk naar bedrij ven moet met een melkproduktie van minder dan 350.000 kg per bedrijf (gespecialiseerde melkveebedrij ven). De verdere verhoging van het kor tingspercentage voor individuele melkveehouders moet zo gering mo gelijk blijven. De verhoging tot 11% die Minister Braks heeft genoemd vindt het NAJK niet aanvaardbaar. Europese landen, met verblijf in Pe niscola aan de Spaanse oostkust. Lake District-Engeland, 17 - 22 juni 6-daagse boot/ busreis naar het mooiste gebied van Engeland, met hoge bergen, lieflijke dalen, waar öe rhododendrons bloeien, en diep blauwe meren. Noorwegen-Fjorden, 18 - 27 juni 10-daagse vliegreis/rondreis per bus door het adembenemende fjorden- gebied. Ahrdal, Duitsland, 24 - 28 juni 5-daagse busreis aan een aangena me, gezellige streek waar veel te zien is. Voor uw aanmelding of voor het aanvragen van de brochure "Agrari sche Studiereizen 1985" kunt u bel len naar het Sekretariaat van Agra rische Studiereizen, mevrouw L. Deumer, Roermondsplein 20, 6811 JN Arnhem, 085-512087 (eventueel 085-427784). men o.a. naar voren: een weegprogramma met betrek king tot de groeisnelheid; het vergelijken van öe diverse re gistratiesystemen; levend schatten en wegen van lammeren; het levend en geslacht beoordelen van slachtlammeren; onderzoek n.a.v. de voederkon- versie van de verschillende rassen en kriiislingen; stimuleren van onderling over leg; een programma: lammeren zon der moeder/moeders zonder lammeren. Hondenschade en diefstal Helaas hebben veel schapenhouders ervaring met schade door loslopende honden en diefstal van schapen. Teneinde over deze problemen geinformeerd te worden verzoekt het bestuur de gevallen van honden- schade en schapediefstal telefonisch te melden bij: L.J. van Gastel, tel. 01110-2215. Op deze wijze wordt de omvang van de problemen duidelijk en kan waar nodig in de toekomst, Hogere Agrarische School van het K.N.L.C. Groenezoom 400 3315 LA Dordrecht Tel. 078 - 160666 Door groeiend aantal studenten, uitbouw richtingen en funktie- verandering zijn op korte termijn de volgende leerstofgebieden te verzorgen in volledige betrekking: 1. Veehouderij/Dierlijke produktie naast zootechniek ook kennis/belangstelling intensieve vee houderij en landbouwpraktijk gewenst. 2. Plantenteelt/Plantaardige proöuktie wensen: kennis/affiniteit met akkerbouwpraktijk, idem tuin bouw. 3. Bedrijfseconomie/Agrar.Econ.vakken wensen: agrar.econ. achtergrond, affiniteit informatica, econo metrie, a'dm. organisatie, tuinbouwachtergrond. 4. Informatie technologie wensen: kennis/ervaring informatica, affiniteit organische vraagstukken, logistiek, systeemdenken, wiskunde, praktijk. 5. Marktvraagstukken wensen: kennis (ervaring) affiniteit marketing, agrar. export, industrieel- en consumentenkoopgedrag, marktanalyse. 6. Sociale psychologie wensen: affiniteit met organisatie en marketingvraagstukken. Aanbod: Combinaties van bovenstaande gebieden in volledige of deel tijdbetrekkingen zijn mogelijk. Salaris en sec.arb.voorw. volgens rijksregeling. Werkzaam in een zich ontwikkelende HBO-instelling met mo derne onderwijsmethoden als projektonderwijs, workshops, praktika, stages, praktijkgericht onderzoek. Veel contactmogelijkheden met bedrijfsleven in hele agrar. sector. Werken in teamverband met gemotiveerde studenten. Ook studerenden kunnen reflecteren. Mondelinge informatie op school of privé bij: drs. K.C.P. Donsen, direkteur, privé 078 - 160714 ir. P. de Graaff voor gebieden 1 en 2, privé 01620 - 29543 drs. P. de Wit voor gebiedeit 3 t/m 6, privé 078 - 150827. Schriftelijke sollicitaties s.v.p. richten aan de direkteur. goed onderbouwd, met de betrokken instanties in overleg worden getre den. Blinde lammeren Het is in het belang van alle scha penhouders, dat de erfelijke faktor van blindheid wordt terug gedron gen. Dit is alleen mogelijk als ook informatie beschikbaar komt over blinde lammeren op niet-fokbedrij- ven. Indien dit seizoen bij u blinde lammeren geboren worden, verzoe ken wij u de oorno's van de vader van de lammeren door te geven aan: L.J. van Gastel, tel. 01110-2215. Exkursie Op 11 juni 1985 organiseert de Z.V.S. een exkursie naar het bedrijf van Janssen Farmaceutica te Beerse (België). Het programma omvat ondermeer: Bezichtiging (met uitleg) van het bedrijf, (onderzoek, ontwikkeling en produktie van onder meer wormmiddelen). Enkele inleidingen over bestrij ding van parasieten. De kursus "Beleid en beheer met betrekking tot boomverzorging" zal in Wageningen worden gehouden op 6, 7 en 12, 13, 14 juni 1985. Aan de kursvs kunnen 30 personen deelne men. Bij grotere belangstelling wordt her haling van de kursus overwogen. Nadere inlichtingen en een inteken formulier zijn op verzoek verkrijg baar bij het Buro PAO-LH (ing. F. Appel), tel. 08370 84094/84093/84092. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 23