TUINBOU WKLAIMKEIM weekstaat energieverbruik Stijging van de pereprijzen Voorzitter Centraal Buro T uinbouwveilingen onderscheiden Een Iaat voorjaar Europees Hof behandelt eind april tuinbouwgasprijs Witlofkommissie N.T.S. Zaaiprei biedt voor beperkt aantal telers mogelijkheden Ook op Walcheren meer bloemzaadteelt Op de BEVELANDEN worden vrij veel peren geteeld en de peretelers, die op dit moment nog Conference te verkopen hebben kunnen er goede prijzen van maken. De maten boven 55 mm bleven een hele winter iets onder het niveau van voorgaande ja ren, maar werden toch altijd voor prijzen verkocht boven de 1,— per kg. De laatste weken schommelt de prijs voor de meest verkochte maat 55-65 mm rond de 1,45 per kg. De pereteelt neemt in onze streek een sterke positie in. Een beetje beangstigend is het kleine assorti ment, waaruit onze hele pereteelt bestaat. Er is eigenlijk maar één hoofdras en dat is Conference. Dit ras wordt in hoofdzaak geplant met Doyenné als bestuiver. De keuze uit andere rassen is wel heel erg klein. Behalve de Conference liggen ook Clapp's, de Triomphe de Vienne en de B.A. Lucas goed in de markt, maar deze rassen worden slechts op beperkte schaal geteeld. Zwakke broeders onder de peren zijn Beurré Hardy en Précose de Tré- voux, omdat deze twee rassen vaak Naar de mening van het onderzoek heeft de praktijk te snel een oordeel gegeven over de moeilijkheden van kluitplanten bij prei. Dit kwam naar voren tijdens de onlangs gehouden bijeenkomst van de Preikommissie NTS bij het PAGV te Lelystad. Uit onderzoek komt naar voren dat er zeker bij de teelt van herfstprei per- spektieven zijn voor kluitplanten. Nader onderzoek moet dit bevesti gen. De plantleeftijd is erg belang rijk. De eerste proeven geven aan dat 7 a 8 weken oude planten de beste zijn. Jongere planten zijn onvol doende beworteld. Oudere planten laten verouderingsverschijnselen (dorre bladpunten en bruine wortels) zien. Zaaiprei Met oud-kommissie-adviseur, de heer N.J. Snoek, is gesproken over de onderzoekresultaten van zaaiprei. Ministerie verleent geen financiële steun aan meerjarenplan imkerij De wens van de Vereniging tot Be vordering der Bijenteelt in Neder land (de V.B.B.N.) te komen tot een meerjarenplan voor de Nederlandse imkerij, waarvan de medefinancie ring van de Ambrosiushoeve een in tegrerend deel zal uitmaken, zal niet of althans onvoldoende door de overheid worden gesteund. Dit is het resultaat van een gesprek dat don derdag 21 maart jl. plaatsvond tussen vertegenwoordigers van het Ministe rie van Landbouw en het Land bouwschap. Eén en ander zal voor wat betreft de V.B.B.N. konsekwen- ties hebben voor de voornoemde medefinanciering van het exploita tie-tekort van de Ambrosiushoeve. Nog niet is te overzien wat de gevol gen zullen zijn voor de proefbijen- stand. Binnen de afdeling Bijenteelt van het Landbouwschap zullen de bijenteeltorganisaties zich nader be raden over de ontstane situatie Zaterdag 30 maart jl. werd in het congrescentrum De Reehorst te Ede de algemene vergadering gehouden van de Vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland. Duidelijk werd uitgesproken dat men het eventueel opheffen van de Vrijdag 5 april 1985 tegenvallen in prijs. Van grote bete kenis voor de export blijft ons hoofdras de Conference op eenzame hoogte over. Engeland en West- Duitsland zijn onze belangrijkste af nemers en de Skandinavische landen importeren veelal de kleine maat 45-55 mm. Door de toenemende aanplant van het ras Conference in de afgelopen jaren zal de produktie in ons land zeker nog verder stijgen, maar vol gens deskundigen is er op de buiten landse markt ruimte voor meer ex port. Wanneer het verzadigingspunt is bereikt is moeilijk te voorspellen. Van grote betekenis voor ons is de toenemende belangstelling voor de teelt van Conference in Italië. Tot op heden wordt hiervan weinig geëxpor teerd, hoewel de Conference produk tie nu al aanzienlijk groter is dan in Nederland en België samen. In de andere E.E.G.-landen Frankrijk, En geland en Duitsland worden peren slechts beperkt geplant. In deze lan den overheersen de appels. Om die redenen kunnen we een pere-aan- plant op ons bedrijf als een kostbaar bezit beschouwen. Onderzoek is gedaan met zaadhoe- veelheden en plantgetallen. Een hoog plantgetal betekent meer kilo's, een langere schacht en schonere prei. Het nadeel is echter meer dunne prei, onregelmatiger qua sortering en dientengevolge meer oogstarbeid Naast een juist plantgetal vindt de kommissie dat ook rassenkeuze, zaadkwaliteit en zaaien erg belang rijke zaken zijn. Een goede opkomst is van belang. Dit aspekt zal in het komende onderzoekjaar bij het PAGV meer aandacht krijgen. Zaaiprei biedt voor een beperkte groep preitelers mogelijkheden. Wel is een voorteelt dan vrijwel uitgeslo ten. De wens van de kommissie met betrekking tot zaaiprei richting vere- delingsbedrijven is dat zij er alles aan doen, zeker voor de zaaiprei, zaad met een zeer goede kiemkracht en kiemenergie te leveren. proefbijenstand, die voor de imkerij van onmisbare betekenis wordt geacht, ten zeerste zou betreuren. Een door de afgevaardigde van de subvereniging Rotterdam ingedien de motie, die veel bijval kreeg uit de vergadering, bood het hoofdbestuur de mogelijkheid het overleg met het ministerie van Landbouw en Visserij Dr. W.H. Kemmers heeft op 26 maart 1985 de zgn. Landbouwpen- ning ontvangen. De scheidende voorzitter van het Centraal Buro voor de Tuinbouwveilingen kreeg deze ministeriële onderscheiding uit handen van ir. W.F.S. Duffhues, di- rekteur Akker- en Tuinbouw van het ministerie van landbouw en visserij tijdens een bijeenkomst in Den Haag. Tijdens de uitreiking sprak de heer Duffhues zijn grote waardering uit voor de lofwaardige wijze waarop dr. Kemmers de belangen van de Ne derlandse tuinbouw - als direkteur en later als voorzitter van de over koepelende veilingorganisatie - heeft gediend. Ondanks het feit dat de zomertijd al weer is ingegaan komt de natuur ook hier op THOLEN nog maar schoor voetend tot leven. De meeste bomen, struiken, gras en winterbloemen ver tonen nog veel van hun winterse dor heid. Toch zijn de meerjarige bloe men over het algemeen goed de win ter doorgekomen en de hartjes lopen allemaal uit. Dit in tegenstelling tot de bramen en in de boomkwekerij waar de schade van grote omvang is. Maart staat vooral bij de glastuinders bekend als de maand waarin de hoogste lichtintensiteit gemeten kan worden op een zonnige dag, maar de zon heeft wel erg verstek laten gaan. Dit geeft in de kassen een enorme vertraging in het teeltschema te zien. Wanneer er een erg krap schema geldt van radijs, bonen, tomaten en sla dan zal er toch wat van tussen moeten vallen, want dit is in de meeste gevallen voor de gehele kas niet meer haalbaar. Toch is de oogst van radijs op het moment in volle gang en de prijzen zijn goed zodat het allemaal geen klaagzang hoeft te Echt vroeg zijn is er dit jaar ook op ons WALCHERSE niet bij. De re genbuien in de laatste week van maart hebben bij ons voor 25 mm neerslag gezorgd. Hoewel dit nu niet zo erg is gaat een ieder toch wel wat verlangen naar het echte voorjaar, want het is een drukke tijd op de be drijven. Veel moet weer gezaaid en geplant worden. Een ieder heeft nu zijn plan over het algemeen getrok ken wat de gewas keuze betreft. Het Europees Hof in Luxemburg neemt op zijn vroegst eind april een beslissing over de eis van de Euro pese kommissie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeen schap, de gasprijs voor de Neder landse glastuinbouw te verhogen. Minister Braks van landbouw en visserij heeft dit in Brussel meege deeld. De Kommissie heeft de Ne derlandse overheid in een beschik king gemaand de gasprijs voor de glastuinbouw te verhogen. Zoals be kend zijn zowel de regering, het Landbouwschap als twee individuele tuinders hiertegen in beroep gegaan bij het Europese Hof. Volgens de kommissie krijgt de tuinbouw het gas goedkoper dan vergelijkbare indus- triën in ons land en is er sprake van konkurrentievoordeel voor de Ne derlandse glastuinders ten opzichte van hun buitenlandse kollega's. te heropenen. De motie hield in dat de VBBN de eerstkomende 5 jaren met 5,— per lid per jaar in de financiering zal bijdragen. Als het overleg tot resultaat leidt, zal opnieuw een uitspraak van de Alge mene Vergadering worden gevraagd. In België staan de ontwikkelingen en belangstelling voor de witloftrek op water niet stil. Dit heeft de Witlof kommissie NTS onlangs ervaren toen een bezoek werd gebracht aan Roeselare (België). Zo'n kleine 40% van de aangevoerde witlof wordt op water getrokken. Deze witlof brengt op de veiling gemiddeld zo'n 50 cent minder op. De Belgische handel heeft namelijk liever de witlof die onder dekgrond is geteeld. Voor het komende jaar verwacht men een sterke uitbreiding van het witlofa- reaal in Roeselare en wel met zo'n 30%. Alles bij elkaar wordt er dan in West-Vlaanderen zo'n 1000 ha. wit lof geteeld. De trek van witlof in ge noemd gebied vindt vooral plaats in de maanden oktober tot en met april. Een goede presentatie van het eind- produkt is nog steeds één van de sterke pijlers van de Belgische wit lofteelt. zijn. Het in deze streek veel geteelde ras Novired vertoond opmerkelijk veel lichtgekleurde knolletjes wat direkt wel geen ramp is maar toch extra werk meebrengt en vooral meer aandacht van de telers vraagt omdat de keuring op de veiling erg streng is. Zo heeft elk ras zijn zwakke kanten die onder bepaalde omstan digheden aan het licht treden. Hoe wel men wel attent moet zijn op nieuwere en soms betere rassen is het geen goede zaak steeds van ras te veranderen wanneer deze zich wat van een minder goede kant laat zien. Volmaakt zal het toch wel nooit worden. Wanneer we plotseling warm weer krijgen dan zal de aan voer sterk toenemen. In hoever dit de prijs zal drukken is elk jaar weer af wachten. Men moet er toch maar vanuit gaan dat één keer de grens overschreden wordt zeker wanneer zoals dit voor jaar de oogst opgeschoven is en ver schillende zaaisels straks gelijk oogstbaar zullen zijn. Op de vollegronds bedrijven is even een wat aarzelend begin gemaakt met het werk, hoewel sommige Hoewel in onze sektor de vruchtop volging niet zo strak uitgevoerd wordt als bij de akkerbouwers is het toch wenselijk en zelfs noodzakelijk om daar wat meer op te letten. Want ook hier kunnen kleine oorza ken grote gevolgen hebben. Om en kele met name te noemen: er komt bij ons ook op sommige percelen waar veel kool wordt ge teeld knolvoet voor;'niet direkt in verontrustende mate maar afgelopen jaar heb ik het toch bij een kollega- koolteler waargenomen het is een ziekte die met wat bekalking en rui me vruchtwisseling binnen de per ken is te houden. Een ander voor beeld: de witlofwortelteelt zal waar schijnlijk behoorlijk worden uitge breid, voor dit gewas is de perceel keuze wel heel belangrijk, N onder zoek is eigenlijk iets wat nooit over geslagen mag worden daar te rijke grond zeker tot teleurstelling zal lei den. Zo zijn er veel meer dingen op te noemen en een ieder zal dat wel we ten voor eigen gewas en bedrijf. Vroege aardappelen zijn er in ons gebied nog maar weinig gepoot. Er zal dit jaar ook niet zo'n uitbreiding in plaats vinden gezien de hoeveel heid pootgoed die is aangekocht. Hoewel over dit gewas al meer is ge praat en voorgelicht wat de keuze van de rassen betreft, zal de Eerste ling weer de vroege aardappel van het jaar zijn. Van andere rassen wil men op ons eiland nog te weinig goede eigenschappen zien. We zul len toch naar mijn mening volgend vroege boeren hun aardappels er al in hebben. Gezien echter de vele re gen van de laatste dagen zal er voor pasen niet veel meer gebeuren. De meeste telers in onze streek zouden in tegenstelling tot de akkerbouwers het liefst nu maar beginnen. De vroege aardappel moet nu eenmaal op tijd de grond in om er voor de rooidatum mee weg te kunnen zijn. Plastik leggen op aardappelen heeft straks geen zin meer wanneer men eenmaal een eindje in april zit omdat dan het voordeel uiterst klein is en niet opweegt tegen de gemaakte kos ten die toch niet gering zijn. Op an dere gewassen zoals witlof kan het wel zinvol zijn omdat dan een be hoorlijke vervroeging verkregen kan worden. Het uitplanten van witlof zal waarschijnlijk in de toekomst meer 'aandacht krijgen omdat men ook in de suikerbietenteelt met de opkweek in paperpots aan het experimenteren is. Met goede koelcellen met een be waring van de wortels net onder nul en de vroege oogst van geplante wor tels is het mogelijk bijna een jaarrond witlof te trekken en dat zal ook zeker in ons gebied de aandacht krijgen. jaar op de andere rassen moeten overschakelen want wanneer we el ders. en met name bij ZHZ met de primeurs mee willen doen dan zal de Eersteling het zeker niet halen. Toen ik de afgelopen week over een onzer binnenwegen reed zag ik tot mijn verbazing een perceel met overwinterings uien staan. Het leek of ze de vorst met succes hadden doorstaan, want ze.zagen er veelbe lovend uit. Het lijkt me aardig dit eens te volgen. Het is een gewas dat zeker bij ons meer aandacht verdient want het kan voor primeurs zorgen en dat hoort bij tuinbouw op een "zuidelijk" eiland. Voor de glastuinbouw komt de dag van public relation weer aanzetten. Ik doel hiermee op de open dag on der het motto "Kom in de kas" op 6 april a.s. Ook enkele van onze glas- bedrijven zetten hun deuren open. De belangstelling hier voor wordt elk jaar groter. Ook dit jaar worden weer vele gasten verwacht. Het zou goed zijn wanneer ook de kollega volle- grondtelers tot de bezoekers behoor den, want velen uit die hoek weten ook nog niet voldoende van wat er zich vlakbij achter de glazen ramen afspeelt. Vanaf deze plaats zijn ze dus uitgenodigd. Het kan misschien een uitdaging zijn ook eens zoiets te organiseren voor de buitenteelten. Ik heb gehoord dat een aantal kolle ga's zich volgende jaren wat meer toe gaat leggen op de bloemzaadteelt. Dit kan ons gebied er enkel maar aantrekkelijker op maken. Uw rubriek schrijver wenst u goede en zonnige paasdagen toe. In de grondafdeling van de standaardkas herstelt zich het gewas nu goed nadat er een groeiremming te zien was die het gevolg was van een slechte grondstruktuur. Hierbij is de watergift verminderd, wordt er trager geventi leerd waardoor er een hogere RV ontstaat en wordt er wat eerder beschaduwd bij sterke instraling. Telling van scheuten leert, dat er sinds het najaar slechts gemiddeld 0,5 scheuten per plant bijgekomen zijn. De acrylplatenkas en de venlokas liggen gelijk en de LW-kas telt 9% meer scheuten. In de steenwolteelt wordt maar liefst 28% meer scheuten geteld. Het is duidelijk dat scheutvorming en pro duktie verband hebben, maar beslist niet parallel lopen. Eenzelfde beeld geeft de relatie kastemperatuur en produktie. Bij tomaten zagen we daar een betrouwbaar verband tussen, waarbij één graad afwijking 10% produktie kost. Bij gerbera's moet er een soortgelijk verband bestaan, maar meting en telling laten dit nauwelijks zien, kennelijk is hierbij de kennis van de groeifaktoren nog onvoldoende. De klimaatsinstellingen zijn deze week niet gewijzigd. Het energieverbruik bedroeg deze week 9260 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT Week no. 13 d.d. 22 /3-29 /3 SDP acrylpl. LW-kas* Kontrole LW. Aanvul, m.scherm SDP acrylpl. LW-kas* LW. Aanvul. Kontrole m.scherm verbruik in m3 deze week 66 80 41 95 70 75 41 95 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 1-8-1984 2038 1859 1084 2764 2068 1887 1102 2840 oogst in stuks per m2 102,3 104,8 88,3 107,3 102,0 104,0 De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 5.8 gr.C. L. Koop - gemiddelde windsnelheid 4.7 m/sek. DENAR-KAS B V. LW - laagwaardige warmte, j 55 gr.C. (primair) Aanvul. - Aanvullende warmte, maximum 100 gr.C. (sekundair). 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 15