De bloem vergaat, maar 't is om 't zaad Gladiolenteelt in de akkerbouw (4) Werkplan 1985 van hetPAGV is uit Zaadteeltbericht Kleine komkommerbladeren "Gewasbescherming Kleinfruit" Exportaardappelen Verwerking aardappelen Kleine Gewassenkommissie Vollegrond N.T.S. Met deze woorden van vader Cats beëindigde de heer S.J. Sluis, presi- dent-direkteur van Royal Sluis te Enkhuizen, zijn lezing voor de 80 aanwezigen op de jaarvergadering van de zaadteeltstudieklub "Eiland Tholen" te St. Annaland. Hij voegde hier tot slot de wens aan toe, dat er op Tholen nog zeer veel bloemen mogen vergaan en er veel goed zaad van mo ge komen in het belang van ons als zaadtelers en voor hun als wereldwijd exporterend bedrijf. De voorzitter de heer L. Hage kon, voor de zoveelste keer dit jaar, een volle zaal met mensen verwelkomen. Hij memoreerde dat 1984 als gevolg van de vele regen met name in de oogsttijd, voor de zaadtelers geen gemakkelijk jaar is geweest. Het binnen halen van de oogst gaf als gevolg daarvan veel zorgen en hoge re kosten door extra werk en mecha nisch drogen. Maar met de Zeeuwse wapenspreuk "Luctor et Emergo" gaf hij aan, dat de zaadtelers toch nog het hoofd boven water hebben kunnen houden. Ja zelfs, enkele uit zonderingen daargelaten, op een re delijk tot goed resultaat terug kun nen zien. Hij wees er op, dat 63% van S.J. Sluis de totale tuinbouwzaadteelt in Ne derland, in het Zuidwesten van ons land ligt. Historisch overzicht In een boeiend betoog gaf de inleider van deze avond de heer S.J. Sluis een overzicht van de historie en ontwik keling van de bloemzaadteelt in ons land benevens enig inzicht in het toekomstperspektief voor teelt en afzet. Teeltgebjeden De uitbreiding van de bloemzaad teelt na de Tweede Wereldoorlog richtte zich vooral op het Zuidwesten van ons land waarin in de loop der jaren Tholen en Flakkee tot centra zijn uitgegroeid. Als gevolg van het gunstige klimaat is gebleken dat er in deze gebieden goede opbrengsten kunnen worden gehaald. Nieuwe teelttechnieken maakten het moge lijk om tegen zodanige prijzen te te len, dat het mogelijk is mee te komen op de wereldmarkt. Een belangrijke reden is ook aldus de heer Sluis, dat een aantal Nederlandse bedrijven kans heeft gezien een breed sorti ment te kunnen aanbieden en een zodanige stabiele produktie, dat een goede service kan worden verleend. Voor het aanbieden van een breed sortiment kan men niet volstaan met wat in Nederland wordt geteeld. Van een aantal bloemsoorten kan van wege klimatologische omstandighe den geen zaad in Nederland worden geteeld en moet hiervoor ook al ter- wille van risikospreiding, worden uitgeweken naar teeltgebieden in het buitenland. Men zoekt hiervoor die plaatsen op, die kwa klimaat en bo dem voor bepaalde gewassen het meest geschikt zijn, zodat in veel landen zoals: Duitsland, Hongarije, Italië, Verenigde Staten, Nederland, Denemarken, Afrika, Midden- en Zuid-Amerika en Taiwan, bloem zaad wordt geteeld. Toekomstperspektief Over de toekomstmogelijkheden voor de bloemzaadteelt in Neder land zei de heer Sluis het volgende: De bloeinzaadteelt in Nederland biedt zeker perspektief voor zover a. Het soorten zijn die geschikt zijn; b. Er intensieve begeleiding moge lijk is door de zaadbedrijven; c. Er ervaren telers beschikbaar blijven; d. Er konkurrerend kan blijven worden geteeld \n vergelijking met andere landen. Als aan de genoemde kwaliteitseisen in zo hoog mogelijke mate wordt voldaan, moet een rendabele zaad teelt van vele bloemen mogelijk blij ven en zien we de toekomst met ver trouwen tegemoet. Met een warm applaus uit de zaal en een toepasselijk woord van de voor zitter, werd de heer Sluis dank ge bracht voor zijn uitstekende lezing. Een goede gever Tijdens de pauze werd het bestuur van de zaadteeltstudieklub door de kringvoorzitter de heer Kosten na mens de Z.L.M. een bedrag van ƒ.2.000,— aangeboden. Een derge lijke gift wordt aldus de heer Kosten slechts bij hoge uitzondering ver strekt. In dit geval echter zijn er twee redenen waarom men dit gerecht vaardigd acht. Ten eerste is het bedrag bedoeld als tegemoetkoming in de kosten van het proefveld een objekt, dat het be stuur veel financiële zorgen baart en ten tweede, uit waardering voor de vele initiatieven die door het bestuur worden genomen en het vele werk dat door hun t.b.v. het zaadteeltvak wordt verricht. Een blijverraste voorzitter dankte mede namens bestuur en leden, de heer Kosten en in hem de Z.L.M. voor de zeer welkome bijdrage. Einde vergaderseizoen Met deze in velerlei opzichten zeer geslaagde jaarvergadering, sluiten we dit seizoen af. We kunnen terug zien op een bijzonder suksesvol vergader- en voorlichtingsseizoen, met eminente sprekers en met volle, soms zelfs overvolle, zalen met en thousiaste studieklubleden en be langstellenden. Het zaadvak leeft dat blijkt uit alles. We blijven ons inzetten op het teelt- technische vlak van de groente- en bloemzaadteelt. We doen dit met de ons ten dienste staande middelen, zoals: het stimuleren van praktijk voorlichting, voorlichtingsbijeen komsten, ekskursies, onderzoek door middel van proeven, het verzorgen van publikaties in de vakpers, het uitgeven van brochures etcetera. Allen die op welke wijze dan ook een bijdrage leverden aan onze vergade ringen en voorlichtingsbijeenkom sten en allen die de moeite namen deze te bezoeken, heel hartelijk dank. D.L. Koppenhol Zaadteeltstudieklub "Eiland Tholen" De teelt van gladiolen op huurland in de akkerbouw heeft lelijke spo ren, vol ellende, getrokken. Sporen van het snel woekerend onkruid knolcyperus. Direkte stroppen voor de gladiolenteler via afkeuring, en vernietigen van zeer waardevolle partijen basismateriaal. Maar duurzame stroppen in de komende jaren voor de akkerbouwers. Vanaf juli in dit jaar gelden teeltverboden van rooivruchten op met knolcyperus besmet land. De gladiolenteler In de komende jaren blijft de gla diolenteler gekonfronteerd met scherpe keuring op het voorkomen van knolcyperus, met name in de kralenteelt. Vrijwel zeker wordt hier en daar nog wat gevonden, maar de gladiolenteler zal z'n uiterste best doen om dat te voorkomen. Immers, als de keurmeester iets vindt moet de oogst beneden 4 worden vernietigd. En dat zou opnieuw grote stroppen met zich meebrengen. Op iets lange re termijn zal de teler van gladiolen er stellig in slagen om gegarandeerd cyperusvrij materiaal te produceren. Hem wachten nog een paar enerve rende jaren, maar met een duidelijk uitzicht op een goede beloning voor gedane inspanningen. Hij zal geen enkel risiko meer mogen nemen. Als ekstra druk op de ketel zal hij in het kontrakt met de akkerbouwers de gevolgen van besmetting met knol cyperus mee moeten dragen. De akkerbouwer De niets vermoedende akkerbouwer heeft geen enkele invloed op het vrij of niet vrij zijn van de partij kralen die op zijn land worden uitgezaaid. De stroppen zijn echter nauwelijks te overzien. De eerste belangrijke vraag is al, wanneer de akkerbouwer de besmetting ontdekt, 't Gaat in de komende jaren stellig maar om een heel enkel knolletje meer. Maar de gevolgen zijn desastreus! Vooral wanneer dat enkele knolletje niet di- rekt ontdekt wordt, maar enkele ja ren kans ziet zich verder, al woeke rend, te ontwikkelen. En wanneer het ontdekt wordt dan gelden vanaf juli in dit jaar teeltver boden van rooivruchten op besmette percelen, d.w.z. teeltverboden van gewassen in land- en tuinbouw waarmee grond verplaatst kan wor den. Hieronder vallen: 1. Alle bol- of knolvormende bloemgewassen 2. Alle houtige gewassen, vaste planten, bloemisterijgewassen en groentegewassen, voor zover zij worden geteeld met het doel de hele of gescheurde plant of on dergrondse delen daarvan elders niet uit te planten of voor verdere uitplant in het verkeer te brengen. 3. Alle akker-en tuinbouwgewassen waarvan ondergrondse delen worden geoogst of meegeoogst, zoals aardappelen, bieten, uien, knolselderij, schorseneren, wor telen e.d. 4. Graszode In principe zullen ontheffingen mo gelijk zijn, maar zullen slechts spaarzaam gegeven worden. Zeer zware maatregelen dus voor besmet land, die in de eerste instantie be doeld zijn om verdere uitbreiding naar kollega's een halt toe te roepen. Maar verder ook een enorme stimu lans inhouden om enerzijds besmet tingen te voorkomen en anderzijds via een intensieve bestrijding de be smetverklaring weer ongedaan te ma ken. Vast staat nu al dat bestrijding moeilijk en duur wordt! Enkele dui zenden guldens per ha ben je zomaar kwijt! Als akkerbouwers onderling zullen we oren en ogen goed de kost moeten geven. Vooral de percelen waar de laatste 5 jaar gladiolen-kra len zijn verbouwd zijn op z'n minst ekstra verdacht. Wanneer deze per celen bovendien in samenwerkings verbanden zijn gebruikt, in welke zin dan ook, dan moet het gehele sa menwerkingsverband kritisch wor den doorgeücht. Eén bedrijf met kralenteelt; met 5 andere bedrijven gezamenlijke aardappel- of bieten- oogst! Ja zover moeten we minimaal graven om uit de gevarenzone te blijven of te komen. Kritisch 't Lijkt erop dat de praktijk nog maar nauwelijks reageert. Men moet het eerst aan den lijve ondervinden of de cyperus-besmetting in zeer nabije omgeving meemaken om goed wak ker geschud te worden. De gladio lenteler is attent genoeg; die zit er wel bovenop. Vele akkerbouwers ontgaan, niets vermoedend, de mis ère die op ons af komt. Met deze artikelenserie hopen we te bereiken dat velen hun omgeving afzoeken of ergens besmetting vandaan kan ko men. Dat betekent: strenge bedrijfs- hygiëne in z'n volle omvang. Kritisch zijn op alles wat dan de boerderij binnenkomt.. Bestrijding van knolcyperus kost handenvol geld, en teeltverboden 1 nog meer. Hier geldt zeer zeker: Voorkomen is beter dan genezen! A. Vermeer Welke onderzoeken worden er in 1985 op het Proefstation voor de Ak kerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond te Lelystad gedaan? Op deze vraag wil het PAGV-Werkplan 1985 een antwoord geven. Het werk plan beschrijft per afdeling en per ge was kortweg de projekten, die in 1985 zullen worden uitgevoerd. Telers kunnen nu dus op voorhand zien wat voor onderzoek er aan het door hen geteelde produkt verricht wordt. De beschreven projekten zijn ver deeld over vier hoofdafdelingen: Teeltonderzoek Akkerbouw, Teelt- onderzoek Groenten, Technisch onderzoek in Bedrijfsverband en Bedrijfssynthese. Per afdeling zijn de Bij de teelt van knolselderij kan men het best uitgaan van perspotplanten. Zowel verspeende planten in per- spotten of direkt op de perspot zaai en geeft een hogere produktie en percentage kwaliteit I dan wanneer men met kluitplanten werkt of ter plaatse zaait. Dit kwam naar voren tijdens de bijeenkomst van de Kleine Gewassenkommissie NTS. Tijdens de vergadering is gesproken over de zogenaamde echte nieuwe gewassen. Veel verwachtingen heeft men van roodlof. Gemeld kan wor den dat bij het PAGV of de voor- Koöperatieve Tuinbouwveiling RBT De koöperatieve tuinbouwveiling van het RBT had over het boekjaar 1984 een totaal batig saldo van 283.000 gulden. Tijdens de algemene vergadering 3 mei a.s. zal het bestuur van de veiling voorstellen hiervan 258.000,— toe te voegen aan de re serve, 24.000,— te bestemmen voor reserve deelneming (wettelijke re serve) terwijl men dan aan vennoot schapsbelasting 1.000,— verschul digd is. Bij het voorstel van het bestuur dit batig saldo toe te voegen aan de re serves is overwogen dat het overschot slechts 0,15% van de totale omzet is en de reservering praktisch belas tingvrij kan geschieden. Daarbij komt dat handhaving van het eigen vermogen ten opzichte van het vreemd vermogen van belang is voor een gezonde financiering van de vei ling en de toevoeging van dit bedrag aan de reserve de kredietwaardig heid van dit bedrijf versterkt. projekten gerangschikt per gewas (bijvoorbeeld aardappelen, suiker bieten, witlof, e.d.) of per aan dachtspunt (bijvoorbeeld bemesting, ziekten, vruchtwisseling, e.d.). U kunt dus snel opzoeken wat voor u van belang is. Bovendien is hiertoe elk projekt ge nummerd met een codenummer, dat het gewas en het onderzoekterrein bevat. Het werkplan geeft ook een overzicht van de projekten in de regio's. U kunt het bestellen door 10,— over te maken op postrekeningnummer 2249700 t.n.v. PAGV, Postbus 430, 8200 AK Lelystad, onder vermelding van "Werkplan 1985". lichtingsdienst een eenvoudige teelt handleiding van rootlof beschikbaar is. Een nieuw gewas wat in 1984 goed heeft voldaan is eikenbladsla. Wan neer er geregeld een beperkte aan voer is, zijn er voor een aantal telers goede mogelijkheden met eiken bladsla. Aan de universiteit van Arkansas (V.S.) werd een komkommerras met kleine bladeren gekweekt. Dat maakt het met de hand plukken gemakkelijker, omdat de komkommers beter zichtbaar zijn. Door hun dunnere stengel wordt de machinale oogst even eens vergemakkelijkt. (de Voor) Een dezer dagen is verschenen "Ge wasbescherming Kleinfruit". Deze uitgave werd als inlage bij het week blad "De Fruitteelt" aan alle bij de N.F.O. aangesloten fruittelers ver zonden. Deze publikatie kost 4,50 per stuk en kan worden besteld door dit be drag te storten op giro" 1690875 t.n.v. C.A.D.-Gewasbescherming te Wa- geningen onder vermelding "Klein fruit". Het Produktschap voor Aardappelen deelt mede, dat in de maand februari in totaal 101.000 ton aardappelen is verwerkt tot frites, puree, chips en andere konsumptieprodukten. Daar door is de verwerking tot 1 maart ge komen op 200.000 ton, tegenover 182.000 ton in 1984 en 161.000 ton in 1983. De uitvoer van frites, puree, chips e.d. omgerekend tot verse aardappe len bedroeg in de maand februari 59.500 ton terwijl de invoer van pro- dukten overeenkwam met 2.700 ton verse aardappelen. Verder wordt bekendgemaakt dat in de week van 18 t/m 23 maart 1985 28.000 ton konsumptie- en indus trieaardappelen is uitgevoerd, (ex- klusief de export naar België). Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend dat tot aardappel- konsumptieprodukten in de eerste twee maanden van dit jaar in totaal „200.000 ton aardappelen is verwerkt, waarvan 149.000 ton tot voorgebak ken produkten. In 1984 werd in deze periode 182.000 ton verwerkt en in 1983 in totaal 161.000 ton. Tot voor gebakken produkten werd in deze jaren respektievelijk 136.000 ton en 114.000 ton verwerkt. In februari is in totaal 59.500 ton aardappelen (verwerkt tot kon sumptieprodukten) uitgevoerd, waarvan 46.100 ton in de vorm van frites, e.d. het resterende deel was verwerkt tot andere produkten. Ingevoerd werden in deze periode de produkten van 2.700 ton verse aard appelen waarvan 1.700 ton frites e.d. 10 Vrijdag 5 april 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 14