De mei-inventarisatie is belangrijker dan u denkt Veel schade bij Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering, toch reduktie Landbouwtelling 1985 Automatisering in land- en tuinbouw De Rundveehouderij De algemene ledenvergadering van de O.Z.H., die op 29 maart j.l. in hotel-restaurant "het Pannenhuis" te Hoogerheide werd gehouden, stond in het bijzonder in het teken van het afscheid van de heer E.L. de Koeijer, die vanaf 1970 voorzitter was van deze onderlinge hagelverze kering. In het afgelopen jaar kwamen, vooral in het Noorden van het land, veel hagelbuien voor, die met name de pool-partner de Onderlinge Veenkoloniale Hagelverzekeringsmij. veèl schade' berokkend. De totale schade, die door pool en herverzekering moest worden opgevan gen bedroeg plm. 6 miljoen gulden. Ook de O.Z.H. die zelf een schade van 313.432,— had, participeerde in de totale schade. "Wat doet u nu aan automatisering op uw bedrijf?" "Ik heb onlangs een computer in ge bruik genomen voor de krachtvoer- gift. Bovendien heb ik aan de kuil- voersnijder een schakelkastje zitten waardoor dit apparaat zijn werk wat efficiënter kan doen. De automatise ring vindt namelijk niet alleen via de computer plaats, maar ook op een aantal landbouwwerktuigen. De computer welke ik gebruik voor de krachtvoerdosering heeft echter nog al wat meer mogelijkheden dan al leen de bepaling van de krachtvoer- gift". "Welke mogelijkheid van de kracht- voercomppter gebruikt u nog niet?" "Het programma biedt mogelijkhe den voor drachtigheidskontrole via temperatuurmeting van de melk. Bovendien zou je het celgetal van de melk kunnen meten. Deze mogelijk heden zijn me echter nog te duur". "Hoe bevalt de krachtvoercompu- ter?" "Het voeren gaat feilloos. Het vetge halte is door de meer regelmatige verspreiding van de krachtvoergift over de dag zeer duidelijk gestegen. Vanwege het gebruik van de com puter voor het voereft van de koeien hebben we meer tijd gekregen voor bijvoorbeeld kaasmaken, waar we deze zomer aan begonnen zijn. De computer is op het ogenblik niet weg te denken uit mijn bedrijf, want vooral met de veevoeding is het ont zettend belangrijk dat de koeien ge programmeerd voer krijgen en dat we precies kunnen natrekken hoe veel elke koe afzonderlijk heeft op genomen. Daarmee hebben we dan meteen een kontrole op de gezond heidstoestand van de dieren. Dit is voor mij gewoon niet meer weg te denken uit de bedrijfsvoering". "Wat zijn de problemen als je over gaat tot de aanschaf van een kracht- voercomputer?" "Allereerst de keuze van het merk, dat is op zich al een probleem. Bij ons heeft in die keuze een grote rol gespeeld de wijze waarop het bedrijf de gebruiksmogelijkheden presen teerde. De be'rouwbaarheid van het merk is ook zeer belangrijk, je moet ook in de toekomst op dat bedrijf kunnen rekenen. In de toekomst moeten er namelijk ook goede pro gramma's blijven komen. Als een bedrijf failliet gaat is dat weg. Toen we eenmaal tot aanschaf waren overgegaan waren de problemen niet voorbij. Twee Engelse boeken wer den erbij geleverd en: meneer, u zoekt het maar uit. Het is een hele klus geweest voordat je alles in je hoofd hebt. Het is een hele nieuwe techniek, ik ben 47 jaar en kennelijk is het dan al behoorlijk moeilijk er goed op in te schieten. Wij komen nog uit een heel andere tijd. Er is in 25 jaar ontzettend veel veranderd. Mijn dochters zijn er veel sneller mee. De volgende generatie is hier veel meer op in gesteld. Aan de instruktie op het bedrijf moet meer tijd worden besteed. Dat was echt een manco. Speciaal voor onze leeftijd geldt dat". "Een computer kun je ook gebruiken om bedrijfsgegevens op te slaan, be- drijfsvergelijking te doen. Dan moet je tevens bereid zijn om gegevens on derling uit te wisselen. Hoe ziet u dat?" "Over de uitwisseling van die com putergegevens kun je ruim denken. De één wil het wel, de ander wil het niet. Ik stel me daar altijd positief tegenover, want als je veel gegevens hebt van een ander bedrijf, dan kun je sterke punten uit je bedrijf er uit zoeken, maar ook je zwakke punten en daar kun je veel voordeel mee doen. Ieder jaar wordt de mei-inventa risatie gehouden. Ook voor 1985 heeft of krijgt iedere agrarische ondernemer weer een oproep om op een zitdag te verschijnen waar het formulier gekontroleerd wordt op een juiste invulling van de gegevens die u zelf dient te vermelden. "De omvang van het bedrijf bepaalt nogal de aütomatiseringsmogelijkhe- den, vindt u dat ook?" "Dat is zeker zo. Ik heb een bedrijf van behoorlijke omvang. De kosten per koe van de automatisering wor den daardoor flink wat lager dan bij een kleine omvang van de veestapel. Ik heb de indruk dat deze techniek steeds goedkoper zal worden en voor steeds meer bedrijven bereikbaar zal zijn". "Heeft u nog verdere automatise ringsplannen?" "Met de veevoerkoöperatie ben ik in overleg over de administratie van de varkenshouderij. Daar zijn nu volop mogelijkheden voor gekomen tegen lage kosten. Daarbij schaf ik niet zelf een computer aan, maar laat ik de gegevens centraal verwerken. Dat gaat via de postbode. Door zelf een computer aan te schaffen worden de kosten veel hoger. Automatisering is voor mij geen hobby. De kosten moeten er uit ko men". Hij kocht voor 1 maart 1984 4 ha grasland bij op de vrije markt en gaf per ongeluk bij de mei-inventarisatie 1984 13 ha grasland op. Hij kreeg nu slechts een extra quotum van 10.000 kg voor 1 ha in plaats van 20.000 kg voor 2 ha. Ter verduidelijking voor de eerste 2 ha die aangekocht zijn in de bepaalde periode wordt in het kader van de regeling geen extra quotum verstrekt. De O.Z.H. kreeg 87 schademeldin- gen, waarvan 45 voor uitkering in aanmerking kwamen. Schadegebie- den waren Oost-Brabant, Rilland- Bath, Willemstad, Flevopolder en de Hoekse Waard. In laatstgenoemd gebied richtte een zware hagelbui op 9 juli grote schade aan in de konser- vengewassen. Andere gewassen, waarin zich veel schade voordeed waren o.a. spinazie, aardappelen, tuinbonen en uien. Van de in 1983 geopende mogelijk heid om ook tegen stormschade te verzekeren maakten 84 deelnemers gebruik met een verzekerd bedrag van 5.263.519,Er vonden 4 schademeldingen plaats, waarvan een voor uitkering in aanmerking kwam, n.l. een perceel blauwmaan- zaad onder Klundert. Ondanks het ongunstige schadejaar kon de rekening van de O.Z.H. wor den afgesloten met een batig saldo van 103.830,— waardoor een pre- mie-reduktie op de in 1984 betaalde premie hagelverzekering van 15% kan worden gegeven, terwijl een be drag van 25.983,wordt gereser veerd voor latente belastingverplich tingen. Gestage groei van het aantal deelne mers Het aantal deelnemers nam in het afgelopen jaar toe van 564 tot 581, met een verzekerde oppervlakte van 21.485,— ha. Het tegen hagelschade verzekerde kapitaal bedroeg 134 miljoen gulden, vorig jaar 120,6 mil joen gulden. De grote bijdrage, die de reassuradeuren in de totale scha de moesten verlenen, is oorzaak, dat de herverzekeringspremie voor 1985 drastisch wordt verhoogd. De O.Z.H. kan niettemin de reeds lage premies van 1984 handhaven en heeft zelfs de premie voor bonen, erwten en spruitkool verlaagd van 0,65 naar 0,60 per 100,— verzekerde waar de. Afscheid van voorzitter de Koeijer De Gewestelijke Direkteur van de Stichting tot Uitvoering van Land- bouwmaatregelen voor de provincie Zeeland deelt mede, dat in het tijdvak van 9 april t/m 14 juni 1985 weer de gebruikelijke landbouwtelling zal worden gehouden. Deze telling vindt plaats ingevolge art. 24 van de Land- bouwwet en strekt zich uit over be drijven en personen die geheel of ge deeltelijk hun bestaan in de landbouw vinden. Het doel van de telling is een zo vol ledig en nauwkeurig mogelijk inzicht te verkrijgen in de struktuur van de Nederlandse landbouw en land bouwbedrijven. Daarnaast wordt de telling door het Ministerie van Landbouw en Visserij ook gebruikt als grondslag bij de uitvoering van diverse landbouwmaatregelen. Een zorgvuldige invulling van het landbouwtellingsformulier is dan ook van groot belang. Aan ieder bij het districtsbureauhou der (d.b.h.) geregistreerd bedrijf zal een oproep worden gezonden om op de zitdag te verschijnen. Voor een vlot verlopende telling en om voor u zelf het wachten te beperken is het van belang dat u zoveel mogelijk op De scheidende voorzitter van de On derlinge Zuidelijke Hagelverzeke ring, dhr. E.L. de Koeijer blijft als adviseur aan de onderlinge verbonden. Hij heeft het voorzitterschap 15 jaar bekleed. lijke agendapunten werd afscheid genomen van de heer E.L. de Koeij er, die vanaf 1970 voorzitter was van de O.Z.H. en een belangrijk aandeel had in de totstandkoming van de O.Z.H. in 1966. Waarderende woorden werden bij dit afscheid o.a. gesproken door de hem opvolgende voorzitter dhr. Snoek, dhr. L.J. van Nieuwenhuijzen namens de O.V.M., dhr. ir. A. Groot namens de Hafimij en dhr. R. Hoi- ting namens de Z.L.M. De scheidende voorzitter, die voor lopig nog als adviserend lid het be stuur zal terzijde staan, wees in zijn dankwoord o.a. op de prettige sa menwerking in het bestuur, daarbij de O.Z.H. veel succes toewensend in de komende jaren. Bestuursfunkties zijn thans als volgt verdeeld: A.B. Snoek, voorzitter; M. Meulen- berg, sekretaris; terwijl nog een vi ce-voorzitter zal worden benoemd. Als opvolger van de heer de Koeijer werd als bestuurslid gekozen de heer K.L. van Langeraad te Dreischor. De beide periodiek aftredend zijnde be stuursleden A.B. Snoek en J.H. Bur- de, op de oproep vermelde datum en tijd en met een zo volledig mogelijk ingevuld oproepformulier op de zit dag komt. Alle niet geregistreerde personen die een landbouwbedrijf van tenminste 10 s.b.e. (standaard bedrijfseenhe- den) exploiteren zijn verplicht zich te melden bij de d.b.h. De adressen en telefoonnummers van de d.b.h.'s zijn als volgt: voor Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland: Schuurbeque Boeyestraat 2, 4301 KK Zierikzee, tel. 01110-2751 voor Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren: Westsingel 58, 4461 DM Goes, tel. 01100-37126 voor Zeeuws-Vlaanderen: Beetho- venhof 76, 4536 AB Terneuzen, tel. 01150-95409. Vlas Op de zitdagen kan tevens aangifte worden gedaan van de teelt van vlas in het kader van de E.E.G.-steunre geling voor vlas, oogst 1985. De Gew. Direkteur St.U.L.M. voor Zeeland, ir. W.L.A.G. Tacken Een medewerkster van de Districtsbureauhouder (D.B.H.) vult de gegevens in voor de mei-inventarisatie. Waarom kan de mei-inventarisatie voor u en uw gezin zo belangrijk zijn? De meitelling wordt van oudsher ge bruikt om een zo volledig en nauw keurig mogelijk inzicht in de struk tuur van de Nederlandse landbouw te verkrijgen. Tegenwoordig wordt de meitelling ook gebruikt voor de uitvoering van een aantal overheids maatregelen. De door u verstrekte gegevens zijn dus van groot belang, dit mag uit de volgende voorbeelden blijken: Waar wordt de mei-inventarisatie o.a. voor gebruikt? de EEG steunregeling voor vlas; de uitkering kleine melkveehou ders; de uitvoering van de beschikking superheffing; de interimregeling intensieve veehouderij; gedeeltelijk voor het vaststellen van een hoofdberoep of neven beroep; het vaststellen van de zogenaam de standaard bedrijfseenheden. Voorbeelden van doorwerking mei inventarisatie die wij de laatste tijd zijn tegen gekomen Veehouder A. gaf bij de mei-inven tarisatie 1983 niet op dat hij een be- drijfsopvolger had. Dit betekende voor hem dat hij niet in aanmerking kwam voor de niet-groeiersregeling en 3% minder korting op zijn melk quotum miste dan indien hij de be- drijfsopvolger had opgegeven die er in werkelijkheid wel was. In een later stadium kon hard gemaakt worden dat er een bedrijfsopvolger was, zo dat er nog een hoger quotum werd toegewezen. Veehouder B. vulde bij de meitelling 1983 in dat hij 10 ha grasland had. Akkerbouwer A. gaf per ongeluk 1 ha vlas minder op dan hij in werke lijkheid had gezaaid. Resultaat voor die ene ha: hij kreeg geen steunbe- drag. Mei-inventarisatie kan doorwerken bij grondtransakties in verband met superheffing Stel een gemengd bedrijf heeft bij de mei-inventarisatie 1983 opgegeven een totale bedrijfsgrootte van 32 ha, waarvan 20 ha akkerbouw, 4 ha be- teeld met snijmais en 12 ha grasland. In 1985 vermeldt hij 20 ha akker bouw waarvan 4 ha beteeld met snijmais en 10 ha grasland. Indien deze veehouder niet aan kan tonen dat er een foutieve opgave is geweest in 1983 of dat hij 2 ha van jaar tot jaar huurde moet hij er op rekenen dat er een evenredig deel van zijn quotum verloren gaat. Let dus op dat grondtransakties en/of verschil in opgaven worden gekontroleerd aan de hand van de landbouwtelling. Denk erom Het blijkt steeds meer de laatste tijd dat er regelingen komen van over- heidszijde waar niet op was gerekend en dat de overheid steeds weer te rugvalt op de gedane opgave door u bij de mei-inventarisatie. Waarom dit artikel? Wij hebben als voorlichter ervaren dat het onzorgvuldig invullen van de mei-inventarisatie soms grote gevol gen kan hebben voor u, uw bedrijf en uw gezin. Advies Vul doordacht en nauwkeurig uw mei-inventarisatieformulier in. Be steed er voldoende tijd aan. Wij hebben mensen ontmoet die later spijt hadden van hun onzorgvuldig- J. Markusse Na behandeling van de huishoude- gers werden herkozen. De heer H. van Harten heeft een melkveehouderijbedrijf-mestvar- kensbedrijf. Hij heeft ruim 100 melkkoeien en 1.300' mestvar- kens. Op dit 40 ha grote bedrijf werkt één vaste medewerker. Twee dochters hebben veel be langstelling voor het bedrijf, zij zitten op de L.A.S. Hieronder staat een weergave van een diskussie met de heer van Harten over zijn visie rondom automatisering op het veehoude rijbedrijf.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 10