"Nullijn-min" zegge en schrijve zuidelijk^ landbouw maatschappij Nieuwe fruittelers Flevopolder leven letterlijk onder hoogspanning T* pr -C Landbouwkontakt Definitieve afspraken over aanpak knolcyperus -M VRIJDAG 29 f\ land- en tuinbouwblad Tijdens proefuitzendingen van het nieuwe kor tegolf zenderpark in de Flevopolder hebben zich daar bij de reeds gevestigde fruittelers tal rijke storingen voorgedaan in de elektronische apparatuur. Radio's, t.v.'s elektronische orgels en computers raakten in de war. De ca. twintig telers die binnen een straal van 2 a 3 km rond het zenderpark wonen vrezen dat ook de appa ratuur in de fruitbewaarcellen door de hoge elektrische spanning-veldsterkte-zal worden ontregeld. Fruitteler J. de Jager uit Kruisland heeft een advokaat in de arm genomen om van de PTT en van de Rijksdienst IJsselmeer Pol ders zwart op wit vastgelegd te krijgen dat eventuele schade ontstaan door die hoge span ning door de PTT zal worden vergoed. De PTT is daartoe genegen mits aangetoond kan wor den dat zij de veroorzaker van de storingen is. Dat is uiterst moeilijk omdat het om zeer komplexe en uiterst geavanceerde technieken gaat waarvan zelfs de PTT de finesses nog niet kent. De centrale landbouworganisaties en het landbouwschap hebben zich achter de telers opgesteld. Door de perikelen rond het zender park heeft een van de toekomstige bewoners van de Flevopolder, een fruitteler uit Middel burg, al afgezien van vestiging aldaar jJth- vervelende affaire waarover u meer kunt lezen op pagina 11. Bij de foto: de heer J. de Jager op zijn bouw- kavel die op slechts ca. 250 meter van het zen derpark is gepland. Verplaatsing van het be drijf van de Jager wordt overwogen. Het ziet er niet naar uit dat de Europese landbouwminis ters zich veel zullen aantrekken van de uitspraak van het Europese Parlement voor een reëele verhoging van de landbouwprijzen met »middeld 3,5%. Minister Braks zei zaterdag voor de radio dat hij goede hoop had dat de ministerraad er op basis van de lijn Andriessen tijdig uit zou komen omdat geen van de minister tot nog toe het "onaanvaardbaar'' heeft uitgesproken. Dat betekent dus de nullijn-min. Ook het besluit van het Europese Parlement is overigens inhoudelijk veel minder royaal dan het lijkt. Zo langzamerhand komt er vanuit de praktijk steeds meer weerstand tegen dit EEG-afbraakbe- leid. De kritiek spitst zich vooral toe op de kille èn rauwe manier waarop een en ander wordt doorgevoerd. De bedrijven wordt zelfs geen gelegenheid gegund zich aan te passen aan de nieuwe situatie met alle gevolgen vandien. De in het vooruitzicht gestelde fundamentele diskussie over het europese landbouwbeleid had natuur lijk vooraf moeten plaatsvinden in plaats van achteraf. Dit zouden we eigenlijk zo niet moeten nemen. Deze wijze van opereren blijkt trouwens aanstekelijk te werken, want ook in de nederlandse verhoudingen zet de minister van Landbouw het bedrijfsleven tegenwoordig meer dan eens voor voldongen feiten. Dot soort "no-nonsense" hebben wij nooit bedoeld: anyway, it doesn't make sense. Hier past een slagvaardig antwoord. Na de voorgaande kritiek op het Europese en nationale vlak heb ik ook nog een appeltje te schillen met de (zeeuwse) provinciale overheid. Het provinciaal bestuur (G.S.) heeft namelijk weer het oude plan tevoorschijn gehaald om in Zeeland te komen tot een sociaal-ekono- mische konsultatiegroep. In deze adviesgroep zou ook het zogenaamd landbouwkontakt moeten opgaan. Wij hebben steeds gesteld dat wij zeer hechten aan dit in de praktijk prima funktionerende landbouwkontakt en dat wij niets zien in een soort mini-SER. Niettemin willen G.S. hun plannen nu toch doorzetten. En hoe: in de konsept- nota werd aan de totale georganiseerde zeeuwse land- en tuinbouw nog 1 (één!) plaats toebedacht. Na onze op merking dat dat, gezien het grote ekonomische belang van de land- en tuinbouw, toch wel wat aan de magere kant was blijkt onze vertegenwoordiging in het definitieve voorstel teruggebracht te zijn tot ....O(nul). Wel wordt - omdat "juist de belangrijkste sektoren land bouw en visserij niet aan bod komen" - het wenselijk geacht dat de H.l.D. van de Provinciale Direktie voor de Bedrijfsontwikkeling (sic) als adviseur aan de raad wordt toegevoegd. Met alle respekt voor de "H.l.D.": ik kan hem toch moeilijk zien als vertegenwoordiger van het bedrijfsleven. Los daarvan kan ik echt niet begrijpen waarom het landbouwkontakt moet worden opgedoekt. Ik ga bijna denken dat dat is omdat het zo praktisch en dus (te?) simpel is georganiseerd. Een algemene konsul tatiegroep maakt de zaken alleen maar ingewikkelder en ondoorzichtiger. In de praktijk zal dan blijken dat er naast de konsultatiegroep toch weer behoefte is aan recht streeks overleg tussen landbouw en provincie. Dat zit trouwens al in het voorstel ingebakken. Ik hoop dat het kollege vóór de Statenbehandeling nog op zijn schreden terugkeert. Wij zien bij voorkeur dat het landbouwkontakt gewoon gehandhaafd blijft. Of dat anders onze verte genwoordiging in de adviesgroep tenminste op normaal Zeeuws peil wordt gebracht. Onze ervaring is gelukkig dat het Provinciaal bestuur in Zeeland gevoelig is voor goede argumenten. Ik reken er dus op dat het wel in orde komt. Oggel Het Landbouwschap heeft afgelopen maandag met staatssekretaris Ploeg van Landbouw en Visserij defini tieve afspraken gemaakt over de bestrijding van knolcy perus. Op de met dit onkruid besmette percelen komt een teeltverbod voor gewassen waarvan ondergrondse delen worden geoogst. Verder kan de eigenaar of beheerder van de grond een bestrijdingsplicht worden opgelegd. Het teeltverbod gaat op 1 juli a.s. in. In het overleg met de staatssekretaris is nu ook een voor alle partijen bevredigende regeling getroffen voor de aanpak van knolcyperus in de bloembollensektor. De overheid wil de besmette partijen gladiolen- en leliebol- len aanvankelijk op een centrale plaats laten verwerken. Vooral vanwege de besmettingskans met schadelijke or ganismen bestond hiertegen in de sektor zelf nogal wat bezwaar. De staatssekretaris is nu akkoord gegaan met een voorstel van het Landbouwschap om het verwerken van besmette partijen bollen op de bedrijven zelf te laten plaatsvinden onder toezicht van de Bloembollenkeu ringsdienst. Ook het rooien daarvan dient onder toezicht te gebeuren. De financiële konsequenties van dit alles - zes extra keurmeesters gedurende een half jaar - zullen voor het grootste gedeelte door de sektor zelf worden gedragen. Het ziet ernaar uit dat knolcyperus effektief kan worden bestreden met methylbromide. Een onderzoek hiernaar wordt in juni of juli afgerond. Als het onderzoek inderdaad positief uitvalt is de staatssekretaris in principe en onder bepaalde voorwaarden bereid voor het gebruik van me thylbromide tegen knolcyperus vrijstelling te verlenen. Overigens is methylbromide te duur om het ook op grote schaal in de akkerbouw te gebruiken. Behandeling van één hektare zou dan op niet minder dan 12.000,— komen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1