Knolcyperus zorgt voor slapeloze nachten Besteed veel aandacht aan de voorjaarsbekalking Kwaliteit Service Van Bloois kreeg z'n bedrijf weer schoon Vernietigen Niet verslappen Landbouwschap en P.D. zetten aanval in op knolcyperus Geen goede zaak Niet hopeloos "Je ligt er wel een paar nachten van wakker. De hele avond zitje er aan te denken en 's nachts ben je er konstant mee bezig. Overdag ga je geregeld weer naar de kavel om te kijken of er nog meer te vinden is". Aan het woord is de heer Leen van Bloois, tuinder in de Noordoost- polder, op wiens bedrijf twee jaar geleden knolcyperus werd gevonden. Gelukkig was het slechts een lichte besmetting. Dank zij een goede aanpak kon het bedrijf eind vorig jaar weer vrij van knolcyperus worden verklaard. Nog meer dan vorige jaren zal de grondgebruiker dit voorjaar extra aandacht moeten besteden aan de bekalking. Door de zeer slechte weersomstandigheden in het najaar van 1984 moest in de meeste ge vallen de geplande herfstbekalking noodgedwongen worden uitgesteld naar een later tijdstip. Er schiet dus weinig anders over dan zo gauw het weer en de grond het toelaten die gewenste bekalking dit voorjaar uit te voeren. Vooral op die percelen waarop gewassen worden geteeld die hoge eisen stellen aan de pH van de grond is het zeker zinvol een aangepaste bekalking uit te voeren. Van Boois geeft toe dat een derge lijke werkwijze kostenverhogend werkt. Het schoonspuiten kost al gauw 1 tot 1 xh uur. "Uiteindelijk betaalt de boer de kosten. Toch is het alleszins de premie waard. Houden we hier niet de hand aan, dan kost het nog veel meer", waarschuwt Van Bloois. Toch rijst de vraag of alleen deze bedrijfshygiëne een eind kan maken aan het knolcyperusprobleem. Er wordt, wat betreft de gladiolen, ge praat over vernietiging van plant- materiaal van besmette percelen. "In de eerste plaats moet er vanzelfspre kend een strenge kontrole zijn. Als gekonstateerd is dat een partij be smet is, sta ik er achter om de kralen van die partij te vernietigen, al kan de schade soms in de honderddui zenden guldens lopen. Daarnaast zal men er in de gladiolen- en lelieteelt altijd op bedacht moeten blijven dat er in het plantgoed, al is het vrij ver klaard, toch knolcyperus kan zitten. Vooral een onervaren bollenteler, die zijn vakliteratuur niet leest en een besmetting niet signaleert, kan er binnen enkele jaren onder zitten". Wat dit betreft signaleert Van Bloois" nog een aktueel gevaar: "In de tra ditionele teeltgebieden krijg je, mede dank zij de knolcyperus, voor de normale prijs geen grond meer. Daarom schuift de gladiolenteelt op naar nieuwe gebieden. Daar zal de knolcyperus op een gegeven moment ook komen. Juist in die gebieden is het gevaar van onachtzaamheid groot". Een verbod op het telen van knol- en wortelgewassen op besmette bedrij ven gaat Van Bloois iets te ver. "Ik kan me dat voorstellen voor een be drijf wat er helemaal onder zit. Is echter maar een gedeelte van het perceel besmet, dan wordt het an ders. Zo'n verbod betekent toch een ontzettend zware last voor een be drijf". "Naar mijn mening zal vooral de verspreiding met machines en grond een groter risiko opleveren dan via "het gladiolenplantgoed. Een groot gevaar zit er op de akkerbouwbe drijven waar bij onderlinge samen werking de bedrijfshygiëne wat vlugger wordt vergeten dan bij de loonwerker. Met een goede bedrijfshygiëne en door er voortdurend alert op te blij ven moeten we het evenwel onder de knie kunnen krijgen. Laten we toch vooral de vinger aan de pols houden en niet verslappen", vraagt Van Bloois zijn kollega-boe- ren en tuinders. Jan van Liere Het Landbouwschap en de Plan- tenziektenkundige Dienst gaan gezamenlijk de aanval openen op de knolcyperus. Woensdag zijn in het dagelijks bestuur van het Landbouwschap de hoofdpunten van beleid vastgesteld. In principe wordt bij de bestrijding van de knolcyperus dezelfde werkwijze toegepast als bij de bestrijding van aardappelmoeheid. Er zal op de besmette percelen een teeltverbod gaan gelden voor dat deel waarop de besmetting is gekonstateerd. Niet meer geteeld mogen worden alle rooiprodukten in de ruimste zin van het woord (inklusief bloembolgewassen, planten, heesters enz.). Wel mogen op de ze percelen bijvoorbeeld granen en mais worden verbouwd. Het verbod gaat in op 1 juli. De op dat moment op de besmette percelen aanwezige gewassen mogen nog wel worden geoogst, zij het onder toezicht van de P.D. Van de rooivruchten is alleen vlas uitgezonderd omdat niet mag worden aangenomen dat met de kleine wortels van dit gewas knolletjes meegenomen worden bij het rooien. De besmette per celen zullen openbaar bekend worden gemaakt ten gemeente huize. Het gaat in Noord-Brabant om een relatief groot aantal per celen tegen de grens met Zuid- Limburg. Hier bevindt zich de belangrijkste besmettingshaard. Overigens komen in alle provin cies wel enige besmette percelen voor. In Zeeland zijn er ca. 5. Bij de bestrijding zal de boer zorg moeten dragen voor een bespui ting met Roundup om de 2 a 3 weken. Van Bloois, zeer aktief in de stands organisaties op regionaal en lande lijk nivo, vindt het niet nodig om een drama te maken van het knolcype- rus-probleem. Wel is hij van mening dat iedereen ervan doordrongen moet zijn dat alleen met uiterste waakzaamheid erger kan worden voorkomen, en op den duur de knolcyperus kan worden terugge drongen. Aan de rand van Espel, een dorpje ten noordoosten van Emmeloord, ligt de boerderij van de familie Van Bloois. Op het 24 hektare grote be drijf wordt een groot deel van het inkomen gehaald uit de teelt van tuinbouwprodukten als waspeen, tulpen en gladiolen. Het is het be- drijfstype dat het meest gekonfron- teerd wordt met het probleem van de knolcyperus. Van Bloois voelde dan ook meteen wat er aan de hand was, toen in de zomer van 1983 de keur meester die de gladiolen had gekon- troleerd, niet in z'n auto stapte, maar aanklopte aan de keukendeur. "Ik dacht bij mezelf: dit is geen goede zaak", zo herinnert hij zich. Dat voorgevoel bleek uit te komen, de keurmeester had twaalf plantjes van het gevreesde onkruid gevonden. Meteen werd aktie ondernomen. De - overigens goed bekend staande - kralenteler werd op de hoogte ge steld en in het gladiolenperceel ging men door de knieën om een nauw gezet onderzoek in te stellen. "Ge lukkig bleek het te gaan om een plek van slechts enkele vierkante meters. We hebben alles nauwkeurig nage zocht, twaalf mooi ontwikkelde plantjes uitgespit en in plastik zak ken afgevoerd", aldus Van Bloois, die die dag de schrik wel aardig in de benen had. Een zware besmetting op zijn intensief gevoerde bedrijf zou zeer in-grijpende gevolgen hebben. Zijn nachtrust was de eerste tijd dan ook niet optimaal. Gelukkig brach ten intensieve nakontroles nog slechts twee nieuwe plantjes aan het licht. Vorig jaar kon de Planteziek- tenkundige Dienst op het betreffen de perceel niets vinden, zodat het bedrijf van Van Bloois weer vrij van knolcyperus is verklaard. "We kunnen er een drama van ma ken, maar dat is volgens mij niet no dig. In vergelijking met vijf jaar ge leden 'wordt het probleem van de knolcyperus veel beter onderkend. Iedereen weet nu wat het is. Wanneer een besmetting direkt het eerste jaar wordt onderkend, dan is de situatie nog niet hopeloos. In de Noordoostpolder zijn zo'n veertig bedrijven besmet, waarvan de mees te in lichte mate. Die zijn in enkele jaren weer vrij te krijgen. Er zijn echter een paar bedrijven waar 1 tot. 1,5 hektare besmet is. Dan wordt de situatie natuurlijk veel moeilijker", zo meent Van Bloois. Hij vertelt hoe sommigen het aan pakken door een afrastering rond de besmette plek aan te brengen en re gelmatig met Roundup te bespuiten. Er wordt niet geploegd of bewerkt en de bespuitingen zorgen ervoor dat de betreffende plek niet groen kan worden. "Deze methode lijkt sukses te hebben, al ben je er niet in één jaar vanaf. Natuurlijk kan dit ook alleen maar als de besmetting tot een kleine oppervlakte beperkt is. Bedrijfshygiëne is volgens Van Bloois het allerbelangrijkste om de knolcyperus in bedwang te krijgen. Naar zijn mening zijn de loonwer kers in de Noordoostpolders daar goed van doordrongen. "De loonwerker weet dat hij met een schone machine moet komen. Hij heeft de cleaner dan ook altijd bij zich. Het afgelopen seizoen is er voor het eerst zo gewerkt en er is heel goed de hand aan gehouden. Het is zelfs een paar keer voorgekomen dat een machine die niet goed schoon was, Waarom kalk Kalk dient niet zozeer gestrooid te worden als plantenvoedende stof maar veel meer als bodemverbete raar. Met een regelmatige bekalking bereikt en onderhoudt de grondge bruiker een goede pH (zuurgraad) van de grond. Deze goede pH be vordert het rendement van de aan gevoerde organische- en kunstmest stoffen. Tevens heeft de plant de mogelijkheid in een grond met een goede kalktoestand een intensief wortelstelsel te ontwikkelen voor een maximale opname van vocht en voedingsstoffen. Het komt er dus op neer dat het bemesten pas dan zin heeft wanneer naast een goede kui tuurtoestand van de grond ook de pH hiervan in orde is. Op tijd strooien Vrijwel alle kalkmeststoffen die worden toegepast bestaan hoofdza kelijk uit koorzure kalk. Deze kalk is vrij moeilijk oplosbaar in water. Ze dient eerst in het koorzuurhoudend bodemvocht te worden omgezet in een oplosbare vorm. Om deze reaktie snel te doen verlopen is het een vereiste dat het materiaal vol doende fijn is, dus een groot aanra kingsoppervlak bezit. Bovendien is het van zeer groot belang dat de kalk droog is om ze zodoende zo regel matig mogelijk met de moderne kalkstrooiers over de grond te kun nen verdelen. Immers de gestrooide hoeveelheid kalk is bestemd en be rekend voor de totale bouwvoor. Na het strooien is het dus zeer gewenst het materiaal zo snel mogelijk ge lijkmatig door de grond te werken. Dat wordt alleen dan bevorderd wanneer in de eerste plaats het strooien op een uitstekende wijze wordt uitgevoerd. Kortom, de voorjaarsbekalking staat weer voor de deur. We willen U graag adviseren deze bekalking zo vroeg mogelijk uit te voeren, d.w.z. wanneer de grond het maar enigszins L.v. Bloois: wakker liggen... werd teruggestuurd. Het lijkt mis schien kinderachtig, maar het moet wel!" toelaat. Indien deze bekalking dan wordt toegepast op de als boven omschreven wijze dan kan de grondgebruiker nog op een hoog rendement rekenen. Hij bereikt dan een pH van de grond die mede borg staat voor een uitstekende groei van met name de zgn. kalkminnende ge wassen opgenomen in het bouwplan 1985. Kalktips Jaarlijks verliezen de kultuurgron- den een bepaalde hoeveelheid kalk door uitspoeling en opname van de gewassen. Om deze kalkverliezen te kompenseren is af en toe een zgn. onderhoudsbekalking van 1.500 2.000 kg kalkmeststof eens per drie jaar noodzakelijk. Het voorjaar leent zich voor een dergelijke bekalking bijzonder goed. De onderhoudsbekalking wordt als regel toegepast op die gronden waarop een gewas geteeld gaat worden dat hoge eisen stelt aan de pH. Suiker- en voederbieten - gerst - tarwe - erwten - bonen en mais be horen tot die zgn. kalkminnende ge wassen. Wanneer graslandvernieuwing wordt uitgevoerd is het zaak een eventuele te lage pH tegelijkertijd te repareren. De diverse bewerkingen geven volöoende gelegenheid de gestrooide kalk intensief door de grond te werken. Goede grassen zijn kalkminnend. Probeer een voorjaarsbekalking zo vroeg mogelijk uit te voeren. De fijne droge kalk heeft dan nog ruim schoots de gelegenheid, mits regel matig gestrooid en ingewerkt de pH op het juiste tijdstip op voldoende hoogte te brengen voor een vitale beginontwikkeling van het kalkmin nende gewas. Verschillende kalkmeststoffen be vatten nog diverse nevenbestandde len zoals o.a. magnesium-fosfaat en kali. Wanneer deze passen in het be mestingsplan geeft dat o.m. het voordeel meerdere plantenvoedende stoffen in één werkgang te strooien. Op de zgn. lichte gronden (zand- en dalgronden) komt de teelt van erw ten steeds meer in de belangstelling. Voor een produktieve teelt van dit vlinderbloemig gewas is een goede pH van de grond van het allergroot ste belang. Een goede pH van de grond bevor dert het rendement van de overige meststoffen en een goede wortelont wikkeling van de plant. Samen zor gen ze voor een vlotte beginontwik keling van het gewas en düs een snelle bodembedekking. Advertentie I.M. Vrijdag 22 maart 1985 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 7