Q verzekeringen Uw oudedagsreserve de nar kas Uit de Groene School geklapt Dierenhouderij "veeteelt" weekstaat energieverbruik lAtil f. den hollanderlaan 10 IVI tel: 01100-24000 Registratie temperatuursom Export aardappelen ingezonden Reaktie: Wat zijn de mogelijkheden voor opleiding in veesektor? De strenge vorstperiode ligt achter ons. De winterbloemkool is voor 99% bevroren. Op een vraag van één onzer leden of deze "kool" nog voor wintervastheid te verzekeren was moest schrijver genoemd lid teleurstellen. Het is een bedrijfsrisiko dat doodge woon geaccepteerd moet worden. Een andere bedrijfsgenoot die met een gebroken been naar het ziekenhuis moest, wilde na ge noemd ongeval het gebroken been nog verzekeren, want een daguitkering kwam toch wel gunstig uit. Schrijver moest ook hem teleurstellen, immers een huis dat in brand staat kan men op dat moment niet meer verze keren. Nog enkele weken en de voorjaars werkzaamheden nemen een aanvang. De verzekeringsportefeuille is bij ve len weer doorgelicht. Bij dat door lichten kwam veelal de Fiskale Ou dedagsreserve (FOR) voor zelfstan digen ter sprake. Het is immers juist deze regeling die werd ingesteld om iets te doen aan de pensioenachter stand van de zelfstandigen ten op zichte van werknemers. In het kader van dit artikel willen wij juist daarom nog eens op de FOR-problematiek terugkomen. Het deelnemen aan de FOR Voor dejohge beginnende onderne mers is de FOR een mooie meeval ler, waardoor de liquiditeit van het bedrijf verbetert. De FOR laat im mers het fiskaal voordeel in het be drijf als extra werkkapitaal. Een jon ge ondernemer denkt helemaal niet aan pensioenopbouw, dat komt later. En terecht. Voor de oudere onder nemers ligt dat bepaald anders. Zij die reeds vanaf 1973 gereserveerd hebben gaan toch langzamerhand aankijken tegen een vrij hoog gere serveerd bedrag, waarover later fis- kaal moet worden afgerekend. De ondernemer weet immers door deel name aan de fiskale oudedagsreserve dat op zijn ondernemersvermogen een steeds grotere belastingclaim komt te liggen. Eind 1984 bedraagt de hoogste stand reeds 130.019, wanneer de ondernemer steeds het maximum heeft kunnen toevoegen. Dit bedrag mag nooit hoger zijn dan het ondernemingsvermogen. Het plafond van de FOR is namelijk het ondernemingsvermogen volgens de fiskale balans. Wordt de ondernemer 65 jaar of stopt hij eerder met zijn bedrijf dan moet er iets worden gedaan met de fiskale oudedagsreserve. Hij kan dan kiezen uit: a. Aankoop van een stamrecht. b. Het afrekenen van de belasting claim tegen het gematigde tarief van minimaal 20% en maximaal 54% inkomensbelasting. Het meest voor de handliggende is het onder letter b genoemde, name lijk afrekenen met de fiskus bij be drijfsbeëindiging. Daarvoor is echter geld nodig, en dat geld is veelal niet aanwezig. Om financiële problemen te voorkomen, kan een OBF-kapi- taalsverzekering met een hoge winst bijschrijving van belang zijn. Door tijdig aan deze mogelijkheid te den ken kunnen afrekeningsproblemen worden voorkomen. Gemengde verzekering De gemengde verzekering is daar voor de ideale oplossing. Het te ver zekeren kapitaal kan dan zo worden J. Cevaal gekozen dat tezamen met het ge spaarde OBF-winstaandeel de be lastingclaim kan worden voldaan. De rendementen van een levensver zekering zijn, als de duur van de premiebetaling tenminste twaalf ja ren is, vrij van inkomstenbelasting. Bovendien wordt de waarde van zo'n verzekering niet tot het onderne mersvermogen gerekend. Dit laatste kan dan tot een besparing leiden voor de vermogensbelasting. De premie voor de kapitaalverzekering zal over het algemeen lager zijn dan de belastingbesparing die deelname aan de FOR met zich mee brengt. Of deze FOR-claim al of niet verzekerd moet worden is een zaak van de on dernemer zelf. De noodzaak daartoe moet deskundig bekeken worden. Stel, dat de te verzekeren belasting claim 50% van 150.000,— wordt dan heeft een dertig-jarige nog 35 toekomstige jaren voor de boeg. Om deze fiskale claim van ƒ75.000,— te verzekeren kan hij volstaan met een gemengde verzekering van 40.000,— Jaarpremie 807,— Een veertig-jarige kan volstaan met een verzekering groot 45.000,— tegen een jaarpremie van 1504,— Het is goed te overwegen of thans de wenselijkheid aanwezig is de FOR- claim te dekken tegen een jaarlijks te betalen premie. Het kan een stuk ze kerheid geven en een grote onzeker heid wegnemen. Vergeet uw oudedagsreserve niet! Reeds aan het begin van dit artikel is u reeds gewezen op de achterstand van de zelfstandige ondernemer ten opzichte van de werknemers. Vanuit die optiek zal het duidelijk zijn dat door 'deelnemers aan de FOR er verzekeringsbehoeften kunnen ont staan omdat: men altijd over voldoende geld middelen moet kunnen beschik ken om met de fiskus te kunnen afrekenen, zowel bij bedrijfs beëindiging als bij eerder overlij den; door deelname aan de FOR de pensioengedachte gestalte kan krijgen temeer daar deze oude- dagsreserve-regeling de "gewo ne" lijfrente-aftrek niet aantast. Wij "OVM van de ZLM" willen u graag objektief adviseren. Een polis van OBF-leven biedt u daarbij "Be scherming en Zekerheid". Cevaal Nu de temperatuur weer gaat stijgen, gaan ook de veehouders weer denken aan het strooien van stikstof op het grasland. Het gunstigste tijdstip daarvoor is het moment waarop de zgn. temperatuursom van 180 gr.C. is bereikt. Het proefstation voor de Rundveehouderij meldt vanaf deze week weer regelmatig de stand van de temperatuursom en maakt een schatting wanneer de grens van 180 gr.C. bereikt zal worden. Voor het eerst is dit jaar Swifterbant aan de weerstations toegevoegd. Voor de boeren in de polders is dat een duide lijke verbetering. De gegevens, gebaseerd op de waar nemingen t/m 6 maart, melden de volgende waarden: Leeuwarden 90; Eelde 89; Den Helöer 85; Valken burg 101; Twente 92; Schiphol 109; Soesterberg 110; De Bilt 107; Swif terbant 89; Deelen 93; Rotterdam 111; Zierikzee 109; Volkel 124; Gil- ze-Rijen 130; Vlissingen 110; Eind hoven 129; Zuid-Limburg 117. De temperatuursom van 180 gr.C. zal naar schatting op de volgende data worden bereikt: Leeuwarden 26 maart; Eelde 27 maart; Den Helder 26 maart; Valkenburg 22 maart; Twente 24 maart; Schiphol 21 maart; Soesterberg 23 maart; De Bilt 23 maart; Swifterbant 27 maart; Deelen 24 maart; Rotterdam 22 maart; Zierikzee 20 maart; Volkel 18 maart; Gilze-Rijen 16 maart; Vlis singen 20 maart; Eindhoven 16 maart; Vlissingen 20 maart; Eind hoven 16 maart en Zuid-Limburg 18 maart. Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend dat aan konsumptie- en industrieaardappelen in de maand februari in totaal is uitge voerd 121.000 ton. Daarmee komt het totaal aan geëxporteerde aard appelen van de oogst 1984 per 1 maart op 686.500 ton. Vorig jaar be droeg dat op hetzelfde tijdstip 612.500 ton. De bedoeling van het vak dieren houderij is de leerling de omgang met het dier bij te brengen. Naast de omgang met het dier worden de leerlingen ook praktische vaardighe- Regelmatig glijdt het blad van de ZLM in onze bus en daarin lezen wij steeds met grote interesse de pagina's (of gedeelten daarvan) over bloe men, planten, bomen, een enkele keer ook wel over dieren. Zelf zijn wij met ons gezin nogal op dieren afgestemd - het is hier achter net een kleine dierentuin, vandaar. Eén van onze dochters volgt thans een oplei ding aan de LAS te Steenbergen, die dichterbij is dan Kapelle. Bovendien hebben wij ons eerst goed georiën teerd omtrent de soort opleiding, daar er niet op alle "groene scholen" veel met dieren wordt gedaan; ge lukkig was dit wel in de opleiding in Steenbergen, maar dergelijke scho len zijn toch niet gemakkelijk te vin den. Ook uit uw blad en de beschrijvingen van Kapelle en Goes of de overige opleidingen op heC gebied van de landbouw moeten wij steeds weer konstateren, dat akkerbouw, tuin bouw etc. meer aandacht krijgen en dat de veeteelt maar een gering plaatsje krijgt toegewezen, althans de twee jaar dat wij uw blad nu zo on geveer lezen. Natuurlijk hebben wij Vrijdag 15 maart 1985 den bijgebracht alsook de theoreti sche kennis, die hier achterzit. Tot nu toe vormden de grote huisdieren de hoofdmoot van de praktijklessen omdat we op school nog geen die over onze diverse dieren wel de no dige boeken, maar het gaat ons nu specifiek over de diverse opleidingen en mogelijkheden voor haar toe komst. Zij denkt bijv. aan honden- trimster of dierenarts-assistente, maar wat zou zij nog meer kunnen leren en doen in het dierenpakket. Hoe kom je als assistente of dieren verzorgster in een dierentuin of kin derboerderij en wat voor opleidingen zijn hiervoor nodig. Het enige, dat wij tot op heden heb- Via de redaktie van het ZLM-blad kwamen wij in het bezit van uw brief. Juist deze maand schenken wij in het blad aandacht aan het vak dierhoude rij- kunt dit artikel opmaken dat dit vak op onze school alle aandacht krijgt die het verdient. Wat betreft het volgen van een vak opleiding dierhouderij na de lagere agrarische school is het goed om op te merken dat het vinden van een be trekking op dit terrein niet eenvoudig renverblijf hebben. Ook krijgt klas 2 pas dit jaar voor het eerst dieren houderij. Het gemis aan een dieren verblijf wordt overigens dit school jaar opgeheven, want het dierenver blijf is momenteel in aanbouw en volgend schooljaar zal hier zeker ge bruik van worden gemaakt. Sinds 1980 geef ik les op de Groene School in het vak dierenhouderij en voornamelijk in de praktische kant van dit vak. Het oude vak veeteelt wordt vooral in klas 2 en een beetje in klas 3 en 4 vervangen door het vak "dierenhou derij". Hiermee wordt bedoeld dat naast de grote huisdieren zoals koei en, varkens, schapen en paarden, ook aandacht wordt besteed aan bijvoor beeld konijnen, cavia's, voliëre-vo- gels en bijen. ben kunnen vinden is een opleiding als dierenarts-assistentie in Barne- veld, waar een aparte school hier voor staat. Wat zijn de mogelijkhe den bijv. in het K.M.B.O. in de vee- sektor hier in de omgeving? En als het haar op school bij het eindeksa- men heel goed afgaat misschien wel het MAS, wat is er dan in de buurt hier, waar ook het onderwijs veel op dieren is afgestemd? Wij zouden het zeer op prijs stellen als u regelmatig ook hier eens aan dacht aan wilde besteden. Bij voor baat onze dank. (Naam en adres bij redaktie bekend). is. Er is een overschot aan assistenten voor dierenartsen en het werk op kin derboerderijen en dierenasiels wordt vaak door vrijwilligers gedaan. Het is juist dat er opleidingen te Bar- neveld zijn. Wat het K.M.B.O. be treft aan de M.A.S. te Breda en aan de L.A.S. te Maasland komt een op leiding rundveehouderij in het kader van het K.M.A.O. Een M.A.S. met dierhouderij is er in Gouda, Dordrecht, Goes of Breda. Met vriendelijke groet, L. Burger, direkteur "Groene School" Kapelle In dit dierenverblijf komen de vol gende dieren: kippen, konijnen, ca via's en volière-vogels. In klas 3 en 4 gaat de meeste aan dacht uit naar de grote huisdieren. Voor de praktijklessen worden veelal veebedrijven bezocht of gemengde bedrijven. Voor zover mogelijk staat het zelf doen voorop. Hierbij kunnen we denken aan bijvoorbeeld koeien- scheren, klauwtjes verzorgen bij schapen of schapenscheren. Als bijrik geen ander vak is dieren houderij afhankelijk van het weer en het jaargeti/de. Maar we doen uiter aard ons best om zoveel mogelijk praktijk te geven. Bij deze wil ik tevens eens al de bedrijven bedanken waar we als school terecht kunnen voor onze lessen. Zonder hen zou het vak dierenhouderij en vooral de praktijk niet mogelijk zijn. Mocht u nog vragen hebben betref fende het vak dierenhouderij of heeft u misschien een paar schapen die verzorgd moeten worden, bel dan gerust naar de Groene School en we zullen zien wat we voor u kunnen doen. J. Leemreijze, leraar dierenhouderij Groene School, Kapelle Bij de vermelde produkties zien we dat öe acrylplatenkas +6,8% voor ligt op de standaardkas en bij de LW kas is dit +2,7%. Opgemerkt dient te worden dat in de grondafdeling van de standaardkas een licht verstoorde grond- struktuur vooral bij het ras Appelbloesem remmend werkt op de produktie. Dit speelt ook een rol bij het vergelijk tussen de grondteelt en de steenwolteelt, waar de steenwolteelt 5% voor ligt op de grondteelt. Merkwaardig is dat bij de gekonstateerde betere houdbaarheid en het grotere gewicht van de bloemen van de steenwolteelt t.o.v. de grondteelt nu blijkt dat het droge stofgehalte van de bloemen van de grondteelt aanzienlijk beter is. De vermelde produkties zijn geteld in 90 proefvelden van 25 planten ieder van de rassen Appelbloe sem, Clementine en Terra Visa en liggen 10% hoger dan het gemiddelde bedrijfstotaal. Het tellen van proefvelden om de produktie te bepalen is echter statistisch de meest betrouwbare methode en maakt onderlinge ver schillen beter zichtbaar. Bij de vermelde produkties zien we dat de acrylplatenkas 6,8% voorligt op rest is ongewijzigd gebleven. Het energieverbruik bedroeg deze week 10.375 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvolgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP LW-kas* Kontrole SDP LW-kas* Kontrole Week no. 10 d.d. acrylpl. LW Aanvul, m.scherm acrylpl. LW. Aanvul. m.scherm verbruik in m3 deze week 87 74 34 103 92 75 38 103 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 1-8-1984 1798 1624 960 2465 1812 1648 974 2541 oogst in stuks per m2 83.7 81,5 75,2 86.4 82,0 84.0 De buiienomstandigheden waren deze week: - gemiddelde buitentemperatuur 4,2 gr.C. - gemiddelde windsnelheid 2,4m/sek. LW - laagwaardige warmte, 55 gr.C. (primair) Aanvul. Aanvullende warmte, maximum 100 gr.C. (sekundair). DENAR-KAS B V. L. Koop

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 9