Suikerbietentelers let op uw zaak! Het voorjaar komt eraan... Op zoek naar alternatieven?! Vertrek specialisten C.R.-Tilburg Opruimen restanten gewasbeschermingsmiddelen Met de winter zal het in ZUID-BE VELAND nu wel gedaan zijn. Met al z'n gemakken, o.a. voor de schaats liefhebbers, en ongemakken voor de automobilisten. De afgelopen week was het echter weer knap mistig. Op het land kouden we bij het kunst- meststrooien de vlaggetjes soms niet meer zien staan. Wat het kunstmeststrooien betreft, dit is voor een groot deel reeds ge daan tijdens de laatste vorstperiode. Dit behoorde meestal ook tot de on gemakken van deze winter zowel voor de chauffeur, doordat het land er nogal ongelijk bij ligt, als voor de trekker en kunstmeststrooier. Zo hier en daar is er wat kapot gereden. Daarnaast zal het strooibeeld er ook nog wel onder geleden hebben. Dit zullen we het komende groeiseizoen dan wel weer terug vinden. Een an der ongemak tijdens de vorst was het afleveren van aardappelen en uien. Dit is nu weer sterk toegenomen. De kwaliteit valt over het algemeen tegen dit ondanks de maatregelen die we de afgelopen winter troffen t.a.v. drogen, koelen en vorstvrij houden. Het blijft echter een groot probleem om zulke produkten die nat waren plus nogal wat grond, lang en goed te bewaren. Het komt dub bel zo hard aan omdat de prijs niet gedaan heeft wat we zo graag zien: stijgen. Van de vorst hebben we ook veel gemak gehad. De struktuur van de grond is nogal wat opgeknapt. Dat is maar goed ook want we hadden de grond, buiten onze schuld, bar slecht achtergelaten. Ik denk dat de struk tuur zo goed is opgeknapt, dat we op moeten passen om niet een te diepe zaaibedbereiding uit te voeren. Een ander punt is dat we ondanks dat we staan te popelen, niet te vroeg moe- Op de akkers van THOLEN EN ST.PHILIPSLAND heerst rust. Na ons vorige overzicht in deze rubriek heeft het weliswaar niet geregend en zou de grond dus droger geworden kunnen zijn, maar dat is toch niet het geval. Hierdoor waren de mogelijkheden om verder kunstmest te strooien niet meer aanwezig en zodoende staan er op meerdere boerenerven kipwagens met kunstmest te wachten op een ge schikt moment om het strooien te vervolgen. Vanwege de vorstperiode stagneerde het monstersteken van de grond om de N hoeveelheid te bepalen heel erg en daarom weten velen nog niet waar •ze precies aan toe zijn met vooral de stikstofbemesting. Blijkens de algemene richtlijnen is de N-voorraad niet hoog, en zo lang onze eigen resultaten van het grond onderzoek niet bekend zijn zullen ten gaan beginnen. Dit loopt als een soort rode draad door de jaren heen. Ik kan me niemand herinneren die te laat begonnen is maar wel iemand die te vroeg begonnen is. Dit zal van bedrijf tot bedrijf verschillend zijn afhankelijk van de grond. Het vergaderseizoen is voor een groot deel achter de rug. We hebben weer een hoop kennis op kunnen doen en nu moeten we nog proberen die kennis te vertalen naar het eigen bedrijf toe. Het is vrijdag 8 maart wanneer deze NOORD-BEVELANDER schrijft. Eindelijk is dan toch het zonnetje doorgebroken. Het land begon na de regen en de mist van afgelopen week enigszins op te grijzen. Dan krijgen veel boeren last van "voorjaarskrie bels" en het zal niet voor iedereen makkelijk zijn het geduld te bewaren. Er moet nog behoorlijk wat kunst mest gestrooid worden. Enkele per celen uitjes zijn reeds geplant en ook is er al wat zomergerst gezaaid. Grasgroenbemester is er nog weinig gezaaid. Het is overigens de vraag of op die percelen waar vorig najaar (nog laat) Tribunil gespoten is niet beter voor Italiaans raai gekozen kan worden. Met wat vocht en tempera tuur tot april zal er in ieder geval meer van het middel afgebroken zijn dan tot nu toe met de flinke vorstpe rioden het geval is. Over vorst gesproken, deze heeft de struktuur van de grond enorm krui melig en los gemaakt. Het gevaar voor een diep los en fijn zaaibed is er duidelijk (het voorjaar 1984 zit wat dat betreft nog redelijk vers in het geheugen). Het bouwplan voor 1985 zal nu wel rond zijn. Echter het viel beslist niet voor ièdereen mee, het bouwplan vol te krijgen. Het zoeken naar alternatieven, wat een goed on dernemer eigen is, heeft erin gere sulteerd dat Noord-Beveland een aantal gewassen rijker wordt. Te noemen zijn o.a. picklers, dille, ker vel, viooltjes en tuinkers. Met deze gewassen zal net als bij de teunis bloem de nodige ervaring opgedaan moeten worden. Grote verschuivingen in het bouw plan zijn niet te verwachten; vlas, 2e Om verschillende redenen neemt een viertal specialisten kort achtereen afscheid van het Konsulentschap voor de Rundveehouderij te Tilburg. De heer M.A. van der Ven, specialist boerderij bouw, verlaat de dienst per 1 april in verband met het bereiken van de V.U.T.-gerechtigde leeftijd. De heer Ing. C.J.A.M. de Koning, specialist melkwinning, heeft per 15 februari j.l. zijn funktie verruild voor een funktie bij het Konsulentschap in algemene dienst voor Melkwin ning, Melkhygiëne en Boerenkaas bereiding te Wageningen. De heer Ing. A. Helder, specialist veeverbetering, verlaat de dienst per 1 april. Met ingang van die datum heeft hij een funktie aanvaard bij de Koöperatieve Vereniging voor Rundveeverbetering "De Kempen" te Oerle. Een deel van de Noord- Brabantse veehouders zal hem dus nog regelmatig tegenkomen. De heer Ing. J.A.M. van Hees, spe cialist voedervoorziening is per 1 mei a.s. benoemd tót bedrijfstakdeskun- dige bij het Konsulentschap voor de Rundveehouderij te Hengelo (O.). Het dagelijks bestuur van het Wa terschap "De Drie Ambachten" te Terneuzen vestigt er nogmaals de aandacht op dat het ingevolge de Be strijdingsmiddelenwet 1962 verboden is gebruikte verpakkingen of resten van al dan niet verdunde bestrij dingsmiddelen op zodanige wijze te verwijderen dat zij: a. in enig oppervlaktewater geraken of kunnen geraken; b. op of langs een openbare weg ge raken of kunnen geraken. Ondanks deze waarschuwingen komt het regelmatig voor dat restan ten van bovenbedoelde middelen via het schoonspo'elen van sproeitanks, Vrijdag 15 maart 1985 het overlopen van tanks bij het vul len e.d. op oppervlaktewater worden geloosd. De lozing van spoelwater en restan ten van deze middelen veroorzaakt een sterke verontreiniging van het water en moet dan ook worden beëindigd. Bij konstatering van overtredingen van bovenomschreven verboden zullen wij genoodzaakt zijn proces verbaal te doen opmaken, terwijl bij voortduring van deze vorm van ver ontreiniging van oppervlaktewate ren overwogen zal worden een alge heel verbod tot het onttrekken van water voor spr ;eidoeleinden uit te vaardigen. we de algemene richtlijnen maar als leidraad nemen. Voor wintertarwe, die het overigens de laatste 14 dagen redelijk heeft ge daan, zodat onze terughoudendheid toch wat voorbarig is geweest, is dat niet zo'n probleem omdat we tijdens de groeiperiode toch redelijk met stikstof kunnen bijsturen. Voor suikerbieten blijft dat veel moeilijker omdat daar overbemes ting toch meestal minder gunstige resultaten oplevert. Dat blijkt ook duidelijk uit het zgn. teeltwaarnemingsonderzoek van Suiker Unie. Zodra er een teveei aan N gegeven wordt blijkt de suikerop brengst te dalen en tevens wordt het winbaarheidspercentage ongunstig beïnvloed. Wij vernamen dat de belangstelling van de deelnemers aan het Unitip programma van S.U. wat matig was op de gehouden bijeenkomst. Dat is jammer want er zijn plannen om reeds in 1986 te beginnen met uitbe taling van suikerbieten, waarbij niet alleen het suikergehalte belangrijk zal zijn, maar ook het winbaarheids percentage. Wellicht zullen dan deze beide faktoren van invloed zijn op de uitbetalingsprijs. Daarom is het zeker van belang om te weten welke faktoren invloed hebben op dit winbaarheidspercen tage. Uit het landelijk onderzoek op dit terrein, komen er toch al wel een aantal faktoren naar voren die daar op een positieve invloed hebben. Dezer dagen hebben alle Suiker Unie leveranciers een staatje ont vangen met hun eigen winbaar heidspercentage, waarbij tevens het distriktsgemiddelde was vermeld. Wanneer de eigen resultaten daarbij in negatieve zin afwijken van het distriktsgemiddelde, dan is het toch van belang om na te gaan wat daar van de oorzaak zou kunnen zijn. Wellicht is het dan zinvol om kon takt op te nemen met de agrarische dienst van de Suikerindustrie of met de be- drijfsvoorlichter in ons gebied. Tot slot van ons overzicht kunnen wij nog melden dat er na een aarzelend begin toch veel aanvragen zijn bin nengekomen voor het vernieuwen van de gezamenlijke drainage. Een aantal formulieren waren niet helemaal duidelijk ingevuld maar on ze afdelingsvoorzitters zullen samen met de gezworenen van het water schap deze onvolkomenheden zeker oplossen. jaarsplantuien en mogelijk ook groene erwten zullen wat uitbreiden en daarmee het iets kleinere areaal wintertarwe opvullen. Welke kant het met de tarwe na 1985 op zal gaan; "we vrezen met grote vreze". Maar misschien dat wanneer een groepje boeren het tarweras Obelisk of Granta gaat verbouwen en bij de handel gescheiden opslag "bedingt". Misschien; wie waagt die wint. Dan is er een Z.L.M.-studiedag over "Boer en tuinder en voorlichting" geweest. De heer Doeleman is nogal een voorstander van voorlichtings teams (bij de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst) die alleen bestaan uit bedrijfstakdeskundigen en specialis ten. Ik ben bang dat het dan nog meer de kant van "ambtenarij" opgaat en dat de boeren nog meer in hun eentje voor de problematiek rond de ont wikkeling van hun hele bedrijf komen te staan. Tot nu toe zijn er in Zeeland in totaal 51 aanvragen ingediend voor de op koopregeling van melk in verband met de superheffing. Bij deze aanvra gen gaat het over een totaal van 4.106.583 kg. melk. Het grootste aantal aanvragen komt uit Zeeuws- Vlaanderen: 19 stuks met in totaal 1.333.903 kg melk. Hierna volgen Walcheren en Noord-Beveland met 15 aanvragen (1.192.540 kg. melk), Schouwen Duiveland, Tholen en St. Philipsland met 13 aanvragen (964.956 kg melk) en tot slot Zuid- Beveland met 4 aanvragen (615.184 kg. melk). Bovenstaande betekent dat in Zeeuws-Vlaanderen 6.1% van het totaal aantal koeien in dit distrikt weg zal gaan, in Schouwen-Duive- land, Tholen en St. Philipsland is dit 4.8% in Walcheren en Noord-Beve land 3.8% en in Zuid-Beveland 3.2%; In heel Zeeland gaat het om 983 melkkoeien. Het grootste aantal aanvragen komt over het algemeen van bedrijven met tussen 10 en 20 ha grond. Bijna alle aanvragers zijn naast de melkvee houderij ook met andere takken van de landbouw bezig. Het merendeel heeft een gedeelte van de grond voor akkerbouwprodukten in gebruik ge nomen en wil die tak in de toekomst ook verder uitbreiden. Van de aan vragers waren 15 van de 51 jonger dan 55 jaar. 36 zijn ouder dan 55 jaar en 14 van deze ondernemers heeft een opvolger. Om vanuit de WESTHOEK m'n bijdrage te schrijven, moest ik een weemoedig gevoel verdrijven. Op de kringvergadering had ik er over gehoord, de boerenstand is haast kantje boord. Ik wil niet zo negatief beginnen, maar 'k wist ook niets anders te verzinnen. Daarom ben ik gegaan langs onze mooie vliet, en gaan zitten langs het riet. Om over de problemen van land- en tuinbouw na te denken, ineens zie ik daar 4 elfjes wenken. Ze zeiden: "we weten heus wel wat jij hier komt doen", jij moet voor "Uit de praktijk" schrijven van nu en van toen. Jij kunt niet veel lichtpuntjes vinden, maar wij zijn jouw kleine vrinden. Wij zullen jou helpen daar zijn we voor, wij gaan voor de vier jaargetijden door. Ga jij hier nu maar lekker slapen, Dan zullen wij het verhaaltje maken Zomer kwam het eerst aan 't woord Hij sprak: "Ik heb van goede resultaten gehoord". Ik zag het goud geel graan, golvend over de akkers gaan. De boeren waren met het oogsten druk in de weer, volle wagens reden op en neer. Met een mooi en gaaf produkt, en 16% vocht, dat is iets wat niet ieder jaar lukt. Ik hoorde zelfs dat iemand 10 ton vermelde, ook dat hoorde ik nog zelde. "Maar", sprak ik zomer tegen, "de prijs zal wel het zwaarste wegen. Want de tarweprijs is flink gezakt, 't blijft gelijk of de bakker er slecht of goed brood van bakt. Zelfs de gerstprijs daalde en dat was niet verwacht, ook de brouwgerst is in elkaar gezakt". De zomer gaf het zomaar niet gewonnen. Hij zei: "Ik heb het heus niet zelf verzonnen. Maar 't graszaad kwam toch wel aardig uit. Die 't hooi naar binnen reed, verdiende daaraan een flinke duit". Najaar nam het gesprek nu over en huilde zacht: "Ik weet hoe jij over mij hebt gedacht. Het was nat, regen, modder, veel geklodder en gezeur, maar, er stond een nieuwe traktor voor de deur. De aardappels daar kan ik niets positiefs over zeggen, uien zijn één tranendal, dat valt niet anders uit te leggen. De bieten kwamen uit de grond, met moeite en pijn, veel tarra, laag gehalte, de afrekening zal niet hoog zijn. Rest mij nog de knolselderij, degene die dit produkt hadden, vaarden er wel bij. Zo zie je, dal wel en wee altijd samen gaan. Nu kwam Winter naast me staan: "Ik heb", en hij keek me licht bestraffend aan, "wel m 'n best voor jullie gedaan. Eerst was ik zacht, geen plastiek op de hopen bieten en jullie konden het ploegwerk afmaken, Winter heeft nu eenmaal nog meerdere taken. Dus legde ik een witte deken over de velden, het goede hiervan niet voor alles gelden. De struktuur van de grond behoeft geen jas. Vandaar dat in de 2 e periode de sneeuw plaatselijk was". Ja, knikte ik, "maar 't maakt allemaal niet zo veel uit. Mestoverschotten blijven, het kwotum kost de boeren een lieve duit" 'k Word van jouw gepraat toch wel wat moe, daar in het riet vielen m 'n ogen toe. Dan komt Lente: "Kijk nu eens om je heen, zo'n uitzicht als jij, dat heeft er niet één. Je hoort alweer de merel in alle vroegte zingen, terwijl de lammetjes blij en vrolijk op de dijken springen. De wintertarwe z'n hartje is nog groen, terwijl het gras het met wat kunstmest ook wel weer zal doen. Kunstmest zag ik al strooien, dus niets aan de hand, Kop op, een slecht jaar komt voor in ieder land. De wilgenkatjes staan te bloeien, terwijl de knoppen aan de bomen beginnen te groeien. Dit verhaal hebben de elfjes mij in 't oor gefluisterd, ik hoop dat u ook naar deze positieve dingen luistert!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 7