Komputer voor akkerbouw op dit moment nog weinig zinvol West-Brabant - zuid" te Hoe kan ik marktgericht boer blijven en worden? "De huiskomputer" Het nieuwe leven komt traag op gang Administratieve kavelruil opnieuw in diskussie Te beginnen met dit nummer zult u ook regelmatig nieuws uit de praktijk uit het gebied WEST BRABANT-ZUID kunnen verne men. Het betreft hier een streek die agrarisch gezien een geheel eigen karakter heeft. In de eerste hierbij gaande aflevering wordt dat duidelijk. Een kennismaking derhalve. Praktijkschrijver uit West-Bra bant-Zuid welkom! .99" West-Brabant - zuid heeft betrekking op het zandgebied tussen Bergen op Zoom en Tilburg. Dit gebied heeft een grote verscheidenheid aan be drijfstakken met akkerbouw, veehou derij en tuinbouw. Zuiver akkerbouw komt er niet voor: naast akkerbouw heeft men volle grondstuinbouw, varkenshouderij of stierenmesterij. Deze bedrijven lig gen voornamelijk in en om de ge meente Wouw. Rundveehouderij komt voor in de hele streek. Het zijn voornamelijk bedrijven met 50 k 60 melkkoeien met meestal vol doende grond om hun eigen ruw- voeder te winnen. Alleen stro en ne- venprodukten van de suikerfabrie ken en bierbrouwerijen worden aan gekocht. Varkens- en pluim veebedrijven treft men in hoofdzaak aan op bedrijven die weinig of geen grond tot hun be schikking hebben. De laatste jaren zit er uitbreiding in deze bedrijven, al kunnen we nog niet spreken van een konsentratiegebied. Boerenzoons die geen mogelijkheid hadden om het ouderlijk bedrijf over te nemen heb- Dankzij een hoge drukgebied hebben we tot op heden op WALCHEREN erg rustig weer. Maar wel somber door de vele dagen met overwegend mist. Je zou bijna wensen dat, maart roert zijn staart, wat meer in de praktijk merkbaar wordt. Door de geringe zonneschijn en nog vrij koude nachten blijft de temperatuur aan de lage kant. In graan en gras en struik gewas zijn er nog maar minimale te kens van leven. In de wintertarwe toch wel zodanige tekens van groei dat we niet bevreesd zijn voor uitwintering. Het grasland vertoont geleidelijk aan ook een wat meer groene tint. Gezien de tempe- ratuursom mogen we ook nog niet veel groei verwachten. In sierstrui- ken zoals cotoneaster, vuurdoorn, li- Vele boeren in het LAND VAN AX EL hadden problemen om hun bouw plan rond te krijgen dit jaar, zoals schrijver dezes merkte in de gesprek ken op de vergaderingen. Wanneer men de teelt van de tarwe wat wil verminderen of afschaffen in de toe komst, dan beginnen de problemen pas goed. Wat moet men nu zaaien? Het valt niet mee het rendement op een andere manier te verhogen. Het risiko neemt toe, maar het kan niet anders. Persoonlijk gaat het mij altijd aan het hart, dat we op onze dure grond en ook erg goede grond met zo'n laag rendement genoegen moe ten nemen. Aan de kostprijs kunnen we wat doen door een goede verkaveling en daar zijn we weer over aan het pra ten. Vijfjaar geleden waren we bezig een administratieve kavelruil van de grond te krijgen. Het is toen niet ge lukt, omdat de wet daarin niet voor zag. Het Landbouwschap wil dat de nieuwe wet Landinrichting deze 6 ben nu hun hoofdberoep in deze ve- redelingssektor. De tuinbouw is sterk aan het uit breiden. Veel gemengde bedrijven die te klein zijn geworden om een belegde boterham te verdienen zijn geheel of gedeeltelijk overgescha keld op vollegrondstuinbouw. Ook op bedrijven waar een zoon of dochter afgestudeerd is of geen werk kan vinden wordt op beperkte schaal een begin gemaakt met het planten van prei, kolen of aardbeien e.d. Fruitteelt treft men aan in de omge ving van Roosendaal. Vollegronds tuinbouw door het hele gebied ter wijl glastuinbouw in hoofdzaak plaatsvindt rond de veilingen van Bergen op Zoom en Breda. In de omgeving van Zundert-Acht- maal vinden we van oudsher boomkwekerijen en sierteeltbedrij ven. In deze eerste week van maart is er van lieverlee meer bedrijyigheid op de landerijen. De eerste percelen gerst zijn alweer gezaaid en op de weilanden strooit men de eerste kunstmest. Veel veehouders houden geen reke- gusterheggen en andere zien we nog maar heel weinig tekenen van leven. Moet dit allemaal afgezaagd worden, dan zullen we het enkele jaren met minder siergroen moeten doen. Tijdens en vooral na de vorst is er nogal wat kunstmest gestrooid. Op graszaad, tarwe en percelen bestemd voor andere gewassen. Deze aktivi- teit loopt van bedrijf tot bedrijf sterk uiteen, namelijk van niks tot alles gestrooid. Ook zijn op een enkel perceel grondbewerkingen uitge voerd voor het zaaien van zomertar- we of planten van 2e jaars plantuien. De regenval begin maart heeft er voor gezorgd dat meerdere aktivitei- ten moesten worden uitgesteld. De laatstgehouden kringvergadering had een goede belangstelling. De mogelijkheid wel biedt. Als de mo gelijkheid er is zullen we erbij moe ten zijn om deze te benutten. Een heel ander hoofdstuk is de afzet van onze produkten, het is terecht dat dit in versterkte mate onze aandacht vraagt. In Zeeuws-Vlaanderen heb ben we nog een ekstra handikap en dat is de boot, toch een rem voor bedrijven om naar hier te komen en andersom. Er zijn zelfs nog voor mannen, die tegen een vaste oever verbinding zijn!! Vooral fruit-, aard appelen- en uienafzet vragen onze aandacht. Fruit zullen we in Holland of Brabant moeten veilen, wanneer we de goede prijsvorming willen be nutten. Aardappelen nemen nog in belan grijkheid toe in ons gewest. Hier neemt de afzetmogelijkheid ook toe, een stimulans voor de teelt. Uien vragen onze aandacht wat betreft de kwaliteit. We zullen hier alles aan moeten doen wat we kunnen. Maar eerst gaan we weer zaaien en oog sten, een nieuw jaar, een nieuwe uit daging, suksesü! De tijd staat niet stil integendeel, we bevinden ons alweer halverwege de maand maart. Op zich is daar niets bijzonders aan, maar zodra het werk baar weer wordt (of is) en de grond is goed berijdbaar zal er enorm veel moeten gebeuren. In ons gebied, SCHOUWEN-DUIVELAND, moet er op het moment dat ik deze letters aan het papier toevertrouw nog veel fosfaat en stikstof gestrooid worden. Te laat is het natuurlijk nog niet, maar het wordt zo langzamerhand wel eens tijd. Waar het wel al te laat voor is, is het strooien van kali en zeker als het gaat om de chloorhou- dende kali (kali 60%). Helaas zijn er nog steeds een aantal boeren die ook deze meststof nog moeten of willen strooien op dit zeer late tijdstip. Terwijl in ons gebied bijna alle plantuien nog in zakken op de wagens staan, zijn er in het zeer vooruitstrevende gebied Noord-Be- veland reeds plantuien geplant tus sen de beide vorstperioden in. Het lijkt erg vroeg, maar straks zal blijken wat er van over blijft. Over uien gespro ken, we mogen ons als uientelers van Schouwen-Duiveland gelukkig prij zen met het feit dat er nu ook in ons gebied een zogenaamde Beckerzaai- machine voorhanden is. Het is een uitstekende pneumatische precisie- zaaimachine onder andere voor zaaiuien, die werkt volgens het zo genaamde blaassysteem en niet vol gens het traditionele zuigsysteem. De zaairesultaten met een dergelijke machine zijn uitstekend en vooral bij het zaaien van gecoat zaad is de ver deling van het zaad uitstekend. Naar mijn bescheiden mening zal ook een ning meer met de temperatuursom en strooien stikstof zodra ze het wei land op kunnen zonder sporen te maken. Van de vorstperiode van enkele we ken geleden is dankbaar gebruik ge maakt om de drijfmestkelders leeg te rijden. Het aantal millimeters regen in februari is op een hand te tellen, laten we hopen dat we dit ook van maart kunnen zeggen. aanvangstijd was kennelijk wat on gewoon. Door de vertegenwoordi gers van de Z.L.M.-instellingen zijn vele punten meer of minder uitvoerig besproken. De kennis is weer verrijkt met diver se goede wenken op velerlei gebied. Geadviseerd werd o.a. de formulie ren voor de meiinventarisatie sekuur in te vullen. Verder zullen we de ko mende tijd steeds meer te maken krijgen met maatregelen betreffende de milieuwetgeving. Bij de rondvraag bleek dat niet alle leden het Z.L.M.-blad op vrijdag bezorgd kregen, 10% op zaterdag. Niet iedereen vond dit echter be zwaarlijk. Er is op gewezen dat, be houdens overmacht, bezorging op vrijdag verwacht mag worden. De tweede krant van de in voorberei ding zijnde ruilverkaveling voor Walcheren is weer verschenen. Ook hier weer een goede bron van infor matie wat betreft de aktiviteiten aangaande de voorbereiding voor een eventuele ruilverkaveling. Dit wat betreft de opstelling van een ba sisplan gebaseerd op een viertal deel- adviezen. Vragen hiervoor of kom- mentaar worden gaarne bij de kom missie ingewacht, zo blijkt uit een artikel van de voorzitter van de kommissie. Deze beklaagt zich ero ver dat er na het verschijnen van de eerste krant heel weinig reakties uit de streek te horen waren. We ver wachten dat de belangstelling in de streek toch wel zal toenemen naar mate de voorbereidingen vorderen. Het is een goede zaak dat de voor bereidingskommissie kennis heeft van (opbouwende) kritiek en wensen en ideeën die in de streek leven. De komende opheffing vqn de koöp. veiling te Middelburg wekt toch nog al wat gemengde gevoelens op Vooral de telers van wat kleinere kwantums produkten zien hun afzet mogelijkheden verdwijnen. Iemand zei: Wat door de streekverbetering in de 60er jaren is opgebouwd wordt af gebroken. Helaas, maar omschake ling naar wat grotere eenheden lijkt het enige alternatief. tweede Beckerzaaimachine spoedig ons eiland bereiken. U merkt het, er wordt alweer volop gepraat over het zaaien van uien en andere gewassen en het moment waarop dat moet ge beuren staat voor de deur. En dat alles terwijl er nog diverse bewaar plaatsen vol uien en aardappelen zitten terwijl de daarvoor geboden prijzen slecht zijn. De slechtste par tijen aardappelen zijn geruimd ten behoeve van de aardappelmeel- industrie en de kwaliteit van de uien laat zeer veel te wensen over. We wachten het dus maar af, maar veel goeds zal het niet meer worden en dat terwijl we het op onze zuidwes telijke akkerbouwbedrijven moeten hebben van de aardappelen en de uien. Alhoewel... het is wel eens meer gezegd: de belangstelling voor de kleinere gewassen neemt toe. In ons gebied betekent dat onder andere dat het areaal teunisbloemen duide lijk toe zal nemen evenals het areaal karwij en het areaal bloemzaadteel ten. Daarnaast was het voor de konser- venindustrie zeer gemakkelijk om kontrakttelers te vinden. Ook in de toekomst zullen we bij een verdere daling van de graanprijzen ons moe ten richten op een ruimere gewas- senkeuze, hetgeen betekent dat het aantal gewassen op onze bedrijven toe zal nemen (van alles een beetje maakt misschien uiteindelijk veel). Nog steeds wordt er in de akkerbouw veel gepraat over komputers. Ook de standsorganisaties en andere instel lingen zijn er bijna dag en nacht mee bezig. Welke kant de ontwikkelingen opgaan valt nog moeilijk te overzien, maar als akkerbouwer zullen we ons op dit moment nog terughoudend op moeten stellen. Komputers zijn er genoeg te koop, maar het ontbreekt ons op dit moment aan goede pro grammatuur. Een goede komputer met een slecht programma is waardeloos en altijd te duur. Het is daarom zo belangrijk dat er op een georganiseerde manier via be staande kanalen samen met de prak tijk stappen worden ondernomen om eens op papier te zetten waar er in de akkerbouw behoefte is aan automati sering en hoe de programmatuur er uit zou moeten gaan zien. Aan de hand daarvan kan getracht worden om samen met deskundigen op het gebied van de informatika de pro grammatuur op te stellen en dan zou het pas zinvol kunnen zijn om als ak kerbouwer over de aanschaf van een komputer na te denken. Hoewel de rijksoverheid tot nu toe nog weinig initiatieven heeft ont plooid, is er hier toch een duidelijke taak voor haar weggelegd; meer nog dan voor de standsorganisaties. Het is alleen te hopen dat de ambtelijke molens niet te langzaam draaien. Vrijdag 15 maart 1985 Veertien dagen geleden schreven we, dat het uitwinteren van de granen meestal een verdrogings- proces is. In genoemd tijdsbestek hebben we eerst regen gehad en daarna bijna dagelijks zeer dichte mist. Van uitdroging is dus geen sprake geweest en dus hebben we geluk gehad de laatste weken. Afgelopen najaar zijn er meerde re kollega's geweest die onder de bar slechte weersomstandigheden pertinent geen wintertarwe meer hebben willen zaaien. Ook zij hebben nu geluk gehad, want aan het eind van de tweede vorstpe riode hebben zij hun slag gesla gen. Op een praktisch ideaal zaaibed hebben ze toen zomer- tarwe, zomergerst en erwten ge zaaid. Die kans is slechts even geweest, maar door velen benut. Met een schone lei beginnen in het voorjaar scheelt al heel wat aan chemische onkruidbestrij- dingskosten. Wie het aandurft om rond de jaarwisseling zomer- tarwe te zaaien, kan hoge op brengsten verwachten en zo is het ook met zomergerst en erwten. Hoe langere groeitijd hoe meer opbrengst. Tegenwoordig zijn we in staat een gewas gezond en lan ger groen te houden. Daarvoor zijn middelen in de handel en kennis bij de boer. De Europese Kommissie houdt er echter an dere gedachten op na als wij. Hun prijsdalend effekt roept ons een halt toe op het gebied van de sui ker, de melk en de granen. Onze afzetmogelijkheden zijn niet meegegroeid met onze produktie. Marktgericht zullen we dus an dere eisen moeten gaan stellen, want een landbouw die zich maar net staande weet te houden is het gevolg van het huidige prijsbe leid. De modernisering van de landbouw in de laatste jaren hebben we als boeren vlot aan gepakt en met sukses. Grote be dragen zijn daarin geïnvesteerd en deze zullen nog verder afgelost moeten worden. Opslaan van de overschotten heeft geen zin, want dan moeten we ze later tegen af- braakprijzen op de wereldmarkt afzetten. Ons hoofddoel is en blijft een goede boerenboterham met een goed stukje beleg er op. Het wordt tijd, dat er gepraat wordt met onze voormannen in Brussel en met onze standsorga nisaties over de vraag: "Hoe kan ik nog marktgericht boer blijven en boer worden?" De landbouw politiek is in beweging en grote veranderingen staan op het spel. Het is logisch, dat de boer van vandaag niet akkuut zijn be drijfsvoering daarop kan aanpas sen. "Luctor et Emergo" is ons devies, maar dit wapen wordt in Europa steeds meer vertaald in de spreuk: "Ik worstel en verdrink". Moeder de komputer is kapot, heel 't geheugen zit op slot. Wat zou dat toch kunnen wezen? 't Programma is niet meer te lezen. Zo'n apparaat met een kostbaar brein, kan nog niet versleten zijn? Onze Jos die gaf er op een dreun, we hoorden al weer wat gekreun. De "printer" leek vastgelopen. Stom om zoiets zo gauw te kopen. De koeien stonden èonder eten. Dan toch spreekt je rein geweten. Onze zus van nog maar negentien, is goed thuis op dat machien. Ze zocht op 't scherm een blonde vent, die haar steeds liefheeft en verwent. Heel veel valt al te programmeren, van wat een zusje kan begeren. Onze Oma heeft niet erg geboft, als zij de komouter heeft gestoft. Uitgeschakeld was het kontakt. 't Geheugen was daardoor erg verzwakt. De automatisering ging van slag. Dat is het wat juist niet mag. Onze Opa uit Kleverskerke, ging al dra wel iets bemerken. De aardappelen brengen thans niks op. De spruiten zijn nu een hele grote strop. Onze komputer weet ook geen raad. Als men te lang in '"t rooie"staat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 6