nieuws uit brussel Plan prijsbevriezing Andriessen krijgt steun Vóórkom Varkenspest jan werts EEG-akkoord over nieuw structuurbeleid Braks: Realistisch en consequent Nieuwe aanvraagtermijnen bijdrageregeling kleine melkveehouders Bloemenveiling Westland begint in mei met Telefleur Bestuursvoorstel liquidatie Veiling Middelburg Het voorstel van de Europese Commissie (dagelijks bestuur EG) om dit jaar gemiddeld de landbouwprijzen niet te verhogen, krijgt steun uit de ministerraad. Behalve minister Braks, die de plannen van Andriessen "realistisch en consequent" noemt, staan ook de Britten, de Denen en de Fransen achter het pakket. Scherpe kritiek komt er uit België en West-Duitsland, terwijl de Ieren en de zuidelijke EG-Ianden mopperen dat hun agarische bevolking specifiek wordt benadeeld. Italië en ook Griekenland willen wat meer voor de wijn, groenten en fruit. Dit te financieren via een vrijwel bevriezen van de melkprijs, die nu anderhalf procent omhoog zou gaan. Het agrarisch bedrijfsleven in de zuidelijke landen heeft veel meer last van inflatie (kostenstijgingen) dan elders. Samenvattend kun je stellen dat ver geleken met de scherp-afkeurende kritiek van de voorbije weken op de Brusselse plannen het eerste com mentaar van de tien landbouwmi nisters toch wat milder is gebleven. De ministerraad stelt, als alles vol gens schema zou verlopen (wat lang niet zeker is), eind van deze maand de prijzen vast. Wat de Nederlandse minister betreft kan er, zo verklaarde hij hier, op basis van deze voorstellen snel beslist worden. Minister Braks heeft drie redenen om de plannen te ondersteunen. Gelet op de huidige overschotten, verder op de financiële problemen van de Europese Gemeenschap en op de Amerikaanse druk naar lagere prijzen is een terughoudend prijsbe leid voor de korte termijn noodzake lijk". Zoals gemeld gaat in Nederland de melkprijs nog wel anderhalf procent omhoog, maar zouden de graanprij zen met zelfs ruim vier procent zak ken. Dat laatste is onvermijdelijk, aldus minister Braks. "In betrekke lijk korte tijd is de EG hier van im porteur een belangrijke exporteur geworden met een overschot van een kwart van de graanoogst. De kosten van die graanafzet buiten de EG worden momenteel nog versluierd door de hoge waarde van de dollar. Maar dat kan veranderen. Boven dien is de graanoogst structureel (blijvend) te hoog. Dan past alleen een structurele prijsverlaging. Zelfs wanneer de boeren daarna méér zouden gaan produceren. In het laatste geval is dat tegen verlaagde prijzen ook meer aanvaardbaar". Aldus de Nederlandse minister in Brussel. Zijn Britse collega Jopling bepleit zelfs vijf procent prijsverla ging voor het graan. Kritiek Er klonken ook tegengestelde gelui den. Zoals te verwachten was meldde de Duitse landbouwminister Kiechle met geen enkele prijsverlaging in Duitse Marken akkoord te kunnen gaan. De forse reductie van de graanprijzen noemt Kiechle zelfs "onbespreekbaar". Voor wat de afzet van overtollig graan via prijsverla ging in Europees veevoeder betreft, ziet Kiechle dit pas gebeuren na twintig procent prijsverlaging. Dat wil niemand. Dan heeft vier procent ook geen zin. De Duitse minister protesteert ook tegen de afbraak van zijn monetaire compensaties. Melkquota bevriezen De Duitse minister wil verder dat de één procent vermindering van de melkproduktie die vanaf 1 april bovenop die van het afgelopen jaar gaat gelden, uitgesteld wordt. Hij kreeg verrassender wijs steun van Braks, die in de vorige vergadering Vrijdag 15 maart 1985 hier nog verklaarde dat die vermin dering van de produktie moet door gaan, in verband met de overschot ten. Nu wil Braks de voor velen pijnlijke overgang naar de quota al dus wat verzachten. De Fransen en ook de Engelsen gaven Braks te ver staan teleurgesteld te zijn in deze nieuwe opstelling. Zij staan erop, dat de één procent produktieverminde- ring in 1985 doorgaat. Overigens zouden bij uitstel de veehouders ko mend jaar wel over hun hele pro duktie drie procent medeverant woordelijkheidsheffing blijven beta len. De beoogde verlaging naar twee procent kan bij uitstel van de ver mindering van de produktie niet doorgaan, aldus Braks. De reden: Er is anders geen geld om het miljoen ion melk extra af te kunnen zetten. Braks bepleit dat er een Europese opkoopregeling komt voor de melk. Niet om die opgekochte quota weer te gaan verdelen, maar juist om de structurele overschotten in de zui velsector te beperken. Andriessen schijnt hier wel oren naar te hebben. Maar landen met qua zuivel zwakke regio zullen die quota voorlopig lie ver zelf blijven opkopen, zo verwacht men in Brussel. De Deense minister Kofoed bepleit een meer terughoudende melkprijs verhoging. Hij wijst erop dat men anders nooit meer van die huidige quota af zal komen. Braks is het hier wel met zijn Deense collega eens. Minister Kofoed verklaarde ook dat het er de komende weken om gaat een prijspakket samen te stellen, dat net niet zoveel pijn doet dat men in bepaalde landen weer nationale steun gaat verlenen. West-Duitsland heeft dat vorig jaar gedaan en aldus het hele uitgewogen prijspakket on dergraven. Andriessen heeft nu ge zegd dat hij zoiets dit jaar niet ver wacht. Zijn voorstellen zouden daartoe geen aanleiding geven. Maar anderen in Brussel zijn daar hele maal niet gerust op. Volgens het presidium van het COPA immers zal via het huidige pakket voorstellen de koopkracht van de agrarische bevol king ruwweg twintig procent achter blijven vergeleken met die van tien jaar geleden. Nieuwe produkties Voor de wat langere termijn juicht minister Braks, met de Ieren en.de Fransen, het toe dat de Europese Commissie, aangevoerd door land bouwcommissaris Andriessen, een breedopgezette discussie begint over het bieden van meer perspectief voor de agrarische bevolking op wat lan gere termijn. Braks denkt dan aan bijvoorbeeld bosbouw, het over schakelen naar meer eiwithoudende produkten en de teelt van grondstof fen voor energie. Mogelijk in navol ging van Andriessen - die al enkele weken geleden die toer opging - werpt nu ook Braks de vraag op naar specifieke inkomenssteun ten gunste van bepaalde achtergebleven agrari sche streken en kleinere bedrijven. Aldus zou je het Europese prijsbeleid wat kunnen afzwakken. De Franse minister Rocard wil zelfs dat nu al wordt begonnen met het (experi menteel) verstoken van overtollig graan tot ethanol en andere alterna tieve nieuwe mogelijkheden tot af zet. Men denkt daar al snel tien pro cent van het huidige graanoverschot kwijt te kunnen. Die ethanol bij voorbeeld wordt in de toekomst toe gevoegd ter verbetering van de loodvrije benzine. Zoals gebruikelijk bepleiten de Belgen over de hele lijn voor hogere prijzen. Zij willen twee procent meer. Ook de Ieren vragen voor zuivel en granen extra prijsaanpassingen. Omdat daar geen geld voor is, stellen de Belgen voor op korte termijn het oude plan voor een heffing op plan taardige oliën en vetten (margarine belasting) weer ter discussie te bren gen. De Europese landbouwministers hebben na urenlange besprekingen in Brussel een akkoord gesloten over het structuurbeleid voor de komende vijf jaar. Zij gaan hiervoor in die pe riode ruim dertien miljard gulden uittrekken. Frankrijk, België en Luxemburg stemden tegen. Over dit probleem is in Brussel en Luxem burg gedurende anderhalf jaar on derhandeld. Het wegwerken van dit slepende vraagstuk plus het bij de vorige bij eenkomst al gesloten akkoord over de toekomstige politiek voor de wijn, maken de weg vrij voor de bespre kingen over de nieuwe landbouw prijzen. Dit op voorwaarde dat bin nen het Europese Parlement het ge vecht tussen de Commissie voor de Landbouw (4,5 procent prijsverho ging gemiddeld) en de Commissie voor het Budget (geen prijsverho ging) eind van deze week eindigt in een advies. Er komt vanaf 25 maart in Brussel een marathon-minister raad over de prijsbesprekingen. Het structuurbeleid is gericht op de blij vende modernisering van het platte land. Het gaat hier dus om goedkope leningen, beroepsopleiding, investe ringen tot modernisering van de agrarische bedrijven, rooipremies en dergelijke. Met name landen waar wat dat betreft nog veel is te doen (Italië, Griekenland, Frankrijk, Ier land) profiteren hiervan. Het struc tuurbeleid is aldus de keerzijde van het prijsbeleid. Voor het eerst hebben de ministers van Financiën als schatkistbewakers maandag hier tijdens een afzonder lijke vergadering vastgesteld hoeveel de landbouwministers mochten uit geven. Dit op basis van de onlangs ingevoerde "budgettaire discipline". De ministers van Financiën verlaag den het door de Europese Commissie voorgestelde bedrag met ruim één miljard gulden. Het nieuwe structuurbeleid zal min der dan voorheen afgestemd worden op de "groeiers" in de land- en tuin bouw. Er komen ook meer boeren voor hulp in aanmerking, maar de bedragen per bedrijf gaan naar be neden. Rekening houdend met de inflatie blijft de Europese Gemeen schap tot .1990 evenveel aan struc tuurpolitiek doen als in de eerste helft van de jaren tachtig. Zoals bekend is er in België op en kele bedrijven Afrikaanse varken spest vastgesteld. Dit is een zeer bes mettelijke virusziekte bij varkens, die onder bepaalde omstandigheden lang besmettelijk blijft. Er zijn geen geneesmiddelen, ook is enting tegen de ziekte niet mogelijk. Varkens houders kunnen aan het voorkomen van deze ziekte meewerken door stringent de volgende algemeen gel dende preventieve maatregelen op hun bedrijf toe te passen. Sluit de toegang tot uw bedrijf af en sluit uw stallen af. Laat niet meer mensen toe dan noodzakelijk is. Bedrijfskleding Voor noodzakelijke bezoekers dient bedrijfskleding beschikbaar te zijn. Minimaal is een paar schone laarzen en een schone stofjas. Voor diegenen die in contact komen met de dieren is een overall nog beter. Ontsmettingsbak Voor de bezoekers moet een ont smettingsbak beschikbaar zijn. Plaats deze bij de ingang van iedere stal. Ververs de ontsmettingsvloeistof re gelmatig. Het effect van een ont smettingsvloeistof is groter naarmate het schoeisel schoner is. Weer honden en katten. Honden en katten (ook uw eigen dieren) kunnen ziekten overbrengen. Voorkom, dat deze dieren in de stal len komen. Insekten en ongedierte Voorkom een sterke vermenigvuldi ging hiervan. Zorg voor orde, net heid en hygiëne in en rond de stallen. Neem bij het reinigen van de stallen zoveel mogelijk giergoten, afvoer- putjes e.d. in de schoonmaak mee. Afvoer van varkens Verspreiding van de smetstof treedt gemakkelijk op bij transport van dieren. Het is belangrijk dat chauf feurs en verladers niet in de stal ko men. Zo mag ook de varkenshouder niet in de veewagen komen. Haal de biggen zelf uit de hokken. Voor mestvarkens kan gebruik gemaakt worden van een aparte afvoerweg en afvoergelegenheid. De afvoerruimte moet eenvoudig ontsmet kunnen worden. Aankoop van varkens Koop uitsluitend dieren van beken de herkomst (I. R.-formulieren geven hier duidelijk inzicht in). Koop Uw fokmateriaal bij voorkeur van gezond verklaarde bedrijven. N.B. Bedenk dat varkenspest slechts succesvol bestreden kan worden als alle varkenshouders de noodzake lijke maatregelen treffen, ing. G. Meeuwissen Met ingang van 12 maart 1985 is de aanvraagtermijn van de bijdragere geling kleine melkveehouders gewij zigd. Aanvragen voor een bijdrage voor het melkprijsjaar 1984/1985 kunnen nu tot en met 19 maart a.s. worden ingediend. Aanvragen voor het melkprijsjaar 1985/1986 dienen in de periode 1 december 1985 tot en met 31 januari 1986 te worden inge diend. Deze termijn is ongewijzigd gebleven. De bijdrageregeling voorziet in sub sidies voor melkveehouders met niet meer dan 40 melkkoeien, die aan bepaalde nadere voorwaarden vol doen. Degenen, die blijkens de mei telling 1983 aan de voorwaarden voldeden, is reeds een aanvraagfor mulier toegezonden; melkveehou ders die na de meitelling 1983 zijn gestart kunnen een aanvraagformu lier krijgen bij de Districtsbureau houder. Het dagelijks bestuur van de koöpe- ratieve veiling Middelburg zal binnen twee maanden de leden bijeen roepen om hen de goedkeuring te vragen voor een voorstel tot liquidatie van de veiling. Tevens zal in die vergadering - wanneer de leden zich achter het bestuursvoorstel scharen - een kom missie worden benoemd die de liqui datie van de veiling gaat voorberei den. Om met betrekking tot de nieuwe si tuatie overigens alle onduidelijkheid weg te nemen wijst veilingvoorzitter M. Lorier er uitdrukkelijk op dat de leden alle vrijheid hebben bij de af zet van hun produkten. In principe komen de veilingen ZHZ en Breda daarvoor op de eerste plaats in aan merking. De voorkeur ligt bij ZHZ omdat er met deze veiling reeds vrij intensieve kontakten zijn. In het ver lengde daarvan zal er ook een ver- voersregeling tussen Walcheren en ZHZ Barendrecht tot stand worden gebracht. Wel kan de afzet naar Breda voor een aantal telers best in teressant zijn vooral waar het de af zet van zacht fruit zoals aardbeien betreft. HONSELERSDIJK - Tuinders, aangesloten bij de Bloemenveiling Westland en in het bezit van een te lefoon en een televisie kunnen vanaf mei op elk gewenst moment vanuit de huiskamer het dagoverzicht van de veiling ontvangen en een over zicht van de prijzen, die zij zelf die dag voor hun produkten kregen. Tuinders die in het bezit zijn van een komputer kunnen die gegevens di- rekt overnemen en verwerken. Om de dagoverzichten te ontvangen is behalve een telefoon en televisie een apparaatje nodig dat zo'n zes honderd gulden zal gaan kosten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 5