Praatjes vullen geen gaatjes zegge en schrijve Ö6|<-r\J> zuidelijke landbouw maatschappij Hartekreet Verzekeri ngsn ieuws O.V.M. start brandverzekering boerderijen vanaf 1 mei a.s. Vervoerverbod varkens in West Zeeuws Vlaanderen I _n_ VRIJDAG 15 land- en tuinbouwblad Met het lengen van de dagen ontstaat weer de warmte die nodig is om nieuw leven tot ontstaan en groei te doen komen. Een jaarlijks terugkerend verschijnsel dat lente heet In het veld kleuren de akkers groen, het gras gaat groeien en in de stal wordt het nieuwe leven geboren. Moeder schaap mag met haar pas geboren kroost even de wei in. Zij staat pal voor mogelijk gevaar dat haar lammeren kan bedreigen. Terwijl de boeren in Europa alweer volop bezig zijn met de nodige voorbereidingen voor oogst 1 985 wordt er in Brussel door de ministers touwgetrokken om de toekomst van het Europese landbouwbeleid. Hoe die strijd ook afloopt, er zal in ieder geval rekening gehouden moeten worden met een meer marktgericht beleid. Daarom zal er - zolang er geen nieuw evenwicht is ontstaan tussen vraag en aanbod - ook gerekend moeten worden met (fors) dalende marktprijzen voor. de meeste marktordeningsprodukten met alle nadelige gevolgen van dien voor het boereninkomen. Minister Braks heeft al herhaaldelijk laten weten in te stemmen met zo n sterk afgeslankt landbouwbeleid. Hij weet zich daarbij in de rug gedekt door uitspraken van prominente parlementa riërs. Willen de boeren hun inkomen op peil kunnen houden dan zal er niet alleen naarstig gezocht moeten worden naar nieuwe methoden en technieken in de be drijfsvoering maar ook naar vervangende teelten die mo gelijk wel rendabel zijn en als zodanig de traditionele teelten kunnen vervangen. Dit alles vraagt niet alleen veel ondernemerschap en in ventiviteit van de betrokken ondernemers maar vraagt vooral ook veel geld. Met dit geld moeten investeringen gedaan worden om het bedrijf op de goede koers te krijgen om de toekomst weer met vertrouwen tegemoet te kunnen zien. Het zal duidelijk zijn dat het daarbij gaat om sterk* risiko- dragend kapitaal. Het gaat immers om nieuwe ontwikke lingen waarvan niet zeker is dat deze tot het gewenste resultaat zullen leiden. Nu is het een algemeen aanvaard uitgangspunt dat het inkomen van de agrarische ondernemers een drieledige funktie heeft, namelijk konsumeren, reserveren en in vesteren. In het (fiskale) overheidsbeleid is met deze drie funkties tot nog toe echter niet of nauwelijks - maar in ieder geval onvoldoende - rekening gehouden. Ondanks allerlei schone politieke beloften. Met het verkiezingsjaar 1 986 in zicht zullen de beloften ongetwijfeld nog mooier worden. Maar praatjes vullen nog steeds geen gaatjes. Nu, wat het Europese landbouwbeleid betreft, de grond onder de laarzen dreigt weg te zakken, wordt het de hoogste tijd dat het (fiskale) klimaat voor de kleine zelf standige ondernemers in de land- en tuinbouw op korte termijn wezenlijk worden bijgesteld. Daar is het nu het moment voor. Het lijkt mij dan ook geen slecht idee om vanuit de georganiseerde landbouw op korte termijn spoedberaad aan te vragen met zowel de vaste kommis sie voor financiën als landbouw van de Tweede Kamer om de problematiek (opnieuw) indringend onder de aan dacht te brengen van het parlement. Er wordt immers al hard gewerkt aan de nieuwe rijksbe groting. Het is dus zaak onze boodschap snel, duidelijk en indringend over te brengen. Temeer daar blijkbaar lang niet iedereen in Haagse kringen op de hoogte is van de aktuele ontwikkelingen in de land- en tuinbouw. En als wij ze het niet (blijven) vertellen zullen ze het nooit weten, laat staan begrijpen. Zo simpel ligt dat. Mijn bijdrage 'Hartekreet'' in ons blad van vrijdag 22 februari jl. heeft zeer veel bijval opgeleverd. Waar ik ook kom begint men er over, ook van buiten de landbouw wordt er positief gereageerd. Al deze reakties - schrifte lijk, telefonisch en mondeling - sterken mij in mijn over tuiging dat er fundamenteel iets mis is met de manier waarop wij met elkaar omgaan. Men voelt zich duidelijk geleefd worden. In mijn hartekreet heb ik natuurlijk ook de oplossing niet aan kunnen geven. Wel hoop ik dat de mensen die mijn hartekreet met instemming hebben ge- Menigeen vond het altijd wat vreemd, dat onze maat schappij, opgericht en bestuurd door boeren, geen brand- risiko's van agrarische gebouwen accepteerde. De reden was evenwel simpel. Andere "Onderlingen" dekten de markt af met een goed verzekeringsprodukt. En waarom zouden wij onze zusters konkurrentie aandoen? Waarom start de OVM v.d. ZLM dan nu wél met het verzekeren van boerderijen, bedrijfsgoederen, oogstpro- dukten en levende have? Ook hierop is het antwoord eenvoudig. Er zijn onderlinge verzekeringsmaatschappijen die het wat moeilijk kunnen verteren wanneer de klant (U dus) niet alle verzekeringen bij haar onderbrengt. Om u hier toe te dwingen worden pakketkortingen gegeven. Laatst zagen wij een verzekeringsofferte van een maatschappij, welke via een koöperatieve bankinstelling aan een klant werd uitgebracht. Op een rij werden gezet de benodigde verzekeringen met de premies van die maatschappij en daarnaast die van onze maatschappij. Jammer dat niet eerst nog even bij ons werd geinformeerd, omdat onze premies voor enkele verzekeringen te hoog werden op genomen. Belangrijk voor U is in zo'n vergelijking het onderste regeltje. Wél, met een verkeerde voorstelling van zaken én een pakketkorting kwam die maatschappij iets voordeliger uit. Wat nu te doen als je tevreden bent over de OVM v.d. ZLM? Toen kwamen de vragen meer en meer. "Kunnen wij het brand/storm risiko niet tegen een aantrekkelijke premie onderbrengen bij onze eigen OVM?" Vanaf 1 mei a.s. is het antwoord, Ja! Het spreekt vanzelf dat wij met u de risiko's tot een minimum moeten zien te beperken. Daartoe gaan wij vóór acceptatie eerst het objekt goed bekijken en met u bezien^welke preventieve maatregelen nog genomen kunnen worden. Gebouwen met zwaar achterstallig on derhoud zijn bij ons niet te verzekeren. De risiko's moe ten aanvaardbaar zijn. Dat geldt dan ook voor de premie die u gaat betalen. De meeste maatschappijen sluiten kontrakten af voor 10 jaar (wij 1 jaar). Dat betekent dat menigeen die naar ons wil overstappen nog even geduld moet hebben. Kijkt dus nu uw polissen na voor het te laat is! Ik heb u nu maar vast geinformeerd. Straks is het weer razenddruk op het bedrijf en verschuift de aandacht voor dit soort risiko's te veel naar de achtergrond. H. Doeleman Hzn. In het gedeelte van Zeeuwsch Vlaanderen ten Westen van het Kanaal van Gent naar Terneuzen geldt met in gang van 9 maart jl. een verbod op het ver-voer van varkens. Staatssecretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) heeft hiertoe besloten nadat in het aangrenzende Belgische gebied ook een vervoerverbod was ingesteld. Hier was op vijf bedrijven ten zuiden van Gent Afri kaanse varkenspest geconstateerd. Deze ziekte is verwant met de meer bekende klassieke varkenspest. Om te voorkomen dat het virus van de Afrikaanse var kenspest in ons land wordt ingevoerd, wordt het kopen van vlees en vleesprodukten in België aan bewoners van West Zeeuws Vlaanderen afgeraden. Het vlees of de vleeswaren kunnen namelijk het virus bevatten, dat via het voeren van etensresten bij de varkens kan terecht komen. De consument zelf loopt absoluut geen besmet tingsgevaar. Deze waarschuwing geldt niet voor vlees- conserven. Ook personen, die regelmatig varkenshouderijen bezoe ken en daarbij de Nederlands-Belgische grens over schrijden wordt gewezen op het mogelijke besmettings gevaar, dat zij kunnen vormen. Hen wordt geadviseerd zorg te dragen voor een goede ontsmetting van kleding en schoeisel. lezen zich voortaan kritischer op zullen stellen ten op zichte van regelingen, nota's etc. Dat we ons eerst afvra gen waar we eigenlijk mee bezig zijn, welk doel we die nen dus vooral: wat willen we bereiken? Ik ben er van overtuigd dat dan de simpele vraag "wat wilt u eigenlijk van mij?" door velen*niet beantwoord zal kunnen worden. Op dat moment is er een bijdrage gele verd aan de doorzichtigheid van de maatschappij. Kleine beetjes helpen, ook hier. Sukses ermee. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1