p.j. zuid geluid Succesvol jubileumfeest Z.L.M. en P.J.Z. West Zeeuws-Vlaanderen redaktie Peter Risseeuw Zaadteeltbericht De Thoolse zaadtelers houden hun jaarvergadering De toekomst van de tuinbouw in Zeeland ingezonden Zonder problemen aardappels telen in de volkstuin Na enige maanden overleg en voorbereiding en na een avond en een dag hard werken om de feestzaal in orde te brengen vond zaterdag 9 maart het 140 jarig respektievelijk 40 jarig jubileum feest van Z.L.M. kring West Zeeuws-Vlaanderen en P.J.Z. af deling West Zeeuws-Vlaanderen plaats in een hal van de Praktijk school te Schoondijke. Het werd een gezellige avond, die al het voorbereidende werk zeker waard was. Over de hele opzet hieronder wat meer. Wat vooraf ging Dat er ter ere van het 40 jarig bestaan iets moest gebeuren stond binnen de P.J.Z. al lang vast en toen het bestuur dan ook ter ore kwam dat ook de kring Z.L.M. een jubileum jaar heeft werd al snel het idee geboren om te zamen' een groot feest te organiseren. De Z.L.M. bleek bereid hieraan deel te nemen en dat vooral in financieel opzicht, het geld dat we eraan over zouden houden kan gebruikt worden om een deel van de uitwisselingsreis die de P.J.Z. deze zomer naar Zwit serland gaat maken te betalen. Het werk dat voor het feest verzet moest worden zou dan wel door P.J.Z.-ers gedaan moeten worden. Een goed voorstel en zo gebeurde het dus. Er werd een feestkommissie gevormd en de afspraken werden gemaakt. Zo'n twee weken voor de feestavond konden de uitnodigingen de deur uit, ruim 1000, een hele klus maar vele handen maken licht werk. De maan dag voorafgaande aan de 9e maart hadden we een bijeenkomst georga niseerd waar iedereen die op de een of andere wijze wilde helpen welkom was. De opkomst viel erg mee, 20 mensen waaronder de taken ver deeld werden. Vrijdagavond 8 maart; de praktijk school is een pracht gelegenheid om een dergelijke aktiviteit in te houden maar in verband met de gegeven lessen pas vrijdagsavonds beschik baar. Dit hoeft geen bezwaar te zijn zo is wel gebleken, als er maar men sen zijn. En die waren er! Zo'n 15 mensen gingen hard aan de slag en zaterdag werd het werk met een ze ker zo grote ploeg voortgezet. Lampjes, ballons, vlaggen, bieten- netten, en versieringen aan gebracht, podium, garderobe en bar opge bouwd etc. Het verliep vlot en de stemming was goed. Om vijf uur was alles gereed en konden de helpers naar huis om nog een paar uur ener gie te verzamelen voor 's avonds. Een gezellig feest Hoewel het feest pas om acht uur zou beginnen kwamen om half acht de eersten al binnen. Tot half negen bleven de mensen binnen stromen, de garderobe werd gevuld, de kassa gepasseerd, de briefjes voor de ver loting ingevuld en in de doos gede poneerd en ieder zocht een goed plaatsje. Toen de meeste stoeltjes gevuld waren en er toch zo'n 600 man binnen was, opende de kring- voorzitter van de Z.L.M., dhr. P. Risseeuw, de avond. In zijn toes praak heette hij niet alleen de aan wezigen welkom, maar prees ook iedereen die aan de totstandkoming van dit feest meegewerkt heeft en verder memoreerde hij nog een stukje Z.L.M./P.J.Z. verleden. Daarna zorgde het orkest Manolito ervoor dat de stemming er direkt goed inkwam, met het afwisselende repertoire kon iedere dansliefhebber aan zijn trekken komen. De muziek werd afgewisseld met een optreden van dhr. Heule die een stukje Zeeuws Vlaamse humor op de planken bracht waarvoor hij in de zaal een goed gehoor vond. Verder werden er drie ronden rad van avontuur gebracht door de provin ciaal P.J.Z. voorzitster Tonnie Filk- weert-Gubbens en de afdelingsvoor zitter Jan de Hullu. De door vele sponsors beschikbaar gestelde prij zen gingen er vlot uit. De film gemaakt tijdens de land bouwtentoonstelling van de Z.L.M. in 1959 in Aardenburg werd ver toond en door velen erg gewaar deerd, dhr. I. de Hullu uit Nieuwvliet verzorgde het kommentaar bij de film en dhr. de Clerck zorgde voor de techniek. Natuurlijk liep niet alles zoals het moest gaan, in het begin sprong de De prijs: een weekendreis! ene stop na de andere en zat de hele zaak in het donker; we hadden ons lelijk verkeken op het aantal watts van koffiezetapparaten. Maar met een paar hulpvaardige mensen en nog maar wat metertjes verlengsnoer werd dat euvel verhol pen. Dat we tijdens het optreden van dhr. Heule de kachels hadden uitge schakeld om hem beter te kunnen verstaan was niet zo verstandig, nie mand had daaraan gedacht dat deze kachels nog geruime tijd koude lucht nablazen, jammer, want het werd toen echt te koud. Maar nadien met een extra dansje en een warme hap van de barbecue kwam iedereen weer een beetje bij. En zo werd het tijd voor de trekking van de grote verloting; dhr. M. Risseeuw ver richtte de trekking van het lot waar op de fiets, beschikbaar gesteld door Z.L.M. en P.J.Z., gevallen was. Tot ieders en zijn eigen verbazing trok hij uit de berg loten het lot dat hij eerder die avond zelf had ingevuld en in de doos gestopt. Hij weigerde de hem töfckomende fiets en na enig gehar rewar trok hij opnieuw een lot en kon de fiets toen worden overgedragen aan dhr. Vervaet, die hem direkt in- gebruik nam. Dhr. Franje van de Rabobank, Oostburg trok vervolgens het lot waarop de door de Rabobank be schikbaar gestelde weekendreis naar een van de bungalowparken van Sporthuiscentrum zou vallen. Het geluk was bij dhr. F. van de Hauwe die in april of mei met familie of vrienden deze weekendreis mag ma ken. Hierna werd het feest nog enige uren voortgezet tot om half vier Manolito hees gezongen en moe gespeeld af scheid nam. Na afspraken gemaakt te hebben over het opruimen de volgende dag stapten de dan nog aanwezigen ook op, moe maar tevreden over de ge zellige goed geslaagde feestavond. Zondag 10 maart konden we ons weer verheugen over een goede op komst om de zaal op te ruimen en in minder dan vier uur tijd was alles aan de kant en had ieder zijn mate riaal weer thuis! Met dank! Zoals al eerder vermeid, de Z.L.M. stelt het bedrag dat overblijft van dit feest beschikbaar voor het uitwisse- lingsbezoek dat onze afdeling deze zomer aan Zwitserland zal brengen. Hiervoor en voor de goede samen werking hartelijk dank. Verder namens de PJ.Z.: dank aan de Praktijkschool, Manolito, Slagerij Cauwels en aan alle bezoekers van dit feest, zonder u was het niet geslaagd! Dank aan alle helpers bij opbouw, bediening en opruimen, zonder jullie hadden we het niet gered! Verder dank aan alle mensen die materiaal beschikbaar gesteld hebben en aan alle bedrijven etc. die prijzen voor de verloting gegeven hebben. Ten laatste nog; laten we hopen dat bij het 50/150 jarig PJZ/ZLM jubi leum weer zo'n samenwerking tot stand kan komen, want voor een feest, om erbij te helpen of om het te bezoeken zijn de mensen altijd te vinden, dat is weer eens bewezen! Anneke Paridaen bestuurslid PJZ afd. West Zeeuws- Vlaanderen Uitnodiging Het bestuur van de zaadteeltstu- dieklub "Eiland Tholen" nodigt alle belanghebbenden en belangstellen den uit om de jaarvergadering bij te wonen. Deze wordt gehouden op woensdag 20 maart a.s. om 19.30 uur in het gemeenschapscentrum "De Wellevaete", Hoenderweg 133, St. Annaland. Deze avond komt in de plaats van de afgelaste vergadering d.d. 9 januari j1- De leden en begunstigers worden zoals gebruikelijk middels een kon- vokatie persoonlijk uitgenodigd. Het jaarverslag hebben zij reeds in hun bezit. Het hoogtepunt van de avond zal ongetwijfeld zijn, de inleiding van de heer S.J. Sluis, president-direkteur van de zaadfirma Roval Sluis te Enkhuizen. Hij behandelt voor ons: produktie, afzet en toekomstper- spektief van bloemzaden. Een on derwerp dat de bijzondere belang stelling geniet van alle bloemzaadte lers. Na de inleiding is er gelegenheid voor diskussie. Daar het bestuur een grote opkomst verwacht zijn we voor deze gelegen heid uitgeweken naar het wat meer rujmtebiedende gemeenschapscen trum "De Wellevaete". Het bestuur doet er alles aan om u interessante en leerzame bijeenkom sten aan te bieden. Ook deze avond is weer zo'n uitspringer. Hopelijk blijft uw stoel niet leeg. D.L. Koppenhol Zaadteeltstudieklub "Eiland Tholen" Als ik de sombere geluiden uit de regio soms hoor vraag ik mij af, waar zijn wij nu eigenlijk mee bezig? Iedere ondernemer heeft mijn in ziens toch tot doel om een zo goed mogelijk inkomen te halen uit zijn bedrijf? In deze tijd is dit wel moei lijk om verschillende redenen maar er zit volgens mij toch nog wel toe komst in. Nu vraag ik mij af, moeten wij ons nu zorg maken om een af- zetprobleem in de regio Walcheren. De toestand is nu eenmaal zo dat, wanneer wij de handel niet naar ons toe kunnen halen, wij genoodzaakt zijn ons produkt bij de handel te brengen. Ik stel het zo: Als wij de vakbekwaamheid hebben om een kwalitatief topprodukt te produceren - en die hebben we - dan moeten wij ook de mogeüjkheid zien om dit produkt bij de handel c.q. de veiling te brengen. Ik ben er wel van over tuigd dat wij dit nooit individueel kunnen waarmaken. We zullen dus genoodzaakt zijn dit geval gezamen lijk op te lossen. Op dit moment zijn de kansen voldoende aanwezig om- dat er enkele transportbedrijven ge specialiseerd zijn op dit vervoer naar de veiling ZHZ te Barendrecht. Dus wanneer u de toekomst ziet grijp de kans. Nogmaals wil ik u er op wijzen, dat hst wel noodzakelijk is, dat we bereid moeten zijn om een kwali- teitsprodukt te produceren omdat wij enkel door eksport een goede prijs kunnen maken. Wanneer wij met dit doel ons pro dukt afleveren, zal de handel in staat zijn ons produkt op een snelle ma nier bij de konsument te brengen. Wij moeten ook niet vergeten dat wij door de veiling in samenwerking met het Centraal Buro dusdanig gepro moot worden dat wij gewoon niet anders kunnen, dan om een toppro dukt produceren. Dus ons streven is: Ogen open en doorgaan! P.C. Platschorre Driewegen Het is de laatste jaren nog al eens mis gegaan met de aardappel oogst van de kleine verbouwer, de hobbyteler en de volkstuinder. De oogst viel tegen en bleek in vrijwel alle gevallen aangetast door de gevreesde aardappel ziekte (phytophtora-rot). Wat kan deze groep, die wij voor het gemak maar "volkstuinders" zul len noemen, daar nu aan doen? Want er is wel degelijk een op lossing. De oplossing voor de volkstuin- der is de teelt van een ras dat on vatbaar is voor aardappelziekten, zodat daartegen niet behoeft te worden gesproeid. Nederland kent twee rassen die zich uitstekend lenen voor de teelt op volkstuinen. Zij hebben een lekkere smaak en kennen een probleemloze groei zonder de noodzaak tot sproeien. Jaren ge leden legden twee kwekers zich toe op het kweken van een "volkstuindersras". S. v.d. Struik uit Kibbelveen kweekte de Parel en P. de Swart uit Vrouwenparo chie de Lekkerlander. Nieuwe rassen Zij gingen uit van twee bekende Nederlandse rassen: de Eigen heimer en de Doré. Deze staan bekend om hun goede konsump- tie-eigenschappen, maar tevens om de problemen die zij bij de teelt kunnen geven. Daarom werden deze gekruist met rassen die door hun geringe smakelijk heid nauwelijks in trek zijn, maar aan de andere kant nauwelijks gevoelig voor ziekten. Parel De Parel is een vrij vroeg ras met een zeer goede konsumptiekwa- liteit. Het is zo ongevoelig voor phytophtora- en knolrot, dat on der normale omstandigheden niet behoeft te worden gesproeid. Deze aardappel is bij uitstek ge schikt voor teelt op zand- en dal gronden; op klei- en zavelgron den doet hij het minder goed. De Parel is kruimig, rond ovaal van vorm, heeft een zuivere kleur en geeft goede opbrengsten. Het ras is tamelijk gevoelig voor droogte. Lekkerlander De Lekkerlander is een vroeg ras en heeft eveneens een voortreffe lijke konsumptiekwaliteit. Hij is zo weinig gevoelig voor ziekten en platen, dat sproeien absoluut overbodig is. Knolgebreken en misvormde knollen zijn hem on bekend. In tegenstelling tot de Parel groeit de Lekkerlander op alle grondsoorten en geeft in het algemeen hoge opbrengsten. De Lekkerlander is bloemig en toch vast bij het koken, zuiver van kleur en bovendien geschikt voor de vervaardiging van patat frites. Het is mogelijk om deze aardap pel reeds vanaf eind juni te rooi en, maar de oogst laat zich zonder kwaliteitsverlies wel tot februari opslaan en bewaren. De meeste zaadhuizen en leve ranciers van pootgoederen hebben de voordelen van deze beide mi lieu vriendelijke rassen ingezien. Daardoor is overal in ruime mate pootgoed aanwezig. De klant die succes in de teelt en op tafel zoekt, kan ruimschoots terecht. Vrijdag 15 maart 1985 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 15