tuintips Vorstschade in tuinen Het onderhoud aan houtwallen Vasteplanten Halfheesters nu terug snoeien Mosbestrijding Rozen Kleine landschapselementen •f» .^j(^ c. j. nouse beveland bv. teris en dergelijke snoeien we in het voorjaar fors in. Deze strui ken krijgen in de loop van de zo mer bloemen aan de scheuten die zich vanaf het voorjaar vormen. Door flink terug te snoeien dwingen we de planten tot het vormen van veel rijkbloeiende jonge scheuten. Bij hortensia snoeien we meerja rige takken tot op de grond weg en eenjarige scheuten halveren we. Aan de zijscheuten van die gehalveerde takken komen de beste bloemen. of -machine en opnieuw bemes ten. De bemestingstoestand goed op peil houden. Een te vette top laag afstrooien met een dun laagje metselzand. De beste kunstmest voor gazons met mos is Zwavelzure ammoniak. Voorjaar is de tijd om Uw tuin weer mooi en gezellig te maken. Na de kale koude winter is het de komende weken de tijd bij uitstek om Uw tuin weer mooi en gezel lig te maken. U kunt nu uitste kend planten en verplanten, nieuwe inrichtingideeën realise- nog leven na de vorst mogelijk. In de onderste regionen van de ro- zestruik zijn knopjes vaak nau welijks zichtbaar. Het zijn hele kleine puntjes op het eerste lid van de groeischeut. Toch kunnen zich uit die minieme knoppen weer volwaardige scheuten ont wikkelen. Het zijn de sterkste rozen die kennelijk het meest van de vorst geleden hebben. Anders pro bleemloze soorten als Queen Eli sabeth, Peace en Mullard Jubilee met hun stevige en dikke takken hebben de hardste klappen ge kregen. De fijnere wellicht taaie- langbloeiende halfheestertjes zoals ganzerik, perovskia, spirea bumalda, caryopteris en derge lijke aanplanten. Een winter als deze heeft weer eens duidelijk gemaakt hoe nuttig het is om vasteplantenborders in het najaar zoveel mogelijk onge moeid te laten. De afgestorven -bovengrondse plantedelen be schermen de laag bij de grond overwinterende plantedelen en ze houden extra sneeuw vast waar door nog een betere bescherming wordt verkregen. Behalve nut Koning Winter heeft in veel tuinen duidelijke sporen nagelaten. De strenge vorst is een heleboel plan ten teveel geweest. Bevroren of flink ingevroren planten zijn ge havende getuigen van een episode die behalve een imposante Elfste dentocht ook haar trieste bijver schijnselen kent. Op veel kweke rijen is aanzienlijke schade gele den en is het resultaat van soms jarenlange inspanning in de worg greep van de winter ineens om zeep geholpen. A Is gevolg daarvan zul len in de tuincentra een aantal plantesoorten niet verkrijgbaar en sommige zullen door de schaarste duur zijn. In de verschillende tuinen heb ben de planten meer of minder duidelijk schade opgelopen. De schade springt het meest in het oog bij de groenblijvende planten waarvan de bladeren intussen chocoladebruin geworden zijn. In veel gevallen lijkt die schade er ger dan het is, omdat soms alleen het blad en het bovenste deel van stengels bevroren zijn. Een dui delijk voorbeeld in deze groep zijn de laurierkersen. De beste aanpak is het wegsnoeien van de bevroren takgedeelten. Andere planten die er desolaat uitzien zijn o.a. de ceder soort Cedrus deodara waarvan de naalden bruin zijn geworden (maar naar mijn waarneming zijn in de meeste gevallen de knoppen en de bast nog prima in orde, dus niets aan doen), voorts Escallonia en Viburnum tinus die weer tot in het nog levende hout moeten worden terug gesnoeid. Minder zichtbaar is de schade bij de haagliguster Ligustrum ovali- folium. Deze normaal groenblij vende liguster is nu het blad kwijt en is soms heel diep ingevroren. Jonge liguster planten zijn in het hele land bevroren en dus niet meer verkrijgbaar. De diep inge vroren ligusterhagen moeten in- gesnoeid worden tot op de nog frisgroene delen. Goed kijken naar Uw eigen planten want de ernst van de situatie verschilt per tuingedeelte. Daar waar planten beschut stonden tegen de felle oostenwind is de schade veel minder ernstig dan elders. De halfheesters zoals vlinder struiken, ganzerik, hertshooi, spi rea bumalda, perovskia, caryop- De schade bij vasteplanten lijkt mee te vallen. De natte herfst van vorig jaar heeft mosvorming in gazons sterk in de hand gewerkt. Mos is zoals bekend erg lastig uit te roeien. De beste mosbestrijding is er voor te zorgen dat de grasplantjes zich uitstekend kunnen ontwikkelen. Goede groeivoorwaarden schep pen voor gras betekent minder kansen voor mos. Zorgen voor een goede ontwatering, een goede bemestingstoestand en tijdig be luchten en/of verticuteren. Het bestrijden van aanwezig mos doet U als volgt: eerst goed bemesten, daarna mosdoder strooien of spuiten met Tenoran, het afgestorven mos verwijderen met verticuteerhark ren, paden en terrasjes verbete ren. Kortom voor de tuinliefheb- ber is het nu de tijd om met scheppende hand aan de slag te gaan om straks volop te kunnen genieten. De rozestruiken hebben het op veel plaatsen het zwaarst te ver duren gehad. Veel struiken zijn tot op de wortel bevroren. Op de plaatsen waar een beschermende sneeuwlaag heeft gelegen zijn de onderste knoppen nog net niet bevroren. Belangrijk is ook om hier nauwkeurig te kijken. Daar waar de bast bruin en zacht is, is het gebeurd met de plant. Is de bast nog hard en groenig dan is er re soorten bleken minder kwets baar. Rozen die tot op de wortel zijn bevroren kunt U het beste rooien en vervangen. Wilt U op diezelf de plek rozen terug planten dan moet U de grond vernieuwen omdat door de zogenaamde ro- zenmoeheid nieuwe rozen op een oude rozengroeiplaats meestal slecht gedijen. Rozen die flirk ingevroren zijn, maar waar onderin nog groene delen van zo'n 5 cm lengte zicht baar zijn, moeten tot net boven dat groen worden teruggesnoeid. Zijn Uw rozen bevroren en is het moeilijk de grond te vernieuwen kunt U als alternatief voor rozen langbloeiende vasteplanten of betekent het niet afknippen van de vasteplanten ook nog wat schoonheid, want versierd met sneeuw en rijp ziet zo'n border er hartje winter mooi aangekleed uit. Het is nu nog vroeg om schade bij vasteplanten al duidelijk te kun nen vaststellen. De kou heeft de voorjaarsontwikkeling vertraagd. Veel planten hebben hun hope lijk levende delen nog onder gronds en het wachten is op het verschijnen van nieuwe groei- punten. Omdat er haast overal een sneeuwdeken over de vasteplan ten heeft gelegen is de verwach ting gewettigd dat de schade bij vasteplanten wel zal meevallen. Vasteplanten ongemoeid gelaten, beschermend en aankledend. In dit artikel over kleine landschapselementen wordt voor de afwisse ling aandacht besteed aan een landschapselement dat vooral in Noord-Brabant veel voorkomt, namelijk de houtwal. Voor de duide lijkheid moet nog vermeld worden wat in het artikel onder een houtwal wordt verstaan. Het woord houtwal wordt hier gebruikt als verzamel naam voor diverse typen lijnvormige beplantingselementen die in het verleden dienst deden als vee- of wildkering, om zandverstuivingen tegen te gaan of om grenzen vast te leggen. Aan een groot aantal van de in Bra bant aanwezige houtwallen is reeds lange tijd geen onderhoud meer ver richt. Wanneer dit onderhoud achterwege blijft, zal de houtopstand te hoog en te breed uitgroeien. Hier door zal door lichtgebrek de voor een houtwal specifieke dichte ondergroei verdwijnen. Wil men de dichte structuur behou den dan zal het hout dus regelmatig moeten worden afgezet, waarna de stobben opnieuw uit kunnen lopen. Voor het goed uit kunnen lopen van de stobben is het van groot belang dat de stobben voldoende licht krij gen, en dat ze niet in de schaduw van andere bomen staan. Vandaar dat de begroeiing geheel verjongd dient te worden. Er kunnen zich situaties voordoen dat het aanbeveling ver dient om enkele bomen te laten staan. Dit laatste geld vooral voor bomen die van oudsher als spaar- boom zijn blijven staan. De hoogte waarop de stammen die nen te worden afgezet is afhankelijk van 't vroegere beheer van 'n bepaal de houtwal. Men doet er verstandig aan om bij het wegwerken van achterstallig onderhoud zo'n 10 cm. boven de oude stobben de twijgen af te zagen. Op deze wijze zullen vol doende nieuwe twijgen gevormd kunnen worden. Om de afgezette stobben in het voorjaar goed te kun nen laten uitlopen moet er zorg voor worden gedragen dat er na de werk zaamheden geen dik pakket met takken op de wal achterblijft. Het hakhout zal dus afgevoerd moeten worden. Is de houtwal langs een weiland ge legen dan is het noodzakelijk dat er een degelijk raster tussen de wal en VEE «TOET VOET VA KJ WAL KUtsJNEK) EK) EEK» „TSEK tl ET MOUT* KUKJKJEK) PA*v<E.Kj. Onderhoud aan een houtwal. de weide wordt geplaatst. Bij het ontbreken van een raster zullen koeien of paarden de twijgen afvre ten. De afrastering dient op een dus danige plaats te staan, dat de be groeiing tegen vraat beschermd is en dat de strook tussen het element en het raster niet kan verruigen. Men doet er verstandig aan om - voordat men met het onderhoud van een houtwal begint - bij de betreffende gemeente te informeren, of er voor het onderhoud vergunningen vereist zijn. Normaal zullen er bij het perio diek onderhoud van hakhout geen problemen bestaan. Het wordt ech ter anders, wanneer aan de opstand reeds lange tijd geen onderhoud meer is verricht. Voor nadere inlich tingen over het onderhoud van houtwallen en andere landschapse lementen kunt u altijd met de "coör dinator beheer kleine landschapse lementen" contact opnemen. Hij is te bereiken bij de stichting Het Noord brabantse Landschap, Postbus 10, 5268 ZG Helvoirt, telefoon (04118) 15 25. Veel informatie over houtwallen kunfu vinden in het boekje "hout wallen in het boerenland". Dit is te bestellen door ƒ11,— over te maken op postgiro 9933 t.n.v. Natuurmonu menten te 's-Graveland o.v.v. "Houtwallen in het boerenland". Vrijdag 15 maart 1985 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 13