"De tijd van de krabbel op het sigarendoosje is voorbij" SI VAK opgericht Akkerbouwer J.M. Geluk: Gebruik nuchter verstand en wees voorzichtig bij aanschaf apparatuur en programma's Perspektieven Behoefte Bijscholing Knelpunten Lagere omzet CVZ-veilingen De heer J.M. Geluk heeft zijn bevindingen en adviezen voor ons op een rijtje gezet: "Willen we als landbouw, en dat geldt zeker ook voor de akkerbouw, bijblijven met de ontwikkelingen in andere sektoren van de maat schappij dan zullen we de weg van de automatisering op moeten. Tekstverwerkers, komputers en moderne kommunikatietechnieken zullen gemeengoed moeten worden op de bedrijven. De tijd van de krabbel op de achterkant van het sigarendoosje is voorbij. Boeren moeten meer rekenen en denken". Dat is de mening van de heer J.M. Geluk, akkerbouwer in het Schouwen-Duivelandse Noordgouwe. Ge luk, die hier een groot akkerbouwbedrijf eksploiteert en twee vaste medewerkers heeft, werkt nu een jaar met een mikrokomputer. Hij kan dus een gefundeerd oordeel geven over de automatisering zoals die zich tot nu toe binnen de landbouw en met name bij de akkerbouw heeft gemanifesteerd. De Schouwse ondernemer leidt zijn bedrijf vanuit een betrekkelijk klein kantoortje met daarin, naast een bu- ro, een archiefkast en een hele bat terij hardware bestaande uit een tekstverwerker/printer, een kompu- ter met uiteraard rekenmachine, een beeldscherm en een floppydisk (het ekstern geheugen). Een komplete uitrusting waarmee bedrijfsekonomische financiële en technische informatie kan worden verwerkt en waarmee tevens kom- munikatie met andere informatie bronnen (Viditel) mogelijk is. Is Ge luk een hobbyist? "Bepaald niet. Tot voor kort moest ik er zelfs niets van hebben. Mijn beide broers waren er - overigens buiten de landbouw - wel mee bezig en ik moet zeggen, toen ik bij hen de mogelijkheden van de mikrokomputer zag realiseerde ik me dat hier voor mijn bedrijf toch wel mogelijkheden lagen. Vooral ook omdat de gegevens van het Ac countantskantoor altijd zo laat bin nenkomen. Ik begreep dat je met de komputer de administratie kan ve reenvoudigen, stroomlijnen en datje veel sneller over de vereiste infor matie kan beschikken. Zeker nu we in de akkerbouw de komende jaren met een scherpe konkurrentie vanuit het buitenland, een daling j/an de gegarandeerde prijzen en daardoor een moeilijk te handhaven bestaans- nivo te maken krijgen, zal het steeds belangrijker worden om te weten hoe je er financieel voorstaat. Ik kan nu op elk moment van het jaar een proefbalans uitdraaien!!" Overigens voert een boer die het nu goed doet nu ook z'n administratie (iets waar de meesten een grote hekel aan hebben!!!) zoals een bouwplan, vruchtopvolging, grondanalyses, da ta van zaaien, spuiten, opbrengsten, gebruikte middelen, ziekten etc. Deze gegevens worden geregistreerd, opgeschreven en in een grote lade gestopt. Meestal gebeurt er daarna niets meer mee. Er zijn slechts enkele boeren die aan het einde van een seizoen nog eens de moeite nemen om al deze gegevens op een rijtje te zetten en te gaan zitten plussen en minnen om een goede indruk te krijgen van het bedrijfsekondmisch gebeuren. Dit is nogal een arbeids intensieve bezigheid. De komputer geeft wat dat betreft goede perspek tieven. De heer Geluk heeft een vrij tradi tioneel bouwplan met tarwe, kon- sumptieaardappelen, bieten, gras zaad en erwten maar is wel van plan om toch wat te gaan intensiveren. Van 't jaar zet hij voor 't eerst plant- uien. Dat zijn nieuwe wijze van ad ministreren in feite even eenvoudig is als vroeger toont hij aan met de juist geplante uien. Met wat kladjes en een paar rekeningen gaat hij achter de komputer zitten en toetst een paar regeltjes in zoals de datum van aktie, het aantal gebruikte kg van het produkt, eventueel gebruikte bestrijdingsmiddelen met kg en prijs en dat is voorlopig alles. "Zo volg je met de produkten alle stadia en op het eind van het jaar weet je - als ze dan verkocht zijn - de netto-op brengst. Zo gaat dat met alle pro dukten en met het hele bedrijfsge- beuren". omvang van de produktie per bedrijf leidt er toe dat foutieve beslissingen dan ook dieper doorwerken op het bedrijfsresultaat. Verder komt de boer steeds meer tijd tekort om kon- trole uit te oefenen op het bedrijfs beheer, wat toch een zeer belangrijk onderdeel is van de bedrijfsvoering. Er is/ontstaat behoefte om de routi nematige werkzaamheden te laten verrichten door de komputer be hoefte aan aktuele overzichten van gegevens over het produktieproces of de financieringspositie van het be drijf. Dat geldt ook voor de voor lichting bij andere instanties zoals de Rijkslandbouwvoorlichting waar wegens bezuinigingen het voorlich tingsapparaat helaas noodgedwon gen zal worden ingekrompen. De heer J.M. Geluk in zijn kantoor met naast zich de werktafel. V.l n.r. de printer, de floppy's en het beeldscherm met daaronder de computer. geen komputer meer aanschaffen maar jonge boeren zullen de moge lijkheden ongetwijfeld aangrijpen al was het alleen maar om het feit datje de bedrijfsresultaten er mee omhoog kan halen. Iets wat volgens de Schouwse akkerbouwer zeker moge lijk is. Dit omdat je veel sneller in kunt spelen op de resultaten, begro- Geluk is er van overtuigd dat er een grote behoefte aan verstrekking van informatie en geautomatiseerde ver werking van gegevens gaat bestaan. Hij voert daarvoor de volgende re denen aan: De technische en ekono- mische ontwikkelingen worden steeds ingewikkelder. De grotere Geluk meent dat de nieuwe wijze van bedrijfsbeheer voor hem even belangrijk is geworden als bijvoor beeld de trekker. Wel kan hij zich voorstellen dat de nieuwe ontwikke ling voor veel boeren nog problemen oplevert. Veel oudere bedrijfsgeno- tén zullen om verschillende redenen tingen kunt maken, kosten in de ga ten kunt houden en risiko's af kunt perken. Bovendien worden apparatuur en programma's steeds goedkoper. Wel zullen veel boeren bijscholingskur- sussen moeten volgen. In het afgelopen jaar is Geluk wel tegen enkele knelpunten opgelopen: zo blijkt, een van de grootste moei lijkheden de begeleiding door de programmafeveranciers te zijn. Ook de vereiste aanpassingen in het pro gramma worden door deze bedrijven niet snel genoeg uitgevoerd. Verder is een gebrek aan standaardisatie een probleem; verschillende merken en systemen sluiten lang niet alle op el kaar aan. Bovendien mist hij in de programma's een zekere opbouw. "Je zou met iets eenvoudigs moeten kunnen beginnen en het dan verder uit moeten kunnen bouwen. Het is nu nog alles of niets. "Ik hoop dat duidelijk is geworden dat wij slechts aan het begin staan van een nieuw tijdperk, dat er nog veel losse einden in zitten en dat wij bovenal ons nuchtere boerenver stand moeten gebruiken. Dat kan een komputer nooit evenaren. Wij mensen nemen de beslissingen, de komputer is ons daarbij behulp zaam. Het is de juiste kombinatie die het voor ons interessant maakt", al dus de heer Geluk. J. Wierenga Na een half jaar voorbereiding is 1 maart jl. besloten om de Stichting Informatieverzorging Akkerbouw (SIVAK) op te richten. De stichting stelt zich ten doel om het gebruik van computers in de akkerbouw te bevorderen. Het bestuur wordt gevormd door de drie centrale land bouworganisaties, de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting en stu- dieklubs in de akkerbouw en de hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap. De SIVAK wil een doelmatige auto matisering van de verwerking van technische en ekonomische gegevens van een akkerbouwbedrijf onder meer bereiken door: het bevorderen van de uniformi teit van de in de akkerbouw ge bruikte bedrijfsinformatiesyste men en systemen voor bedrijfs- vergelijking; het (laten) ontwikkelen en aan derden in gebruik verstrekken van computerprogrammatuur voor bedrijfsinformatiesystemen of onderdelen daarvan; het (laten) ontwikkelen en aan derden in gebruik verstrekken van computerprogrammatuur welke in de akkerbouw met be hulp van vastgestelde normen, een onderlinge bedrijfsvergelij- king mogelijk maakt; het formuleren van standaardo vereenkomsten voor aankoop en onderhoud van computerappara tuur en voor computerdienstver lening; evenals voorlichting hier over; het (laten) ontwikkelen van stan daards voor uitwisseling van ge gevens met procescomputers (bijv. klimaat) en computersyste men van organisaties, die de ak kerbouw ten dienste staan; het fungeren als gesprekspartner naar overheid, onderzoek, voor lichting en onderwijs voorzover het bedrijfsinformatiesysteem en bedrijfsvergelijking betreft. Dè SIVAK zal tevens als kon takt- en koördinatiepunt fungeren voor koö- peraties, partikuliere handel en in dustrie en dienstverlening voor zover deze zich bezighouden met automa tisering in de akkerbouw. Voor de horizontale, koördinatie en standaardisatie tussen de takorgani- saties zal de SIVAK deelnemen in het landelijk Coördinatie-Orgaan voor de Automatiseringsontwikke ling ten behoeve van land- en tuin bouwbedrijven (COAL). Verdere inlichtingen over de SIVAK worden verstrekt door het Land bouwschap, Prinsevinkenpark 19, 2585 HK 's-Gravenhage (tel. 070-524411, toestel 225). De omzet van de bij de C.V.Z. aangesloten veilingen is in de eerste 2 maanden van dit jaar 3.314.649,— lager geweest dan in dezelfde periode van het vorig jaar. In januari en februari van dit jaar was de omzet 7.044.400,— tegen 10.359.049,— vorig jaar. Dat is een daling met 32%. Gesplitst per veilpunt was de omzetontwikkeling als volgt: veilpunt omzet 1985 omzet 1984 daling Goes 2.358.649 3.487.009 32 Kapelle 1942.059 2.603.932 25 Krabbendijke 1.842.184 2.565.902 28 Terneuzen 901.508 1.702.206 47% 7.044.400 10.359.049 32% De ontwikkeüng op gebied van de informatika is niet te stuiten. Ook niet in de akkerbouw. Door het steeds meer boeren in de marge zijn juist nog kosten te besparen door een efficiënte be drijfsvoering, een komputer als hulpmiddel is daarbij onmisbaar. De taak van de voorlichting kan en zal naar de boer toe via Viditel (een soort teletekst) een zeer be langrijke plaats op onze bedrijven gaan innemen. Op de akkerbouwbedrijven is een komputer nodig met voldoende geheugen (opslagruimte). Mini maal 1 Mb. Zogenaamde home- komputers zijn leuk speelgoed, maar m.i.z. ongeschikt voor de langere termijn (goedkoop is duurkoop). De mate van veroudering van een komputersysteem is vrij betrek kelijk, de software (het program ma) wordt middels een onder- houdskontrakt zeer regelmatig aangepast. Op akkerbouwbedrijven lijkt op dit momant een rendementsver betering van 1,5% te realiseren door gebruik te maken van een komputer. i De jaarlijkse kosten liggen dan op ca. 4500,(afschrijving, rente, onderhoud, etc.). Bij een omzet van 300.000,- zou een komputer dan zijn geld gaan opbrengen. De bediening van een komputer is bij een goed programma wer kelijk zeer eenvoudig. Er is abso luut geen kursus voor nodig. Goedkopere oplossingen zijn ook mogelijk, denk aan Viditel - 1000,-/1500 per jaar, of Cen trale verwerking bij bijv. een landb.boekh.buro (Dan ben je wel gebonden aan dat specifiek pakket!). In Engeland en Frankrijk en De nemarken, (andere EEG landen!) zijn automatiseringssystemen verder ingevoerd dan hier. De Tak.org. Akkerbouw moet op zeer korte termijn van zich laten spreken, omdat anders veel wild groei zal ontstaan, wat veel boe ren geld zal kosten. Er zal voorhands zeer voorzichtig door de praktijk gereageerd moe ten worden op aanbiedingen van softwareburos. Programma's ve rouderen zeer snel, bedrijven zijn veelal vaak noodgedwongen al leen geïnteresseerd in verkoop, terwijl aanpassing, begeleiding en voorlichting, zo uiterst noodzake lijk in het begin, blijven liggen. Vooraf zijn geen sluitende afspra ken te maken. Ervaringen wijzen dit uit. Dit geldt op dit moment voor alle software buro's die ons nu benaderen voor verkoop!!! De toepassingen van de automa tisering in de landbouw zijn: Procesbesturing: Aardap pel/uien bewaring, klimaatrege ling. Koeherkenning voer/melk. Boerderijbeheer: Vastleggen van tal van gegevens, zoals: bouw plan, bemesting, grondanalyses, werkzaamheden, urenregistratie, het weer etc. Bedrijfs econ. registratie: Zoals bij boerderijbeheer, maar dan met registratie van kosten/baten. Middels groepering van gegevens zijn er dan vele overzichten mo gelijk. Belangrijk zijn vooral de saldoberekeningen per ha of per gewas en de bedrijfsvergelijkin- gen. Financiële registratie: Het bij houden van de boekhouding zoals nu op schrift plaatsvindt. Door zelf te koderen en weg te boeken naar rubrieken zijn zeer aktuele en interessante overzich ten mogelijk. Verkrijgen van technische infor matie: Kontakten met andere komputers zijn mogelijk PAGV, voorlichting, suikerunie, koöpe- ratie, handel, etc. Moderne kommunikatietechnie ken: Overseinen van: gegevens, brieven, databestanden, ophalen allerlei gegevens, Viditel, etc. 12 Vrijdag 15 maart 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 12