Automatisering in land en tuinbouw (2) BASF LEGERING EN VOETZIEKTE? BASF,AKTIEF VOOR BETERE OPBRENGST Westland 19Nu verwacht 50.000 bezoekers Cycocel Extra verstevigt en verkort de halmen.Bavistin M72 bestrijdt oogvlekkenziekte. Gecombineerde bespuiting mo gelijk. Minder legering, makkelijker oogsten, minder droog- kosten. Wat is er aan de hand met de komputer in land- en tuinbouw, wat zijn de mogelijkheden en on mogelijkheden? Deze vraag speelt vele agrarische ondernemers door het hoofd. Is het een bedreiging of een ekstra mogelijkheid? Is het al leen voor de jongeren of ook voor de niet meer zo jonge onderne mers? De eerste twee artikelen behande len algemene aspekten van de au tomatisering. Voor een deel is deze informatie overgenomen uit het voortreffelijke themanummer van Rotonde. De artikelenserie over de automatisering is geschreven door kollega's SEVen van de drie Hol landse Landbouworganisaties. Bedrijfskomputer Een bedrijfskomputer kan men ge bruiken voor het verwerken van allerlei technische en administratieve bedrijfsgegevens. Dus ter ondersteu ning van het ondernemerschap. Hierdoor krijgt men meer inzicht in het bedrijfsgebeuren. Aan de be drijfskomputer zijn gekoppeld een toetsenbord en meestal een printer (soort schrijfmachine) en een beeld scherm (televisiescherm). Voor het invoeren van gegevens wordt een toetsenbord gebruikt. Hiermee kun nen opdrachten aan de komputer worden doorgegeven. De gebruiker kan zelf veranderingen aanbrengen in de programma's die zijn vastge legd op kassettebandjes of slappe kunststof schijfjes (floppy disc). De programma's zijn ontworpen voor een bepaalde toepassing zoals: een programma voor het beheer van de zeugenstapel, een programma voor het berekenen van rantsoenen, een programma voor bedrijfsregis- tratie. Proceskomputers kunnen soms worden gekoppeld aan een be drijfskomputer. De meetgegevens van de proceskomputer kunnen daardoor worden gegeven aan de bedrijfskomputer. Die koppeling verloopt echter niet altijd zonder problemen en kosten! Met een bedrijfskomputer kan de bedrijfsvoering worden verbeterd. Het is echter bepaald geen oplossing voor alle kwalen. Slecht onderne merschap wordt er niet goed door. Het stimuleringsbeleid van de over heid richt zich met name op de ma nagementsystemen. De uitvoering van het stimuleringsbeleid ligt bij'de takorganisaties uit de verschillende bedrijfstakken. Van belang is vol doende programma's (software) te ontwikkelen. De bedrijfskomputer is een dure aanschaf. Voor betrekkelijk weinig bedrijven zal een aanschaf op dit moment nut afwerpen. Er bestaat ook de mogelijkheid op een centrale plaats (veiling of S.I.V.A. of Viditel) een komputer neer te zetten, waarbij boeren en tuinders via de telefoon (of via de post) de komputergegevens toe kun nen zenden. De centrale komputer doet het rekenwerk, de bewerkte ge gevens worden per telefoon of per post weer thuis gestuurd. Voor de verzending per telefoon is een toet senbord nodig om de gegevens in te typen, een telefoonaansluiting plus modem (vertaler van de telefoonsig nalen), een beeldscherm en een printer, zie tekening 2. Per post kan het ook bijvoorbeeld bij de S.I.V.A. (Stichting Informatie Verwerking Varkenshouders). toetsenbord Randapparatuur bij een komputer flexibele schijf (floppy, diefcefte) De huiskomputer Naast de proceskomputer en de be drijfskomputer zien we de opkomst van de huiskomputer. Deze is te zien als een eenvoudige bedrijfskompu ter. De huiskomputer is ook veel goedkoper. Kost een bedrijfskom puter rond de 15.000,-, de huis komputer staat er al voor een bedrag van rond de 3000,-. Een Mercedes geeft meer mogelijk heden dan een Fiat 500. Zo is het ook bij de komputers. Toch geeft de huiskomputer wat mogelijkheden, vaak worden deze (ook in agrarische gezinnen) voor spelletjes gebruikt en voor de admi nistratie. Voor wat het laatste betreft werkt het dan op dezelfde wijze als een goede kaartenbak. Veel goede gebruiksmogelijkheden heeft de huiskomputer echter nog niet voor het agrarisch bedrijf. Er zijn zeer vele merken huiskomputers, alle met verschillende mogelijkhe den. De keuze is daardoor bepaald moeilijk. Als de toekomtige gebrui ker tot aanschaf over wil gaan zal hij goed moeten weten wat hij er mee wil. Laat de gebruiksmogelijkheid ook eerst demonstreren. Naaldwijk, de jaarlijkse bloemen en groentetentoonstelling Westland 19Nu zal op zaterdag 23 en zondag 24 maart a.s. de poorten voor het publiek openen. De kleurrijke show staat dit jaar in het teken van trans port, onder het motto "Een Pracht van een Vracht". Tussen de bloemen vindt de bezoeker elementen uit het vervoer waaronder enkele zeer an tieke vrachtwagens uit 1920 maar ook de nieuwste DAF-space cab. In de tentoonstelling rijdt een indoor- corso van 21 wagens met bloemen en groente-arrangementen, ontwor pen door Koos Zuidgeest uit De Lier. Nieuw is dit jaar dat meisjes van het toneelgezelschap "Cecilea" voor de Figuratie zorgdragen op de corsowa gens. Meer dan 100.000 bloemen, planten, bomen, groenten, vruchten en ailes wat uit het Westland komt wordt hef publiek getoond. Een groot aantal aktiviteiten vindt gedurende het 19Nu-weekend plaats, zoals bloem schikdemonstraties, een culinair spel met Westlandse groente, corsage maken, en een publieksprijsvraag. Een plantendokter zal spreekuur houden en adviezen geven over huishoudelijke bestrijdingsmidde len. Open op zaterdag 23 maart van 9.00 tot 23.00 uur. En zondag 24 maart van 9.00 tot 18.00 uur. Er is ruime parkeergelegenheid Toegangsprijs ƒ7,- 65 ers 4,— en kinderen t/m 10 jaar ƒ2,50. Groepen krijgen korting. Nadere informatie 01740-26647. telefoon Advies: Cycocel Extra toepassen bij een gewaslengte van 10-15 cm. Dosering afhankelijk van ras en tijdstip. Als in de eerste week van mei voetziekte wordt waargenomen, een bespuiting uitvoeren met 2 a 3 kg Bavistin M72 per ha. Combineren met Cycocel Extra is mogelijk. Naast Cycocel Extra®1 en Bavistin M72®2 biedt BASF u echter nog meer effectieve produkten voor opbrengst verbetering. Wilt u meer weten? Stuur dan de bon in of bel: 085-717171. 1 Gedep. handelsmerk American Cyanamid Company] 2®=Gedep. handelsmerk BASF Stuur mii informatie over Cvcocel Extra en Bavistin M72 Stuur mij informatie over Cycocel Extra en Bavistin M72 Naam: Straat: Postcode: Type grond: Belangrijkste gewassen: Plaats: GF1 Opsturen in voldoende gefrankeerde enveloppe naar. BASF Nederland B.V., Postbus 1019,6801 MC ARNHEM. Vrijdag 15 maart 1985 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 11