Gladiolenteelt in de akkerbouw II Een geslaagde voorlichtingsmiddag voor de zaadtelers Automatisering in land en tuinbouw (I) Opgave komputerkursussen P.O.O.C. De komputer in opmars, ook in de land- en tuinbouw Gedurende vele jaren vindt reeds gladiolenteelt plaats op huurland bij akkerbouwers. De gladiolenteelt zoekt steeds weer nieuw land om zoveel mogelijk uit de gevarenzone te blijven voor het optreden van ziekten. Wie had kunnen denken dat het gevaarlijke onkruid knolcy- perus met gladiolenknollen uit Amerika mee zou komen en een spoor van ellende op een aantal van onze akkerbouwgronden zou achterla ten? Gladiolen op huurland Direkt gezien, op korte termijn, kan het voor akkerbouwers, misschien ook wel voor veehouders, aantrek kelijk zijn een deel van het land te verhuren voor bijzondere teelten, zoals pootaardappelen, bloembol len, grove groenten. Meestal worden dan redelijke prijzen betaald en heeft men weer eens een ander gewas in het toch al nauwe bouwplan op het akkerbouwbedrijf. Vooral de wat lichtere gronden worden daar vaak voor uitgezocht. We moeten dan echter wel bedenken dat er "vreemden" op ons land ver keren, die maar één echt doel voor ogen hebben en dat is winst maken! Vreemde produkten, vreemde werk tuigen!! Voldoet alles aan de hoge normen die we vandaag moeten stellen aan de bedrijfshygiëne?? Ha len we geen vreemde ziekten en pla gen binnen, waardoor we op langere termijn in de problemen komen? In de problemen met ziekten en plagen, waardoor we negatieve resultaten krijgen van de eens zo mooi lijkende verhuurprijzen van een gedeelte van het land. Natuurlijk pleit ik niet om geen land meer te verhuren voor bijzondere teelten, maar ik pleit er wel voor om bij het opmaken van kontrakten wel degelijk voorwaarden vooraf te stel len ten aanzien van het toepassen van bedrijfshygiëne en de gevolgen van nalatigheid. Of, om kontrakten op te stellen, waarbij de risiko's van het binnenbrengen van ziekten en plagen worden geregeld. Bij het bin nenbrengen van de knolcyperus op een aantal akkerbouwbedrijven via de gladiolenteelt is het heel moeilijk om een schuldige aan te wijzen. In het voorgaande artikel is aangegeven hoe de cyperusknolletjes schuil kun nen gaan tussen de gladiolenknollen en -pitten. Maar een aantal akkerbouwers zit wel met de pijn; met grote stroppen. Als er straks teeltverboden vallen van rooivruchten op besmet land (suikerbieten, aardappels, uien) komt dat pas duidelijk naar voren! Van nu af aan is het dus geraden om voorwaarden vooraf op te nemen in de kontrakten van te verhuren land, over eventuele nadelige effekten in het algemene kader van bedrijfshy giëne, zoals het gebruik van goed Knuppel in hoenderhoek? 't Is niet de bedoeling om de goede verhoudingen die er hier en daar be staan tussen huurder en verhuurder van los land voor bijzondere teelten, in de waagschaal te stellen, of om een knuppel in het hoenderhok te gooi en! Maar wel om de vinger op te steken en te wijzen op gevaren die ons boven het hoofd hangen. En als we daar met elkaar nuchter over praten dan zou dat zelfs de goede verstand houdingen wel eens in takt kunnen houden öf verbeteren. Bedoelde bedrijfshygiëne beperkt zich niet tot huurder en verhuurder van los land voor speciale teelten. Ook de akkerbouwers onderling zul len in toenemende mate bedrijfshy giëne en de maatregelen daartoe in het vaandel moeten hebben. Kijkt U eens naar de knolcyperus! Vanuit Amerika via de gladiolenteelt naar het akkerbouwbedrijf. En via aanhangende grond aan machines van het ene akkerbouwbedrijf naar het andere. De loonwerkers werken steeds meer mee om met schone ma chines te verschijnen voor het uit voeren van werkzaamheden. Maar wat gebeurt er in de samenwer kingsvormen? Er ligt reeds een spoor van ellende op een aantal akkerbouwbedrijven in Nederland. Een spoor van knolcy perus! Verdere uitbreiding voorkomen is noodzaak. En daarvoor hebben we elkaar nodig! Huren en verhuren van land moet kunnen. Onder voor waarden. Onderlinge samenwerking tussen akkerbouwers moet kunnen. Onder voorwaarden! A. Vermeer De zaadteeltstudieklub "Eiland Tholen" belegde op 18 februari jl. een voorlichtingsmiddag in hotel "De Gouden Leeuw" te St. Annaland. Het onderwerp op deze middag was: Onderzoek en toepassing van chemische onkruidbestrijding in groente- en bloemzaadteeltgewassen. Onder de 70 aanwezigen die de voorzitter de heer L. Hage welkom heette, bevonden zich de rijkstuinbouwkonsulenten de heren ir. Sytsfra uit Goes en ir. Peelen uit Barendrecht. Ook een aantal vertegenwoor digers van de zaadfirma's en de gewasbeschermingsindustrie was aan wezig. De onderzoeker aan het woord De spreker de heer ing. D. van Staalduine uit Wageningen ging op een voor ieder duidelijke wijze uit voerig in op de. verkregen resultaten in de onkruidbestrijdingsproeven in zaadteeltgewassen in het afgelopen jaar. Op het 5000 m2 grote proefveld waren op 800 veldjes bij 13 gewassen zowel direkt na het zaaien als na de opkomst, een groot aantal uiteenlo pende middelen beproefd. Bij alle in de proeven opgenomen gewassen bleken diverse behande lingen op een of ander tijdstip goed voldaan te hebben. Dit betekende dat de gewassen geen nadelen on dervonden en een reeks van veel voorkomende onkruiden als zwa luwtong, varkensgras, ganzevoet- soorten, kamille en zwarte nacht schade, bestreden werden. De behandelingen in de proeven werden uitsluitend uitgevoerd met middelen die reeds in andere gewas sen zoals bieten, wortelen, uien en witlof, toegelaten zijn. Indien in de proeven in 1985 of vol gende jaren met de zelfde toepassin gen van bekende middelen de zelfde goede resultaten worden verkregen, vergemakkelijkt dit uiteraard de toe latingsprocedures door de officiële instanties. Uit het betoog bleek dat een aantal veel gebruikte middelen, zoals Beta- nal, Goltix, Asulox, Linuron, Aresin en Semeron, na de opkomst van de gewassen toepasbaar zijn. De spre ker wees er met nadruk op dat hoe- Zoals u ongetwijfeld enige weken geleden in uw landbouwblad gelezen zult hebben, gaat het P.O.O.C. vol gend kursusjaar met komputerkur sussen van start. Om inzicht te krij gen in het aantal kursisten, zodat tij dig afspraken kunnen worden ge maakt met scholen en docenten, worden belangstellenden nu al ge vraagd zich aan te melden. Wat houdt de kursus in: Op de kursus komt o.a. aan de orde: - mensen vertrouwd maken met de komputer - het leren van basisbegrippen - eenvoudig programmeren - het werken met eenvoudige be drijfsgerichte programma's In de kursus zal het werken met de komputer centraal staan; 70% van de kursus is praktijk. (Voor mensen die al een beginners- kursus hebben gevolgd is het dus niet zinvol om mee te doen). Na deze kursussen is het de bedoe ling om in het seizoen 86/87 te star ten met vervolgkursussen. Toelatingseisen: 1. Diploma M.A.S. of gelijkwaardi ge opleiding 2. Werkzaam in de land- of tuin bouw en tenminste 23 jaar oud Ing. D. v. Staalduine wel er veel perspektieven zijn, in volgende proeven opnieuw moet worden nagegaan of ze landbouw kundige verantwoord zijn. Een tiental andere gewassen kwa men ook in bespreking, in het bij zonder Teunisbloem en Borage. Voor Teunisbloem zijn er al enige toelatingen. In dit ook in 1985 sterk uitbreidende gewas zullen de telers dit jaar voor het eerst het middel Stomp, kort na het zaaien, kunnen gebruiken. In de uieteelt is dit al een populair middel. Alhoewel alle on- kruidbestrijdingsproblemen in de Teunisbloem nog niet zijn opgelost, is de introduktie van Stomp als een belangrijke vooruitgang te beschou wen. Voor Borage is er toenemende be langstelling. In de komende jaren dient uitvoerig te worden nagegaan welke toepassingen in aanmerking komen. Ten slotte werden alle aanwezigen in het bezit gesteld van een overzicht waarin voor ca. 80 gewassen is aan gegeven, welke behandelingen in di verse gewasstadia kunnen worden uitgevoerd. Diskussie Tijdens de levendige diskussie werd nog op een aantal vraagstukken uit voerig ingegaan. Van Staalduine vertelde o.a. dat het middel Profam (IPC) in de toekomst zeer waar schijnlijk in een aantal gewassen de plaats zal overnemen van Chloor- profam (chloor-IPC). De toelatingen om Profam in de zaadteelten (Tuin kers in Zeeuws-Vlaanderen, in sui kerbieten, in Digitalis en in Teunis bloem op de dalgrond in Drenthe) wijzen duidelijk in deze richting. Aangezien, voor zover thans bekend, Profam minder gevaren oplevert voor omringende gewassen (ook in kassen) dan Chloorprofam, is er wellicht een belangrijke verbetering in het vooruitzicht. Sluiting Tijdens zijn dankwoord aan de spre ker deelde de voorzitter mee dat het bestuur alles in het werk stelt om de onkruidbestrijdingsproeven voort te zetten. De medewerking van onder zoekinstellingen en het bedrijfsleven is daarvoor onontbeerlijk. Hij sprak de wens uit, dat de heer Van Staal duine ook na zijn pensionering (in november '85) zijn medewerking zou kunnen blijven verlenen aan het verder oplossen van de onkruidbe- strijdingsproblemen in de talrijke zaadteeltgewassen. De aanwezigen vernamen met veel instemming dat Van Staalduine daartoe in principe bereid is. Na afloop werd er door talrijke aan wezigen nog lang nagepraat over allerlei methoden en technieken die tot betere resultaten kunnen leiden. Zaadteeltstudieklub "Eiland Tho len" Sekretariaat: Bram Groenewegeweg 4 4693 PR Poortvliet (2e graads kursus). Ook mensen met een L.A.S. of gelijkwaardig diploma kunnen zich aanmelden. Bij voldoende aanmelding kan er voor hen een 3e graads kursus worden gestart. Deze mensen moeten geruime tijd werkzaam zijn in de land- of tuinbouw. Dit betekent dat de minimum leeftijd hoger moet zijn dan 23 jaar. Duur van de kursus: 39 lesuren, verdeeld over 13 weken. Aanvang van de kursus: - september 1985 (le serie kursus sen) - januari 1986 (2e serie kursussen bij veel aanmeldingen). Plaats: Agrarische scholen in Zeeland en zonodig op andere scholen in de provincie. Aanmelding: Kan alleen schriftelijk door het stu ren van een briefkaart voor 1 april 1985 naar: P.O.O.C. Zeeland, West singel 58, 4461 DM Goes. Vermelden: Naam, adres, postkode, woonplaats, opleiding, leeftijd en sektor waarin men werkzaam is. De kursuskoördinator. J.J. Moggré Wat is er aan de hand met de komputer in land- en tuinbouw, wat zijn de mogelijkheden en onmogelijkheden? Deze vraag speelt vele agrarische ondernemers door het hoofd. Is het een bedreiging of een ekstra mo gelijkheid? Is het alleen voor de jongeren of ook voor de niet meer zo jonge ondernemers? De eerste twee artikelen behandelen algemene aspekten van de auto matisering. Voor een deel is deze informatie overgenomen uit het voortreffelijke themanummer van Rotonde. De artikelen enz. over de automatisering is geschreven door kollega's SEV en van de drie Hol landse Landbouworganisaties. Een komputer Voor de meeste mensen is een kom puter nog een mysterieus apparaat. Toch is de komputer als je ermee .verkt niets anders dan een stuk "ge reedschap". Met dat "gereedschap" kunnen we een aantal dingen zeer snel doen die we tot nu toe meestal met de hand doen. Een komputer bestaat uit twee delen: de centrale verwerkingseenheid en het geheu gen. De centrale verwerkingseenheid is een chip waarin de gegevens worden verwerkt en waarin het rekenwerk plaatsvindt. Het geheugen, ook op gebouwd uit chips, zorgt ervoor dat alle benodigde gegevens binnen "handbereik" van de centrale ver werkingseenheid zijn. Aan een komputer kan men rand- apparatuur aansluiten, zoals een toetsenbord, een beeldscherm, een printer of een ekstern geheugen (te- samen de hardware). Proceskomputers Proceskomputers zijn in feite vere delde meet- en regelapparaten. Ze worden gebruikt voor het sturen en bewaken van bepaalde processen: klimaatregeling in kassen en be waarplaatsen, krachtvoerdosering. Zo kennen we de klimaatkomputers, de voerkomputers en waterdoseer- komputers. De proceskomputer krijgt zijn gegevens van "voelers" (sensoren). Deze voelers doen waar nemingen zoals: temperatuur meten, luchtvochtigheid meten, het nummer van een koehalsband herkennen, de samenstelling van een voedingsop lossing bij de substraatteelt (glas tuinbouw) meten enz. Na de ver werking van deze gegevens geeft de proceskomputer zijn opdrachten door. Hierdoor wordt er voor ge zorgd dat de ventilatie of de verwar ming in werking treedt, dat kracht voer wordt verstrekt enz. In feite gebeurt er niets anders dan dat we tot nu toe met de handen doen: we zien op thermometers dat het 30 graden C is, we weten dat een plant bij 20 graden C het best gedijt en we doen met de hand het raam open om de gewenste temperatuur te bereiken. Met een proceskomputer echter kunnen we de temperatuur, de luchtvochtigheid enz. veel nauw keuriger en sneller regelen. Aan de proceskomputer kan een printer (een soort schrijfmachine) en een beeld scherm (televisiescherm) worden aangesloten. Daarmee verstrekt de proceskomputer gegevens over het klimaat, de opgenomen kilogram men krachtvoer enz. Bij de aanschaf van een proceskom puter is het van belang goed te over wegen voor welke doeleinden men nu en in de toekomst de komputer denkt te gaan gebruiken. Soms kan een proceskomputer maar één pro ces besturen en bewaken. Een andere kan bijvoorbeeld naast de kracht voerdosering, de gegevens van de koekalender of de melkproduktie registreren. In de toekomst kunnen de funkties van de proceskomputer wellicht in de bedrijfskomputer wor den opgenomen. Vrijdag 8 maart 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 8