Meet- en regelapparatuur voor de ventilatoren in bewaarplaatsen ingezonden Afdeling Zeeland Boeren Jagers Vereniging opgericht Konsulentschappen voor de Akker bouw en de Tuinbouw Nederland in Zuidwest Tijdens de bewaring van landbouw- produkten in een bewaarplaats is het nodig van tijd tot tijd te ventileren. Veelal maakt men hierbij gebruik van buitenlucht. Of deze buitenlucht in aanmerking komt. hangt af v.an de temperatuur. Het is dan ook zaak dat de ventilatoren op het juiste tijdstip in- of uitgeschakeld worden. Ge schiedt dit niet tijdig, dan kan dit meer of minder grote kosten of ver liezen tot gevolg hebben. Bij het schakelen van de ventilatoren dient men daarvoor te beschikken ovei goede en betrouwbare meet- en re gelapparatuur. De instelling hiervan moet gemakkelijk en zonder ondui delijkheden kunnen worden uitge voerd. Daarom is voor alle regel apparatuur een duidelijke handlei ding noodzakelijk. Voor bewaar plaatsen op landbouwbedrijven wordt voor het regelen van de venti latoren veelal gebruik gemaakt van thermostaten. De laatste tijd komt er ook belangstelling voor de mikro- processor en de computer. Regeling van de ventilatoren Voor de regeling van ventilatoren bestaan de volgende mogelijkheden: 1. Handbediend. Handbediend met minimum thermostaat. Met een maximum en een mini mum thermostaat (half-automa- tisch). Met een differentiaal en een mi nimum thermostaat (automa tisch). Met een mikro-processor. Met een mikro-computer. 2. 3. 4. Schakelkast apparatuur met meet- en regel- Regeling met maximum/minimum thermostaat Deze regeling wordt nog in veel ou dere bewaarplaatsen toegepast en bestaat uit een tweetal thermostaten en een produkt-thermometer. Met de produkt-thermometer kan de temperatuur van het produkt worden opgenomen. De beide thermostaten worden in een weerhuisje buiten de bewaarplaats opgesteld. Eén van de ze thermostaten, de maximum ther mostaat, wordt meestal enkele gra den lager ingesteld dan de tempera tuur van het produkt. Zodra de tem peratuur van de buitenlucht beneden de ingestelde waarde daalt worden de ventilatoren ingeschakeld. Ze worden weer uitgeschakeld zodra de temperatuur van de buitenlucht boven de ingestelde waarde komt. Deze (regel) thermostaat moet dus tijdens het inkoelen steeds worden aangepast aan de temperatuur van het produkt half-automatisch). Voor het verkrijgen van voldoende koelresultaten is het niet zinvol te ventileren met lucht die minder dan 2 gr. C. kouder is dan het produkt. De regelthermostaat wordt dus mini maal 2 gr.C. lager afgesteld dan de produkttemperatuur. De minimum thermostaat moet voorkomen dat het produkt beneden een minimaal toe- Vrijdag 8 maart 1985 gestane temperatuur wordt afge koeld. Voor aardappelen bestemd voor de fritesindustrie kan dit 4 a 5 gr.C. zijn. Voor uien kan een mini mum temperatuur van l gr.C. gel den. Door de minimum thermostaat hierop af te stellen, kan de laagst toegestane temperatuur worden be grensd. Indien mogelijkheden om te koelen worden verwacht moeten vooraf wel de luiken voor de luchtaan- en afvoer worden geopend. Na het ventileren is het gewenst om deze luiken weer te sluiten. Hierdoor wordt voorkomen dat door natuurlijke trek weer warmte binnenkomt. Dit zou extra uren ventileren en verliezen tot ge volg kunnen hebben. In de praktijk is gebleken dat de luchtafvoerluiken lang open kunnen blijven minder kondens). Alleen bij vorst moeten ze worden gesloten. Regeling met differentiaal/minimum thermostaat De eenvoudigste uitvoering van deze regeling bestaat uit een differen tiaalthermostaat met een buiten- en een produktvoeler. Met een instel- knop kan een temperatuurverschil tussen het produkt en buitenlucht worden ingesteld (de differentie). Als verschil wordt hierbij ook veelal 2 gr.C. aangehouden. De werking is zodanig dat de ventilator(en) worden ingeschakeld zodra de temperatuur van de buitenlucht twee graden kouder wordt dan de temperatuur van het produkt. De ventilatoren worden weer uitgeschakeld zodra het temperatuurverschil kleiner wordt dan 2 gr.C. Om te voorkomen dat de tempera tuur beneden de gewenste bewaar- of minimum temperatuur komt, is een minimum thermostaat noodza kelijk. Deze zorgt voor uitschakeling bij te lage buitentemperaturen. Deze regeling is dus geheel geautomati seerd. Daarnaast moet handbedie ning evenwel altijd mogelijk zijn. Behalve deze eenvoudige uitgevoer de differentiaal-thermostaten met slechts enkele instelmogelijkheden zijn er ook apparaten met meer in- stelknoppen. Hiermee kan men dan bijvoorbeeld ook de gewenste be- waartemperatuur en de variatie die hierin wordt toegestaan instellen. Enkele van deze differentiaal-ther mostaten zijn in 1982 door het IMAG en het TFDL te Wageningen getest. Het verdient aanbeveling de testrapporten te bestuderen alvorens tot het aanschaffen van deze regel apparatuur over te gaan. De bulletins zijn op aanvraag ver krijgbaar bij het IMAG, Mansholt- laan 12, 6708 PA Wageningen en bij de leveranciers. Mikro-processor en mikro-computer Bij gebruikmaking van een mikro- processor worden de waarden van de temperatuur van het produkt, van de buitenlucht en van de lucht in de luchttoevoerkanalen langs elektroni sche weg naar de mikro-processor gezonden. De mikro-processor "in terpreteert" die waarden als het ware en "vertaalt" ze in bedieningssigna len voor de ventilatoren en eventueel ook voor de luchtaan- en -afvoerlui- ken. Een mikro-computer doet eigenlijk hetzelfde, maar hij heeft meer mo gelijkheden. Met behulp van een in getoetst programma verwerkt de computer de temperatuurgegevens en hij zet, indien nodig, de ventila toren aan het werk of de luiken in beweging. In het programma van de computer kunnen we natuurlijk allerlei eigen wensen ten aanzien van het bewaarproces opnemen. We kunnen de computer aansluiten aan een beeldscherm en een printer, zo dat het resultaat van het besturings- werk van de computer direkt afgele zen kan worden en op papier vast gelegd kan worden. In bewaarplaatsen wordt steeds meer volautomatische meet- en regelapparatuur toegepast. Meet- en regelapparatuur met mengluchtregelaar en tijdklokken. Bediening van de luchtaan- en -af- voerluiken Bij bewaarplaatsen waarbij de venti latoren automatisch worden gere geld, is het moeilijk om deze luiken tijdig met de hand te bedienen. Om dit te ondervangen kunnen deze openingen van extra drukkleppen worden voorzien. Deze kunnen van licht isolerend plaatmateriaal wor den gemaakt en sluiten na het weg vallen van de luchtdruk bij het uit schakelen van de ventilatoren, ge noemde openingen grotendeels af. Tijdens het ventileren worden deze drukkleppen door de luchtdruk au tomatisch geopend. De luiken moe ten dan alleen bij harde wind en ol extreme buitentemperaturen met de hand worden gesloten. Bij een vol automatische bediening van de lucht aan- en afvoerluiken de voorkeur automatische bediening van de luch taan- en afvoerluiken de voorkeur worden gegeven. Dit kan in kombi- natie met een differentiaal thermo staat, een mikro-processor of een mi kro-computer worden toegepast. Hierbij moet echter een standenin stelling van de luiken mogelijk zijn, zodat ook met gedeeltelijk geo pende luiken met bijvoorbeeld menglucht kan worden geventileerd. De vol-automatische bediening van de luiken kan pneumatisch, elek trisch of mechanisch gebeuren. De afgelopen zomer zijn in veel be waarplaatsen voorzieningen aange bracht om een en ander mechanisch te regelen door middel van een (spindel)motor met tandheugel per luik of via een as met motorreduk- tor(en) en tandheugels voor meerde re luiken tegelijk. De kosten bedra gen vanaf 800 per luik (exklusief montage en B.T.W.). Bij automatische bediening van de luchtaanvoerluiken moeten deze van boven scharnieren. De luiken om in tern te kunnen ventileren worden dan met de luiken voor de luchtaan- voer verbonden. Meting van de temperaturen In de meeste bewaarplaatsen wordt de temperatuur nog gemeten met steekthermometers, welke ter plaatse moeten worden afgelezen. Om teleurstellingen door te grote af wijkingen bij het bewaren te voor komen, is het noodzakelijk deze thermometer(s) ieder jaar te ijken bij verschillende temperaturen. Dit is mogelijk met behulp van een geijkte thermometer met een ijkcertificaat. In de meeste nieuwe bewaarplaatsen wordt tegenwoordig gekozen voor elektronische temperatuurmeting. Dit bestaat uit een meetinstrument (meestal direkt op de schakelkast gemonteerd) waarop een groot aan tal meetvoelers (met of zonder speer) kunnen worden aangesloten. De voelers worden bij het vullen van de bewaarplaats in het produkt gelegd of gestoken en door een kabel ver bonden met het meetinstrument. Bij voorkeur wordt min. één meetvoeler per ventilatiekanaal geplaatst. Ver der kunnen voelers worden geplaatst op verschillende hoogten in de partij, in het centrale ventilatiekanaal en in de ventilatiekanalen. Dit laatste is zonder meer een vereiste als met menglucht wordt gewerkt. Door middel van druktoetsen of een schakelaar kan direkt (bij voorkeur digitaal) de temperatuur worden af gelezen. In de meeste gevallen wordt de differentiaal thermostaat door één produktvoeler bediend. Het is ook mogelijk dat alle voelers gere geld (automatisch) worden afgetast, zodat b.v. bij meerdere cellen zo no dig elke cel apart geventileerd kan worden. Wanneer in een schuur b.v. aardap pelen en uien worden bewaard moet per produkt aparte regelapparatuur worden geplaatst of men moet met de hand iedere keer de gewenste temperaturen voor aardappelen en uien instellen, zodat of de aardappe len of de uien worden geventileerd. Dit is echter weinig interessant! Op een computer b.v. kunnen meerdere produkten worden "aangesloten". Wat zijn de kosten? Er is weinig prijsverschil tussen half-automatisch met max./min. thermostaten en vol-automatisch met differentiaal thermostaat. Voor een nieuwe bewaarplaats met b.v. 7 ventilatoren van 3kW (4 pk) moeten we rekenen voor ventilatoren, schakelkast, elek tronische meetapparatuur met 10 speervoelers, differentiaal ther mostaat om te regelen (koelen en opwarmen), vol-automatische re geling van de luchtaan- en af voerluiken met mengluchtrege- ling, schakelklokken om b.v. 's nachts en zo nodig intern te kun nen ventileren en 7 urentellers op minstens ƒ35.000,— inklusief verlichting en montage maar ex klusief voedingskabel, bliksem beveiliging en 19% B.T.W. Een differentiaal thermostaat met b.v. 10 speervoelers 150,— per stuk kost standaard (dus zonder extra's) vanaf ca. 3500,— exklusief montage en B.T.W. Enkele firma's leveren reeds mi- kro-processors, welke niet veel duurder zijn! De verwachting is, dat over en kelejaren het meten en regelen in veel bewaarplaatsen door een computer zal plaatsvinden. De specialisten Boerderijbouw, J.H. van Nieuwenhuizen, K. Bosma. Op 4 februari jl. is in motel "De Caisson" te Biezelinge de afd. Zee land van de Nederlandse Boeren Ja gers Vereniging (NBJV) opgericht. Deze afdeling telt momenteel 50 le den. De NBJV is een belangenver eniging waar zowel boeren als jagers lid van zijn of kunnen worden. Wat de boeren betreft zijn het in hoofd zaak de ex.art. 53 vergunningshou ders die op hun bedrijf schadelijk wild willen bestrijden. Voor wat de jagers betreft het volgende: Men wil van overheidswege zogenaamde wildbeheerseenheden instellen het geen er op neer komt, dat de jacht enkel uitgeoefend zal kunnen wor den door diegene die over een goed gevulde beurs beschikt. Een onjuist beleid derhalve. Deze NBJV is ont staan in reaktie op de vergaande be perkingen die het ministerie in sa menwerking met Natuur, Milieu en Faunabeheer aan de bestrijding van schadelijk wild heeft opgelegd. Om goed en verantwoord tegenspel te leveren is deze organisatie opge richt. Iedere jager of ex.art. 53- vergunninghouder die sympathiseert met deze vereniging wordt in de ge legenheid gesteld zich aan te melden bij één van de onderstaande be stuursleden: M.C. van Hekken, Oudelande, tel. 01104-520 J.K. van Cadsand, Axel, tel. 01155 - 1904 A.G. Dees, Axel, tel. 01155 - 1293 F. Sandee, Kamperland, tel. 01107 - 1233 P. Brouwer, Aagtekerke, tel. 01188 - 1422

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 7