Dierlijke biotechnologie leidt tot fundamentele verandering in veefokkerij Ophokplicht duiven in Noord-Brabant Vereniging kampeerboeren legt zich niet neer bij 5 eenheden per bedrijf LEI: Lagere melkproduktie kost enkele duizenden arbeidsplaatsen 100.000 ha voor toepassing relatienota Z.L.M.-kaderkursus afgesloten Melkveestapel kleiner dan vorig jaar NRLO-studierapport konkludeert: Landbouwwerkweek van de Scholengemeenschap "de Amersfoortse Berg" in Walcheren Aanvraagtermijn bijdrageregeling kleine melkveehouders sluit op 8 maart De Vereniging van Kampeerboeren (VEKABO) in Zeeland heeft op de algemene ledenvergadering van de afdeling Schouwen-Duiveland woensdag 20 februari nog weer eens nadrukkelijk naar voren gebracht dat men het aantal eenheden op 15 per boerenerf vastgesteld wil zien en niet op 5 zoals in de Kampeerwet staat vermeld. De VEKABO had op de vergadering inleiders uitgenodigd om vooral het knelpunt m.b.t. het aantal staanplaatsen voor kampeerders op de boerenerven eens van alle kanten te belichten. Daarvoor waren uitgenodigd de voorzitter van de Kampeerraad mr. W. Aantjes, de burgemeester van Westerschouwen mevr. J.L. Niemantsverdriet-Leenheer, KJ. Coppoolse sekretaris van de Recron Zeeland, mr. J. Oggel, algemeen-sekretaris van de ZLM en de heer H. Geluk namens de VEKABO. De heer Aantjes zei geen voorstander te zijn van het uitbreiden van het aantal kampeereenheden tot zoals de VEKABO wil 15 stuks. Hij waar schuwde de boeren tevens voor het voortijdig sleutelen aan de nieuwe Kampeerwet omdat daardoor de he le wet op losse schroeven kan komen te staan. Hij wees er overigens op dat de gemeenten voor het volledig van kracht worden van de wet hun eigen verordening nog aan kunnen passen. Mevrouw Niemantsverdriet liet zich over uitbreiding van het aantal een heden ook niet optimistisch uit. We hebben ons, zo zei ze, te houden aan het in de wet bepaalde aantal en dat zijn er nu eenmaal niet meer dan 5. Wel zou het volgens haar mogelijk moeten zijn om in piekperiodes tot een kleine uitbreiding over te gaan. De heer Coppoolse van Recron Zee- B innen de dierlijke biotechnologie zijn onderzoeklijnen zoals het ver beteren van methoden om supero vulatie te bewerkstelligen, de kwali teitsbeoordeling van eicellen en em bryo's, de geslachtsbepaling en het diepvriezen van embryo's en de rij ping en bevruchting van eicellen buiten het lichaam de belangrijkste onderwerpen die op korte termijn ekstra aandacht behoeven. Dat stelt de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek (NRLO) in zijn onlangs verschenen Studierapport "Dierlijke Biotechno logie". Het rapport bepleit tevens een dui delijke taakverdeling tussen de be staande onderzoekgroepen op dit terrein. Dier-biotechnologisch on derzoek vindt in Nederland plaats aan de Fakulteit der Diergenees kunde (Utrecht), de Landbouwho geschool (Wageningen)'en het Insti- De duivenhouders in Noord-Bra bant zijn verplicht in 1985 hun dui ven zodanig opgesloten te houden dat uitvliegen op of over gronden van anderen wordt verhinderd in de periode van 15 maart tot 1 juni. Deze verplichting geldt niet, voor de tijd gelegen tussen 6.00 en 8.00 uur en tussen 18.00 uur en een half uur na zonsondergang. De verplichting geldt evenmin voor zaterdagen, zon dagen en de algemeen erkende feestdagen. Naast de postduiven kunnen de ver wilderde duiven ook schade veroor zaken aan landbouwgewassen. Wanneer er geen ophokplicht geldt voor de postduiven is bestrijding van de verwilderde duiven een probleem 4 land, noemde het geen goede zaak als het tekort aan staanplaatsen voor kampeerders in Zeeland zal worden opgelost door het uitbreiden van het aantal staanplaatsen bij de boer. Overigens zei hij zich te kunnen vin den in 5 eenheden voor het kampe ren bij de boer. Meer dan de wet toestaat is naar zijn mening verwer pelijk. ZLM-sekretaris mr. J. Oggel wees erop dat het kamperen bij vooral de kleinere boerenbedrijven een logi sche ontwikkeling is. Men zoekt naar mogelijkheden om het teruglopend inkomen toch op een redelijk peil te houden. Oggel zei zich bij het aantal eenheden dat in de Kampeerwet wordt genoemd wel te kunnen vin den. "Als boeren moeten we niet het onderste uit de kan willen halen. We kunnen dan het lid wel eens op de tuut voor Veeteeltkundig Onderzoek "Schoonoord" (Zeist). Deze onder zoekgroepen dienen voldoende per sonele en financiële ondersteuning te krijgen. Het NRLO-studierapport konsta- teert dat het dier-biotechnologisch onderzoek grote praktische toepas sing kan hebben voor de top-fokkerij voor het uitvoeren van gerichte fok- programma's voor de in- en eksport van landbouwhuisdieren, en voor het behoud van met uitsterven be dreigde diersoorten en -rassen. Ook ten behoeve van het fundamenteel onderzoek zijn de hier genoemde ontwikkelingen van zeer groot be lang. Het NRLO-studierapport "Dierlijke Biotechnologie" kan schriftelijk worden besteld bij het NRLO-sekre- tariaat, Postbus 297, 2501 BD 's Gravenhage. Prijs 12.50. omdat een jager terecht bevreesd is dat hij daarbij postduiven afschiet. Nu in een bepaalde periode een op hokplicht voor postduiven van kracht is, is het mogelijk dat de jager in deze periode de verwilderde dui ven bestrijdt zonder dat hij in bete kende mate het gevaar loopt dat hij postduiven afschiet. De agrariërs in Noord-Brabant kun nen van deze gelegenheid gebruik maken om de jachthouders te ver zoeken om extra aandacht t% beste den aan de bestrijding van verwil derde duiven. Het is wel nodig dat de jachthouders vooraf een opdracht ex artikel 54 van de Jachtwet vragen bij öe Direktie Faunabeheer. neus krijgen", waarschuwde hij. Wel moet het mogelijk zijn, zo voegde hij eraan toe, het aantal eenheden in bijzondere omstandigheden (bijv. bij piekperiodes uit te breiden). Kampeerboer H. Geluk ten slotte toonde zich een sterk voorstander van uitbreiding van het in de kam peerwet genoemde aantal eenheden van 5 naar maximaal 15 daarbij aan de respektievelijke gemeenten over latend de invulling van het aantal per individueel bedrijf. Hij onderbouw de zijn wens met te wijzen op het ekonomisch belang van kamperen bij de boer. Voor veel kleine boeren is de bijverdienste van levensbelang. Voorts wees hij erop dat sanitaire voorzieningen voor vijf ook kunnen dienen voor vijftien eenheden. Vóór meer eenheden pleiten ook de volgende aspekten: uitbreiding in het achterland, zonder dat er kam- pings behoeven te worden gesticht; kontakt bevorderen tussen boer en stadsmens; meer gespreide verkeers drukte; gunstig voor de plaatselijke middenstand en rendabeler aanslui tingen van rioleringen in de buiten gebieden. "Wij vinden het onaanvaardbaar dat nieuwe grote projekten worden ges tart ter wille ook van de werkgele genheid en aan de andere kant bes taande werkgelegenheid wordt ve randerd in werkloosheid doordat men onze bedrijven kapot laat gaan", aldus het overduidelijke standpunt van de heer Geluk van Vekabo Schouwen-Duiveland. De Ministerraad heeft op 15 februari jl. besloten de 86.000 ha, die waren opengesteld voor de toepassing van de relatienota uit te breiden met 14.000 ha. Deze beslissing houdt in dat er nu 100.000 ha kultuurgrond als Relatienotagebieden kunnen worden aangewezen. In de Nota Landelijke Gebieden is aangekondigd dat maxi maal 200.000 ha onder de werking van de Relatienota komen. De in spanningen zijn thans gericht op de uitvoering van de eerste fase van 100.000 ha, waarbij met name aan dacht wordt besteed aan de konkrete begrenzing van de gebieden, het op stellen van beheersplannen en het sluiten van beheersovereenkomsten. De provincies Friesland, Overijssel, Gelderland, Noord-Holland, Zuid- Holland en Noord-Brabant wordt extra ruimte geboden voor de globa le aanwijzing van elk 1.400 ha, Drenthe en Limburg elk 1.050 ha en de provincies Groningen, Utrecht en Zeeland elk 800 ha. Ten slotte is 1.400 ha in reserve gehouden, om te kunnen inspelen op niet voorziene situaties. Al 27 jaar houden de 3e klas leer lingen van de openbare scholen gemeenschap "de Amersfoortse Berg" een landbouwwerkweek. Zij zijn dan een weekje te gast in een gezin op een agrarisch bedrijf. Dit jaar wil een 3e klas atheneum graag op Walcheren komen. De kring Walcheren van de Z.L.M. zoekt daarvoor een 15-tal gastge zinnen. Voor belangstellenden volgt hier nog wat verdere informaties- De werkweek wordt vermoede lijk de eerste week van juni ge houden. De jongelui, in de leef tijd van 15-16 jaar, komen op maandagmiddag in het gastgezin aan en vertrekken vrijdagsmor gens weer naar huis. In die week worden er o.a. land- bouwgerichte exkursies op Wal cheren gemaakt, maar zij zullen ook 2 halve dagen en een avond Het Landbouw-Ekonomisch Insti tuut heeft een verkennende studie afgerond naar de gevolgen van de verminderde melkproduktie voor de ekonomie. Op grond van de vorig jaar door de EG genomen maatregelen om de bestaande zuiveloverschotten te be perken moet de Nederlandse melk produktie met ongeveer 7,5% om laag. Daardoor komt niet alleen een overkapaciteit in de melkveehoude rij en de zuivelindustrie tot uiting maar er zijn ook gevolgen voor de bedrijvigheid in andere sektoren, zoals de mengvoederindustrie, de kalvermesterij, de handel en dien- stensektor en de bouwnijverheid. De resultaten van de studie zijn weerge geven in een dezer dagen verschenen Aanvragen voor de bijdrageregeling kleine melkveehouders kunnen tot en met 8 maart worden inge diend, in plaats van tot en met 23 februari. Het ministerie van land bouw en visserij beoogt met deze wijziging meer melkveehouders in de gelegenheid te stellen een aanvraag in te dienen. Naar verwachting zul len plus minus twintig-duizend melkveehouders een aanvraag voor de regeling indienen. op het bedrijf doorbrengen. De jongelui hebben als vervoermid del hun fiets bij zich. Ook vindt er een kennismakingsavond en een afscheidsavond plaats met de leerlingen en de gastgezinnen. Van deze week moet door de leerlingen een verslag worden gemaakt. Wie een twee-tal meisjes of jon gens een weekje in het gezin wel opnemen wordt verzocht dit voor 20 maart a.s. op te geven bij: mevr. J. Maljaars-Tramper, Breeweg 11, 4371 SB Koudeker- ke, telefoon: 01185-1215. Opgave en/of inlichtingen kunt u ook verkrijgen bij: C.J. Bierens-tel. 01189-1659 A. Dingemanse - tel. 01180-13898 W.K. Kloet-tel. 01182-1454 L.F.C. Wisse-tel. 01185-1691 Mededeling In deze Mededeling wordt vooral aandacht besteed aan de konsek- wenties voor de toegevoegde waarde en voor de werkgelegenheid. Bij de berekeningen moesten verschillende beperkingen in acht worden geno men en talrijke veronderstellingen worden gemaakt. Ondanks onzeker heden die daaruit voortvloeien lijkt de konklusie gerechtvaardigd dat de vermindering van de melkproduktie in eerste instantie enkele duizenden arbeidsplaatsen kost. Het is echter aannemelijk dat in een later stadium weer een (gedeeltelijk) herstel plaatsvindt, doordat de melkvee houders de verminderde melkpro duktie zullen trachten te kompense- ren met andere aktiviteiten. De bijdrageregeling voorziet in sub sidies voor melkveehouders met niet meer dan 40 melkkoeien, die aan bepaalde nadere voorwaarden vol doen. Degenen, die blijkens de meitelling 1983 aan de voorwaarden voldeden, is reeds een aanvraagformulier toe gezonden; melkveehouders die na de meitelling 1983 zijn gestart kunnen een aanvraagformulier krijgenbij de Districtsbureauhouder. ,De omvang van de melkveestapel is van 2.488.000 stuks begin januari 1985 afgenomen tot 2.372.000 melk en kalfkoeien begin januari van dit jaar (-4.7%). De totale rundveestapel omvatte begin januari 1985 5.280.000 stuks; dit is 79.000 minder dan een jaar geleden (-1,5%). Een en ander blijkt uit een streek- proefonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De cate gorie "Ander rundvee bestemd voor de fokkerij" gaf, evenals bij de melkveestapel, een daling van het aantal te zien: van 1.331.000 stuks begin januari 1984 naar 1.279.000 begin januari 1985 (-3.9%). Benoeming hoofd Stafburo Agrarische Vertegenwoordiging buitenland Op 15 februari 1985 is ir. A. Parzer benoemd tot hoofd van het Stafbu reau Agrarische Vertegenwoordiging Buitenland. De heer Parzer is tevens aangesteld als adjunkt-direkteur Al gemene Zaken van het Direktoraat- Generaal Landbouw en Voedsel voorziening. Vrijdag 8 maart 1985 >technologie gaat ook ten behoeve van de veefokkerij een steeds ^angrijker rol spelen. Was het tot voor kort dankzij kunstmatige inseminatie (K.l.) mogelijk om de erfelijke eigenschappen van een mannelijk dier aan talloze nakomelingen door te geven, voor wat be- t de erfelijke eigenschappen van vrouwelijke dieren wordt dat pas nu kzij biotechnologische technieken mogelijk. Daarmee is een in de louderij tot nu toe fundamentele grens overschreden. Op 28 februari j.l. werd de vierde Z.L.M.-kaderkursus voor kringbestuürsleden afgesloten. Er werd door vijftien personen aan deelgenomen. Deze kursus duurt tien donderdagen van half december tot half februari. In totaal hebben er nu ruim tachtig bestuursleden aan deelgenomen. Voor hen zal in hef komende winterseizoen een vervolgkursus worden georganiseerd van twee dagen waar vergadertechniek en de relatie met krant en radio aan de orde zullen komen. Op de foto een overzicht van de kursisten tijdens de laatste kursusdag waar het landbouwbeleid centraal stond.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 4