over geld en goed Kreatie van arbeidsplaatsen in de land- en tuinbouw Biddag "Door de velden gingen wij ter kerke' Installatie voorbereidingskommissie Ruilverkaveling Nieuw Vossemeer De ontvangst van de W.I.R. premie In de agrarische sektor staan momenteel ca. 17.000 personen als werkzoekend ingeschreven, waarvan de helft in de produktieve land- en tuinbouw. De vraag is nu op welke manier het aantal arbeidsplaatsen in de agrarische sektor kan worden gestimuleerd opdat het aantal werk zoekenden in deze sektor kan dalen. Vanuit de overheid De overheid heeft voor 1984 en 1995 in totaal 175 miljoen uitgetrokken om in de agrarische sektor werkgele genheid te bevorderen. Het betreft hier investeringsprojek- ten inzake landinrichting, natuurbe houd, openluchtrekreatie en bos bouw. Een ander overheidsinitiatief is het zgn. START-plan (Stichting Uitzendbureau Arbeidsvoorzie ning). De overheid wil jongeren die langer dan 2 jaar werkloos zijn via het uit zendbureau START aan werk hel pen. START geeft hierbij een loon kostensubsidie ter hoogte van éénderde van het minimumloon. Men hoopt langs deze weg met een subsidie van 100 miljoen gulden ca. 16.000jongeren aan een deeltijöbaan te helpen. (Met dit plan wordt voor lopig op beperkte schaal geëxperi menteerd). Het karakter van agrarische arbeid (w.o. piekarbeid) brengt echter met zich mee dat er niet veel permanent langdurig werkloze jongeren zijn. Agrarisch werkloze jongeren vol doen door deze seizoenarbeid niet aan de gestelde voorwaarden van de minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Zij worden a.h.w. afgestraft voor het werken in het hoogseizoen. Vanuit het agrarisch bedrijfsleven Een van de initiatieven van het Landbouwschap om werkgelegen heid te kreëren is het zgn. "Kombi- natiebanenprojekt". Dit is een sys teem van arbeidsvoorziening voor jongeren waarbij deeltijdwerkzaam heden op verschillende agrarische bedrijven worden gebundeld tot vol ledige banen (kombinatiebanen). De jongeren met een agrarische op leiding en/of ervaring zijn op diverse bedrijven een, twee of drie vaste da gen per week werkzaam. Gedurende een bepaalde periode krijgen ze ge legenheid om werkervaring op te doen waardoor de toekomstmoge lijkheden op een baan toenemen. Het aantrekken van jongeren vindt plaats via de Gewestelijke Arbeids bureaus door een koördinator, die ook voor begeleiding zorgt. Nadat een toetsingskommissie erop toe heeft gezien dat geen reguliere ar beid wordt verdrongen komen de werknemers in dienst van bijv. een bedrijfsverzorgingsdienst. Voorlopig wordt er met dit projekt geëxperi menteerd in Drenthe, Overijssel, Gelderland, de IJsselmeerpolders en Noord-Holland. De ondernemer be taalt een bedrag per uur dat variëert van 9,— voor een 17-jarige tot 15,50 voor een 21-jarige. Dit Landbouwschapsprojekt heeft reeds 75 volledige arbeidsplaatsen ge- kreëerd. Ook in andere gebieden worden ini tiatieven genomen om tot een lande lijke opzet te komen van kombina tiebanen. Vanuit individuele en gezamenlijke keuzes Om een redelijk inkomen te behalen zijn veel agrariërs gedwongen om zeer lange arbeidstijden te maken (er is dus een surplus aan arbeid). Daarentegen bestaat in andere be roepsgroepen juist de tendens om de arbeidsduur te verkorten! Er dreigt daarmee een kloof te ontstaan in maatschappelijke positie tussen agrarische beroepsgroepen en anöe- re beroepsgroepen. Dit is een zeer slechte zaak. De vraag is' dan ook of instrumenten als herverdeling van arbeid (lees: eerlijke verdeling van arbeid) arbeidstijdverkorting en ver vroegde uittreding ook bruikbare middelen zijn in de land- en tuin bouw. In de organisaties van agrari sche jongeren, vrouwen en mannen is het afgelopen jaar zeer veel aan dacht besteed aan dit inmense vraagstuk. De standpunten van het NAJK-projekt: "Werk zat" gaan in dit verband bijzonder ver. Enkele van deze standpunten willen we hierbij noemen omdat het gaat om ideeën van jongeren t.a.v. het jeugd- werkloosheidsvraagstuk. "Arbeidstijdverkorting en verbe tering van de sociale omstandighe den kan worden bevorderd door doelmatig gebruik te maken van machines. Samenwerkingsvormen tussen agrarische bedrijven dienen te worden gestimuleerd om gezamen lijke aanschaf en gebruik van deze machines mogelijk te maken. In het kader van arbeidstijdverkorting en verbetering van de sociale omstan digheden van de agrariër is het goed om het inschakelen van de loonwer ker te bevorderen. Ook moet verge makkelijkt worden dat een aantal boeren samen iemand in dienst ne men". "Ter vergroting van de werkgele genheid worden de bedrijfsverzor- gingsdiensten in de gelegenheid ge steld werkloze jongeren aan te trek ken die onder de volgende voor waarden en met behoud van hun uitkering op agrarische bedrijven werk verrichten: a. Het moet gaan om vervanging tijdens vakantie, het volgen van kur- sussen, enzovoorts, of om werk zaamheden die nu blijven liggen (bijvoorbeeld achterstallig onder houd). b. Deze arbeid mag niet worden ge bruikt voor uitbreiding van de pro- duktie-eenheden op het bedrijf. c. Werkloze jongeren met een agra rische opleiding en werkloze agrari sche werknemers/sters moeten de voorkeur genieten. d. Het mag niet leiden tot konkur- rentie voor de huidige bedrijfsver- zorgers/sters en agrarische werkne mers/sters. e. Er moet een soepeler regeling ko men bij de arbeidsbureaus om tijde lijk losse werknemers in dienst te nemen (bijv. bij de fruitpluk). "We streven ernaar dat oudere zelfstandigen zich eerder uit de land en tuinbouw terugtrekken om jon geren meer toekomstmogelijkheden te bieden. Een regeling voor ver vroegde uittreding (VUT) voor de landbouw is gewenst zodat jongeren eerder het bedrijf kunnen overne men". Natuurlijk roepen alle gedane voor stellen en suggesties een storm van reakties en kritiek op. Dit is ook lo gisch want het gaat om een gigan tisch maatschappelijk vraagstuk. Het is evenwel beslist winst te noemen, dat steeds meer mensen vinden dét er iets moet gebeuren. h De ondernemer die in het kader van zijn bedrijfsvoering in bepaalde be drijfsmiddelen investeert krijgt recht op een investeringsbijdrage, in het dagelijks spraakgebruik W.I.R.-pre- mie genaamd. Deze W.I.R.-premie wordt' verrekend met de te betalen inkomstenbelasting danwel vennoot schapsbelasting. Jaarlijks wordt als bijlage bij het aangiftebiljet Inkomstenbelasting of Vennootschapsbelasting een formu lier ingevuld waarop alle voor W.I.R.-premie in aanmerking ko mende in dat jaar gekochte bedrijfs middelen worden opgenomen. De premie die kan worden ontvangen is een bepaald percentage van de aan schaffingsprijs van het bedrijfsmid del. De premie bestaat uit een - thans - vast percentage van 12 XA% als ba sispremie, te verhogen met toesla gen. Deze zijn de kleinschaligheids toeslag, de milieutoeslag, en de energietoeslag. Andere toeslagen nl. de bijzondere regionale toeslag, de ruimtelijke ordeningstoeslag en de grote projectentoeslag zijn inmiddels vervallen. Voor de milieutoeslag en de energietoeslag is een afzonder lijke verklaring van de Dienst Inves teringsrekening te Zwolle nodig. Deze moet kort nd de investering danwel vooraf worden aangevraagd. De berekening op het W.I.R.-for- mulier geeft aan op hoeveel premie inclusief toeslagen de ondernemer denkt recht te hebben. Of deze pre mie ook precies zo wordt uitbetaald zal afhangen van het feit of de in specteur de opgestelde berekening kan aanvaarden, danwel daarop correcties zal aanbrengen. Uiteinde lijk stelt hij de totaal premie die voor verrekening of uitbetaling in aan merking komt vast. Dat betekent niet dat bij correcties op de berekening de ondernemer deze ook zondermeer moet accepteren. Hij heeft het recht van bezwaar en beroep. Voorlopige aanslag Wanneer u het voorgaande zo leest dan zult u inmiddels begrepen heb ben dat het uitbetalingsmoment ver n& afloop van het investeringsjaar Vrijdag 8 maart 1985 kan liggen. In het ongunstigste geval wel tot driejaren nadien. Dit kan erg vervelend zijn, zeker wanneer u uit financieringsoogpunt de premie goed kunt gebruiken. Toch is er wel een versnelling in aan te brengen. Wanneer u jaarlijks op basis van po sitief inkomen belasting verschul digd, bent, zult u ongetwijfeld voor een voorlopige en soms ook nadere voorlopige aanslag in aanmerking komen. Wanneer de geschatte inko mens van deze aanslagen redelijk de werkelijkheid zullen benaderen, dan kunt u de Inspecteur verzoeken deze voorlopige aanslagen te verminderen met de te verwachten W.I.R.-premie, waarvoor een berekening wordt overlegd. Dit verzoek kan zonodig reeds in het jaar van investeren wor den gedaan, danwel kort na afloop daarvan. Bent u in de situatie dat u geen belasting betaalt b.v. op grond van te laag inkomen en hebt u an derzijds wel recht op een belangrijk bedrag aan W.I.R.-premie (meer dan ƒ25.000,— dan kan een V.T.I.-ver- klaring u helpen. Deze verklaring moet binnen drie maanden na afloop van het investeringsjaar (dus vóór 1 april) worden aangevraagd bij de zelfde Dienst Investeringsrekening te Zwolle. Op het aanvraagformulier moet een accountant een verklaring geven omtrent de juistheid van de gedane investeringen. Middels be schikking stelt de D.I.R. te Zwolle voorlopig de totale W.I.R.-premie vast, waarna de ondernemer deze beschikking doorgeeft aan de In specteur. Deze zal dan omstreeks ju ni een negatieve voorlopige aanslag vaststellen ten grootte van de W.I.R.-premie. De ontvanger der belastingen zal dan tot uitbetaling over gaan vcor zover u er geen be lastingschuld hebt staan. Omdat de datum van 1 april aan staande is, is het goed dat u voor uzelf nagaat of voor u een V.T.I.-verklaring nodig is. Het bedrag van 25.000,— W.I.R.-premie bereikt u bij investe ringen van rond 140.000,— in één -boekjaar. Neem in geval van twijfel contact met uw boekhouder of ac countant op. B> veerbeek Het plaatsvervangend lid van de Centrale Kultuurtechnische Kom missie, de heer W.C. v. Hoof, heeft dinsdag 5 maart jl. de voorberei dingskommissie van de ruilverkave ling "Nieuw Vossemeer" geïnstal leerd. Daarin zijn benoemd: tot lid en voorzitter: F.L.A.M. Brooymans, namens de NCB en het Waterschap; tot lid en vice-voorzitter: L.C. Dek kers, namens de NCB en tot leden: J.C. Zandee, namens de Z.L.M. en A.A. Rijstenbil, burgemeester Nieuw-Vossemeer. Vergoeding niet-gebruikte vakantiebonnen boekjaar 1984-1985 Zoals elders reeds werd gepubli ceerd, vangt per 1 april 1985 een nieuw boekjaar aan van het Vakan tiefonds voor de Landbouw. Dit betekent tevens, dat met ingang van deze datum door de werkgevers geen vakantiebonnen van het boek jaar 1984-1985 meer aan de in hun dienst zijnde losse werknemers mo gen worden verstre kt. Met nadruk wordt erop gewezen, dat de vakantiebonnen van het boekjaar 1984-1985 nè 31 maart 1985 niet meer bij de Rabobanken in voorraad zijn. Werkgevers, die alsdan nog bonnen van het boekjaar 1984-1985 (uitgif tegeldigheid tot en met 31 maart 1985) in hun bezit hebben, kunnen deze vanaf 1 april 1985, ter terugbe taling van de tegenwaarde daarvan, toezenden aan "Administratie van het Vakantiefonds voor de Land bouw, Buitenrustweg 3, 2517 KD 's Gravenhage". Nieuwe vakantiebonnen voor de landbouw boekjaar 1985-1986 De aandacht van werkgevers en werknemers wordt gevestigd op het feit, dat per 1 april 1985 een nieuw boekjaar ingaat van het Vakantie- jpnds voor de Landbouw, hetgeen e paard gaat met het in omloop brengen van nieuwe vakantiebon nen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat de vakantiebonnen van het boekjaar 1984 - 1985 nk 31 maart 1985 niet meer bij de Rabobanken in voorraad zijn. Als deskundigen zijn aangewezen de direkteur Landbouw en Voedsel voorziening in de provincie, het hoofd van de afdeling Projekten van het Kadaster te Breda, de konsulent Bos- en Landschapsbouw van het Staatsbosbeheer in de provincie en de direkteur van de Provinciale Pla nologische Dienst. De Blokgrootte omvat 1580 ha waarvan: 1390 ha Nieuw-Vossemeer en 190 ha Steenbergen. Van het blok is 1340 ha kuituur- grond; 194 ha wegen, dijken, water lopen, bebouwing en 6 ha natuurter rein. De gemiddelde omvang per bedrijf is overigens als goed aan te merken. T.a.v. de verkaveling kan worden opgemerkt dat er een te grote ver snippering is en er zijn te kleine ka vels. De planopzet kan nu duidelijk wor den geformuleerd mede gelet op de planologische achtergrond en de funkties die daarbij aan het gebied zijn toegedacht. Vandaar ook een slagvaardige kleine kommissie van 4 leden die de inrichting van het blok Nieuw-Vossemeer gestalte gaat ge ven. De installatie van de kommissie vond plaats in het stadhuis van de gemeente Nieuw-Vossemeer. Ik denk aan de dagen van weleer. Mijn grootvader en mijn vader hadden een kwekerij aan de Graafseweg te Nijmegen, 's Zondags gingen mijn vader en ik ter kerke. Naar de dorps kerk te Hees, aan de rand van het land van Maas en Waal. We wandelden over het lange pad naar de dorpskerk door de Hese-velden waar de tuinders op vruchtbare grond hun gewassen verbouwden. In het voorjaar lagen de geploegde akkers klaar voor het komende seizoen. Daar liepen wij in het zondagse pak. "We schaarden ons onder het Woord als een licht op ons pad en een lamp voor onze voet". Met ditzelfde doel gaan mensen ook nu ter kerke. Op de zondagen, op de biddag voor gewas en arbeid. Om God's zegen te vragen over die arbeid. Om te bidden om kracht. Om te bid den om wat licht op de weg die men moet gaan temidden van alle vragen en zorgen van deze tijd. Want het is werkelijk nog niet zo eenvoudig om anno 1985 een bedrijf te leiden en daarmee een boterham te verdienen. Ik herinner mij de verhalen van mijn grootvader. Hij begon zo omstreeks 1885 met aanleg en onderhoud van tuinen, het kweken van bloemen en bouwde zo langzamerhand wat op. Hij stierf in 1940 kort na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog. Ik he rinner mij de verhalen van mijn vader, de kwekerij in de jaren na de oorlog. Hij leefde tussen zijn planten en kas sen en stierf enkele jaren geleden. Ik denk aan de verhalen van mijn zoon, landbouwkundig ingenieur te Wage- ningen. In dit geslacht van de Ver meulens ben ik Hervormd predikant geworden. Ik was predikant in de Friese greidhoek, de Brabantse Peel, de Drentse dalgronden, de Betuwse rivierklei en thans op Walcheren. Ik denk aan al die mensen die ik als pre dikant begeleidde, de veeboeren, de akkerbouwers, de fruitkwekers en ook aan de mensen in de dienstensektor en in de industrie. Ik leef tussen deze mensen en geniet van de natuur en van m 'n pastorietuin en 's zondags en op biddag "trekt om naar Gods huis te gaan, oud en jong het feestkleed aan Het is al een oud lied dat ik vroeger op school leerde. Het kan nog, zich scharen onder het Woord, bidden om God's zegen. Het Woord als een lamp voor onze voet en een licht op ons pad. Het Woord als een levensbron, een krachtbron waar uit we als mensen steeds weer mogen putten, zodat het leven te dragen is en de aarde bewoonbaar is. Ik denk aan alle mensen werkzaam in de landbouw. Ik denk aan allen die haanloos zijn. Ik denk aan allen die soms met heel veel zorgen hun bedrijf leiden. Ik denk aan allen in de land bouw, de dienstensektor en de indus trie. Door de velden gingen mijn vader en ik ter kerke. Door de velden en langs de wegen gaan ook deze mensen ter kerke, op de zondag en op de biddag voor gewas en arbeid. Als een gebed voor deze dag denk ik aan Psalm 138, oude berijming, 't laatste gedeelte "Verlaat niet wat Uw hand begon, o Levensbron, wil bijstand zenden Ds. H.E. Vermeulen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 3