Fiskale problematiek bedrijfsovername verdient alle aandacht Idllll" Gil Dreigt weer handelsoorlog VS? zuidelijke landbouw maatschappij Granen ckf 4 zySo<5> 4 - C. Opkoopregeling Voor de melkveehouderij zag de heer Doeleman de hero pening van de opkoopregeling nu zonder een bovengrens als een duidelijke verbetering, te meer nu overleg gaande is of de opkoopregeling ook fiskaal onder de landbouw- vrijstelling kan vallen. Dit zou een goede zaak zijn. Door deze positieve aanpassingen in de opkoopregeling kan wellicht voorkomen worden dat minister Braks alsnog voor het komende melkprijsjaar een extra heffing moet opleggen. De ZLM-voorzitter vertelde tenslotte dat vorige week de Stichting Informatieverzorging voor de Akker bouw (SIVAK) is opgericht. Deze stichting heeft tot doel verbindingen te leggen tussen diensten, instellingen en kommerciële bedrijven enerzijds en onderzoek, voorlich ting en onderwijs anderzijds. Wat de taakstelling van de stichting precies zal zijn zal afhangen van de bereidheid van de verschillende partijen. We! zei de heer Doeleman van mening te zijn dat de verbindingen met de land bouworganisaties kort dienen te zijn. Dat geldt ook op Woensdagmorgen hebben leden van de werkgroep Beter Zuivelbeleid voor het begin van de landbouwschapsverga dering in Den Haag aan voorzitter Schouten een enquête rapport aangeboden over de superheffing. Toon van de Broek uit Beilen (links op de brancard) en Halde Roosma uit Briltil symboliseerden dat de melkveehouderij naar hun idee doodziek is. provinciaal nivo waar de verenigingen voor bedrijfsvoor lichting in dienen te spelen op wat er landelijk gebeurt. Voorkomen dient echter te worden dat er een nieuwe beleidsorganisatie ontstaat. "Daar dienen dus duidelijke afspraken over gemaakt te wordenaldus de heer Doe leman tot slot van zijn openingswoord. m VRIJDAG 8 MAART 1 65e JAARGANG NO tuinbouwblad De komende maand maart zal weer een sterk verhoogde aktiviteit op het land te zien geven. Maart is de beste zaaitijd en deze akkerbouwer is er klaar voor. Hij zaait Engels raaigras vrij van kweek en duist. De struktuur van het land zal als gevolg van de strenge winter beter zijn dan we eind vorig jaar hadden durven hopen. Ook zal veel onkruid en ongedierte dood zijn gegaan. Een goede uitgangspositie derhalve. Van de prijsverwachtingen kan dat helaas niet worden gezegd.... "Het beeld van de EG wordt op het ogenblik nog steeds bepaald door onzekerheid, twijfel en irritatie. Er is onze kerheid over de verdere voortgang en richting van het integratieproces, twijfel aan de bereidheid van de lidstaten daarvoor voldoende geld optafel te leggen, irritatie over de kennelijke onwil om door geven en nemen de verschil lende belangen op één noemer te brengen. Ook de toe komst van het Europese landbouwbeleid, waarvan acht miljoen boeren, hun medewerkers en hun gezinnen af hankelijk zijn, is door dit alles onduidelijk geworden". Dit zei drs. Joris Schouten woensdag 6 maart jl. bij de aan vang van de openbare bestuursvergadering van het land bouwschap. m In zijn openingswoord voor de maandag 4 maart jl. ge houden vergadering van het hoofdbestuur van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij (ZLM) heeft voorzitter A.J.G. Doeleman gepleit voor goed overleg over het EEG struktuurtoeleid. Vooral rentesubsidie bij bedrijfsovername en/of een installatiepremie verdient daarbij de volle aan dacht. Een en ander dient tevens bezien te worden tegen de achtergrond van de fiskale problematiek bij bedrijfso vername. Daar verbetering inbrengen kan wel eens grotere voordelen bieden dan maatregelen via het EEG-struktuur- beleid. De ZLM-voorzitter zei dat vanuit de Nederlandse situatie bezien een terughoudende opstelling ten opzichte van het EEG struktuurbeleid verantwoord is. Te meer nu landbouwkommissaris Andriessen extra geld beschik baar wil stellen voor de Zuidelijke lidstaten van de EEG. Volgens de ZLM-voorzitter kunnen de problemen daar echter moeilijk opgelost worden via het landbouwstruk- tuurbeleid. De problemen daar zijn veeleer sociaal van aard en dienen dan ook niet opgelost te worden met middelen uit de EEG landbouwbegroting. Met betrekking tot het nieuwe prijsjaar is er uit Brussel weinig nieuws te melden. Wel heeft de landbouwkommissaris van het Eu ropees Parlement inmiddels laten blijken dat de prijs voorstellen van de Europese Commissie te laag zijn. De opstelling van de landbouwkommissaris van het Eu ropees Parlement biedt echter ook voor de granen geen enkele oplossing. Handelsoorlog Intussen dreigt de EG ook te maken te krijgen met wijzi gingen in het Amerikaanse landbouwbeleid. Zoals be kend heeft de regering Reagan voorgesteld het budget voor de Amerikaanse landbouw ruwweg te halveren. Achtergrond van deze draconische bezuinigingsmaatre gel is het enorme begrotingstekort en het feit, dat de Verenigde Staten door de dure dollar zienderogen terrein verliezen op de wereldmarkt. Gezien de vele weerstanden in Amerika zelf is het nog niet duidelijk in hoeverre de bezuinigingsplannen het Congres zullen passeren. Er moet volgens Schouten echter rekening mee worden gehouden dat de EG op de wereldmarkt te maken kan krijgen met aanzienlijk meer concurrentie uit de USA. In dit verband is zelfs het woord "handelsoorlog" alweer gevallen. Voor de EG en het EG-landbouwbeleid zijn al met al enorme onzekerheden ontstaan. De spanning daarvan wordt ook voelbaar binnen de land- en tuinbouworgani saties in de EG. "Het ziet ernaar uit dat aan verdere ingrijpende koersveranderingen op het terrein van het landbouwbeleid niet valt te ontkomen. Daarbij zullen ook door ons wellicht pijnlijke keuze's moeten worden gemaakt. "Volgens de voorzitter van het landbouwschap is het verstandig dat de Europese Commissie het land bouwbedrijfsleven in de gelegenheid stelt diepgaand van gedachten te wisselen over het landbouwbeleid in de komende jaren. Met de voorbereiding daarvan heeft het Landbouwschap intern inmiddels een begin gemaakt. Schouten deelde verder mee dat in het overleg met het ministerie van Landbouw en Visserij is overeengekomen dat de bijdrage uit de opkoopregeling kan worden gezien als een schadeloosstelling voor de waardedaling van de grond en de overige met de melkproduktie verband houdende bedrijfsmiddelen. Op grond daarvan is bij drage belastingvrij. Van belang is nog dat ook de nieuwe opkoopregeling fericht is op het volledig beëindigen van de melkpro- uktie. Het Landbouwschap blijft van oordeel dat vee houders daarnaast de mogelijkheid moeten krijgen een gedeelte van hun melkproduktie in te leveren. In Brussel lijkt men thans bereid deze wens in te willigen, aldus Schouten. CT Zoals het er nu voorstaat zal de graanprijs op basis van de bijkomende maatregelen met zo'n 20% onderuit gaan in vergelijking met 2 jaar geleden. Volgens de heer Doele man is Brussel op deze manier dan ook bezig het graan- probleem via een koude prijs-sanering op te lossen. In middels heeft een werkgroepje vanuit de hoofdafdeling akkebouw van het Landbouwschap geprobeerd bouw stenen aan te dragen voor een ander graanbeleid in de EEG. Dit soort initiatieven dient positief benaderd te worden, aldus de ZLM voorzitter. VERVOLG PAG. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1