VOO It ml VKOIJW Mevrouw, u heeft niets... p.j. zuid geluid Veiligheid in en om het huis De Zwitserlandreis INFO Studiereis naar Rusland De P.J.Z. en het agraries werk redaktie Peter Risseeuw Afdelingen Oost West Zeeuws- Vlaanderen: Pj-ZrtyBhda Juweel 16 maart a.s. onder redaktie van de Redaktiekommissie I Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee- land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk "Onder deze titel speelt zich een dokumentaire af, waarin drie Cana dese boerinnen vechten voor een wettelijk en financieel aandeel in het bedrijf, dat ze samen met hun man voeren. Deze vrouwen maken deel Uit van een groeiende beweging van vrouwen uit heel Canada, die streeft naar een wettelijke en financiële erkenning voor hun bijdrage aan het gezinsbedrijf. De film is gemaakt door Dagmar Gueissaz. Zij is zelf boerin en toont veel gevoel voor de moeilijkheden waarvoor deze vrouwen staan. In een opbouwende mengeling van vastbe radenheid, liefde en humor zien we hen de voor- en nadelen van het medeonderneemsterschap bespre ken met hun familie en adviseurs. De meningsverschillen zijn niet kinder achtig. De film laat de kijker echter met de indruk achter, dat deze men sen het met elkaar eens zullen wor den. Deze film is heel bruikbaar in de ne- derlandse situatie. Welke rechten krijgen immers meewerkende vrou wen als gevolg van de uitvoering van de EEG richtlijn: "Gelijke behande ling van mannen en vrouwen in het midden- en kleinbedrijf en het agra risch bedrijf?" Levert de nieuwe belasting wet (wet op de tweeverdieners) voor hen wat op of kost die juist wat? Welke posi tie krijgen zij binnen het stelsel van de sociale zekerheid? Deze film kan een nuttige bijdrage leveren in de diskussie over de voor- en nadelen van het medeonder neemsterschap". Tot zover de aankondiging van het Nederlands Filminstituut. De beste Twee leden van de agrarische kom missie hebben deze film in Amster dam gezien. Op één dag werden ver schillende films gedraaid, alle met problemen van het agrarische land, gezin en bedrijf. MEVROUW U HEEFT NIETS... kwam naar voren als de beste. De agrarische kommissie heeft be sloten om met deze film als pro bleemstelling drie regio bijeenkom sten op te zetten. De regio bijeenkomsten beginnen om 9.30 uur. Entree gratis, kon- sumpties eigen rekening. Data en plaatsen zijn: 19 maart 1985: "Roppelpaarden" te Dussen voor 't Land van Heusden en Altena en Langstraat. 20 maart 1985: "De Graanbeurs" te Feynaart voor West-Brabant. 27 maart 1985: Koöp. de Z.O.~N. te Eindhoven. Na de film willen we onder leiding met elkaar over de problemen pra ten. Zowel de problemen die in de film De film is een produktie van de Na tional Film Board Canada. Neder landse vertaling: Anneke van Am- melrooy. Bewerking: Nederlands Film instituut met medewerking van de Boerinnengroep Wageningen. Speel- duur: 45 minuten, in kleur. Neder landse ondertiteling. aangedragen worden, als over de moeilijke zaken van ons zelf. We hopen allen die belangstelling hebben te zien. Agrarische Kommissie Noord-Brabant 19 en 20 maart 1985 Schouwburg Middelburg Dinsdag 19 en woensdag 20 maart a.s. organiseert de Kommissie Veiligheid van de Zeeuwse Vrouwenraad open dagen met als thema "Veiligheid in en om het huis". Organisaties als politie, brandweer, plantsoenendienst, EHBO, Zeeuws Serviceburo voor jeugd- en jonge renwerk, VAC, de apothekers, Ne derlandse Brandwonden Stichting, Buro Voorkoming Misdrijven, Stichting Konsument en Veiligheid, Veilig Verkeer Nederland, PZEM, Keuringsdienst van Waren, Neder landse Hartstichting, geven voor-' lichting en informatie over hoe ge vaarlijke situaties in het dagelijkse leven kunnen worden voorkomen of in ieder geval zoveel mogelijk kun nen worden beperkt. De aktiviteiten van de P.J.Z. kunnen ingedeeld worden in twee soorten: 1het algemene werk. zoals sportak- tiviteiten, ontspanningsaktiviteiten en algemeen vormende aktiviteiten. 2. het agraries werk; zoals voorlich ting en vorming van jonge agrariërs en de belangenbehartiging van deze groep. Het agraries werk van de P.J.Z. sa men met het agraries werk van de K.P.J. en de C.P.J. ondergebracht in het Z.A.J.K. (Zeeuws Agraries Jon geren Kontakt). Vroeger waren deze twee soorten aktiviteiten nauw met elkaar verbonden. In de loop der ja ren zijn deze echter steeds verder uit elkaar gegroeid. In de afdelingsbe sturen en het provinciaal bestuur van de P.J.Z. kreeg het agraries werk steeds minder aandacht. De banden tussen R.A.K./Z.A.J.K. en afdelings- De politie stelt zijn voorlichtingsbus "Voorkoming Misdrijven" op voor de Schouwburg in Middelburg (Mo lenwater). In de Schouwburg presenteren de andere organisaties en instellingen zich in stands. De opening van de manifestatie is dinsdag 19 maart 1985 om 10.00 uur. De openingstijden zijn van 10.00 tot 22.00 uur. Iedereen is welkom tijdens de pre sentatie! Iedereen heeft immers met veilig heid in en om het huis te maken. Om enig zicht te hebben op de be langstelling wordt gevraagd bezoe ken in groepsverband (zoals scholen en vrouwenorganisaties) aan te mel den bij: Mevrouw P. Aronson - Go- bitz, Tabakstraat 23,4561 HW Hulst, tel.01140- 13233. bestuur/provinciaal bestuur wer den hierdoor steeds losser. Door deze ontwikkeling dreigt een van de po ten, waarop de P.J.Z. steunt onderuit gehaald te worden. Over deze problematiek en de ge volgen daarvan gaat het bestuur van de P.J.Z. samen met de P.J.Z.-Leden die aktief betrokken zijn bij het agraries werk, van gedachten wisse len. Hiervoor was al een bijeenkomst gepland op woensdag 29 februari j.l.. Deze bijeenkomste moest vanwege de mist echter afgelast worden. Daarom wordt deze nu gehouden op donderdag 14 maart a.s. Aanvang: 19.45 uur. Plaats: Hotel de Zwaan, Kerkplein 47 te Kapelle. Alle (afde- lings)bestuursleden van de P.J.Z. en alle P.J.Z.-leden, die zich bij het agraries werk betrokken voelen zijn welkom op deze bijeenkomst. Zoals ondertussen nu wel bij iedereen bekend is, De Zwitsers zijn bier geweest, en het was echt heel gezellig. We zijn dan ook heel blij dat we in de gelegenheid zijn om terug te kunnen voor een tegenbezoek. Voor dat tegenbezoek is al veel gedaan, geschreven, gebeld, vergaderd en er is veel over gepraat. Vanuit Zwitersland hebben wij heel leuke positieve berichten ontvangen over de te komen uitwisseling. Het programma is zoveel mogelijk aangepast aan onze wensen, ideeen en mogelijkheden. Er is alles aan gedaan om de kosten laag te houden. Vervoer is daar geen probleem, gastgezinnen zijn er genoeg. Enthousiasme, het kan niet op. Maar waar blijven jullie. Geen animo? Afgelopen zomer toen onze gasten pas weg waren, werd er dagen, weken ja maanden over gesproken. De algemene conclusie was.... ge weldig. Iedereen was zo enthousiast. Deel nemers genoeg. Op aktiviteiten werd er steeds gezegd "Heb je mij al op geschreven. Ik ga ook mee. De lijst werd steeds langer. Maar waarom horen we er nu niets meer over? Is er werkelijk geen ani mo, zijn er zulke grote problemen. Er zijn mensen die niet kunnen. Dat weten we. Maar wat weten we van al die mensen, die zo'n grote mond hadden? En wat weten we van die die niets zeggen? Er wordt vaak ge zegd: spreken is zilver, zwijgen is goud". Maar nu willen we al die mensen die zwijgen ook graag eens horen. Wees niet bang om te zeggen dat je iets niet wilt. Wij hebben er naar mijn idee al zoveel reklame Vrijdag 8 maart 1985 voor gemaakt. Oproepen via uitno digingen, gesprekken, een oproep op de gezinsavond. Maar steeds krijgen wij 0,0 op het rekest. Wij regelen en vergaderen wel. Ieders ideeën wor den besproken. Alle ideeën zijn ook welkom, maar waarom doen wij dit allemaal. Iets anders.... Een uitwisseling is best leuk, je leeft er op het laatst naar toe. Aan een uitwisseling deelnemen kan veel en veel leuker zijn. Je gaat met een groep, altijd bekenden, op reis. Je ziet eens wat anders, en je hoort ook eens iets anders. Daar in Zwitserland, kom je in een heel andere omgeving, een ander landschap, andere men sen, met andere ideeën, je ziet andere gebruiksnormen een andere levens stijl en een andere taal. Hoewel de taal toch geen probleem mag zijn. De drie plattelandsjongerenorganisaties verzorgen van 7 t/m 19 juli 1985 een studiereis naar Rusland. De reis, georganiseerd in samen werking met de Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het Plat teland, voert naar Moskou, Poltava en Kiew. cultuur ook voldoende aandacht zal 8 maart: Afd. Schouwen-Duiveland organiseert een bowling-avond in bowling-centrum te Renesse. Aan vang: 20.00 uur. Kosten: leden f 4,— niet-leden 6,— 9 maart: Afd. West Zeeuws Vlaan deren en Z.L.M. vieren hun 40- res- pektievelijk 140-jarig jubileum. Ter ere hiervan een groot feest in de praktijkschool te Schoondijke. Aan vang: 20.00 uur. 16 maart: P.J.Z. Juweel. Plaats ge bouw "Irene" te 's Heer Abtskerke. Aanvang: 19.45 uur. Entree: leden 3.50, niet-leden 6,— 22 maart: Afd. Walcheren gaat tussen 20.30 en 22.30 uur naar de bowling baan "De Kaasboer" te Biggekerke. Kosten: 9,— voor leden en 13.— voor niet-leden. Opgeven voor 16 maart bij Ko, tel.: 01182-1381, of bij Petra, tel.:01185-2613. Heel die week is de bekende sfeer die je in je eigen omgeving mee maakt, eens helemaal anders. Maar je bent niet alleen. Er zijn mensen bij die de taal wel beheersen, en met handen en voeten kom je ook al een heel eind. Of is dat gene wat hierboven staat, zo beangstigend? Is er vrees voor het onbekende? Of zijn de fi- nancieën een probleem? Wat het ook is, praat erover, praat erover! Het bestuur zit met zoveel vragen, waar we nu toch wel een antwoord op willen hebben. We hebben een informatieavond op 22 maart. Kom dan, en denk er nog eens over na. Op die informatie kun je nog eens als je vragen kwijt, al je ideeën kun je spuien. Tot ziens op de 22e maart. Besturen O.Z.V1. W.Z. VI. Op het programma staan bezoeken aan een sovchoz en een kolchoz. Deze staatsboerderijen, resp. coöpe ratieve boerderijen wekken bij voor al westerse agrarische jongeren de nieuwsgierigheid op. Er gaan verha len over het mislukken van oogsten; of moet men van tegenvallende oog sten spreken. Door welke omstan digheden valt de opbrengst tegen? Speelt het collectief bebouwen soms een rol? De weersomstandigheden, gebrek aan techniek, mechanisatie of organisatie? Ziehier, gesprekstof ge noeg om met landbouwers in de Sovjet Unie van gedachten te wisse len. Een ander programmapunt is een bezoek aan een groot openlucht landbouwtentoonstellingsterrein met paviljoens op het gebied van veeteelt, zuivel, akkerbouw en tuin bouw. Verder zijn er ontmoetingen gepland met plattelandsjongeren en agrarische studenten, terwijl het punt krijgen. Voorafgaande aan de reis zullen er voorbereidingsbijeenkomsten plaatsvinden. De deelnemers aan deze reis zijn verplicht actief aan de voorbereiding van verslaglegging mee te werken. De kosten voor deel name aan deze Ruslandreis bedraagt ongeveer 1.475,— Wanneer er subsidie wordt verstrekt kan dit be drag lager uitvallen. Niet inbegrepen zijn visumkosten en kaarten voor het theater. De voorwaarden voor deelname zijn: De maximumleeftijd voor deelname is 35 jaar; men moet lid zijn van een platte landsjongerenorganisatie; bereid zijn actief aan de voorbrei- dingsactiviteiten en verslaggeving deel te nemen: Nadere informatie: Stichting Uitwis seling en Studiereizen voor het Plat teland, postbus 97, 1860 AB Bergen (NH), tel. 02208-96144. Op zaterdag 16 maart a.s. zal weer het jaarlijkse Juweel^van de P.J.Z. gehouden worden. Dit jaar wordt deze "grote avond van de provincie" georganiseerd door de P.J.Z.-afde ling 's Heer Abtskerke/Nisse in sa menwerking met de toneelcommissie van de P.J.Z. Op deze avond zullen de toneelspelers van deze afdeling het toneelstuk "De gelukzalige knoedelaar" opvoeren. Ook zullen dan door de toneelcommissie de winnaars bekend worden gemaakt van de diverse onderdelen van de toneelcompetitie 1985, zoals het be ste toneelstuk, beste decor, beste speler en speelster en beste debu tante). Na afloop hiervan zal een gezellige avond gehouden worden Dit gebeuren vindt plaats in gebouw 'Irene' te 's Heer Abtskerke. Aan vang: 19.45 uur. Op 7, 8 en 9 maart weer potplantenbeurs in Bloemenveiling Westland Traditiegetrouw organiseert Bloe menveiling Westland in het voorjaar een potplantenbeurs. In de 3.000 m2 grote verdeelhal van het bemidde lingsbureau zullen 7, 8 en 9 maart weer ruim 2.000 monsters van tuin planten, bloeiende en groene pot planten ter verkoop worden aange boden. Maar het is niet alleen tradi tie wat Bloemenveiling Westland hiertoe beweegt. De potplantenbeurs is inmiddels uitgegroeid tot een on misbaar informatiepunt voor de ruim 700 groothandelaren en expor teurs die jaarlijks de beurs bezoeken. Zij vinden in één ruimte een totaal overzicht van het huidige assorti ment pot- en tuinplanten dat zij ter plekke kunnen kopen. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 19