De gevolgen van de OPEC-besluiten voor onze brandstofprijzen Nieuwe gewasbeschermingsgids groenteteelt is praktische hulp voor de tuinder Kwaliteit Service de nar kas weekstaat energieverbruik Druppelbevloeiing is kwestie van gezond verstand gebruiken Onlangs heeft de OPEC besloten om de kontraktprijzen voor ruwe olie te verlagen. De oplettende konsument die vervolgens een verlaging van de olie- en gasprij- zen wil inkasseren, wacht een zware teleurstelling. De uitkom sten van de OPEC-onderhande- lingen lijken geen gevolgen te hebben voor de konsumenten- prijzen van benzine, dieselolie, stookolie etc. Integendeel, voor sommige olieprodukten moet zelfs nog meer geld worden neer gelegd. Wat is er aan de hand? In deze aflevering van "in de olie" zal worden getracht wat inzicht te verschaffen in de ingewikkelde werking van de internationale oliemarkten. De markt voor ruwe aardolie De internationale tekortsituatie heeft de OPEC jarenlang in staat gesteld om de prijzen van de ruwe olie op een steeds hoger niveau vast te stel len. Het gaat daarbij om de zoge naamde kontraktprijzen. De afgelo penjaren is deze werkwijze de OPEC steeds minder goed afgegaan. In het voorjaar van 1983 zag de OPEC zich genoodzaakt om de ruwe olieprijs' van 34 naar 29 per barrel (159 liter) te verlagen. Per 1 februari jl. is daar weer een dollar afgegaan. Naast de officiële kontraktprijs van de OPEC bestaat er ook een prijsno tering die op de vrije wereldmarkt, de zogenaamde spot-markt, tot stand komt. Tot voor kort funktioneerde de spot-markt vooral als restmarkt. Hier werden de incidentele over schotten afgezet en de tekorten aan gevuld. De verhandelde hoeveelhe den ruwe olie waren in vergelijking tot de kontrakthandel gering. De prijzen op de spot-markt lagen zeer dicht bij de officiële OPEC-kon- traktprijzen. Vrije markt De afgelopen jaren is de positie van de spot-markt aanzienlijk veranderd. Het geleidelijk ruimer worden van de ruwe oliemarkt kan hier niet los van worden gezien. Nieuwe oliepro ducenten zoals Engeland, Noorwe gen en Mexico zijn snel en sterk op gekomen. Daarmee is het aandeel van de OPEC in de ruwe oliemarkt van de niet-communistische landen binnen tien jaar van 60% naar 30% k-'il A Nog steeds wordt ofPwelplaatsen over de gehele aarde naar aardolie en aardgas gezocht. Op de foto is een boorploeg bezig op de Noordzee, (foto Shell-venster) teruggegaan. Tegelijkertijd nam de wereldvraag belangrijk af als gevolg van ekonomische recessie en het doorwerken van energiebesparende maatregelen. In dit marktklimaat is het belang van de spot-markt toege nomen: een sterk toegenomen stroom ruwe olie wordt daar ver handeld tegen prijzen ver onder öe kontraktprijzen. In de kontrakten wordt nu ook met de prijsontwikke ling op de spot-markt rekening ge houden. In 1984 lagen de spot- markt-prijzen zo'n 1 a 2 dollar per barrel onder de OPEC-prijzen. Deze ontwikkeling heeft de OPEC ge noodzaakt om in januari jl. de prij zen gemiddeld met een kwart dollar Eerder dan voorgaande jaren is de nieuwe uitgave van de gewasbe schermingsgids voor de groenteteelt verschenen. De datum van ver schijnen is vervroegd, opdat de teler voor de start van het nieuwe seizoen kan beschikken over een geheel bijgewerkte gids. Veel wijzigingen zijn aangebracht met name in het deel over de teelten in de volle grond. De veranderingen zijn enerzijds gebaseerd op onder zoeksresultaten van proefstations, proeftuinen, de Plantenziektenkun- dige Dienst en andere instellingen en anderzijds op praktijkervaringen van de regionale specialisten gewasbescherming. Resistentie Dit jaar is nu ook bij de teelt in de volle grond een begin gemaakt met een strategie (bestrijdingswijze) om resistentie van ziekten en plagen te voorkomen of te vertragen. Bepaalde ziekten en plagen moeten veelvuldig worden bestreden. Indien men daar voor steeds hetzelfde of een nauw verwant chemisch middel gebruikt, wordt de kans op resistentie sterk vergroot. Bij herhaalde bespuitingen tegen een ziekte of plaag is het daar om raadzaam om middelen uit ver schillende chemische groepen met elkaar af te wisselen om zo resisten tieontwikkeling tegen te gaan. Bij de meest voorkomende ziekten en pla gen zijn de mogelijkheden hiertoe aangegeven, zowel bij de teelten on- Vrijdag 8 maart 1985 der glas als bij de teelten in de volle grond. Zorgvuldig en alleen spuiten wan neer dat absoluut noodzakelijk is, dragen eveneens bij tot het voorko men van resistentie. Ook het toepas sen van biologische bestrijding onder glas voorkomt resistentie. Velen van u zullen dit boekje al ont vangen hebben. In veel regio's wordt het boekje massaal door de veilingen en andere organisaties (proeftuin Venlo, de N.C.B. en de A.B.I.B.) in gekocht, die het op hun beurt weer onder de aangesloten leden ver spreiden. Verheugend is het feit dat dit jaar ook alle telers in Zuid-Holland over deze gids kunnen beschikken. Dit doordat de gezamenlijke veilingen zware stookolie. De uiteindelijke prijzen van de olieprodukten worden echter op de vrije internationale markt door vraag en aanbod be paald. Ondanks de steeds lagere ru we olieprijzen (in dollars) is de prijs van de zware stookolie, als gevolg van de voor dat produkt geldende vraag- en aanbodverhoudingen, op de spot-markt steeds duurder ge worden (in dollars). Dat de zware stookoliemarkt zich geheel heeft losgemaakt van de ont wikkelingen van de ruwe oliemarkt, is in deze rubriek regelmatig naar voren gebracht. De vraag van de in dustrie en elektriciteitscentrales in West-Europa naar zware stookolie is de afgelopen drie a vier jaar sterk verminderd. Geheel tegen de verwachtingen in heeft de teruggelopen vraag van die zijde niet geleid tot een prijsdaling op de internationale zware stooko liemarkt. Vrijwel tegelijkertijd zijn namelijk in West-Europa moderne raffinaderijen in gebruik genomen. Deze zogenaamde konversie-instal laties kunnen uit de (goedkope) zware stookolie (duurdere) lichtere produkten kraken. Het eerdere rest- produkt zware stookolie is nu voor de raffinaderijen een belangrijke grondstof geworden. Met name de toenemende inzet van zware stook olie in deze konversie-installaties heeft de internationale prijs van de zware stookolie ten opzichte van de ruwe olieprijs struktureel omhoog gebracht. Tevens lijkt deze technisch hoogwaardige innovatie de olie maatschappijen in staat te stellen de grip op de zware stookoliemarkt aanzienlijk te verstevigen. Een dis- kutabele ontwikkeling! De koersontwikkeling van de dollar De ontwikkeling van de koers van de Amerikaanse dollar is tot nu toe niet in de beschouwing betrokken. Alle olieprijzen zijn echter in dollars ge noteerd. Een ten aanzien van de gulden duurdere dollar betekent di- rekt hogere olieprijzen in guldens. Zoals uit het staatje naar voren komt is met de dollar de afgelopen jaren wel het een en ander aan de hanH geweest. Na een periode van voortdurende stijgingen is de dollar in februari het historische punt van 3,62 gepas seerd. Binnen twee jaar is de dollar met 35% gestegen. De ontwikkeling van de zware stookolieprijs in dol lars, tesamen met de koersstijging van de dollar, hebben er toe geleid dat de zware stookolieprijs in gul dens vanaf begin 1983 met zo'n 50% is toegenomen. De kolenmarkt De kolenprijzen in guldens geven een uiterst stabiel beeld te zien (gld/ton): 1983 1984 le kwartaal 201,20 187,90 2e kwartaal 196,70 193,80 3e kwartaal 188,20 185,20 4e kwartaal 190,50 Het betreft de door de elektriciteits centrales betaalde kolenprijs herleid op een kalorische waarde van 26,4 MJ/kg. De kolenmarkt verschilt wezenlijk van de oliemarkt. In een volgend ar tikel zal dieper op de verschillende aspekten van de kolenmarkt worden ingegaan. Landbouwschap P. van der Struijs 1) 1983 2) 1984 1985 te verlagen hetgeen echter nog altijd een belangrijk prijsverschil met de spot-markt in stand houdt. De feite lijke prijs (in dollars) waartegen de ruwe olie kan worden ingekocht, is door de recente prijsbesluiten van de OPEC niet of nauwelijks gewijzigd. OPEC heeft zijn steeds meer tot pa pier geworden prijzen moeten aan passen aan de realiteit van de (vrije) markt. De zware stookoliemarkt In beginsel bestaat er een relatie tus sen de prijs van de ruwe olie, de grondstof voor de olieprodukten en de prijzen van de gerede oliepro dukten zoals benzine, dieselolie, ruwe stook ruwe stook ruwe stook olie olie olie olie olie olie le kwartaal 28,66 166,8 28,02 185,2 29,96 193 (jan) 2e kwartaal 23,05 168,9 27,81 185,6 3e kwartaal 28,38 175,4 27,15 178,4 4e kwartaal 27,99 177,1 27,11 185,7 1) gewogen gemiddelde OPEC-landen (spot-markt) in dollars/barrel 2) 1,5% S stookolie, Barges FOB Rotterdam in dollars/ton Koers Amerikaanse dollar in guldens 1 e kwartaal 2e kwartaal 3e kwartaal 4e kwartaal 1983 2,66 2,80 2,95 3,00 1984 3.04 3.05 3,29 3,45 1985 3,58 (januari) van Zuid-Holland hebben besloten deze gids integraal voor haar leden aan te schaffen. Hierdoor voorziet deze gids nu voor heel Nederland. Telers die het boekje niet ontvangen of willen bij bestellen kunnen het boekje voor ƒ7,50 per stuk verkrijgen bij het proefstation te Naaldwijk. Rechtstreekse bestelling is ook mo gelijk door ƒ7,50 over te maken op giro 16 90 875 van het Konsulent- schap voor de Gewasbescherming te Wageningen onder vermelding van "Groenteteelt 1985". Advertentie I.M. Watergeven door middel van een druppelbevloeiing is een kwestie van ge zond verstand gebruiken. Aan de hand van het oordeel over het gewas, de vochttoestand van de grond en het nivo van de peilbuizen wordt de watergift per dag bepaald. In de afdelingen met een aktief gewas (LW en SDP) is dat 1,5 liter/m2 per dag en bij het minder aktieve gewas in de standaardkas is dat 0,75 liter/m2 per dag. De E.C. is 2,4 in de SDP kas en 2,0 in de LW en de standaardkas. In de steenwolteelt wordt meer water gegeven, namelijk af hankelijk van de behoefte (instraling, verdamping) 1,8 liter/m2 op een don kere dag en 3 liter/m2 op een zonnige dag. Er wordt 20-30% overgedoseerd. De E.C. is ook hier 2,4 in de SDP kas en 2,0 in de andere kassen. De gemeten E.C. van de mat ligt zo rond de 3, waarbij de rassen Terra Visa en Terrakim meestal wat hoger zijn. De P.H. zit nu tussen de 5,0 en 6,0. De weekproduktie was 5,8 bloemen per m2 en de gemiddelde etmaaltempe- ratuur zit tussen de 16,5 en 17 gr.C. Sinds 1 januari staat de grondverwarming en matverwarming in de standaardkas en de LW kas op 35 gr.C. watertem peratuur aan, in de acrylplatenkas staat deze verwarming niet aan om vege tatieve groei te vermijden. De rest is ongewijzigd. Het enogieveriMw «g deze week 11.013 m3 gas MJ een bedrijfsomvang ven 10.000 m2. Het gasverbruik Is alsvolgt GRONDTEELT STEENWOLTEELT Week no. 9 d.d. 22/2-1 /3 SDP acrylpL LW-kas* Kontrole SDP LW-kas* LW. Aanvul, m.scherm acrylpl. LW. Aanvul. Kontrole m. scherm verbruik in m3 deze week energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 1-8-1984 98 1711 74 42 1550 926 117 2362 101 75 43 1720 1573 936 117 2438 oogst in stuks per m2 77,6 75,0 70,7 80,8 75,6 77^ De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 3,1 gr.C. gemiddelde windsnelheid 1,7 m/sek. LW laagwaardige warmte, minder dan 55 gr. C. (primair) Aanvul. - Aanvullende warmte, maximum 100 gr.C. (sekundair) DENAR-KAS b.v. L. Koop 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 17