Akkerbouwnieuws uit Zuidlaren door: ing. J.T. Andringa en drs. J.A. Hoenderken CAD BAT De Landbouwwerktuigenbeurs in de Prins Bernhardhoeve te Zuidla ren, die in de eerste week van februari plaatsvond, is een evenement dat door vele fabrikanten en importeurs wordt aangegrepen om hun nieuwe werktuigen te introduceren. Ruim 67.000 bezoekers (10% meer dan in 1983) hebben daarvan kennis kunnen nemen. In tegenstelling met alle prognoses was de stemming onder de deelne mers aan het eind van de beurs als optimistisch te kwalificeren. Naast het vele technische nieuws was het grote aantal verschuivingen in agenturen opvallend. Trekkers Kuiken Emmeloord had met de Volvo BM Valmet 2005 (met een motor van 103 kW) een echte wereldprimeur. Nieuw bij dit model is tevens de bediening van de stuur- remmen. Met een voorschakeling wordt de rem van een wiel uitge schakeld. Na elke bocht valt de voorschakelhandel weer in neutraal terug, waardoor beide wielen weer worden beremd. Scheef remmen op de weg is nauwelijks meer mogelijk. Motrac-Zutphen showde met de MF 698 Turbo (motorvermogen 66 kW). Aan de aftakas is bij 540 omw/min. 57,5 kW beschikbaar Ook bij Indumy stonden enkele ech te primeurs. De Renault 6112 RS (44 kW) en de 80.12 TX met een motor van 57 kW. Fiat Agri toonde de vernieuwde 66- serie (met o.m. zwaardere motoren). In de zwaardere 90 serie waren de typen 90-90 en 100-90 nieuwe typen. Bij veel trekkerimporteurs stonden voor Nederland nieuwe trekkers tentoongesteld, die middels persme dedelingen en verslagen van buiten landse tentoonstellingen reeds zijn beschreven: bij Deutz-Fahr de DX.3-serie, bij Fendt twee zware Farmertypen en de vernieuwde Fa- vorit-serie. Bij Gebr. de Vor stonden tevens enkele nieuwe Same trekkers (Laser 90 en 100). De Lamborghini- modellen (bij Cehave-Veghel) wor den thans met vloeistof gekoelde motoren geleverd. Tenslotte toonde Agrolang twee nieuwe modellen van het recent verworven merk Steyr. Bij dit merk was als noviteit aanwezig de aftakas, die op 16 verschillende snel heden is te schakelen. Voor 12 snel heden maakt men daarbij gebruik van de evenredige aftakas, die zorgt voor 8 snelheden rechtsom en vier linksom. Het laatste kan interessant zijn bij het opheffen van verstoppin gen. Louis Nagel bracht de John Deere 3640 voor het eerst op een Nederland se beurs. Praneda toonde een aantal nieuwe modellen Zetor-trekkers met o.m. verzwaarde hydrauliek. Louis Nagel introduceerde de John Deere 3640 met een 82 kW motor. Op het gebied van trekkers mag de terugkeer van Schlüter (bij J.J. Da- bekausen) niet onvermeld blijven. Het hydraulische kantelen van de kabine (met daarbij het in takt blij ven van alle bedieningsorganen) trekt altijd weer veel belangstellen den. T rekkertoebehoren Kramp-Varsseveld toonde een nieu we Walterscheid aftakas, waarbij men bij het op- en afschuiven van de tussenas niet met de handen onder de beschermkap hoeft. Daarmee zullen vele schaafwonden kunnen worden vermeden. Vrijwel elk merk trekker kan worden voorzien van een frontaftakas en -hefinrichting. Nieuw op dit terrein was die van Zuidberg-Ens. Hot in- Vrijdag 8 maart 1985 schakelen gebeurt elektrisch-hy- draulisch (en geleidelijk). Deze kompakte hef die te zien was bij Praneda kan 1500 kg heffen. Grondbewerking Per 1 januari wordt het Rjjmptstad- programma verkocht door Van Driel en van Dorsten. De leemte bij Cebe- co-Handelsraad is opgevuld door Kongskilde in het programma op te nemen. Voor de vastetand kultivato- ren heeft men een beroep op de eigen fabriek gedaan, terwijl de werktui- genbalken door Steketee zullen wor den gemaakt. Bij verschillende fabrikanten van ploegen zijn thans ploegwoelers le verbaar. Voor dit toebehoren bestaat een groeiende belangstelling. De ploegen van Vogel en Noot wor den in ons land geimporteerd door O. de Leeuw-Zwolle. Om in een werkgang op zwaardere grond een zaaibed te maken heeft Celli aan de spitmachine een frees gebouwd. Het toerental en de werkdiepte van deze aanbouwfrees is, onafhankelijk van de spitmachine, te regelen. Kunstmeststrooiers Bij de centrifugaalstrooiers zien we steeds meer strooiers met twee ver delers. Daarmee wordt vooral bij bemesting over het gewas een werk- breedte gerealiseerd, die gelijk is aan die van de spuitmachine. Bij enkele machines (Accord Discus en Pezet Spectra) zijn deze schijven schuin geplaatst, bij andere merken (Bög- balk en Niemeijer) horizontaal. Nieuw bij de Bögbalk C II is wel de elektronisch-hydraulische regeling van het strooielement: een hydrau lisch circuit zorgt voor het juiste toe rental en daarmee voor de gewenste werkbreedte. Bij de Pezet Spectra is de toevoer op de verdeelschijven ge wijzigd. Door het z.g. voorkamer systeem wordt de meststof altijd op dezelfde plaats op de schijven ge bracht, waardoor de ingestelde werkbreedte gelijk blijft, onafhan kelijk van de dosering. Nieuwe pneumatische kunstmest strooiers met werkbreedten tot 18 m waren in Zuidlaren te zien van Amazone, Rauch en Roger. Zaai- en pootmachines Bij de graan- en graszaaimachines kunnen veel fabrikanten thans breedzaaikouters leveren; nieuw was dit bij Amazone, Stegsted en Sulky (Vlogtman). Voor de precisiezaai van uien heeft Monozentra thans de beschikking over een speciaal kouter en een zaaischijf met twee rijen gaatjes. Per element kunnen daarmee twee rijen vlak naast elkaar worden gezaaid. Deze ontwikkeling is bedoeld om de uien meer ruimte te geven. Bij de precisiezaaimachines voor bieten is de van vroeger bekende Tank weer terug. Dit merk wordt nu door Riecam op de markt gebracht. Op het terrein van de pootmachines brengt Hassia nu ook een vierrijige uitvoering met een vaste voorraad- bak op de markt. Nieuw is ook de Sölve-pootmachine met een rijenafstand van 37Vi cm; daarmee zou beddenteelt (drie rijen per bed) realiseerbaar zijn. Schoffelmachines en rijenfrezen Op basis van de rolschoffel van we leer heeft Hoopman een nieuw schoffel werk tuig in produktie geno men, waarbij elk element afzonder lijk kan bewegen en een zeer goede diepteregeling valt te realiseren. De schoffelmachine van Goudland valt op door de grote vrije ruimte onder de bevestigingsbalk voor het De Celli-spitmachine met daaraangekoppeld een bladen frees. De Amazone Discus-kunstmeststrooier met twee schuin staande schijven. Een van de nieuwe balanceersystemen voor de spuitbomen Is de Borga-opraappers weer terugHij was te op brede spuiten (Hardi). Meijer. zien bij Bij Indumy was ook de Renault 106 SP een nieuw model. Bij de WKM-bietenrooier is het monteren van groie achterwielen geen bezwaar omdat de bieten al gerooid zijn. aanaarden na het poten met een tweerijige pootmachine heeft G.L.B.-Westdijk een smalle rijen- frees op de markt gebracht. Bij Cebeco-Handelsraad stond de nieuwe Amac-rijenfrees voor bewer king na een vierrijige pootmachine. Zowel op de frees van Van Rumpt als van Amac waren nieuwe model len rugvormers te zien. Spuitmachines Geheel nieuw was het Engelse merk Allman bij Dabekausen. Deze veld- spuiten zijn leverbaar in werkbreed- tes tot 15 m (desgewenst 18 m). De spuiten zijn voorzien van zuiger- membraanpompen en Lurmark- doppen. Allman heeft eind 1984 de gehele lijn veldspuiten van Ranso- mes overgenomen. PZ was aanwezig met de gehele nieuwe lijn Urgent-spuiten (met langzaamlopende zuigerpomp). Voor de stabiliteit van de boom heeft men gekozen voor het ABS-systeem. Met de toename van de werkbreedte werd het balanceren van de spuiten steeds meer een probleem. Nieuwe en goed funktionerende balanceer- inrichtingen waren te zien bij: Ce- beco, Douven, Sieger en Homburg. De konstruktie van de bomen is bij verschillende fabrikanten gewijzigd en daarbij is vooral getracht de re- volverdoppen geheel te laten verzin ken in het raamwerk. Op het terrein van dophouders bracht Douven een eigen dophouder voor vier doppen op de beurs. Bovendien is deze dophouder voor zien van een membraanafsluiter voor het tegengaan van nadruppelen. Bij de getrokken spuiten, waarvoor de belangstelling nogal toeneemt, wordt veelal de vraag gesteld welk spoorvolgend systeem men moet kiezen: knikdissel of gestuurde wie len. Gelet op de ervaringen lijkt de diskussie uit te monden ten nadele van de knikbesturing (grotere ge voeligheid bij kleine stuurkorrek- ties). Homburg en Cebeco hebben daarom ook reeds gekozen voor de gestuurde as. Op het terrein van de kontrole op goed spuitwerk is door Homburg een kalibreringsset lever baar. Daarmee behoort een kontrole op het spuitbord niet tot de verleden tijd, maar kan de gebruiker wel een redelijk betrouwbaar oordeel krijgen over het funktioneren van de spuit. Zwadmaaiers en maaidorsers Voor het laten rijpen in het zwad - een systeem dat bij diverse gewassen toepassing vindt - dient men gebruik te maken van de maaibalk of de zwadmaaier. Bij de zwadmaaiers bracht Orsel-Onstwedde de Owa- tonna uit Denemarken naar Zuidla ren. Deze vrijwel geheel hydraulisch aangedreven machine is leverbaar in werkbreedten van 3.00 tot 4.20 m. Op het terrein van de maaidorser was weinig nieuws te zien. Bij Louis Nagel stond de John Deere 1072 als een vereenvoudigde versie (zonder dwarsschudders, met lichte re motor) van het model 1075 ten toongesteld. Opraappersen Op de stand van Vicon stond voor het eerst een pers in eigen kleur uit eigen fabriek uitgestald. Vicon Ne derland gaat in ons land drie typen uitbrengen. De grootste is daarbij bedoeld voor de loonwerker. Gallignani heeft een aantal wijzigin gen aan de bestaande persen door gevoerd. O.m. is het aantal slagen opgevoerd tot 90 per minuut en loopt de perswagen bij de zwaardere typen op rollen. Oogstapparatuur voor aardappelen, uien en suikerbieten Wühlmaus (Agrolang) toonde een eenrijige aardappelrooier, die in verstek naast de trekker werkt. Daarmee wordt de (grond in de) rug tot aan het opnemen onberoerd ge laten. Grimme heeft voor dit doel de een rijige bakrooier aan de gewaszijde voorzien van een tandemstel. De tweerijige getrokken Krakei kan geleverd worden met hydraulisch bestuurbare wielen. Ook voor de be diening van de machine wordt ge bruik gemaakt van hydromotoren, regelbaar vanuit de kabine. Sterbo heeft een groot aantal wijzi gingen in zijn rooiers aangebracht om de beschadiging nog meer te be perken. Veranderd zijn o.m.: de op- voertrommel in opvoerbanden. Le verbaar zijn ook meerdelige beitel- scharen en zelfzoekende schijven voor de opname van de rug. Op de eenrijige machine is nu ook een aanbouweenheid leverbaar voor het vernietigen van doorvalverliezen. Voor de oogst van uien toonde de Samon Groep de voorraadrooier met vierkante rooistaaf. Dit principe heeft in de laatste jaren goede resul taten gegeven. Op het terrein van de bietenoogst heeft De Putter nieuwe Puma-nakoppers ontwikkeld. Het mes blijft steeds horizontaal bij ver schillende kopdiktes. Bij Kloppen burg stond een grote zelfrijdende voorraad rooier. Zowel de ontbla- dermachine als de voorraadrooier zitten tussen voor- en achterwielen en kunnen onafhankelijk van elkaar in hoogte worden versteld. Bij deze machine kan men, doordat het pro- dukt gerooid is, uitgaan van brede(- re) achterbanden. Veel belangstel ling trok ook de drierijige TIM-bie- tenrooier (bij Steenbergen). Deze werkt in verstek naast de trekker. In dit overzicht is slechts een aantal zaken aangestipt. Daarmee is wel al duidelijk, dat Zuidlaren voor de ak kerbouw een interessant gebeuren is geweest, met veel nieuws, nieuwtjes en vernieuwingen. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 13