r. BASF f f f f f 1 BASF.AKTIEF VOOR BETERE OPBRENGST Hoofdbestuur d.d. 4-3-1985 Bestrijdt tevens veelknopigen en vele andere onkruiden.# Vei lig voor het gewas.# Geschikt bij onderzaai van gras.# Ook bij lage temperaturen en nachtvorst goede werking bij zonnig weer. Kleurt niet geel, stuift niet van het gewas af. ter bestrijding van de aardappel- moeheid (AM) niet van toepassing zou moeten zijn voor het zuidwesten. Aangedrongen werd tenslotte om ook in de praktijk die maatregelen te nemen die nodig zijn om aardappel opslag zo veel als mogelijk is te voorkomen. Veehouderij De voorzitter van de veehouderij- kommissie van de ZLM de heer W. van Veldhuizen ging in zijn overzicht vooral in op de situatie rondom de superheffing nu deze elf maanden van kracht is. Hij konstateerde dat het onmogelijk is gebleken om het toewijzingsbeleid toe te spitsen op het individuele bedrijf. Men wordt ingepast in de regeling waardoor de redelijkheid en billijkheid in het gedrang komen. De heer Van Veld huizen zei van mening te zijn dat vooral nog vastgehouden moet wor den aan de evaluatie van het Land bouwschap. Hij konstateerde dat er binnen de EEG duidelijke verschil len zijn in uitwerking van de super heffing. Uit de hoeveelheid aange boden melk en het daarbij betrokken aantal veehouders blijkt duidelijk dat er in landen als Duitsland en Frankrijk duidelijk een sanering plaatsvindt in de melkveehouderij. In Nederland is die sanering al achter de rug waardoor er tot nu toe maar een betrekkelijk geringe hoe veelheid melk is aangeboden door relatief weinig (2%) melkveehouders. De heer Van Veldhuizen zei verder genuanceerd te staan tegenover toe wijzing zonder meer van melk aan de z.g. overschrijders: "Ik sluit niet uit dat er bij onderschrijders meer pro blematiek zit dan bij de overschrij ders. Er moet daarom eerst nagegaan worden wat de oorzaak is van de rrn- derschrijding.üonderschrijding". De voorzitter van de veehouderij kommissie zei tenslotte in te kunnen stemmen met het vasthouden aan een maximale korting van 8,65% van het komende melkjaar maar daarbij wel de kanttekening te maken dat er ook uitdrukkelijk aandacht moet zijn voor schrijnende gevallen. Deze schrijnende gevallen dienen wel ge holpen te worden. In de nabespre king kwam het hoofdbestuur tot de konklusie dat het in principe moge lijk moet zijn om overschrijding te voorkomen door verhuur van het to tale bedrijf voor een kortere periode. Daarvoor is het niet persé nodig dat de koeien naar het bedrijf van de huurder gaan. Ook administratief z.g.n. "Koetoerisme" moet mogelijk zijn, aldus het hoofdbestuur. Het ZLM-bestuur nam kennis van de reorganisatieplannen van de Ge zondheidsdienst voor Dieren in West en Midden Nederland. De konklusie was dat in principe ingestemd kan worden met de voor Zeeland voor ziene wijzigingen. Een en ander komt erop neer dat de vestiging Goes wordt gesloten en dat er een ophaal dienst komt. Verder zal er een dieren arts/medewerker gestationeerd worden bij de VVB Zeeland. Wat de begeleiding betreft dienen er goede afspraken gemaakt te worden met alle betrokkenen. tuinbouw De voorzitter van de ZLM tuin- bouwkommissie, de heer M.J. Goud, ging in zijn gebruikelijk overzicht o.a. in op de voorgenomen sluiting van de veiling te Middelburg. Hij zei het enerzijds jammer te vin den maar dat het besluit anderzijds getuigd van werkelijkheidszin. De heer Goud zei te hopen dat ook de fusiebesprekingen van de Zeeuwse fruitveilingen in die zin zullen verlo pen. Over het geschil dat er dreigt te ontstaan tussen Nederland en de Europese Commissie over de hoogte van de gaspnjs zei de kommissie- voorzitter er vertrouwen in te hebben dat er van Nederlandse zijde vol doende argumenten kunnen worden aangedragen om ook in een proce dure overeind te blijven. "De reke ning is al hoog genoeg", aldus de heer Goud. De vorstschade is nog steeds moeilijk te taxeren. De konditie van de on derstammen van met name jong materiaal lijkt niet mee te gaan val len. De prei en winterbloemkool bleek niet meer te redden hetgeen "een grote strop" is voor de betreffende telers. Op de fruitmarkt is de prijs vorming teleurstellend met name voor wat betreft de bewaarperen. De prijs is minder dan vorig jaar en toen was er ook al sprake van een matige markt. Een en ander schijnt duidelijk samen te hangen met het slechte na jaar waardoor zowel smaak als maat te wensen overlaat. Tot slot zei de heer Goud dat ook in de tuinbouw de automatisering in opmars is. In de nabespreking werd er vanuit het hoofdbestuur de na druk opgelegd dat Walcheren er bij de omschakeling naar "Baren- drecht" rekening mee moet houden dat er andere eisen aan het produkt zullen worden gesteld. Een en ander dient nauwlettend in de gaten ge houden te worden met name wat betreft de kwaliteit. Volgens het hoofdbestuur ligt hier een taak voor de voorlichting en de studieklubs. grondgebruik De voorzitter van de ZLM-kommis- sie Grondgebruik kwam in zijn overzicht terug op te uitkomsten van de op 28 januari jl. gehouden ZLM- milieudag. Duidelijk is daarbij naar voren gekomen dat de praktijk van mening is dat het uitgangspunt moet zijn dat de bodemvruchtbaarheid wordt gehandhaafd. Dit houdt te vens in dat met name de mestpro blematiek genuanceerd benaderd dient te worden. Op de milieudag is ook duidelijk geworden dat de ak kerbouw de mestproblematiek zake lijk zal benaderen. De heer Nieu- wenhuijse vertelde verder dat de land- en tuinbouw zeer terughou dend staat tegenover de plannen te komen tot 35.000 hektare niet-pro- duktief bos. Wat betreft de Wet Agrarisch Grondverkeer is de inder tijd zeer omstreden "angel", name lijk de landbouwkundige toetsing, ingetrokken. Tenslotte ging de heer Nieuwenhuij- se in op het beleid van de dienst der Domeinen om gebouwen zoveel als mogelijk is af te stoten. Het beleid van Domeinen zal overigens, aan de hand van een inleiding die de direk- teur van deze instelling onlangs ge houden heeft voor de Landbouw Maatschappij IJsselmeerpolders in de kommissie Grondgebruik van de ZLM aan de orde komen. Binnenkort worden de resultaten verwacht van een KNLC-studie over financiering van agrarische grond. Vanuit de ZLM bestaat er vooral ook belangstelling voor de fiskaliteit van de grond in het totale bedrijfsgebeu- ren. Studiedag De op 25 januari jl. gehouden stu diedag van de ZLM over boer, tuin der en voorlichting heeft duidelijk gemaakt dat er in de praktijk grote behoefte bestaat aan een betere koördinatie bij de verschillende voorlichtingsdiensten om overlap pingen en versnippering te voorko men. Verder hebben de deelnemers geen misverstand laten bestaan over de grote waarde die de praktijk hecht aan de sociaal ekonomische voor lichtingsdienst. Gezien de uitkom sten met betrekking tot de financie ring van de voorlichting kwam het hoofdbestuur tot de slotsom dat deze of het karakter hadden van "politie ke uitspraken" ofwel dat de praktijk zich onvoldoende realiseert hoe een en ander in elkaar steekt. De praktijk zou zich dan beter dienen te realise ren dat ook de kommerciële voor lichting. uiteindelijk door de boer wordt betaald. Automatisering Het hoofdbestuur besloot om op korte termijn een ZLM-kommissie automatisering in te stellen met het doel om na te gaan hoe de ZLM zo wel intern als ekstern op de ontwik kelingen in zal kunnen spelen. In de kommissie zullen vertegenwoordi gers worden opgenomen vanuit de Accountantsunie ZLM, de Onder linge Verzekerings Maatschappij ZLM, de Sociaal Ekonomische Voorlichting van de ZLM, het ZLM-sekretariaat en boeren en/of tuinders die ervaring hebben met de kompufer in het bedrijf. De boer uw buurman Inmiddels is het nieuwe ZLM-pro- jekt "De boer uw buurman" van start gegaan. Voorzitter Doeleman deed een beroep op de kringen om positief op dit projekt in te spelen. De erva ring heeft duidelijk geleerd dat het voor de land- en tuinbouw van groot belang is aan de gemeenschap dui delijk te maken wat er zoal in de sektor omgaat. Nog steeds bestaat er teveel een vertekend beeld. Het se- kretariaat kan bij door de kringen opgezette projekten hand- en span diensten verrichten. A.J.G. Doeleman, voorzitter; A.H. Mun ters, vice-voorzitter; Mr. J. Oggel, alge- meen-sekretaris; R. Hoiting, sekretaris. L.J. v. Gastel, kring Schouwen-Duive- land; M.C.J. Kosten, kring Tholen-St. Tholen-St. Philipsland; H.C. van der Maas, Kring Noord-Beveland; C. Hame link, kring O.Zuid-Beveland; J. Nieu- wenhuyse, kring W.Zuid-Beveland; C.J. Bierens, kring Walcheren; P. Risseeuw, kring W.Zeeuws-Vlaanderen; M. Boog- erd, kring Axel; J. Scheele, kring Hulst; J.L. v.d. Slikke, plv. kring West-Brabant; G.J. de Jager, kring Altena Biesbosch; M.J. Goud, tuinbouw; G. Sterrenburg, tuinbouw; W. van Veldhuizen, veehou derij; D. Hannewijk, veehouderij; K. Timmers, P.J.Z. Adviserende leden: Ir. W.L.A.G. Tacken; Ir. W.Z. v.d. Meer; mw. C.J. Donken; mw. C.M. Dees, L. v. Nieuwenhuyzen. Diensten/instellingen: mw. J. Priem. Advies: Spuit tijdig, bij groeizaam weer, op een droog gewas. In zomer granen 31 Basagran P, in wintergranen 4 tot 5 I Basagran P. Komen tevens duist, windhalm of straatgras voor, dan 5 - 7,5 I Graminon Plus per ha toepassen. (Zie gebruiksaanwijzing) Regen binnen enkele uren na de toepassing is voor de contactwerking ongewenst. Naast Basagran P® biedt BASF u echter nog meer effectieve produkten voor opbrengstverbetering. Wilt u meer weten? Stuur dan de bon in of bel: 085 - 717171. ®=Gedep. handelsmerk BASF Vrijdag 8 maart 1985 Stuur mij informatie over Basagran P Naam: Straat: /vijzing) Regen binnen enkele uren na de Postcode: ïgewenst. u Type grond: Belangrijkste gewassen: Je Opsturen in voldoende BASF Nederland B.V., P Plaats: Opsturen in voldoende gefrankeerde enveloppe naar: BASF Nederland B.V., Postbus 1019,6801 MC ARNHEM.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 11