Grotere korting voor melkveehouderij niet verantwoord Voor de spuittest was te weinig belangstelling! Ondanks superheffing een superoverwinning! Lammertijd Wat gaat de tarwe doen bij felle zon en harde wind?? De tweede vorstperiode van deze winter is ook weer teneinde. Velen op WALCHEREN vinden dat het wel letjes is geweest. Wat het schaatsen rijden betreft, is iedere liefhebber goed aan zijn trekken gekomen. Di verse schaatsevenementen zijn geor ganiseerd en kon aan worden deelge nomen. Zo kon er van Walcheren over het dichtgevroren Veerse meer naar Noord-Beveland worden ge schaatst. Vanzelfsprekend ging het ook in tegenovergestelde richting. Bij diverse evenementen is het op vallend dat er bij de favoriete rijders nof/.l wat personen zijn, afkomstig uit het agrarisch milieu. Het schaat senrijden is voor de agrariër een van de meest geliefde sportbeoefeningen. In dit jaargetijde is er ook de meeste tijd voor beschikbaar. Tenslotte spe len ook de verbondenheid met de natuur en het karakter en doorzet tingsvermogen een grote rol. De on dernemers in de agrarische sektor moeten karakter en doorzettingsver mogen hebben om de rit met hun onderneming goed teneinde te bren gen. Met in ons achterhoofd de prestaties van de veehouder en de tuindersvrouw in de Elfstedentocht. Tot op heden verloopt de dooi onder droge omstandigheden. De neerslag in februari is tot op heden (25 feb.) nog maar 6 x/i mm. Het strooien van kunstmest wordt nu dagelijks meer gedaan. Tijdens de vorstperiode wa ren velen huiverig N-meststoffen te strooien op graszaad- en wintertar- wepercelen. De kans op zoutschade bij natte dooi is dan niet ondenkbaar. Het ziet er nu naar uit, dat we daar niet mee gekonfronteerd zullen wor den. Wanneer u deze regels leest zal er al een groot kwantum meststoffen zijn bestemming hebben. Hoe het er met de wintertarwe voor staat zullen we de komende weken moeten bekijken. De indruk is dat het gewas meer geleden heeft van de tweede vorstperiode dan van de eer ste. De vergaderperiode loopt weer ten einde. Omstreeks begin maart zijn de meeste vergaderingen weer achter de rug. Er is weer flink wat kennis bij getankt. Op de jaarvergadering van de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting werd gesproken over automatisering. Een tweetal deskundige sprekers ga ven voor akkerbouwers en veehou ders een duidelijke uiteenzetting over de mogelijkheden met de Icom- puter als hulp bij de bedrijfsvoering, zowel op technisch gebied als op het terrein van de bedrijfsregistratie. Het gevormde forum kreeg daarna nog Begin februari hebben we nog eens flink te maken gekregen met de win ter. Het was in MIDDEN- EN OOST-BRABANT de tweede in 1985. Op vrijdagmiddag diende deze zich onschuldig aan in de vorm van een flinke sneeuwbui en plotseling zeer gladde wegen in een groot deel van Midden- en Zuid-Nederland. Voor de mensen, die onderweg waren voor het werk of andere gelegenhe den, schiep het grote problemen. De verwachtingen van het KNMI en andere weersvoorspellers waren vrij onschuldig. Na een paar dagen zou de hele boel wel verdwenen zijn. Het zou met een sisser aflopen. In wer kelijkheid ging het anders. We heb ben een paar weken met het grote ongemak gezeten. Het vroor zowel overdag als 's nachts. Opvallend was deze keer, dat de laagste etmaaltem- peraturen in Zuid-Nederland wer- een groot aantal vragen te beant woorden. De konklusie is dat we het verloop van de ontwikkelingen op het gebied van de automatisering in tensief moeten blijven volgen. Die ontwikkelingen gaan heel snel. De belangstelling voor deze bijeenkomst was goed, vooral van de zijde van de jongere boeren. Voor de spuittest van de spuit apparatuur was de belangstelling maar zeer matig. We hadden op wat meer belangstelling gerekend. Niet iedere eigenaar van deze apparatuur is nog overtuigd van de noodzaak van goede werking. Waar we vrij dure middelen aanwenden en toepassen op gewassen, die ons brood op de plank moeten leveren is het van groot be lang dat het slagen zeker niet nadelig beïnvloed wordt door minder goed afgestelde of versleten apparatuur. Een goed spuitbeeld, een geregelde afgifte en verdeling van de spuit- vloeistof is niet op het oog te beoor delen. Op het moment, wanneer ik de pen even opneem om enkele regels uit Kring LANGSTRAAT op te schrij ven, is het op de kalender precies 2 maanden winter. En eindelijk wil het dan ook eens echt winter zijn, want winters met een Elfstedentocht heb ben we de twee laatste decennia niet gekend. Na enkele dagen spanning wordt juist op deze eenentwintigste februari de dertiende editie verreden. Heel het land in de ban van dit groots gebeuren en vele bedrijfsgenoten met mij besluiten om maar een roostervrije dag te nemen om dit ge weldige festijn op de beeldbuis te volgen en het werk te laten voor wat het is. Niets lokt dan ook om buiten het werk op te nemen. De weilanden zien er dor en bruin uit na deze tweede hevige en nog agres sievere vorstinval en het zal beslist nog wel even duren voordat we de staldeuren kunnen openen. Al met al een lange en dure winter met nogal wat ongemakken van bevriezingen van leidingen in stallen en melklo- kalen. Er waren zelfs dagen bij dat de veehouder meer problemen had dan zijn koeien. Ook de tuinders in onze kring hebben door grotere stookkos ten een flinke afrekening te ver wachten van de Gasunie. Na deze wat minder prettige onder toon toch ook enkele positieve zaken. We kunnen in onze kring terugzien op een tweetal zeer goed bezochte vergaderingen van de Kring en de landbouwafdeling. Op de algemene kringvergadering was het de voorzit ter van het KNLC, de heer Luteijn, die zijn gehoor een goed hart onder de riem stak met een optimistisch verhaal voor land- en tuinbouw. Ook zag hij perspektieven in het verbete ren van de kwaliteit van de produk- ten, nieuwe teelttechnieken en een betere dienstverlening middels auto matisering. De tweede vergadering had als on derwerp: De superheffing en zijn problemen. Dit werd behandeld door ons zeer gewaardeerd hoofd van de Sociaal-Ekonomische Voor lichting, de heer Markusse. Ook hij wist de leden te boeien, ondanks de vele moeilijkheden en onduidelijk heden, die er voorshands nog zijn. Met nadruk riep hij de jongeren op om met zijn staf en de Rijksland bouwvoorlichting de bedrijfsvoering eens kritisch te bezien en vooral het hoofd niet te buigen. Met deze laatste regels zie ik dan meteen die jonge veehouder uit Overijssel, die zo magistraal de Elf stedentocht won. Ook hij wordt ge plaagd door de superheffing, maar wist zich mentaal zo sterk om dit ge weldige evenement met een supero verwinning af te ronden. Laten wij met zijn prestatie voor ogen en de grote positieve inzet van onze sprekers van de beide vergaderingen de moed opnemen om het nieuwe seizoen tegemoet te gaan. Het is de droom van iedere boer. Ook in de WESTHOEK: Een droge dooi na een lange vorstperiode. Nu snui ven buiten 's morgens en de verkwik kende wintergeur in je neus laten ko men. Je ruikt de lucht van doorzet tende dooi na harde vorst. De sneeuw is versleten. Hier en daar liggen nog slierten op de akkers. We hebben er toch wel moed op, dat de struktuur door de laatste vorstperiode een op pepper heeft gekregen. Dat is hard nodig'na wat de grond dit afgelopen najaar heeft meegemaakt. Een mens maakt zich zorgen over iets, wat de natuur zelf opknapt en dat moesten we na een jaar van ek- streme dingen eigenlijk wel weten. Wat de prijzen van de produkten aangaat, ik denk dat daar terecht zorgen over zijn. Aardappelen en uien, het is droeving. Met een kos- tencij feer dat er niet om liegt wordt het duidelijk dat er een negatief getal uit de bus rolt. Uitzonderingen zijn er altijd. Met de hoge uitkomsten van '83 nog in het achterhoofd, is dit een terugslag die hard aankomt. We we ten dat er gemiddeld kan worden, maar dat loopt wel een paar jaar uit. Optimistische geluiden hoorde ik af gelopen week over de prijzen van den gemeten. Oorzaak is waar schijnlijk de sneeuw, waarbij je flin ke uitstraling hebt vanaf de grond. In het Noorden daarentegen lag geen sneeuw. Hier had men in een be trekkelijk kort tijdsbestek ijs van goede kwaliteit. Uiteindelijk is, tegen de verwachting van velen in, de bij zonder populaire Elfstedentocht op de schaats gehouden. Het was immers 22 jaar geleden voor de laatste keer. U zult wel begrijpen onder deze omstandigheden is voor de boer op het land weinig te doen. Voor de veehouders ligt het iets an ders. Zij dienen hun vee ook in dit jaargetijde met z'n nodige ongemak ken toch een goede verzorging te ge ven. Vanwege de behoorlijke wind en het kontinu vriezen werd de sneeuw zodanig droog, dat deze ging stuwen en zeer snel bij elkaar waaide op heuvels en op een aantal onge wenste plaatsen overlast bezorgde. Op diverse plaatsen moest regelma tig met de schaaf en/of een grote bezem de weg schoongemaakt wor den. Vooral de aan- en afvoer van produkten naar de boerderijen heeft flinke problemen gegeven. Momenteel, de laatste week van fe bruari, hebben de meeste boeren nog geen enkele vordering gemaakt met het werk op het land, vergeleken met het begin van de maand. Dit is voor een ieder een tegenvaller. Om een voorbeeld te noemen: De laatste ja ren kwam de temperatuursom eind februari aan de 180 graden. Dan kon je op de graslanden, die bekwaam waren, de eerste stikstof (N) uit strooien. Maar, helaas, vanwege het vele winterweer van de afgelopen maanden, komt hier niets van te recht. Een temperatuursom van 100 graden is nog steeds niet bereikt. We zullen moeten afwachten, totdat de weer somstandigheden beter worden. De intensieve veehouderij heeft bijzon der hoge stookkosten vanwege de aanhoudende koude. In menig huis houden zal men de gevolgen van de koude eveneens ervaren, in ieder ge val als de rekening aangeboden wordt. Vooral de lage nachttempe- raturen zijn zeer funest. Tijdens een etmaal is er een groot temperatuurs verschil en dan is het moeilijk de hoge waarde in de stal te handhaven. Vaak is men niet ingericht tegen zul ke ekstreem lage temperaturen. Ge zien het kostenaspekt is het wense lijk, dat de koude periode niet te lang aanhoudt. Een ander probleem, dat zich met name in Midden- en Oost-Brabant afspeelt, zijn de problemen rond de superheffing op melk. De diskussies over het percentage, dat ingeleverd moet worden, zijn opnieuw losgebar sten. De Minister van Landbouw overweegt het percentage op te schroeven naar 11%. Na de inlevering van 8,65% voor '84-'85 is een grotere korting ongewenst en niet verant woord. De melkveehouders zijn al zwaar ge troffen. Vooral beginnende en kleine veehouders worden ekstra zwaar ge troffen. Zij zullen het moeilijk krij gen, daar een opbrengstvermindering direkt invloed uitoefent op het be schikbare verteerbaar inkomen. karwij. De eigenaar van dit welrie kende zaad gaf er een rondje op. Anderhalve gulden op één dag ge stegen. Op m'n vraag of hij ze ook verkocht nad, kwam een ontkennend antwoord. "Ik heb ze al drie jaar in opslag met dalende en stijgende prijzen. Ik denk dat ze nog duurder zal worden". Kwamen begin februari de dijken groen onder de sneeuw vandaan, dit is nu even anders. Bruin en grauw liggen ze daar. Waar een flinke laag sneeuw was opgejaagd een fleurig groen. Maar dat zijn kleine stukjes. Wat de tarwe bij de harde ijswind gedaan heeft, is afwachten. We weten wel dat februari aan z'n laatste dagen bezig is en dat de dagen lengen. Licht met wat zon erbij kun nen wonderen doen. De kale plekken in het gras zullen weer groen worden en de kost geven voor de schapen die er nu veel eten bij moeten hebben. Bij de eigenaren van deze viervoeters breken drukke dagen aan. De tijd van het lammeren is aange broken en dat betekent dat de nacht rust nogal eens verstoord wordt. Maar de blijdschap van nieuw leven vergoed veel. Een teken dat het voor jaar er zit aan te komen. De dooi is weer ingetreden en het waterschap heeft het plan de op- dooi-borden weer te plaatsen. Ook de graszaadfirma denkt aan ogn bepaalde opdooi van de graszaadpercelen bij ons in de buurt. Zodra het mogelijk is moeten we het graszaad gaan róllen, zodat de wortels een goede aansluiting krijgen met de nattere ondergrond. Graszaad is in de regel een vroeg gewas en daarom is er geen tijd te verliezen, want het moet vroeg en vlug uitstoelen en zaadstengéls vormen. Ook bij opgevroren wintergraan vindt rollen soms plaats. Door het rollen wordt het lai*i aangedrukt, waardoor de wortels in een vastere grond ko men te zitten en beter beginnen te groeien. Tevens bevordert dit rollen de uitstoeling en ook het maaidorsen in de zomer gezien de vlakkere ligging. Het uitwinteren van de granen is meestal een verdrogingsproces. De wortels kunnen slechts water opnemen, als in hun omgeving de grond niet bevroren is. Indien er geen sneeuw ligt, zijn bij vriezend weer niet alleen de bovenlagen van de grond bevroren, maar ook de volgende lagen waarin de wortels te vinden zijn. Schijnt dan op het midden van de dag de zon, dan verdampt er water uit de jonge bladeren, maar de wortels vullen dit verlies niet aan. Als dit enige tijd aanhoudt verwelken de jonge planten en gaan dood. In de tweede vorstperiode heb ben we temperaturen gekend van 12-15 gr. vorst met felle zon en harde wind en dat terwijl de vorst reeds 23 cm diep in de grond zat. Spijtig ideaal weer voor uit winteren van de tarwe. Op een zeer natte grond kunnen de planten bovendien nog erger schade lijden door een bijko mende werking van de vorst n.l. opvriezen. Als water bevriest zet het uit. Wanneer natte grond be vriest rijst ze omhoog en heft meteen de planten op, die alleen in de bovenste laag wortelen. Bij dooi zakt die grond omlaag en laat de planten met de bovenein den der wortels onbedekt uit de aarde staan. Om het opvriezen te voorkomen moet dus gezorgd worden, dat de wortels diep naar beneden kunnen gaan. Een goede ontwatering en een laag winter- peil zijn hiervoor uitermate be langrijk. We staan dus nog in twijfel wat de tarwe gaat doen als er felle zon en harde wind komt. In de nattigheid is het de tweede keer gaan vriezen en ook zeer streng, terwijl de sneeuw al vlug van het land is gewaaid. In het zuiden des lands heeft het zelfs nog harder gevroren dan in het noorden en dat waren we niet gewend. Na de eerste vorstperio de hadden we al ontdekt, dat de zeer laat gezaaide tarwe, namelijk die van in de periode eind no vember tot in de eerste helft de cember nog grotendeels "op de korrel" lag, zodat deze veilig heeft gelegen. Daarna volgt de tarwe welke van begin oktober tot ongeveer 20 oktober is gezaaid en dus weinig risiko heeft gelopen. Heeft men echter vroeger gezaaid of in de periode van ongeveer 20 oktober tot 20 november, dan is de kans op uitwinteren het grootst. We zullen dus maar afwachten wat het weer doet en wat er met de tarwe gebeurt. Afgelopen najaar hadden we niet te kiezen aan welke zaaidata we de voorkeur wilden geven. Een boer zijn por- temonnaie ligt veelal buiten, maar als deze maar goed gevuld is, dan valt daar nog wel mee te leven. We zullen het hopen. 8 Vrijdag 1 maart 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 8