Verdringing onafhankelijke door commerciële voorlichting grootste knelpunt Subsidie op gemeenschappelijke drainage: Maak er gebruik van! ZLM-studiedag over "Boer en tuinder en voorlichting": Knelpunten ZLM-studiedag Oplossingen knelpunten ZLM-studiedag Meer geld van overheid geen reële oplossing bij problemen landbouwvoorlichting Doeleman; "Geef landbouworganisaties funktie bij koördinatie alle voorlichting" Dat de commerciële voorlichting de onafhankelijke voorlichting ver- dringd wordt door de deelnemers van de ZLM-studiedag over "Boer en tuinder en de voorlichting" die maandag 25 februari jl. in "de Prins van Oranje" te Goes plaats vond, als het grootste knelpunt bij de land bouwvoorlichting ervaren. Dat de bezuinigingen bij de sociaal ekono- mische voorlichting grote gevolgen hebben wordt door de afgevaardig den van ZLM-afdelingen en -kringen als op één na belangrijkste knel punt aangemerkt. Ook wordt het teveel aan overlappingen bij de ver schillende voorlichtingen als een probleem ervaren terwijl het feit dat de kwaliteit van de Rijks Landbouw Voorlichtingsdienst minder wordt als gevolg van bezuinigingen uit de diskussies als vierde knelpunt te voorschijn kwam. "Meer geld voor onafhankelijke voorlichting door de overheid" is naar de mening van de deelnemers de eerstaangewezen oplossing voor het eerder aangedragen knelpunt "Com merciële voorlichting verdringt onaf hankelijke voorlichting". Andere aangedragen oplossingen zijn "goede In groepjes werd druk gediscussieerd over de knelpunten bij de voorlichting 1. Commerciële voorlichting ver dringt onafhankelijke voorlichting 78(11) 2. Bezuinigingen bij s.e.v. heeft grote gevolgen 65 (18) 3. Te veel overlappingen bij de verschillende voorlichtingen 57(15) 4. Kwaliteit van de RLVD wordt minder door bezuinigingen bij on derzoek 42 3) 5. Commerciële voorlichting niet objektief 37 7) 6. Te weinig individuele voorlich ting 35 1) 7. Te veel aandacht aan milieu gaat ten koste van de voorlichting 29 1) 8. Voorlichting te veel versnipperd 25(11) 9. Onvoldoende onafhankelijke voorlichting over automatisering 19 6) 10. Onvoldoende uniformiteit over automatisering 17 6) 11. (Praktijk)onderzoekgegevens komen te laat bij de boeren 16(2) 12. Landbouwonderwijs te weinig praktijkgericht 15 2) RLVD steekt te veel tijd in an dere zaken 15 1) 13. Kosten van voorlichting worden te hoog 13 -) 14. Landbouworganisaties te af: wachtend t.a.v. automatisering 8( 6) 15. Voorlichting te weinig praktijk gericht 7 -) 16. Bijdrage proefboerderijen wordt niet door iedere bedrijfsgenoot be taald 5(2) 17. Landbouworganisaties nemen terugloop RLVD onvoldoende over 1( 8) Voor de aangedragen oplossingen van de knelpunten 1 t/m 4 zie elders op deze pagina. 1. Commerciële voorlichting ver dringt onafhankelijke voorlichting - Meer geld voor onafhankelijke voorlichting door overheid 120(9) - Goede samenwerking tussen voor lichtingsdiensten 69 6) - Onafhankelijke voorlichting moet meer specialiseren 67 4) - Onafhankelijke voorlichting moet bewijzen beter te zijn 36 1) - Meer geld voor onafhankelijke voorlichting door de boeren 4 -) 2. Bezuinigingen bij s.e.v. hebben grote gevolgen - Overheidsbijdrage niet inperken 113 7) - S.e.v. in één landbouworganisatie 70 1) - Geldelijke bijdrage per advies 63 6) - Bijdrage d.m.v. kontributieverho- ging 33 -) 3. Te veel overlappingen bij de ver schillende voorlichtingen - Koördinatie middels een onafhan kelijke instelling 119(10) Vrijdag 1 maart 1985 samenwerking tussen voorlichtings diensten" en "Onafhankelijke voor lichting moet meer specialiseren". SEV Om te voorkomen dat het tweede knelpunt "Bezuinigingen bij de SEV hebben grote gevolgen" in nog ern stiger mate bewaarheid wordt, moet naar de mening van de deelnemers aan de diverse gespreksgroepen niet meer worden beknibbeld op de overheidsbijdrage. Als tweede op lossing om de gevolgen van de be zuinigingen bij de SEV te beperken is naar voren gebracht de suggestie om de SEV in één landbouworgani satie onder te brengen. Als goede derde oplossing voor de SEV bezui nigingen kwam "een geldelijke bij drage per advies" boven drijven. Overlappingen Naar de mening van de deelnemers dient het als derde geklasseerde knelpunt "Teveel overlappingen bij de verschillende voorlichtingen" op gelost te worden door een koördina tie middels een onafhankelijk insti tuut. Iets minder deelnemers zijn van mening dat als de landbouworgani saties een taak krijgen bij de koördi natie van alle voorlichting in de landbouw dit probleem zou zijn opgelost. Anderen menen dat een doorlichting van het hele voorlich tingsapparaat veel op zou lossen. Kwaliteit De deelnemers hebben zich tenslotte gebogen over oplossingen voor het als vierde ingeschaalde probleem "De kwaliteit van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst wordt min der door bezuinigingen bij het on derzoek". In grote meerderheid me nen de deelnemers dat de oplossing daar voor de hand ligt nl: stop de bezuinigingen. Modernere voorlich tingsmethoden wordt ook als een mogelijke oplossing aangedragen. "Liever kwaliteit dan kwantiteit" skoort ook nog goed. "Meer geld voor onderzoek" en "een eenvoudi ger organisatie" worden als oplos sing niet zo hoog ingeschat. Voor een volledig overzicht van de door de deelnemers aangedragen knelpunten en de daarbij gevonden oplossingen verwijzen we u naar de overzichten elders op deze pagina. De getallen In zijn kommentaar op de uitsla gen van de ZLM-studiedag "Boer en tuinder en de voorlichting" konstateerde ZLM-voorzitter. de heer A.J.G. Doeleman, dat de bezuinigingen bij de sociaal eko- nomische voorlichting (sev) blijkbaar als een groot knelpunt worden gezien. De aangegeven oplossing om de sev in één lan delijke organisatie te bundelen zag hij echter als onhaalbaar, al thans binnen afzienbare tijd. Ir reëel noemde Doeleman ook de gedachte dat er meer geld van de overheid beschikbaar zou komen voor de voorlichting: "Jammer van de stickers" zo luidde zijn kommentaar. Wel reëel noemde hij de oplossing om de land bouworganisaties een duidelijke funktie te geven bij de koördina tie van alle voorlichting. "De automatisering is daarvoor een uitstekend handvat" aldus de heer Doeleman. Bij de uitvoering van deze voorlichting zag hij een duidelijke taak voor de Vereni gingen voor Bedrijfsvoorlichting. Ook doorlichting van het gehele voorlichtingsapparaat zou nog wel het een en ander kunnen op leveren maar is geen principiële zaak. Gezien de uitslagen is de kwaliteit van de voorlichting blijkbaar geen knelpunt. Ook hier wees de heer Doeleman de oplossing "stop de bezuinigin gen" als niet in overeenstemming met de werkelijkheid van de hand. Hij zei het te betreuren dat men blijkbaar onvoldoende be reid is mee te betalen aan objek- tieve voorlichting. Voor een eigen bijdrage ten behoeve van de sev is men blijkbaar wel bereid. Over de verdringing van de objektieve voorlichting door de kommercie zei de heer Doeleman dat meer specialisatie bij de rijksvoorlich ting blijkbaar genuanceerd-posi- tief wordt beoordeeld. Een en ander is in de lijn van zijn 's mor gens gehouden inleiding. Tot slot van zijn samenvatting trok de ZLM-voorzitter drie algemene konklusies uit de studiedag na melijk Er moet meer koördinatie ko- 1. 2. 3. men tussen de verschillende voorlichtingsdiensten Er moet meer worden samen gewerkt met de kommerciële voorlichting Er zou meer betaald moeten worden voor de voorlichting in ruil voor meer verantwoor delijkheid van de landbouw organisaties. (deze eigen bij drage zou dan betaald dienen te worden via de Landbouw schapsheffing). Op de foto hierboven is duidelijk waarneembaar hoe de aanwezigen dachten over bezuinigingen bij de S.E. V. achter de knelpunten en de oplos singen korresponderen met het aan tal stickers en dus met het belang dat de deelnemers aan de respektieve- lijke knelpunten en oplossingen toe denken. Tussen haakjes de stickers van de hoofdbestuursleden en gas ten. J.W. - De landbouworganisatie heeft een taak bij de koördinatie van alle voorlichting in de landbouw 91 - Het hele voorlichtingsapparaat la ten doorlichten 45 2) - Eén centrale stichting betreffende s.e.v. 22 9) - Meer inspraak en beslissingsbe voegdheid in de voorlichting door het bedrijfsleven 13 1) - Overheidsvoorlichting versterken 4( -) 4. Kwaliteit van de RLVD wordt minder door bezuinigingen bij onder zoek - Stop bezuinigingen 65 6) - Modernere voorlichtingsmetho den 47. 7) - Liever kwaliteit dan kwantiteit 36 2) - Meer geld voor onderzoek 16 2) - Een eenvoudiger organisatie 16 1) - Betere koördinatie 16(2) - Meer groepsvoorlichting 14 1) - Boer betaalt extra 6( 1) Mede op aandrang van de landbouw organisatie is er voor Tholen, de Zak van Z.-Beveland, Schouwen en Dui- veland en Walcheren een mogelijk heid geopend om daar waar door toe doen de herverkaveling bij de toedeling door omstandigheden een gemeenschappelijke drainage moest worden gelegd, een subsidie te ver krijgen van 50%. Onder een gemeenschappelijke drainage wordt verstaan een draina ge die dienst moet doen voor meer dere grondgebruikers c.q. grondei genaren. Alle grondgebruikers in Tholen hebben via het waterschap een in ventarisatieformulier gekregen waarin hen werd gevraagd opgave te doen van de gemeenschappelijke drainage die men wil vernieuwen. Wij adviseren iedere grondgebruiker in Tholen voor zijn eigen situatie te bezien of een nieuwe drainage ter vervanging van de gemeenschappe lijke gewenst is. Indien u nog geen formulier hebt ingestuurd, doe het dan per omgaande. Dat is nu. Voor de andere gebieden volgen zo Harm de Kroon (43) benoemd tot sekretaris-penningmeester van de Friese Maatschappij van Landbouw Het hoofdbestuur van de Friese Mij. van Landbouw heeft ing. Harm de Kroon benoemd tot sekretaris-pen ningmeester van de Maatschappij. De beslissing daartoe is vrijdag in het hoofdbestuur gevallen. De heer De Kroon is sinds 1 april 1982 als ad- junkt-sekretaris bij de Friese Mij. werkzaam. Hij volgt drs. Klaas Noordenbos op, wiens dienstver band bij de Friese Mij. per 1 januari 1985 is beëindigd. spoedig mogelijk nadere mededelin gen hoe te handelen. Denk er om: U krijgt nu de moge lijkheid met subsidie en met WIR de gemeenschappelijke drainage te ver nieuwen. Indien u deze kans nu voorbij laat gaan, hebt u later spijt. Let wel: Een goede waterbeheersing is van uitermate groot belang voor uw bedrijf en voor uw gezin. Het be tekent minder kosten en hogere op brengsten en daar streeft ieder on dernemer naar. En u bent toch ook ondernemer???? J. Markusse Ing. H. de Kroon

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 7