Chemische onkruidbestrijding voor opkomst in kleine gewassen Staat blijft agrarische eigendommen afstoten Bestrijdingsplan knolcyperus voor Noordoost-Brabant AKTIE ZUIDWEST KLEINE GEWASSEN Algemeen Steeds meer akkerbouwers gaan over tot de teelt van een of meer zoge naamde kleinere gewassen. Ze zijn •vaak niet goed op de hoogte met on derdelen van zo'n teelt. In dit artikel wordt de onkruidbestrijding voor de opkomst van enkele van deze teeltèn in het kort behandeld. In een volgend artikel komen de na- opkomstbespuitingen aan de orde. Voor doseringen wordt vanwege de overzichtelijkheid verwezen naar de "Handleiding 1985", P.D.-berichten en het etiket. Deze zijn o.a. afhanke lijk van het humusgehalte en de zwaarte van de grond. Bespuitingen tegen onkruid voor de opkomst kunnen worden ingedeeld in 4 groepen: a. Bespuitingen voor het klaarma ken van het zaai-/pootbed tegen reeds bovenstaand onkruid. b. Preventief spuiten tegen duist en wilde haver met Avadex in enkele van deze teelten. Spuiten en di- rekt inwerken voor het zaaien van erwten, vlas en bonen. _,c. Gebruik van herbiciden kort na de zaai. d. Gebruik van herbiciden kort of vlak voor de opkomst van het ge was. Het gebruik van middelen tussen zaaien en opkomst wordt behandeld bij de hierna volgende teelten. Voor bespuitingen tegen reeds boven staand onkruid voor de vooijaars- grondbewerking geldt bij alle teelten hetzelfde: Klein onkruid zal meestal voldoende mechanisch worden be streden. Grotere zaadonkruiden als muur, ereprijs, kamille, kleefkruid, grasachtigen en wortelonkruiden als kweek, distels en klein hoefblad, kunnen beter reeds voor de zaaibed- bereiding worden bestreden. Hier voor zijn beschikbaar: - glyfosaat(Roundup) - paraquat(Gramoxone) - diquat(Reglone) - paraquat/diquat(Actor) Roundup past uitstekend bij aanwe zigheid van wortelonkruiden, terwijl aan Gramoxone de voorkeur dient te worden gegeven als hoofdzakelijk 1- jarige grassen moeten worden be streden. Erwten Bij dit gewas is de indeling als volgt: 0 Bodemherbiciden voor toepassing direkt na zaaien: -metabenzthiazuron (o.a. Tribunil) -cyanazin (Bladex). Erwten regel matig diep (min. 3 cm) zaaien, -simazin (div. merken). Erwten vol doende diep zaaien. Bodemherbiciden voor toepassing kort voor opkomst door hun neven werking als contactherbicide op klein onkruid. -prometryn/simazin (Camparol) -terbutryn/terbutylazin (Topogard) -dinoseb-acetaat/monolinuron (Ivo- rin Super). Karwij en graszaad ver dragen dit middel. De karwij mag op het moment van spuiten nog niet bovenstaan. -prometryn/propazin (Campagard). Ónderteelt van karwij is mogelijk. Niet gebruiken op lichtere gronden. Contactherbiciden kort voor op komst van het gewas, wanneer geen bodemherbiciden zijn gebruikt of wanneer vlak voor opkomst toch nog onkruid aanwezig is. Het grote voor deel van een behandeling met een cont act-herbicide vlak voor opkomst is, dat men nè de opkomst meer spe ling heeft en op kleiner onkruid een beter effect heeft. -dinoseb in olie -DNOC 50% -dinoterb (Herbogil) -dinoseb in olie -paraquat (Gramoxone) tegen gras achtigen -diquat (Reglone) Bij de opkomst is karwij zeer gevoe lig voor deze produkten. Graszaad kan zeker niet tegen Gramoxone. Een bespuiting voor opkomst is zel den afdoende, zodat i.v.m. een vol gende bespuiting gewas, onkruid bestand en weer goed moet worden gevolgd. Zaaiuien Kort na de zaai kan met een van de volgende middelen een bespuiting worden uitgevoerd op een vochtige en onkruidvrije grond. -propachloor (Ramrod e.a.) -pendimethalin (Stomp 330 EC) -chloridazon/chloorbufam (Alicep) -Stomp 330 EC Ramrod Ramrod werkt slecht tegen o.a. zwa luwtong en varkensgras. Stomp werkt hiertegen veel beter maar is weer zwak op kamille en kruiskruid. Vandaar dat als regel wordt geadvi seerd beide middelen gemengd te verspuiten in een halve dosering, maar de verhouding te wijzigen als een bepaalde onkruidsoort veel voorkomt, bij veel kamille dus meer Ramrod. Bij gebruik van Alicep of Stomp moet minimaal 2 resp. 2.5 cm. diep worden gezaaid. Alle middelen hebben een vrij lange nawerking. Tot kort voor opkomst kan tegen reeds bovenstaand onkruid worden gespoten met: -glyfosaat (Roundup), minstens 2 dagen voor opkomst -paraquat (Gramoxone), minstens 24 uur voor de opkomst -diquat (Reglone) tot aan de* op komst -paraquat/diquat (Actor) -zwavelzuur Na opkomst van de zaaiuien kan pas weer worden gespoten vanaf 6 cm. gewaslengte. Laat daarom een be handeling met een contactmiddel vlak voor opkomst nooit achterwege. Het gebruik van zwavelzuur stelt bijzondere eisen aan de apparatuur en de uitvoering. Het wordt vrijwel uitsluitend gebruikt in zilveruien. Vlas Tegen duist en diverse breedbladige onkruiden kan kort na het zaaien Venzar of Agrichem Lenacil worden gespoten. Varkensgras, ereprijs en kleefkruid zijn minder gevoelig. Het spaart ondergezaaide klaver of lu cerne. Onderzaai van karwij kan niet. Het middel Iinuron (div. mer ken) werkt minder goed op grassen, maar is goedkoper dan Venzar en spaart ondergezaaide karwij. Blauwmaanzaad In dit gewas is tegen breedbladige onkruiden nog slechts één middel toegelaten: nl. asulam (Asulox, Agrichem Asulam). Het kan zowel kort na het zaaien alsook na opkomst worden toegepast, doch de behan deling na zaaien verdient de voor keur. Ook duist en straatgras worden dan nog redelijk bestreden. De do sering bedraagt 6-7,5 liter per ha, gespoten alleen bij de zaai. Dit moet zo kort mogelijk na het zaaien ge beuren om uitdunning te voorko men. Tevens kan dan zonder gevaar karwij of roodzwenkgras worden in gezaaid. Wanneer er tweemaal wordt gespoten, moet de dosering beide keren 5-6 liter per ha. bedragen. Het is af te raden voor een éénmalige bespuiting na de opkomst te kiezen. De kans op teleurstellende resultaten is dan erg groot. Teunisbloem Evenals bij blauwmaanzaad is een afdoende chemische onkruidbestrij ding niet goed mogelijk. Na veel onderzoek zijn thans toege laten: -difenoxuron (Lironion): 5 kg/ha -profam (IPC)5 kg/ha -pendimethalin (Stomp 330 E.C.): 3 1/ha. Spuiten direkt na het zaaien. Liro nion I.P.C. kan op humusrijke gronden ook gemengd worden ver spoten. Stomp heeft een matige werking tegen kamille. Omdat er na opkomst geen of zeer onvoldoende mogelijkheden zijn is het gewenst kort voor opkomst te spuiten met Reglone of Gramoxone. Stambonen Stambonen, maar zeker stamslabo- nen zijn gevoelig voor chemische onkruidbestrijdingsmiddelen. Een zichtbare schade levert meestal een opbrengstderving op. De voor deze teelten toegelaten bo demherbiciden zijn: Kort na de zaai: monolinuron(Are- sin), monolinuron/linuron (o.a. Af- arin linuron/monolinuron (Kom- byrone, Afarin) metobromuron (Pa- toran) Tot kort voor opkomst: monolinu- ron/dinoseb-acetaat (Ivorin Super) In stamslabonen is Ivorin-Super als enig middel redelijk veilig, maar let wel op de rasgevoeligheid en een juiste dosering, aangepast aan af- slibbaarheid en humusgehalte. Are- Een vlasplukmachine aan het werk Consulentschappen voor de akker bouw en de tuinbouw in Zuidwest Neder land Serie kleine gewassen nr. 6 sin bestrijdt duist wat beter dan Ii nuron. Door de late zaai van bonen zijn de omstandigheden als vochtig heid van de grond en het weer, vaak minder gunstig voor de bodemher- bicide.n. Meestal staan gezaaide bo nen vlug boven, zodat spuiten kort voor opkomst op reeds bovenstaand onkruid ook weinig zin heeft. Wees daarom attent wat betreft de bestrij- dingskansen kort na de opkomst. Tot vlak voor opkomst kan worden ge spoten met DNOC of Herbogil. Veldbonen Kort na het zaaien (planten) kan worden gespoten met cyanazin (Bla dex). Zaai gelijkmatig diep (min. 3 cm.). Het effect op grassen is zwak. Tot een paar dagen voor opkomst kunnen worden aangewend: -Ivorin Super. Zie bij erwten. -Camparol. Bestrijdt ook 1-jarige grassen. -Campagard. Karwij als ondervrucht is mogelijk. -Iinuron. Is minder goed op kamille en op grasachtigen. De bedrijfsvoorlichter, C.J. Govers Doordat nu al vaststaat dat de benodigde 19 miljoen uit de verkoop van domeingronden gemakkelijk gehaald wordt, hoeft dit jaar niet geforceerd te worden verkocht. Maar er wordt wel doorgegaan met verkopen. De regering blijft vasthouden aan het afstoten van agrarische eigendom door de Staat, als dit op verantwoorde wijze mogelijk is. Dit zei drs. J.J. den Boer, direkteur van de domeingronden in zijn inleiding voor de jaarvergadering van de L.M.IJ. op 12 februari jl. Behalve op de uitvoering van de motie-Faber ging hij daarin ook in op pacht- en erfpacht-aangelegenheden en enkele ander zaken, waarmee Dopmei- nen zich in de IJsselneerpolders bezighoudt. Vanaf 1984 is er een "inspannings verplichting" om per jaar 19 mil joen door verkoop van domeingron den beschikbaar te krijgen voor aan vulling van de aankooppot van na tuurterreinen. Vorig jaar is daaraan voldaan en ook staat vast, dat dit be drag in 1985 ruimschoots wordt ge haald. Niettemin heeft de minister besloten, dat ook dit jaar in Zuidelijk Zoals U wellicht bekend is uit publikaties, vormt het knolcyperus een ernstige bedreiging voor de land- en tuinbouw met zeer nadelige ge volgen voor de bedrijven. Het bestrijden van knolcyperus en het tegen gaan van verdere besmetting vanuit besmette percelen is zeer belang rijk. Op verzoek van het Landbouwschap heeft de Overheid voor 1985 werkgelegenheidsgelden beschikbaar gesteld voor het opstarten van een bestrijdingsplan. De bestrijding volgens dit plan zal zich beperken tot die besmettingen, die in handkracht uitgevoerd kunnen worden. In eerste instantie zal uitgegaan worden van het gebied Noord-Oost Bra bant. Zware besmettingen zullen op eigen initiatief langs een andere weg aangepakt moeten worden. De uitvoering van het bestrijdings plan zal geschieden door de N.V. Grontmij in goed ovérleg met het Landbouwschap, de Plantenziekten- kundige Dienst, de Voorlichtings dienst en de Stichting Agrarische Projekten Noord-Brabant. Gelet op de verspreiding van de besmettingen zullen er voor Noord- Brabant twee werkploegen van 4 personen voor de bestrijding ingezet worden. Bij deelname aan het bestrijdings plan knolcyperus zullen de niet ge subsidieerde kosten, bestaande uit de kosten van de bestrijdingsmiddelen, bij betrokkene in rekening gebracht worden. Indien U over besmette percelen met knolcyperus beschikt die gelegen zijn in Noord-Oost Brabant en die naar Uw mening voor bestrijding in handwerk in aanmerking komen kunt U zich voor het opgezette be strijdingsplan melden of inlichtingen vragen bij het sekretariaat van de Stichting Agrarische Projekten Noord-Brabant, p/a Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant, Postbus 512, 5000 AM Tilburg, telefoon 013-426429. Flevoland gronden openbaar zullen worden verkocht. Daarbij is hij wel bereid af te zien van verkoop bij in schrijving met gesloten briefjes en wil hij overgaan tot notariële veiling. "We wachten af, maar ik vrees dat we op deze manier wel domeinont vangsten gaan derven", aldus de heer Den Boer. Verkoop gaat verder "Ik heb opdracht om wel door te gaan met verkoop", zo zei spreker verder. Van bepaalde zijden vindt men de eigendomsituatie zoals die in de IJsselmeerpolders bestaat niet ge zond. Men is van mening.dat het streven erop gericht zou moeten zijn hierin een wijziging aan te brengen, zodat een situatie wordt bereikt wel ke meer in overeenstemming is met die welke op het oude land wordt aangetroffen. Men kan hierover denken zoals men wil, voor mij is een gegeven dat de huidige regering blijft vasthouden aan de afstoting van de agrarische eigendommen van de Staat, indien dit op een verantwoor de wijze mogelijk is. "Bepaalde be langen zullen hierbij moeten worden gediend en ik zeg u, dat ook de be langen van de grondgebruiker hier bij wel degelijk in het geding zijn". De minister wil voor de resterende kabinetsperiode afzien van de open bare verkoop van gronden die vrij komen van pacht. Bezien wordt hoe deze voor bedrijfsvergroting kunnen worden gebruikt, waarbij ook ver groting door middel van koop tot de mogelijkheden behoort. Ook als aankoop van grond voor vergroting om financiële redenen niet mogelijk is, wordt nog wel na gegaan of de verpachter wiens be drijf wordt vergroot de gepachte ge bouwen van de Staat kan overne men. "Ik hoor u al zeggen", aldus drs. Den Boer, zo wordt de erfpacht nieuwe stijl verder geïntroduceerd. Ik kan het niet ontkennen. U moet echter bedenken dat ook wij op be- heerkosten moeten bezuinigingen. Een goed onderhoud van het gebou wenbestand gaat ons steeds meer hoofdbrekens kosten. Als wij hiervan op verantwoorde wijze gedeeltelijk af kunnen komen, dan past dit in de beheertaak zoals die thans door ons moet worden vervuld. Vrijdag 1 maart 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 6