VOOR rn- YltO IIW Lugano en Mallorca, zon en bloemen in het voorjaar Walcheren waard om beboerd te worden Fietstocht door Denemarken van 5 sept. -13 sept. 1984 Kennismaking met schilderkunst Agrarische studiereizen Zojuist verschenen: Samenvatting Meerjarenplan Bosbouw Leven en werken met bos onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. LJ.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Men heeft ons gevraagd een verslag te maken over onze tocht, en wel beknopt. Dit is verschrikkelijk moeilijk. Moeten we vertellen over het weer, de kastelen, de eilandjes en de musea? We vertrokken van Gorinchem per bus naar Kiel (Duitsland). Vele vrouwen waren blij elkaar weer te zien. In Kiel op de boot naar Ba- kenkop in Denemarken op het eiland Langeland. Op naar Svenborg. De eerste Jeugdherberg. Volgende dag fietsen ophalen en gereden naar Thurtf. Er werd natuurlijk veel gelachen en koffie gedronken. We moesten nog wennen aan de fietsen. Toen begon onze fietstocht pas goed. Nadat we de volgende dag onze ba gage op de fiets hadden gebonden, fietsten we naar Rudkpbing, in de regen alwaar we opgewacht werden door Hr. Kurt Meiander. Hij, en en kele andere bewoners van Lange land namen ons mee en hebben ons een groot landbouwbedrijf laten zien, een pottebakkerij en daarna werd ons een koffietafel aangebo den. Er werd gelachen, gezongen en gegeten. Want dat kunnen de Denen. Er werd weer verder gereden naar Marstal dat op het eiland Aero ligt. In de Jeugdherberg in Marstal moesten 12 mensen in één zaal sla pen. Dat gaf natuurlijk veel hilariteit. We vervolgden onze weg naar het plaatsje Sóby alwaar we overvoeren naar Faaborg op het eiland Fünen. Hier was een gezellige jeugdherberg. Een oud huis maar oergezellig. Van hieruit zijn we overgevaren naar de eilandjes Abernak# en Ly0. Wat hebben we gezongen op het veer- bootje en wat hadden we een regen die dag. Maar die hadden we al meer gehad. Van Faaborg uit fietsten we naar Ringe. Een grote stad. In Ringe hadden we een heel mooie jeugd herberg annex sporthal. We hebben lekker gegeten. Hier waren weer da mes die klaar stonden om ons mee te nemen naar verschillende hofsteden. Eén was vermeldingswaard. Die me vrouw had letterlijk alles zelf ge maakt tot het kleedje van de vuilnis bak toe. De stof voor kleding was zelf geweven, een vloermat zelf gemaakt. Te veel om op te noemen. We hebben een oude kerk en de oudste school bezichtigd, waar we allen in de bank zaten. Toen weer terug naar Svenborg ons uitgangspunt. Vanuit deze plaats vertrokken we weer om naar Nederland te gaan. Vermeldingswaard zijn; het kasteel Valdemar (Troense), het kasteel Traenekar (Traenekar) en het kasteel Egeskov (Egeskov) Musea; flessen- museum in Aerosk0bing, Seefahrt- Wanneer in een streek een verkaveling is aangevraagd, gaat er heel wat spelen. Er zijn zaken die in elk boeregezin ter sprake komen. Voor de toekomst moet worden overwogen wat we willen. Zo ook voor Walcheren. We hebben als werkgroep bekeken wat we hieraan konden doen. Overleg met de voorlichtingscié. van de voorbereidingscie. voor de verkaveling en de S.E.V.-sters van de C.B.T.B. en de Z.L.M. is besloten een studiedag te organiseren. Het was uniek, dat vrouwen in zo'n vroeg stadium betrokken wilden worden bij de verkaveling. Met goede en deskundige inleiders, de heer ir. M.S. Bos (landinrich- tingsdienst) en de heer J. Markusse (S.E.V.) is deze dag een vruchtbaar begin geweest. De procedure, zoals die in de nieuwe wet zal worden, is uitgelegd door de heer Bos. Ook waar inspraak van de belanghebbende mogelijk is. De heer Markusse gaf aan wat een verkaveling betekent in verband met bedrijfsverplaatsing naar de IJssel- meerpolder of in de streek en ook de beëindigingsregelingen nu of op ter mijn. Over de noodzaak van een verkave ling, waren allen op deze dag het eens. Dit voor de toekomst van de jonge boer en boerin, maar ook voor de streek. Dat bij de voorbereiding de vrouwen organisaties een taak hebben en wel bij de voorlichting en aan de in spraak dachten vele boerinnen en ook de voorbereidingscie. van de verkaveling. Wie heeft er stemrecht? Dat wilde men ook graag weten. Dat de land schappelijke aankleding op Walche ren meer in handen van de landbouw moet zijn, was ook een gedachte die voor enkelen van belang was. Er zou dan op tijd kunnen worden ingegre pen, b.v. perevuur, schaduw van ho ge bomen en beplanting bij uitritten e.d. Door deze dag zijn de boerinnen geïnformeerd over de verkaveling, zodat ze hierin zo vroeg mogelijk mee kunnen overwegen, denken en als het nodig is mee kunnen beslissen. In het gezin de koers uitzetten voor hun be drijf. Ook om Walcheren te maken tot een gebied waar het een vreugde is om te leven en te werken voor de agrarische bevolking. C.K.E. museum in Troense, Heimatmuseum in Bregninge. Watermolen; Kaleko m0lle. En niet te vergeten de 50 Noordhol landse dames, die we ontmoet had den in Aerosk0bing en die we weer zagen op een van de landerijen die we bezochten en waar we die dag besloten met ons plattelandslied. Dit is dan een beknopt verslag van onze tocht door Denemarken. Truus Barendregt Kort geleden is de brochure "Agra rische Studiereizen 1985" versche nen. Hierin worden de programma's van alle Agrarische Studiereizen in het jaar 1985 beschreven. De eerstkomende reis is die naar Lugano - Zwitserland, 9-18 april 1 O-daagse busreis, zeven overnach tingen in een prettig hotel in Lugano en een overnachting op de heen- en terugreis in Duitsland. Lugano is een ideaal uitgangspunt voor tochten in het Zwitsers-Italiaanse merengebied met o.a. het Como-meer en het Lago Maggiore. Bezoek aan Milaan. Boottocht. Adembenemend mooie tochten dwars door Zwitserland over de Alpen! Bezoeken aan agrarische bedrijven bij Lugano. In het voorjaar heeft Lugano een bijzonder aangenaam klimaat met reeds langdurige zonneschijn. Het landschap is getooid met een rijke bloemenweelde. De stad Lugano is zelf ook de moeite waard; een oude aantrekkelijke bin nenstad en een bijzonder gezellige boulevard langs liet Meer van Luga no. Mallorca, 17 - 24 april 8-daagse vliegreis, zeven overnach tingen in een eerste., klasse hotel in Palma Nova. Ekskursies over het ge hele eiland, zodat u zult ontdekken, dat Mallorca bepaald véél agrarisch te bieden heeft: citrus, aardappelen, pinda's, amandelen, groenten en fruit, olijfbomen enz. Door alle ekskursies leert u Mallorca kennen als een zéér mooi eiland met een grote verscheidenheid aan land schappen: berglandschappen, vruchtbare dalen en groene vlakten. Uiteraard bezichtiging van agrari sche bedrijven. Gaat u zélf zien, dat Mallorca méér is dan strand. Geniet al in april van het heerlijke klimaat, van de koesteren de zonnestralen. En verder.... nog 26 andere Agrarische Studierei zen naar verschillende reisdoelen. U kunt de brochure "Agrarische Stu diereizen 1985" aanvragen bij het Sekretariaat 085 - 512087. Voor uw aanmelding of voor nadere informatie kunt u bellen naar Agrari sche Studiereizen: 085 - 512087, me vrouw L. Deumer (eventueel: 085 - 427784). Het Meerjarenplan Bosbouw is een beleidsnota, waarin het bosbouwbe- leid van de regering wordt gepresen teerd. In het plan komen zowel de toekomstige ontwikkeling binnen het bestaande bos aan de orde, als de uitbreiding van het areaal bos en kleinere beplantingen. Het Meerja renplan is gericht op een aantal ver schillende groepen binnen onze sa menleving; eigenaren en beheerders van bossen, rekreanten, natuurbe schermers, afnemers van hout en houtprodukten, bestuurders, politici etc. Het plan bevat daardoor veel informatie, die soms een vrij sterk bosbouwkundig karakter draagt. Met de bijbehorende bijlagen is het daarom nogal omvangrijk. Vandaar -dat Staatsbosbeheer een samenvat ting hiervan heeft uitgebracht. Deze is bedoeld voor diegenen die in korte tijd een indruk willen krijgen van de inhoud van het Meerjaren plan. U kunt de samenvatting aan vragen bij- Staatsbosbeheer, tel. 030- 859111. Bosbouw is het zoeken naar het juiste evenwicht tussen enerzijds de wen sen die in de maatschappij, leven en anderzijds de ekologische mogelijk heden en beschikbare middelen. Heidemij neemt het standpunt in, dat het Nederlandse bos beheerd dient te worden op een wijze, waarbij zo goed en zo evenwichtig mogelijk recht wordt gedaan aan de funkties houtproduktie, rekreatie, land schapsbouw en natuurbehoud. Hier aan kan alleen worden voldaan, wanneer öet bos een gezonde finan ciële basis heeft. De opbrengsten die op termijn worden verkregen uit de houtoogst zijn dan ook onmisbaar. Omdat de houtoogst het financiële draagvlak moet gaan vormen voor de bosbouw, wordt aan de houtpro duktie in deze notitie speciale aan dacht geschonken, zonder de funk ties rekreatie, landschapsbouw en natuurbehoud uit het oog te verlie zen. U kunt de notitie aanvragen bij de Heidemij, tel. 085-778911. Onder dit motto wordt op 28 maart door de kulturele kommissie een ex- kursie naar het museum Boymans in Rotterdam gehouden. De exkursie omvat een inleiding, een rondleiding en tijd om zelf rond te kijken. Het is de bedoeling, dat deze ken nismaking wordt gevolgd door ex- kursies, waar nader zal worden inge gaan op bepaalde periodes in de schilderkunst. U bent uiteraard niet gebonden om alle exkursies mee te maken. We zijn van ongeveer 10-15 uur aanwezig in Boymans. Kosten ƒ27,50, waarin is begrepen: bus, en tree, inleiding, rondleiding, platte grond, koffie met gebak en chauf feur. Lunchpakket meenemen. Er bestaat gelegenheid om op eigen kosten een broodje te kopen. Opgave op 11 maart. Voor Schou- wen-Duiveland tel. 01114-1472, me vrouw Doeleman, voor de rest van Zeeland 01103-2493, mevrouw Goettsch. Geld storten na opgave en wel op Rabobank Zierikzee e.o. Giro bank: 281214. Bankrekening: 375163050, t.n.v. kult. kommissie, mevrouw Doeleman. Vertrek Aankomst Vliss. boot 7.50 17.00 Goes station 8.15 16.20 Kruin, boot 8.30 16.00 Wouwse Tol 9.00 15.40 PJZ-Agenda 1 mrt. - afd. Oost Zeeuws Vlaanderen gaat bowlen in de Vlaanderenhal te Sas van Gent. Er wordt gespeeld tussen 20.00 en 22.00 uur. Kosten le den 4,50 en niet-leden 6,00. 9 mrt. - afd. West Zeeuws Vlaanderen en ZLM vieren hun 40-, respektie- velijk 140-jarig jubileum. Ter ere hiervan een groot feest in de prak tijkschool, te Schoondijke. Aanvang 20.00 uur. Programma elders in dit blad. 16" mrt. - PJZ Juweel. Plaats gebouw "Irene" te 's Heer Abtskerke. Aan vang 19.45 uur. Entree: leden 3,50, niet-leden 6,00. 22 mrt. - afd. Walcheren gaat tussen 20.30 en 22.30 uur naar de bowling baan "De Kaasboer" te Biggekerke. Kosten 9,00 voor leden en 13,00 voor niet-leden. Opgeven voor 16 maart bij Ko, tel. 01182-1381 of bij Petra, tel. 01185-2613. Vrijdag 1 maart 1985 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 19