Marktbericht graszaden 1985.1 Elektronische apparatuur voor mollen- en woelratbestrijding ondeugdelijk Nieuws in Zuidlaren bij G.W. van Driel Van Dorsten B.V. Vicon opraappersen voor het komende hooi- en stro seizoen landbouwmechanisatie Aardappelen in de Gemeenschap Situatie aardappelmarkt Opnieuw driegt EG exportmarkt voor boter te verliezen De nieuwe Volvo BM Valmet 905-4 De Volvo BM Valmet lijn is uitge breid met een nieuw, zwaarder type trekker. Dit nieuwe model, dat in het begin van de zomer al in Skandina- vië op de markt kwam, haalt 105 pk (77 kW) uit een 6-cilinder motor en heeft 4-wielaandrijving. De trekker is ontworpen volgens hetzelfde principe als de andere Volvo BM Valmet trekkers uit de 05-serie. Ekstra vermogen door de 6-cilinder motor De motor is een 6-cilinder dieselmo tor met een cilinderinhoud van 6,6 liter (D66) die is ontwikkeld voor gebruik in trekkers. Karakteristiek voor deze motor is het vloeiend en vibratievrij tlraaien, met een hoog koppel bij een laag motor toerental. Het maksimum koppel is 395 NM bij 1100 omw/min. Dit be tekent dat de trekker een trekkracht heeft en zeer goed inzetbaar is op grote bedrijven. Makkelijk manoevreerbaar Het voordeel van de geheel gesyn chroniseerde versnellingsbak is merkbaar in vele werksituaties. Dit is ook het geval met de elektro-hy- draulische hoog/laag schakeling (tractrol). Deze is ontworpen voor het remmen op de motor en indien nodig bij het wegrijden met een zeer zware sleep achter de trekker. De 905-4 kan ook uitgerust worden met een kruipversnelling voor. zeer lage De Plantenziektenkundige Dienst (PD) en enkele buitenlandse instan ties hebben onderzoek gedaan naar de werking van dergelijke apparaten tegen ratten en muizen in gebouwen. Hierbij bleek dat wanneer er al sprake was van werking, deze van heel korte duur is. De ratten en mui zen wennen snel aan de ultrasone trillingen. Bij de toepassing tegen mollen en woelratten moesten we het tot nu toe doen met wat terloopse waarnemingen door gebruikers. Daar de dieren ondergronds leven en bovengronds niet altijd tekenen van aktiviteit zijn waar te nemen, is hier op geen gefundeerd oordeel te base ren. Twee deskundigen op het gebied van de woelratbestrijding, H.J. Pelz en H. Gemmeke te Münster, Duitsland, beproefden onlangs de werking van zo'n apparaat in het veld tegen woelratten. Het ging om een appa raat van Oostenrijkse origine "Vole Run" geheten. Dit apparaat bestaat uit een kastje met een staaf (sonde), die in de grond wordt gestoken. De frekwentie van de trillingen ligt net boven het nivo dat hoorbaar is voor het menselijk oor. In een oppervlak G.W. van Driel Van Dorsten B.V. zal tijdens de landbouwwerktuigen tentoonstelling Zuidlaren 1985 ver schillende nieuwe machines uit haar verkoopprogramma tentoonstellen. Een aantal voorbeelden: Van New Holland zal de serie op raappersen 935, 940 en 945 worden getoond. Deze persen hebben behalve de gele kleur ook technisch belangrijke ver anderingen ondergaan ten opzichte van hun voorgangers. De aandrijving van de verschillende onderdelen geschiedt rechtstreeks vanaf de hoofdtandwielkast. snelheden voor o.a. frezen en plan ten. De differentieelsper achter is elektrisch-hydraulisch bediend evenals de onafhankelijke 540/1000 aftakassen. Komfortabele kabine De kabine van de Volvo BM Valmet 905.-4 is zeer ruim en is een eerste klas plaats voor de bestuurder. Zo nodig kan ook een passagier meerij den. Het zicht op de grond vlak naast de trekker is zeer goed, dankzij het wigvormige ontwerp van de motor beplating, de grote voorruit en de smalle posten die het zicht nauwe lijks verminderen. Aanpassingen voor grote werktuigen Tekenend voor de Volvo BM Valmet 905-4 is het sterk ontwikkelde hy draulische systeem met z'n krachtige hefinrichting. De grote hefkracht van 40 KN over het hele hefgebied is van groot belang bij gebruik van zware ploegen en kombinatiemachi- nes. Meer informatie bij uw Volvo-dea- ler. van 1200 m2 rond het apparaat zou den de woelratten in paniek vluch ten. Of deze bewering juist is, werd on derzocht in een proef in een ren. De woelratten waren voorzien van een zendertje, zodat hun bewegingen goed te volgen waren. Het bleek dat als het apparaat gedurende 14 dagen vlakbij het nest werd geplaatst, dit voor reeds aanwezige dieren geen aanleiding was om het nest te ver plaatsen en ondergronds aangebo den voedsel werd gewoon genuttigd. In een andere proef was al een ap paraat geplaatst, voordat de dieren vanuit een aangrenzende ren toe gang werd verleend. De woelratten legden op normale wijze hun gangen aan. Er werd in deze proeven dus geen enkele aanwijzing van enig ef- fekt verkregen. Onze konklusie kan dan ook niet anders luiden dan dat dit apparaat ondeugdelijk is en dat naar onze verwachting soortgelijke apparaten eveneens ondeugdelijk zullen zijn. Plantenziektenkundige Dienst CAD-Gewasbescherming Wageningen i ttv^ÉÊÊÊÊmt». De perswagen maakt 93 slagen/min en de pakkenmaat voor de drie typen is 36 x 46 cm. De 1900 zelfrijdende veldhakselaar van New Holland is voorzien van een 280 Din pk DAF motor. De maisbek en de aandrijving van de machine zijn ook belangrijk veran derd en aangepast aan de grote krachten. Vooral de maisbek is belangrijk ver beterd en vraagt minder tijd tijdens het dagelijks onderhoud. De oprolpers van New Holland, type 841, kan als ekstra worden geleverd met een komputergestuurde auto matische touwbinding. Alle pakken worden op dezelfde wijze gebonden. De bestuurder kan zelf de komputer programmeren voor wat betreft de wijze waarop het touw rond het pak moet worden gewikkeld. New Holland heeft in 1984 een nieuw type toegevoegd aan de 8000- serie maaidorsers. Dit type heeft de aanduiding 8055, is een 5-schudder machine en is uitgerust met een 116 Din pk motor. Van Hassia zal de nieuwe GLV aardappelpootmachine voor voorge- kiemd pootgoed worden getoond. Op deze 2-rijige machine is veel ruimte om de kiembakken mee te nemen. Een bedieningspersoon moet steeds een kiembak in de machine legen. Via een vibrerend rooster Maandag 25 februari noteerde Rot terdam voor de Bintjes weer duide lijk lager. De prijsverschillen met voorgaande week bedroegen rond de 1,50 per 100 kg. Met het zachter geworden weer lie pen de prijzen weer terug tot een ni veau dat de kostprijs niet dekt. De uitvoer kan op zichzelf niet onbe vredigend genoemd worden met 26.000 ton in de week tot 15 februari. Daarbij is nog niet inbegrepen de afzet naar België. Ook elders in de Gemeenschap is de situatie weinig bevredigend tot onbevredigend. Dat is het geval in Frankrijk, waar in de week tot 17 februari slechts 5352 ton aardappelen naar de EG landen konden worden uitgevoerd, waarvan Italië met 5063 ton de grootste afne mer was. Naar landen buiten de EG werden 110 ton uitgevoerd. Er gingen 727 ton voeraardappelen naar België. De import van vroege aardappelen be gint van enige betekenis te worden. Er kwamen in de genoemde week 1073 ton uit Marokko en 1137 ton uit Israël. Voorts leverde België nog 1594 ton oude aardappelen en Ne- Vicon introduceert een nieuwe serie opraappersen, die geschikt zijn voor het persen van hooi en stro. Er zijn 4 modellen leverbaar nl. de SP 451/461/471 en 481. Enkele kenmerken: grote kapaciteit door toepassing van vijzelinvoersysteem, grote invoeropening, groot aantal sla gen van de perswagen en een grote slaglengte. goed gevormde pakken, doordat de instelbare invoerhark het ma teriaal van de vijzel overneemt en over de volle breedte van de perskamer invoert. de aandrijving is zeer robuust, nl. met tandwielen en assen en met een minimum aan kettingover brengingen. de touwen kunnen niet van de pakken afglijden doordat ze aan de boven- en onderzijde van groeven voorzien zijn. de Rasspe Deering knopers staan borg voor storingvrij knopen. een groot aantal onderdelen zijn voorzien van beveiligingen, waardoor dure reparaties en tijd- worden de pootaardappelen naar een doseerbandje gebracht. Vanaf dit doseerbandje worden ze overge nomen door een dubbele pootbeker- band. Door middel van een variator is de aanvoersnelheid naar de pootbeker- band regelbaar. Het nieuwe model pootbeker is ook geschikt voor langwerpig pootgoed. De Hassia aardappelpootmachine derland 1313 ton, terwijl de invoer van industrieaardappelen uit die landen nog resp. 1197 en 347 ton be droegen. Naast Frankrijk was ook Algerije een niet onbelangrijk afnemer van Bel gische aardappelen. Naar deze be stemming konden nog 1062 ton wor den verladen. De Britse prijzen lig gen op een zodanig niveau dat export naar die bestemming nog nauwelijks aantrekkelijk is. De Duitse markt is rustig gebleven. Er is aanvoer uit Frankrijk tegen zeer lage prijzen in de gebieden die nauw aan dit land grenzen. Overigens maakte men in Hannover melding van een verminderde druk van het Nederlandse aanbod. Ondanks een redelijk goede export uit de deelstaat Beieren, bestemming Italië bleven de prijzen vrijwel onver anderd. Hoe de EG-markt zich zal ontwik kelen is onzeker. Veel zal afhangen of en in welke mate de vorst schade heeft aangericht en of de vroege aardappelen vroeg komen en in wel ke omvang. Gemeld wordt wel dat de kwaliteit van de aardappelen in Frankrijk sterk uiteenloopt. Veel aardappelen moesten daarom afge zet worden als voederaardappelen. verlies tot een minimum beperkt blijven. de loonwerkers machine is stan daard voorzien van vele ekstra's zoals: - hydraulische trekboom ver stelling - hydraulische pick-up hoogte verstelling - centraal smeer systeem voor de knopers - vierzijdige pakdichtheidsre- geling Meer informatie bij Vicon, tel. 03200 -31110. type GLK kan thans worden voor zien van een grote, eendelige voor- raadbak. De machine krijgt hierdoor een in houd van 1100 kg. De rijafstand is bij deze eendelige voorraadbak niet verstelbaar; deze is afgesteld op 75 cm. Meer informatie bij G.W. van Driel Van Dorsten B.V., tel. 02503 - 17041. Prijzen blijven laag - Export is rede lijk Het grote aanbod van aardappelen op de aardappel markt in de ge meenschap blijft zeer lage prijzen met zich meebrengen, Weliswaar hebben de prijzen een tijdelijke opleving te zien gegeven tijdens de koudeperiode, doch daar na liepen de prijzen weer naar het voorgaande niveau terug. Hoe de prijzen zich in de toekomst zullen ontwikkelen is uiteraard onzeker. Deze ontwikkeling hangt mede daarvan af of er in de Gemeenschap van een vorstschade van enige bete kenis sprake geweest zal zijn. Voorts speelt een rol het tijdstip waarop vroege aardappelen be schikbaar zijn en in welke mate. De Nederlandse export kan zeker niet onbevredigend genoemd worden, doch met een record-aardappeloogst is die klein genoeg tot nu toe. Ietwat teleurstellend is dat tot nu toe iets minder aardappelen verwerkt wer den tot aardappelconsumptiepro- dukten. Gunstig was weer dat de uitvoer van de voorgebakken pro- dukten ten opzichte van vorig jaar is gestegen. Gezonde ontwikkeling Voor de vrije aardappelmarkt is het kenmerkend dat zo nu en dan jaren voorkomen met minder gunstige tot ongunstige prijzen. Dergelijke jaren verhinderen een uitbreiding van de aardappelteelt in de Gemeenschap en bevorderen zo doende een gezonde economische ontwikkeling op lange termijn, aldus het Produktschap voor Aardappelen bij de bespreking van de marktsitua tie. Alleen bij een dergelijke ontwik keling kan geprofiteerd worden van een sterke concurrentiepositie. Na Iran dreigt de Europese Gemeenschap (EG) opnieuw één van haar traditionele boter-exportmarkten te verliezen aan Australië en Nieuw-Zeeland. De Nieuwzeelanders gaan in de landen rond de Middellandse Zee de concurrentieslag met de EG aan met prijzen die zo'n 200 dollar per ton onder de EG-exportprijs liggen. Regelmatig verschijnen in vakbladen berichten over het bestrijden of verjagen van mollen en woelratten met behulp van elektronische appa raten die ultrasone (voor het menselijk oor niet hoorbaar) trillingen opwekken. Als regel komen deze berichten voort uit reklame door verkoop-firma's. Het is ongetwijfeld zo dat deze apparaten ook aan dacht trekken omdat het hier gaat om een niet-chemische wijze van bestrijden. Hoe sympathiek dat ook mag zijn, voor een teler is zoiets alleen interessant als het ook echt werkt en dat nu is de grote vraag! De handel in graszaad staat in de wintermaanden doorgaans op een laag pitje. De huidige winter maakt daarop geen uitzondering. In het prijsniveau dat gold in oktober 1984 is nauwelijks verandering ge komen. Alleen de prijs voor uitstoe lend roodzwenkgras is nog iets meer onder druk komen te staan. De pro- duktie van deze soort is mede ten gevolge van de meerjarige vermeer deringscontracten de vraag te lang blijven overtreffen. Het duurt daar door langer voordat het evenwicht is hersteld. Hier komt bij, dat nieuwe Engelse raaigrasrassen dit type roodzwenk gedeeltelijk verdringen. De vooruitzichten zijn moeilijk in te schatten. Tegenover lage prijzen voor Deens aanbod staat momenteel een hoge dollarkoers. Of de vraag gestimuleerd zal worden als de ge volgen van de winter zijn vastgesteld, valt niet te voorspellen. Wel mag enigszins rekening worden gehouden met de kans dat de onmogelijkheid van inzaai in de natte herfst van 1984 tot enige inhaalvraag zal leiden. Wat het aanbod uit de oogst 1985 betreft is van belang, dat het raai- grassenareaal in Nederland kleiner uitvalt dan normaal als gevolg van dezelfde omstandigheden, die de herinzaai en doorzaai van grasland verhinderden, te weten uitzonderlijk nat weer in september en oktober 1984. De prijsindicaties voor februari 1985 onder de gebruikelijke condities voor de handel op groothandelsniveau gemiddeld voor de meest gangbare rassen, vrij van kweek en duist luiden als volgt" Engels raaigras - weidetype 3,— a 3.50 - vroeg hooitype 2,25 2,75 - laat hooitype ƒ3,— a 3.50 - tetraploide rassen 3,— a 3.75 - grasveldtype 3.— a 4,— Italiaans raaigras (tetrapl. rassen) 2,30 2.55 Westerwolds raaigras 2.40 2.60 Veldbeemdtras 4.00 a 5.00 Roodzwenkgras - gewoon 3.20 3.70 - met fijne uitlopers 3.80 a 4.55 met forse uitlopers vanaf 1.70 Toprassen zijn boven 5.50 of uit verkocht Vrijdag 1 maart 1985 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 17