De maand maart op het Z.W. Veehouderijbedrijf De maanden augustus en september zijn bijuitstek geschikt voor het inzaaien van grasland. Temperatuur en vochtvoorziening zijn in de nazomer meestal optimaal. Er kunnen zich echter omstandigheden voordoen die voorjaarsinzaai noodzakelijk maken. Als dat ook op uw bedrijf van toepassing is, doe het dan zo vroeg mogelijk. Zo vroeg mogelijk wil niet zeggen dat er geknoeid moet worden met veldwerk- zaamheden. Niet de kalender maar de toestand van de grond bepaalt wanneer er gezaaid kan worden. Een vereiste voor het slagen van nieuw grasland, is het goed gereed maken van het zaaibed. Dit moet onder droge omstandigheden en oppervlakkig gebeuren. Gras is een ondiep wortelend gewas, zodat een diepe grondbewerking geen zin heeft. Een goed zaaibed bestaat uit een vaak goed verkruimelde bovenlaag, zonder storing in het profiel. Inzaaien op bezakte grond strekt tot aanbeveling. Op zandgrond is'het dan ook zaak, om als de perceelsge steldheid het toelaat, vroeg te ploe gen, zodat de grond gelegenheid heeft om te bezakken. Bij zaaien op pas geploegd land zal aandrukken, bi voorkeur met de cambridgerol, veefat noodzakelijk zijn. Om het risiko van vochtgebrek te beperken is een zaaidiepte van 2 a 3 cm gewenst. Naast kweekvrij land en een goed zaaibed is de kalktoestand van het perceel bepalend voor een goede opkomst. Als vooraf, hetgeen niet juist is, geen grondonderzoek heeft plaatsgevonden en u twijfelt aan de zuurtegraad, neem dan geen risiko en pas een kalkbemesting toe. Een gift van 250 - 350 kg kalkam- monsalpeter per ha draagt bij tot een vlotte aanslag. Goed boeren is, een tijdige onkruid- bestrijding toepassen. Door de zeer natte weersomstandigheden in het afgelopen najaar is de onkruidbe- strijding op heel wat bedrijven in het gedrang gekomen. Als het grasland kritisch beoordeeld wordt, zullen ve len tot de konklusie komen dat me nig perceel ver van brandschoon is. Vrijwel overal komt in meer of min dere mate muur voor. Momenteel zijn het kleine nietige en op het oog onschuldige plantjes die in korte tijd uitgroeien tot grote pollen. Inzaaien van grasland zonder muurbestrijding is haast niet denkbaar. Vaak dreigen de jonge grassprietjes te verstikken onder de welige groei van het verde lende onkruid. Ook ouder grasland kan zwaar te lijden hebben onder een deken van muur. Een bespuiting is veelal dan ook noodzakelijk. Naarmate de bestrijding vroeger wordt uitgevoerd, dus alvorens er polvorming optreedt is de slagings- kans groter. Het te gebruiken middel mecoprop tegen 2 a 4 1 per ha kan gespoten worden bij een temperatuur boven de 5 graden C en op dagen dat er geen nachtvorst Ver wacht wordt. Het verdient aanbeve ling om de geschikte dagen in maart te benutten. Het voordeel hiervan is dat het onkruid klein en het gras nog niet in volle groei is, waardoor de schade door groeiremming minimaal blijft. Nieuw ingezaaid grasland moet vol doende ontwikkeld zijn en minstens 5 cm lang alvorens een bespuiting mag worden toegepast. Als naast muur andere zaadonkrui den voorkomen is het wenselijk een kombinatië van 3 1 MCPA 3 1 mecoprop per ha te gebruiken. Bij een optimaal graslandgebruik mag de onkruidbestrijding niet ver geten worden. Regenen is vooruit zien Nog een korte tijd en dan behoort de stalperiode weer tot het verleden. Als veehouder moet u zich nu al goed realiseren wat er met het grasland staat te gebeuren. Niet alleen uit het oogpunt van bemesting, maar ook uit hoofde van graslandbenutting maakt het verschil uit of u de eerste snede gaat beweiden, bestemmen voor voederwinning, of maaien voor stalvoedering. Vooraf plannen is noodzakelijk maar slechts alleen mogelijk als het ge bruik van de percelen kritisch wordt nagegaan. inkuilen van voordroog. Bepaalde werkzaamheden zijn aan tijd gebon den en moeten in een korte tijd ge beuren, dat zonder planning vooraf, moeilijk is te realiseren. Iedereen weet graag yan te voreü waar hij aan toe is en dat geldt dus ook voor de loonwerker. Als u tijdig afspreekt welke werk zaamheden verricht moeten worden dan kan hij daar rekening mee hou den en het geheel inpassen in het programma. Goede hygiëne is vooral voor pasgeboren biggen van groot belang om uitval te beperken. Stierenkeuze is belangrijk voor de kwaliteit van de melkveestapel Het is onmogelijk om het gebruiks plan uit het hoofd te onthouden en het is dan ook zaak dat het schema vastgelegd wordt. Heel wat van uw kollega's maken hiervoor met goed sukses gebruik van de zogenaamde graslandge- bruikskalender. Het is een planning vooraf zodat bij afwijkende weers omstandigheden het hulpmiddel bijgestuurd moet worden maar des ondanks geeft het een zeer goede in- dikatie. Als door wat voor omstandigheden het opstellen van een gebruikssche- ma niet mogelijk is dan moet u af gaan op de opgedane praktijkerva ring. Dit is eveneens een stap in de goede richting mits het op papier wordt gezet. Een goede zaak is een tijdige af spraak Eigen mechanisatie is het eenvou digst, maar niet altijd de voordeligste weg. Heeft u zich weieens afge vraagd wat de mogelijkheden zijn van samenwerken met een of meer dere kollega's. Stuit de samenwer kingsvorm op bezwaren, dan is een beroep doen op de loonwerker een ander alternatief. Evenals bij akkerbouwers wordt op de rundveehouderijbedrijven regel matig de loonwerker ingeschakeld. Het meest voorkomende werk dat door derden gedaan wordt is zaaien, spuiten en oogsten van mais, on kruidbestrijding in grasland en het Raadzaam is het om nu reeds op te geven de ha's mais die uitgezaaid zullen worden en de te verwachten oppervlakte in te kuilen gras. Dit systeem werkt effektief en is niet moeilijk. Immers u weet toch al waar u zaait en maait. Een tijdige afspraak voorkomt te leurstelling en is bevorderlijk voor beide partijen. Gezondheidszorg is een goede waar- borg Om een kalf, dat gezond ter wereld komt, gezond te houden, is het een eerste vereiste dat na de geboorte zo snel mogelijk de eerste biest gegeven wordt. Een kalf heeft vrijwel geen afweerstoffen tegen ziekten en deze moeten dan ook via de moedermelk verstrekt worden. Het verdient aanbeveling om van wege de kleine maag de eerste dag het kalf dikwijls te laten drinken, maar niet te grote "hoeveelheden per keer. Hoe meer biest bij de start wordt opgenomen, hoe groter het effekt van de antistoffen. Na de biestperiode is diarree een veel ge hoorde klacht. Darmstoornissen en infekties zijn veelal een gevolg hier van. Darmstoornis kan zich voor doen als bij gebruik van kunstmelk afgeweken wordt van de aanmaak- procedure en de samenstelling. Ten zij anders aangegeven, is het dan ook voorschrift om altijd dezelfde ver dunning te gebruiken. Diarree ver oorzaakt dool coli-besmetting kan ernstig zijn. Kalveren hebben hoge koorts en zijn meestal ernstig ziek. Sterfte kan snel na de infektie plaatsvinden. Enting van de dieren kan de infektie voorkomen. Verder is het noodzaak grote hygiëne te betrachten bij de geboorte en het kalf te plaatsen in een gezonde frisse, maar tochtvrije ruimte. Pinkengriep is een ziekte van het eerste levensjaar. Via de biest zijn de kalveren 2 a 3 maanden na de ge boorte beschermd. Op latere leeftijd openbaart pinkengriep zich door hoesten, vieze neus en vaak oogont steking. De dieren hebben koorts en een versnelde ademhaling. De duur van de ziekte is ongeveer 14 dagen. Het pinkengriepvirus is eenmalig en komt niet voor bij ouder jongvee. Als u als veehouder hiermee geconfron teerd wordt is het raadzaam zo snel mogelijk de dierenarts te raadplegen. Op bedrijven waar gevaar is, of dreigt voor longworm is het aan te bevelen om het jongvee dat naar buiten gaat voorbehoedend te laten vaccineren. Het is een tweemalige enting, waarvan de eerste moet plaatsvinden 6 weken voor het in- scharen. Na 4 weken wordt de be handeling herhaald en de kalveren kunnen 14 dagen later naar buiten. De stier van heden is de grondlegger voor de koe van de toekomst Stierenkeuze is een belangrijk on derdeel in de rund veefokkerij. De stier bepaalt voor een groot percen tage de kwaliteit van de veestapel. Bij een goed inseminatieplan kan men nu al bij benadering zeggen hoe de melkveestapel er over enkele ja ren uit zal zien. Om de produktiviteit van de koeien op een hoger peil te brengen moet naast voeding, verzor ging en selektie, gebruik gemaakt worden van goed verervende stieren. Bij vaarzen verdient het aanbeveling om stieren te gebruiken die niet te zware kalveren geven om moeilijk heden bij de geboorte te voorkomen. Kies dan ook een pinkenstier die bij voorkeur zelf niet te lang gedragen is of een te lange draagtijd vererft. Regelmatig stuurt de K.I.-vereniging een aangepaste lijst met vermelding van de aanwezige fokstieren of stie ren van elders die beschikbaar zijn met de positieve en negatieve verer ving. Maak van dit hulpmiddel een dankbaar gebruik, want het is een ideale leidraad. Varkenshouderij Hygiëne een noodzaak Als we de ziekten bij varkens willen beperken, moeten we ervoor zorgen dat de kans op infektie zo klein mo gelijk is. Ziekten worden vaak sterk in de hand gewerkt door onvoldoen de hygiëne. Zoals bekend, is ziekte een kwestie van weerstand en infektiedruk. Weerstand kan op verschillende ma nieren worden verhoogd o.a. door een goede huisvesting, goed stal-kli- maat en door entingen. De infektie druk is behalve van het stalklimaat ook sterk afhankelijk van hygiëne. Een goede hygiëne is een van de be langrijkste, goedkoopste en tevens gemakkelijkste beïnvloedbare fakto- ren om ziekte-insleep te beperken. U hebt immers de hygiëne voor het grootste deel zelf in de hand. Jonge biggen hebben maar een be trekkelijk kleine weerstand, die de eerste 2 weken nog wat afneemt. Om de uitval te beperken is een goede hygiëne van groot belang. Dit geldt ook voor gespeende biggen, omdat deze de moedermelk moeten missen en bovendien op hetzelfde moment worden verplaatst. Op het mestbe- drijf is het van belang de biggen in een goed gereinigde stal op te van gen, omdat ze vaak van verschillende bedrijven afkomstig zijn en door het transport een verminderde weer stand hebben. De kans op een ziek te-uitbraak wordt door een goede hygiëne sterk beperkt. Om de infektiedruk te verlagen is het noodzakelijk dat de afdeling in zijn geheel leeg gemaakt wordt en daarna goed gereinigd en ontsmet wordt. Ontsmetten zonder grondige reini ging heeft geen zin. Het is niet voldoende de infektie-- druk binnen de gebouwen te onder drukken, ook de infektie-insleep van Konsulentschap voor de rundveehou derij te Tilburg Konsulentschap voor de varkens- en pluimveehouderij te Tilburg buiten het bedrijf moet worden ge weerd. Hiervoor gelden een aantal preventieve maatregelen, die op ieder bedrijf goed nageleefd moeten worden. Insleep kan o.a. geschieden door ongedierte, huisdieren en be zoekers. Sluit uw bedrijf hiervoor af en bestrijd daarnaast konstant in- sekten en ongedierte o.a. door hy giëne in en rond de stal. Voorkom dat honden en katten in de stallen komen. Laat alleen noodzakelijke bezoekers toe op uw bedrijf en stel deze schone bedrijfsklediüg ter be schikking. Plaats bij de stal een ont- smettingsbak voor bezoekers. Ge bruik ook zelfde ontsmettingsbak en ververs de ontsmettingsvloeistof minstens 2 x per week. Bij transport van dieren treedt ge makkelijk verspreiding van smetstof op. Laat chauffeurs en verladers niet in de stal en kom als varkenshouder niet in de veewagen. Reinig en ontsmet de laadplaats als de dieren geladen zijn. Dit zijn enkele noodzakelijke punten om infektie op de bedrijven te be perken. Het is beter te voorkomen dan te genezen. Pluimveehouderij Voer besparen en stalklimaat Het zal u duidelijk zijn dat naast de produktie. de voeropname per dag en de voederkonversie, de belang rijkste kengetallen zijn om de leg- pluimveehouderij ekonomisch te kunnen volgen en te zien hoe een bedrijf draait. Het totale kostenpakket voor eieren bestaat voor 70% uit voerkosten. Bij het streven naar kostprijsverlaging is het dus van groot belang dat u deze voerkosten tracht te beperken. De eiproduktie kan op zich maksi maal zijn bij temperaturen welke ver uiteenlopen. De staltemperatuur beïnvloedt echter de voeropname ingrijpend. Door het handhaven van een hogere staltemperatuur zal een lagere voeropname mogelijk worden en hierdoor gunstige voederkonver sie opleveren. Een gedeelte van het voer, dat de legkippen opnemen, wordt gebruikt om zichzelf op temperatuur te hou den. Hiermee wordt indirekt ook de stal verwarmd. De door de legkippen uit het opge nomen voer geproduceerde warmte is zeer duur! Een gedeelte hiervan gaat verloren via het dak, de wanden en de vloer, maar zonder twijfel het grootste gedeelte via de ventilatie. Zelfs bij een goed geïsoleerde en ge ventileerde stal gaat toch nog 60-70% van de warmte verloren via de ven tilatie en 30-40% via het dak, de wanden en de vloer. Het is daarom nu de kunst deze ver liezen van voer door ventilatie te be perken zonder nadelig effekt op de dieren en hun produktie. De ventilatie verdient daarom uw grootste aandacht. Ventileert u te ruim, dan kost het te veel voer! Ventileert u te beperkt, dan kan de schade door de ongunstige klimaats omstandigheden (ammoniak, kool zuurgas en vocht) in de stal meer geld kosten dan men uitspaart! Met goed sluitende en geïsoleerde nok- en zijkleppen heeft men het klimaat goed in de hand. Het regelen en bijstellen vraagt steeds opnieuw uw aandacht. Vooral als de buitentemperatuur, windsnel heid en windrichting steeds veran deren en deze kunnen in dit jaarge tijde zeer ekstreem zijn! Een geautomatiseerde klepregeling vergemakkelijkt dit en werkt veel nauwkeuriger dan bij handbedie ning. Gordijnstallen vertonen vaak grote temperatuurschommelingen. Men heeft te weinig invloed op de lucht beweging in de stal. Het is dus be langrijk om kritisch te zijn op uw ventilatie. Hoe zuiniger men venti leert, hóe minder warmte er verloren gaat! A. van Haperen, C.R. Tilburg ing. G. Meeuwissen en J. Engelen, C.V.P. Tilburg 14 Vrijdag 1 maart 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 14