bejo Aktuele akkerbouwinformatie Steeds meer uientelers kiezen uit het assortiment van het meest gespecialiseerde kweekbedrijf voor uien: BEJO ZADEN B.V. DE GROOT EN SLOT BV kontroleer uw partij pootgoed di- rekt bij aankomst op het bedrijf op zieke knollen (Fusarium, Phytophthora, Rhizoctonia). U kunt dan eventueel nog maatre gelen nemen; als de partij eventueel mét Rhi zoctonia is besmet, ga dan na of een behandeling voor of bij het poten gewenst is; tel het aantal knollen per baaltje van 50 kg. Ga dan na op welke afstand gepoot moet worden. Breng het een met het ander in overeenstemming of vul even tuele tekorten aan pootgoed aan; let op in hoeverre de kiemen reeds uitgelopen zijn. bij telers van konsumptie-aardappe- len neemt het voorkiemen van poot goed in bakjes af of is vrijwel geheel verdwenen. In plaats hiervan worden de pootaardappelen voor het groot ste deel voorbehandeld in zakken en daarnaast los of in grote kisten. Veel telers beschikken niet over een be- waarruimte voor het pootgoed en ontvangen het uitgangsmateriaal het liefst zo kort mogelijk voor het poten. Vanzelfsprekend mag dit nooit wor den opgeslagen in een ruimte waarin kiemremmingsmiddelen zijn toege past. Veel pootgoed is afkomstig uit me chanisch gekoelde bewaarplaatsen en wordt hierin bewaard bij een temperatuur, van 3 a 4 gr.C. Als pootgoed reeds enkele dagen na het uithalen uit de bewaarplaats wordt gepoot, kan dit aanleiding geven tot een trage en slechte opkomst van het gewas. Voorkomen moet worden dat het pootgoed te koud en nog volledig in rust de grond ingaat. Het verdient dus om verschillende redenen de voorkeur uw pootgoed tenminste 2 a 3 weken vóór het poten te ontvangen. Daarna bij goed weer buiten of in een ruimte met geopen de deuren luchtig wegzetten en de temperatuur langzaam laten oplo pen tot ca. 8 gr.C. Door tussen de zakken voldoende ruimte te laten, kan een te sterke warmteontwikkeling en een te snelle kiemgroei meestal worden voorko men als het poten enige tijd moet worden uitgesteld. Ook kan het pootgoed in grote kisten worden ontvangen. Door deze tijdig, zodra de kiemen 1 a 2 cm lang zijn, met behulp van een heftruck of hef- mast in een lege kist over te storten, kan uitbundige kieming goed in de hand worden gehouden. Zelfs als pas in de loop van mei gepoot kan wor den, kan op deze wijze een bevredi gende voorbehandeling worden be reikt. Tevens worden hiermee een grote arbeidsbesparing en arbeids- verlichting verkregen. Onkruidbestrijding in de wintertarwe Het valt op dit moment nog moeilijk te voorspellen hoe begin maart de tarwe er uit zal zien en hoe het dan staat met de onkruidbezetting. Daar komt bij dat er op tal van percelen het afgelopen najaar geen chemische onkruidbestrijding heeft plaats ge had. De situatie zal dus van perceel tot perceel nogal uiteen kunnen lo pen. Pakt het gunstig uit en is het land begin maart goed berijdbaar, dan is het zaak er als de kippen bij te zijn en het dan (nog) aanwezige onkruid meteen een flinke tik te geven. Een behandeling met DNOC of Herbogil kan op de grotere, maar ongetwijfeld verzwakte onkruidplanten, alsook op Vanaf 1 maart kunt u weer ge bruik maken van de telefonische berichtgeving over aktuele ak- kerbouwproblemen. Het num mer is 01806-14166. In de jaren 1983-1984 is in de voorlichting extra aandacht bes teed aan de teelt van suikerbie ten. Dit is o.a. gebeurd in de vorm van regionale Kijk- en Praat- bijeenkomsten en door middel van een artikelenserie in de vak bladen. In deze artikelenserie is veel in formatie verwerkt. Het is wel eens nuttig om deze informatie later weer te kunnen opzoeken. Het de reeds na de vorst verschenen kiemplanten, uitstekende resultaten geven. Een eerste klap is hier ook een daalder waard. Dit laatste geldt met name voor die gevallen waar ook kleefkruid aanwezig is. Bij toepassing van DNOC of Herbogil kan reeds na een week klaver gezaaid worden. Blijft het een paar weken te nat om op het land te kunnen komen met de spuitmachine, dan zal het onkruid ongetwijfeld kans zien zich snel te ontwikkelen. Voor puur DNOC of Herbogil zijn muur en kamille, maar zeker kleefkruid, dan al spoedig te groot. In dat geval kan men als overgangsmaatregel aan de DNOC of Herbogil 1 a 2 1 MCPP toevoegen. In een nog wat later stadium zal men in die gevallen dat kleefkruid het belangrijkste onkruid vormt en nog niet met de bovengenoemde kleur stoffen gespoten is kunnen worden, gebruik kunnen maken van DM 68. bewaren van kranteartikelen is echter niet zo gemakkelijk. Om u behulpzaam te zijn, zijn de artikelen uit de serie "Suikerbie ten" gebundeld, zodat de infor matie steeds beschikbaar is. Deze bundel is verkrijgbaar door het storten van 5,— op reke ningnummer 3205.33.433 bij de Rabobank "Goes", ten name van: Fonds Zuidwest, Westsingel 58, 4461 DM Goes, met vermel ding: "bundel suikerbieten". Het giro-nummer van de Rabobank Goes is 64539. ing. A. Bakker, CAT Goes Maar om direkt alle misverstand te voorkomen: tegen kleefkruid is één behandeling als regel onvoldoende. In later stadium zal dus nog een af rondende, tweede behandeling moe ten plaatsvinden. Het zit er in dat er dit voorjaar - meer dan in andere jaren - ook duist be streden zal moeten worden. Er zijn wat dat betreft nogal wat mogelijk heden: 1. metoxuron (o.a. Dosanex) 2. chloortoluron (o.a. Dicuran) 3. isoproturon (o.a. Arelon vlb) 4. TolkanS 5. Graminon Plus 6. Arelon Kombi 7. FoxtarDP 8. Belgran. De nummers 1 en 2 kunnen niet in alle rassen worden toegepast, bijv. niet in Arminda. De nummers 3 t/m 8 bevatten alle isoproturon en daar blijken Arminda en Citadel in sommige jaren wat ge voelig voor, maar wel veel minder uitgesproken dan bij 1 en 2. Bij al deze middelen moet men de inzaai van een groenbemester maar verge ten. Komen kleefkruid en duist beide voor dan wordt naast Tolkan S ook Foxtar DP aanbevolen. Overigens bestrijden naast duist al de genoemde middelen ook nog an dere (breedbladige) onkruiden. Het is de moeite waard na te gaan waar de verschillende middelen goed, dan wel juist minder goed, werkzaam tegen zijn. Informeer bij uw handelaar welke middelen hij in voorraad heeft en be paal uw keuze met als uitgangspunt de soorten onkruid die u moet be strijden. Heeft mén geen duist, maar wel kleefkruid, dan kan in een wat later stadium een keuze gemaakt worden uit nog een serie middelen, waarvan een aantal nog slechts kort op de markt is, zoals Anitop, Verigal, Fox- tril DP en de reeds eerdergenoemde Foxtar DP. Middelen eveneens met een vrij brede werking waarin echter nogal wat variatie, bijvoorbeeld wat betreft het effekt op kamille. Ook hier geldt dus: weet wat u moet bestrijden voor u een middel kiest! Wat de kleefkruidbestrijding betreft tenslotte nog enkele opmerkingen: één bestrijding is als regel niet afdoende; voor kleurstoffen is kleefkruid alleen in het kiemplantstadium gevoelig; voor groeistoffen kan kleefkruid ook te klein zijn, het vangt dan te weinig middel op; bij groeistoffen of kombinaties hiervan zijn de (weersomstan digheden sterk bepalend voor het effekt. Stel u daarom vooraf altijd goed op de hoogte van de eisen die een bepaald middel stelt. Epipré Als u interesse hebt voor deelname aan Epipré kunt u zich nu reeds op geven bij uw bedrijfsvoorlichter. Door het zelf uitvoeren van een aantal gerichte waarnemingen in het tarwegewas leert u het gewas en de ziekten beter kennen. Na verwerking van uw waarnemingen via de Epipré-komputer krijgt u per om gaande een geheel op de situatie ter plaatse afgestemd advies thuisge stuurd. Waarom zoudt u 't eigenlijk niet doen? U wordt er nooit minder van. Erwten Bij de erwten is er een toenemende belangstelling voor precisiezaai. Er is een besparing aan zaaizaad moge lijk, de verdeling in de rij is zeer goed, terwijl door de goede diepte instelling de veldopkomst goed is. Voor een goede stand zijn 45 a 50 planten per m2 nodig. Voor de ge- wichtshoeveelheden per ha dient duidelijk rekening gehouden te wor den met het duizendkorrelgewicht. Bij een rijenafstand van 25 cm is de afstand in de rij 6 cm. Bij 30 cm rijen afstand 6,7 cm en bij 37,5 cm is de afstand in de rij 5.3 cm. Bij een d.k.g. van 330 is de verzaaide hoeveelheid dan 165 kg en bij een d.k.g. van 360 gram is dit 180 kg per ha. Met de gewone zaaimachine dient u onge veer 220 kg te verzaaien. Zaaiuien Het zaaien volgens het rijpadensys teem neemt nog steeds toe. Bij dit systeem komen 5 rijen op 27 cm en dan een pad van 42 cm. Bij deze methode moet gestreefd worden naar 30 k 35 plantjes per strekkende meter. Dit vraagt een zaaibed van uniforme kwaliteit. Met precisie- zaaien kan men mede door de ge lijkmatige zaaidiepte een zeer regel matige verdeling in de rij bewerk stelligen met voor iedere plant ge lijke kansen. De veldopkomst bij precisiezaai is wat gunstiger. Het ge bruik van precisiezaad heeft de voorkeur, met name omdat het een hogere kiemkracht heeft. Bij de schijvenmachines is met pillenzaad een nog betere verdeling te verkrij gen. Postbus 9 1722 ZG NOORDSCHARWOUDE Tel. (02260) 40 41 Postbus 16 1700 AA HEERHUGOWAARD Tel. (02207) 1 03 41 Vrijdag 1 maart 1985 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 13